Dobos István

KONFERENCIÁK HAJDÚ-BIHARBAN NÉMETH LÁSZLÓRÓL

É9S BARTA JÁNOSRÓL

A Társaság Hajdú-Bihar megyei Tagozatának 2001. évi tettei közül két centenáriumi emlékülést és konferenciát érdemes kiemelni.

Május 4-én, a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) székházának nagytermében Németh László, a tanár, az író, a tudós, a 20. század polihisztora címmel Németh László születésének századik évfordulója alkalmából emlékülést rendezett a Tagozatunk, továbbá a Debreceni Akadémiai Bizottság Irodalomtudományi Munkabizottsága és a Debreceni Egyetem Magyar és Összehasonlító Irodalomtudományi Intézete. Imre László megnyitója után Dobos István a Tagozat elnöke vezette az emlékülést, amelyen a következõ elõadások hangzottak el: Fekete Károly: Németh László és a protestantizmus , Bertha Zoltán: Németh László eszmevilágának filozófiai alapvonásai, ifj. Dr. Sipka Sándor: Az orvos szerepe Németh László életében, Barta János: A történelmi személyiség kérdése (Németh László II. József-élménye), Nagy János: A kert-Magyarország, Beck Mihály: A tudománytörténet szerepe a középiskolai oktatásban, Vecsey Beatrix: «Hogy lehetõségeinkhez méltók legyünk» (Németh László pedagógiai nézetei), Görömbei András: A minõség forradalmára.

Tagozatunk 2001. október 3-án emlékezett meg Barta János (1901–1988) egyetemi tanár, akadémikus, a DAB egykori alelnöke, iskolateremtõ tudós születésének 100. évfordulójáról. Ebbõl az alkalomból emléktáblával jelölték meg a Múzeum utca 4. szám alatti épületet, ahol Barta János több mint három és fél évtizeden át lakott. Ezt követõen a DAB székházban tudományos ülésszak keretében idéztük fel a nagy tudós életmûvének idõszerûségét.

A következõ elõadások hangzottak el: Németh G. Béla: Barta János, az ember és a tudós, Korompay H. János: Horváth János és Barta János, Berta Erzsébet: Barta János és a német irodalom, Beke Albert: Barta János tanítványai körében az 50-es évek elején, Nagy Miklós: Barta János és a XIX. századi magyar regényírás kérdései, S. Varga Pál: A «nagy téma», Arany , Imre László: Az ismeretlen Madách és Barta János pályakezdése, Takács Judit: Barta János és a Vajda-kutatás, Görömbei András: Barta János Ady-élménye, Márkus Béla: A Baumgarten-díjas Barta János és Babits, Dobos István: Barta János és a Kosztolányi-kérdés, Aczél Géza: Az avantgarde dilemmái Barta János életmûvében, Oláh Szabolcs: A líraelmélet és Barta János kora, Kun András: Az iskolateremtõ Barta János, Takács Miklós: Barta János polémiái az 1950–60-as években.

Ami a tagozat 2002. évi terveit illeti, társrendezõként részt veszünk az MTA Irodalomtudományi Intézetének Reneszánsz Osztálya és a Debreceni Egyetem Régi Magyar Irodalmi Tanszéke mellett a 2002. május 23–25. között megrendezésre kerülõ régi magyar irodalmi kutatások soron következõ Religió, retorika, nemzettudat (Tudományos ülésszak Klaniczay Tibor halálának 10. évfodulóján) címû országos konferenciájának munkájában. Szeptember 20-án kívánjuk a Debreceni Egyetem Magyar és Összehasonlító Irodalomtudományi Intézetével és a DAB Irodalomtudományi Munkabizottságával közösen megvalósítani a száz éve született Illyés Gyula munkásságát elemzõ konferenciánkat, amelyre több hazai intézmény munkatársa mellett külföldi elõadók meghívását is tervezzük.