Klió 2006/2.

15. évfolyam

Amit a görög istenekről tudni kell – a THEOI-projekt és honlapja1

Barangolni jó. Az interneten érdekes is.

Esetenként nagyon hasznos. Erről szól ez a néhány sor.

 

Már nem tudom, mikor és miért (ez elég gyakori a világhálón böngészve), de valamelyik keresőprogramban görög isteneket és istennőket keresgéltem. Eközben akadtam rá egy általam eddig nem ismert, de külső megjelenésében érdekesnek tűnő honlapra (szerkesztője az ausztrál Aaron Atsma), melyet az alábbiakban ajánlok az olvasók figyelmébe.

 

Az első élmény meghatározó: formai észrevételek

Tapasztalat, hogy egy honlap díszes kivitelezése még nem minden. Gyakran előfordul, hogy a csillogó-villogó külcsín nem telik meg tartalommal. Ugyanakkor a jól megformázott honlap szinte már árulkodik készítőiről és szándékaikról. Itt is ez a helyzet. Első ránézésre kiderül, a webhely készítői tudták, hogy mit akartak, mit akarnak.

A nyitólap ízléses, mértéktartóan kivitelezett, emellett jól szerkesztett. Tetszetős a keret és a betűforma; jól informál, de nem hivalkodik a nyitókép; kellemes hangulatot adnak a színek. Harmonikus a tartalmi elrendezés: a centrumban találhatók a legfontosabb információk a honlapról, a bal oldalra kerültek a főmenü alpontjai. A jobb oldal felső részén külön blokkban adják a szerkesztők a frissítéseket (a legutolsó 2006. májusi!), amiből azonnal kitetszik, hogy karbantartott honlappal van dolgunk, érdemes tehát belenézni. Tegyük is meg!

 

Célkitűzés

A honlap címe szerénynek tűnik: Guide to Greek Mythology. A főlapon található tartalmi leírás már többet ígér: a projekt működtetőinek szándéka, hogy egy helyre gyűjtsenek és felhasználható formában közrebocsássanak minden fontos és kevésbé fontos tudnivalót, minden hozzáférhető információt az antik görög vallás és mitológia isteneiről, szellemeiről és szörnyeiről; minden érdemlegeset, amit az antikvitás forrásanyaga tartalmaz, az auktorok szövegeitől kezdve a vázaképek ábrázolásáig. Nagyra törő célkitűzés, veszélyesen az! Néhány korábbi próbálkozás szomorú eredmény-nyel zárult, csak remélni tudjuk, hogy itt nem ez a helyzet. A bevezető további részében talált adatok már megnyugtatóak: a honlap több mint ezer webhelyutalást, internetes szöveghivatkozást és több mint hétszáz vázaképet, freskót és mozaikot tartalmaz. Imponáló számok, de lássuk a részleteket!

 

Kivitelezés I.: keresés az adatbázisban abc szerint

A nyitólap címe alatti abc-betűsor egy betűjére klikkelve megnyílik maga az enciklopédia, megjelennek az adott betűvel kezdődő címszavak és rövid leírásuk. Az első meglepetés a címszavak, tehát az enciklopédiában szereplő, kereshető adatok sokasága. Számtalan olyan nevet találunk, amelyek első látásra ismeretlenek, nem tűnik úgy, hogy kapcsolatban állnak a klasszikus görög istenvilággal. Hamarosan kiderül, hogy ez nem így van.

A címszóra kattintva feltárul a szócikkel kapcsolatos információk tárháza, majdnem azt mondtam, kincsesbarlangja. Egy szócikk általános sémája felülről lefelé haladva a következő: a név görögül, latin átírásban és fordításban; alább az istenség, vagy más lény leírása, nevezeteségei, minden, amiről híres; szerepel még: szülei, leszármazottai és ami igazán értékessé teszi az adatbázist, a címszóval kapcsolatos valamennyi forráshely (angol) szövege, valamint részletes bibliográfiai adatai.

Nem túlzás, ha csak ennyi lenne ez a honlap és adatbázisa, már megérte megismerni! De nem csak ennyi van! Már itt, a a törzsrészben is érvényesül az enciklopédia hipertext-jellege, ami a számtalan kereszthivatkozásban és ugrópontokban („link”) testesül meg. Például egy címszóban egy kattintással tovább kereshetünk a szülőkre, a leszármazottakra, a családfára és minden olyan helyre és adatra, melyhez a szerkesztők ugrópontot helyeztek el. Ilyen pedig igen sok van és ez az egész webhely erőssége.

 

Kivitelezés II.: keresés a főmenü szerint

A honlap bal oldalán 8 további menüpont található. A továbbiakban ezeket tekintem át egyenként, felülről lefelé haladva.

