ILLYÉS GYULA HAGYATÉKA AZ MTA-HOZ KERÜL

Illyés Gyula kéziratai, levelezése, könyvtárának egy része, illetve megjelent műveinek példányai egy kölcsönszerződés értelmében tíz évre a Magyar Tudományos Akadémiához kerülnek. A huszadik század nagy magyar írójának, költőjének, az Akadémia volt tagjának írói hagyatékát az MTA Batthyány-palotában helyezik el – tudtuk meg Meskó Attilától, az MTA főtitkárhelyettesétől.

Illyés hagyatéka eddig a család birtokában volt, a hatalmas mennyiségű anyag részleges feldolgozása, rendszerezése már megtörtént, a teljes anyag áttekintése, a külföldi levelezés fordítása, majd kiadása, a művek kritikai publikálása azonban meghaladja a család erejét. A hagyaték kezelésére már régóta folytak tárgyalások, a megoldás azonban csak a napokban vált véglegessé.

A család, a Magyar Tudományos Akadémia, a kulturális és az oktatási tárca között a közelmúltban kötött megállapodás szerint Illyés Gyula írói hagyatékát és könyvtárát az örökösök tíz évre kölcsönadják az Akadémiának. A szerződés közös megegyezéssel meghosszabbítható. Az MTA a dokumentumok gondozása, biztonságos megőrzése és kutathatósága érdekében az Irodalomtudományi Intézeten belül Illyés Gyula Archívum és Műhely néven külön kutatócsoportot hoz létre.

A kulturális minisztérium az archívum áthelyezésének költségét állja, illetve évente átutalja a működési költségek fedezetét. Az oktatási minisztérium segítsége abban áll, hogy három időszaki álláshelyet biztosít fiatal kutatók számára. Meskó Attila elmondta, a 140 négyzetméteres kutatóhely remélhetően az érdeklődők számára is látogatható lesz. Az MTA vezetése azt szeretné, hogy a hagyaték még ebben az évben átkerüljön az új helyszínre. (Népszabadság, 2002. május 10.)

Ö. Z.