A szocialista politikus megerősítette: gyorsítani szeretnék a profi hadseregre való áttérés fofyamatát.
A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja szerdán folytatta azt az előadás-sorozatot, ahol fideszes politikusok értékelik az új kormány politikáját, ígéreteit. Simicskó István a sorkatonaság megszüntetéséről azt mondta, hogy az új kormánynak nem kellene elsietnie ezt a döntést.
A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja Vissza a jövőbe című konferenciájának mai ülésén elsősorban a külpolitikát érintő kérdésekről volt szó. A Gellért Szállóban megtartott rendezvényen felszólalt Szájer József, Simicskó István, Németh Zsolt, Surján László, Rockenbauer Zoltán és Farkas Flórián. �..
Simicskó István, a Fidesz-kormány nemzetbiztonsági államtitkára szerint
az előző kormánynak három ígérete volt a honvédelem területén, és ezeket
teljesítette, a három ígéret pedig a NATO-tagság, a vezérkar integrálása
és a sorkatonai szolgálat idejének csökkentése volt. A sorkatonaság megszüntetésével
kapcsolatban Simicskó azt mondta, hogy az új kormánynak nem kellene elhamarkodni
ezt a döntést, a fideszes politikus szerint nem kellene megszüntetni a sorkatonaságot,
amíg nincs professzionális hadsereg.
06-07
Romániában is téma
EGYNAPOS KISKATONÁK - Formálissá tenné a sorozást a PD
[7.06.2002]
Transindex: http://lektur.transindex.ro/?cikk=869 Egyetlen napból állna mindössze a kötelező sorkatonaság, ha a képviselőház elfogadná Emil Boc demokrata képviselő csütörtökön benyújtott törvényjavaslatát. A megkérdezett RMDSZ-képviselők imázs-politikaként értékelték a lépést. Emil Boc kolozsvári PD képviselő, a képviselőház jogi bizottságának alelnöke indoklásában kifejtette, hogy a kényszersorozás teljes eltörlését szeretné elérni, ez azonban nem valósítható meg az alkotmány módosítása nélkül. Véleménye szerint az általa javasolt törvénytervezet azáltal küszöbölné ki ennek szükségességét, hogy a kötelező katonaság szimbolikusan csak egy napig tartana. Boc azt állítja, a javaslat kidolgozásakor figyelembe vette mind a hadsereg nehéz anyagi helyzetét, mind a tényt, hogy több európai államban már eltörölték (vagy épp folyamatban van) a kötelező katonai szolgálatot. Borbély László Maros megyei képviselő, háznagy a Transindex arra vonatkozó kérdésére, hogy milyen véleménnyel van a javaslatról, illetve támogatná-e annak elfogadását, elmondta: nem könnyű erre választ adni, mivel Románia NATO-csatlakozása tágabb kontextusba helyezi a problémát. Véleménye szerint a román hadsereg helyzetét át kell értékelni, középtávon a törekvés egy kisebb létszámú, profi hadsereg létrehozására irányul -- és ez természetesen befolyásolja a kötelező katonaság kérdését is. Borbély László kiemelte, a problémát nem lehet egy ilyen egyszerű javaslattal elintézni. "Inkább politikai imázskeltésként értékelem Emil Boc lépését" -- nyilatkozta a képviselő, hozzátéve, hogy bonyolultsága miatt át kell tárgyalni a problémát, de jelenlegi formájában semmi esély sincs a tervezet elfogadására. Toró Tibor, a képviselői szakbizottság nemzetbiztonsági kérdésekkel foglalkozó tagja, megkeresésünkre trükkös, balkáni megoldásnak minősítette Emil Boc javaslatát. Véleménye szerint nem ilyen "kicselezős" megoldásra van szükség, hanem komoly, országos vitát kell szentelni a kérdésnek. A haderő reformjában központi kérdés hogy professzionális hadsereget hozunk-e létre, vagy marad a sorkötelezettség -- fejtette ki a Reform Tömörülés elnöke, hozzátéve, hogy szerinte társadalmi, politikai és végül parlamenti vitára van szükség, és ennek függvényében, szükség esetén igenis módosítani kell az alkotmányt. Toró szerint a demokrata pártra jellemzők az efféle pragmatikus javaslatok, de nem ez jelentheti a megoldást. A törvénytervezet inkább sajtó-szenzációnak számít, Emil Boc viszont szakmailag felkészült képviselői, épp ezért nem hinném, hogy ehhez hasonló lépésekre lenne szüksége ahhoz, hogy felhívja magára a sajtó figyelmét -- nyilatkozta Toró Tibor.