Encyclopedia: ide kattintva a a fentebb ismertetett betűrendes keresési lehetőség nyílik meg.

Pantheon: ez a menüpont egy figyelmeztetéssel indul (amelyhez hasonlót egyébként a honlap több helyén is megtalálunk), nevezetesen: This page is currently under construction. Some of the links on this page are temporarily inactive whilst the linked to pages are being redesigned. – Theoi Project, 12 March 2006. (Nekem nagyon szimpatikus az ilyesfajta törődés a felhaszná­lóval, igaz, csak akkor, ha nem hónapok, évek óta látható ez a mentegetődzés, mint egyes, jobb sorsra érdemes intézményi honlapokon, de ez egy másik probléma.) A THEOI Projekt szerkesztői igyekeznek naprakészek lenni, még a frissítésekről, újraszerkesztésekről szóló híradásokat is hetente frissítik...

Maga a Pantheon menüpont a halhatatlan istenekről szóló információk ugyanolyan hipertext formátumú gyűjteménye, mint maga az enciklopédia. A halhatatlanok 8 csoportba osztva szerepelnek az alábbiak szerint: az elsőszülött istenek (Protogonoi); a természeti démonok és nymphák; a testtel és szellemmel kapcsolatos démonok (pl. Alvás, Szerelem, Viszály, Öregség); a természet erőit megtestesítő istenek; a tizenkét olymposi isten; a csillagképek istenei; a szörnyek, szörnyállatok, gigászok; a félistenek, vagyis olyan mitológiai alakok, akiket haláluk után isteni tiszteletben részesítettek a hellén világ valamely pontján. Mindegyik csoportról kapunk egy rövid leírást, illetve a csoport nevére kattintva további lehetőség nyílik meg, további részletes leírás található a fentebb már megismert szerkezetben, tehát kapunk alapadatokat, a forráshelyek szövegeit, és megjelenik a honlap másik nagy erőssége: az adott istenséggel, vagy jelenséggel kapcsolatos képi ábrázolások sokasága. Számtalan kép mutatja be a görög istenvilágot, de nem fantáziarajzokkal, mint egyes, népszerűsítő honlapokon, hanem a világ legnagyobb vázagyűjteményeiből származó fotók segítségével. A képek alatt mindenütt korrekt leírásban a váza, vagy szobor jelenlegi tárolási, bemutatási helyének adatai találhatók, ami egy esetleges visszakeresést, ellenőrzést nagyban megkönnyít.

Ennek a lapnak a folytatásában külön kiemelésre kerül három csoport. I. A tizenkét olymposi isten (és Hestia), akik irányítják/kormányozzák az emberi élet valamennyi aspektusát, II. A halál istenei és istennői, III. Egyéb fontos istenek. A már megismert lexikonszerkezetben mindent és még egy kicsit többet is megtudunk a főbb istenekről és istennőkről. Tényleg a tudás határait feszegeti az az adatmennyiség, amit a szerkesztők egy helyre felhalmoztak. Ki kell próbálni!

Vissza a Főmenühöz. A következő menüpont a Bestiary, a görög mitológia híres állatai, vagy állat jellegű lényei. Jelenlegi állapotában csak a Héphaistos által létrehozott szerkezeteket találjuk a menüpont alatt, mint például az örökmozgók, a colchisi király számára gyártott bronzbikák és a delphoi Apollón templom számára gyártott arany éneklő hajadonok.

A következő főmenüpont: Families. Ettől az oldaltól egy a korábbitól kissé eltérő főmenüszerkezet fogad bennünket a kép bal oldalán, ami kicsit zavaró, de megszokható (nyilván a későbbiekben meg fog történni az egységesítés). A kép jobb oldalán egy igazi családfát láthatunk, az ágakon az istenek és szörnyek hét csoportban szerepelnek: alulról felfelé haladva következnek a protogenoi (az elsőszülött istenek), a szörnyek és a démonok. Felül az olymposi istenek, vizi istenek, tengeri istenek, míg a két csoportot a titánok családja köti össze. Rákattintva az egyes csoportokra tényleg családfákat, pontosabban leszármazási táblákat kapunk, olyan példátlan gazdagságban és továbbkeresési lehetőségekkel, amit már korábban is említettem a honlap értékei között.

E főmenüpontot követi a Maps. Itt a görög mitikus idők, konkrétabban a trójai háború időszakának hellén királyságairól kapunk rövid áttekintést. A lap jobb oldalán a Balkán-félsziget térképén tetszőlegesen kiválasztott helyre kattinthatunk, ami egy részletesebb térképet nyit meg, az adott tájegység valamennyi mitikus királyságának részletezésével. Visszalépve és lefelé gördítve a lapot megjelennek az egyes térségek királyságainak és központjainak nevei, egy rövid leírás, vagy forráshivatkozás kíséretében.

