Klió 2001/2.

10. évfolyam

ÓKOR

Az ősi Amerika

Az észak-amerikai kontinens történelméről, pontosabban az európaiak megjelenése előtti időről, az indián közösségek életéről, hagyományairól manapság egyre több tanulmány lát napvilágot. Ez a mű azért kiemelkedő jelentőségű, mert egy kötetben ötvözi mindezt. A legjobb útikönyvnek is nevezhetnénk joggal, hiszen a szerző nemcsak mint régész, hanem mint „idegenvezető" elkalauzol minket az ősi Amerika világába, természetesen kronológiai sorrendben tárgyalva azt. A könyv alapja a szerző utazása 9 millió négyzetkilométeren és 25 000 éven át.

Már az előszóban felhívja figyelmünket az amerikai történelem-tankönyvek hibájára, melyek az amerikai indiánokat úgy mutatják be, mint történelem nélküli embereket. Az igazság az, hogy amikor Kolumbusz megérkezett az Újvilágba, már létezett egy ősi világ. Amerikát 5000 évvel ezelőtt már 75 millióan lakták és 2000 különböző nyelvet beszéltek. Az elődök megszámlálhatatlanul sok és gazdag kultúrával rendelkeztek.

Az általános bevezetőt földtörténeti korból indítja, megemlíti a kontinensek vándorlását, a dinoszauruszokat, majd a „genezis" kérdésével és Amerika betelepülésével foglalkozik. Az ezt követő fejezetben az első amerikaiak eszközkultúrájáról olvashatunk. Kiemeli a folsomi- és a clovisi-iparokat. Még itt tárgyalja a pre-Clovis lehetőségét, valamint a vitatott Calco Hill-i leleteket, amelyeket már 200 ezer évesre datálnak.

A következő rész Amerika teljes „meghódításáról", az őslakosok terjeszkedéséről szól. Ezt nevezik archaikus kornak. Hidden Cave lelőhelyen keresztül bepillantást nyerhetünk abba, hogyan alkalmazkodott a sivatagi körülményekhez az ember. California ősi történetéről a miwokok kultúrája árulkodik, míg az észak-nyugati part a makahoké volt. Ebben az időben – Amerika közepén – a síkságot a bölényvadászok lakták. Russel Cave pedig Délkelet-Amerika kultúráját példázza. A paleoindián hagyományokat a Poverty Point lelőhely ismertetésével zárja.

Az ezt követő három fejezet időben fedi egymást, de térben differenciált. Délnyugat-Amerika három kulturális különbséget mutató területre oszlik: Anasazi, Mogollon, Hohokam. A kultúrák közül kiemeli a pueblókét és a navajókét. Letelepedett földművelő életmódjukat, fejlett kerámiakészítési technikájukat hangsúlyozza a szerző. A keleti erdővidék lakóinak „betakarító" kultúrái időrendi sorrendben a következők: Adena (jellemzői: földművelés és kerámiakészítés), Hopewell (az első sírhalmok, nemcsak temetkezésre, hanem őseik tiszteletére is vallanak), Effigy (óriási állatokat ábrázoló halmok, amelyek igazából csak a levegőből láthatók). Mississippi átmeneti kultúrájának főbb jellemzői: kerámiák, falvakban lakó népesség, a társadalom szervezettsége (talán örökletes főnöki pozíció), valamint lapos tetejű halmok.

Az utolsó fejezetben tárgyalja a régi és az új világ találkozását. A vikingek megjelenésétől az elfeledett baszk bálnavadász „tanyán", Red Bay-en keresztül a pilgrimek Plymouth-ba való megérkezéséig.

A kötet zárszavában emlékezteti az olvasót, hogy az amerikai indiánok manapság is köztünk járnak, ezért nem szabad kihalt népként kezelni őket. Néhány hasznos jó tanáccsal is ellát bennünket az indián rezervátumok látogatásának esetére. Több mint száz ábra, fénykép, táblázat és térkép teszi még látványosabbá a könyvet. Bibliográfiája segíti az olvasót saját további kíváncsiságának kielégítésére. Külön 48 oldalas mellékletként az Egyesült Államok területén található ősi amerikai kultúrával foglalkozó jelentősebb múzeumokat és egyes régészeti lelőhelyeket államok szerinti sorrendbe helyezte, pontos nevét, címét feltüntette, sőt még az odavezető utat is leírta a szerző, megkönnyítve az egyszerű „turisták" dolgát. A könyv alapján – amely ismeretterjesztő szándékkal készült – könnyűszerrel eljuthatunk az egyes helyekre, miközben David Hurst Thomas szakszerű magyarázatával értelmezhetjük a látottakat. Napjaink Amerikájában kezdik felismerni az ősi hagyományok jelentőségét. Erre a legjobb bizonyíték, hogy 2000-től a fém egy dollárosok egyik oldalán egy indián asszony látható csecsemőjével a hátán.

David Hurst Thomas: Exploring Ancient Native America. An Archaeological Guide (Az ősi bennszülött Amerika felfedezése. Régészeti útikönyv). Routledge, New York and London, 1999. 314 p.

Czehelszky Zsuzsa

 

HonlaP

Tartalomjegyzék 2001/2.