Négy év múlva nem lesz több bevonulás? - Index 2002. június 10., hétfő 18:52
http://index.hu/politika/belfold/hm0610/
A nemzeti közép koalíciója legkésőbb 2006-ig bevezeti a hivatásos professzionális hadsereget - jelentette ki Medgyessy Péter kormányfő a Honvédelmi Minisztérium hétfői állománygyűlésén. A tárca új vezetője, Juhász Ferenc a bejelentést kiegészítve elmondta, hogy az intézkedés nyomán - amennyiben a feltételek megértek rá - szüneteltetni fogják a bevonulásokat.A kormánykoalíció a sorkatonai szolgálat ellen
Több tízezer fiatal magyar választópolgárnak járhat kedvében a baloldali kormánykoalíció, ha megszünteti a sorkatonai szolgálatot.
...
"Elméletileg a sorkatonaság és a szerződéses katonaság is lehet működőképes, a döntés politikai kérdés" - mondta a Heti Válasz érdeklődésére Wachsler Tamás, a védelmi tárca korábbi közigazgatási államtitkára. "Akár az egyik, akár a másik lehetőséget választják, végre kell hajtani a honvédség strukturális átalakítását, amelyhez viszont szükség van arra, hogy a honvédelem az új kormány prioritásai közé tartozzék. Erre a pénzt és az energiát nem szabad sajnálni, egyébként kudarcra van ítélve minden elképzelés" - tette hozzá a fideszes politikus.
Wachsler vélekedése szerint szerződéses sereg esetében a létszám kisebb lehetne, mint a jelenlegi sorozott had, mivel két-három évre kiképzett katonák esetében egyszerre kevesebben vannak kiképzésen, mint hat hónapos szolgálat esetében. Egy korábbi fölméréskor a megkérdezett fiatal férfiak negyven százaléka jelezte, hogy elfogadhatónak tartja a szerződéses katonai pályát. Ehhez azonban az akkori javadalmazás bő kétszeresét és a meglévőnél jobb elhelyezést láttak szükségesnek. A haderőrendszer-váltás tehát tekintélyes pénzráfordítást igényel. A költségeket a katonák megfizetése, a jobb körletek kialakítása és a technikai fejlesztés igényelné. Wachsler Tamás szerint a tartalékostömeg zsugorodása nem jelent kockázatot. Az, hogy a sorkatonaság eltűnésével kevesebb ember lenne alkalmas tartalékos szolgálatra, a belátható jövőben nem csökkentené hazánk biztonságát. A szakértő szerint ugyanakkor a geopolitikai helyzet nagyon is figyelembe veendő. Nem elfogadható az az érvelés, mely szerint mivel például Hollandiában megszüntették a sorozást, nálunk is meg lehet ugyanezt tenni. Ilyen értelemben - mondta - Izlandra is hivatkozhatnánk, mondván, ha ott nincs hadsereg, nálunk sem fontos. Mint fogalmazott: lehet, hogy a sorozást nálunk is be kell szüntetni, de nem azért, mert Hollandiában így döntöttek. Ez utóbbi érv szakmailag teljesen elfogadhatatlan. Jóval komolyabb szempontokat kell megvizsgálni a döntéshez. Kérdésünkre a volt védelmi államtitkár kifejtette: véleménye szerint a roma fiataloknak nagyon is jó lehetőséget jelent a szerződéses katonaság. Nem ért egyet azokkal a tisztekkel, akik szerint annak ellenére, hogy vannak kiváló cigány katonák, nagyobbik részük nehezen viseli el azt a kötöttséget, amit a katonaélet jelent. Wachsler úgy látja: ha a katonaság elhozza a fiatalokat a válságövezetekből, személyes sorsukat a jövőre vonatkozólag is reményteljesebbé teheti. Példaként az Egyesült Államok fekete katonáit említette: ez utóbbiak társadalmi integrációjához - paradox módon - mind a második világháború, mind a vietnami háború alkalmat szolgáltatott.
...
A cikk igen hosszú, kérem kattintson a linkre a teljes szöveghez [szerk].
(c)
HEL - Hadkötelezettséget Ellenzők Ligája
. Ez az oldal a Soros Alapítvány
támogatásával olvasható az Interneten.
Hadkötelezettséggel kapcsolatos anyagok az
Erőszakellenes Oldalak
más lapjain is vannak.