Visszatérve innen a következő főmenüpont a Galleries. Elnevezéséhez híven tényleg Képtár. Jelenlegi állapotában 13 csoportban, csoportonként több tucat kép található itt, részletes lelőhelyadatokkal, valamint kinagyítható és letölthető formátumú verziójukkal együtt. A menüpont jelenleg is fejlesztődik, és az év második felében nagyobb arányú átalakításon fog keresztülmenni, de így is impozáns, szép és hasznos a kutató és érdeklődő számára.

A következő főmenüpont a Bibliography. A honlapon és az adatbázisban felhasznált antik szövegek (angol fordításainak) bibliográfiai leírásai találhatók itt, beszerezhetőségük és esetleges internetes elérhetőségük adataival együtt. Helyet kaptak még a legfontosabb mitológiai szótárak és egy internetes adatbázis hivatkozási helyei is. 

Az utolsó főmenüpont a Links. További, a görög mitológiával kapcsola­tos webhely-, honlap- és adatbázis címek gyűjteménye, ideértve az on-line múzeumok címeit is.

Ahogy már jeleztem, a főmenü fejlesztésekor lesz még egy új menüpont, a Miscellany, ami alatt a görög boszorkányság témakörét dolgozzák fel. Egyelőre csak Médeia bűbájaival találkozunk itt, de már látható a rövidesen meg is nyitódó ugrópont Kirkéhez és a thessáliai boszorkánysághoz.

 

A honlap értékelése

A szakma szabályai szerint egy honlap értékelésénél a következő szempontok vethetők fel: 1. Mi a honlap célja, mire való? 2. Ezt hogyan, milyen formai és tartalmi környezetben valósítja meg? 3. Mennyire megbízható adatbázisa? 4. A kitűzött célt a későbbiekben is képes lesz-e elérni, tehát fejlesztődik-e a honlap?

1–2., A THEOI Projekt honlapja a görög istenvilág teljességével kapcsolatos tudást ígéri. A szerkesztőség betartja szavát. A hozzáférhető antik forráshelyekre és képanyagra alapozva leírásokat, adatokat tartalmaz. Felhasználóbarát módon, grafikai eszközökkel bőven ellátva ad részletes családfákat, kiegészítve képanyaggal, forrásokkal, hypertext linkekkel az egyes tematikus menüpontokban. A végeredmény: hosszas könyvtárhasz­nálat helyett néhány mozdulattal megtaláljuk és megkapjuk a keresett információt a görög istenekről és mitológiáról.

3. A honlap forrásbázisa kiterjedt, alapos, megbízható. Adatai vissza­kereshetők, ellenőrizhetők. Képanyaga hosszas kutató, egyeztető és adatrögzítő munka eredményeképpen pompás, az egyes képek akadémiai célra szabadon letölthetők.

4. A frissítés ígérete és valósága realitás. Ahogy az elmúlt időszakban folyamatosan figyeltem a projektet, látnivaló volt, tényleg komolyan gondolják a fejlesztést. Havonként jelentek meg az újabb oldalak, vagy meglévő oldalak frissítései, javításai. Ha szabad egy szubjektív észrevételt tennem, gyakorló kertészként külön tetszett, hogy az egyik novemberi frissítés a görög mitológiában megtalálható növényeket tartalmazza (Flora 1. Plants of Greek Mythology), a pipacstól a fodormentáig; részletes leírással az adott növénynek a mitológiában betöltött szerepéről, arról például, hogy melyik istennel, vagy istennővel és milyen módon volt kapcsolatban. A többi növény a Flora 2. részben kap majd helyet.

Véleményem összefoglalva a következő: A honlap

– gyakorlatilag egyszerre betölti egy lexikon és egy tematikus forrás­gyűj­temény szerepét a görög isten- és héroszvilágról, mindezt magas szakmai kvalitással;

– emellett lényegében ikonográfiai gyűjtemény is, a fellelhető képanyag igen nagy százalékát tartalmazza, de nemcsak megtekinthető, hanem letölthető verzióban is;

– mindezt hipertext formában teszi, a szükséges és lehetséges kereszt­hivatkozásokkal a saját adatbázis és más adatbázisok anyagához;

– felhasználó­barát;

– naprakész és fejlesztődik.

Kell ennél több?

 

www.theoi.com

 

Nemes Zoltán

1. Ismét a világhálóra kalauzolom az olvasót. Talán itt az ideje megindokolni, miért. A XXI. század első évtizedében a kutatók és az érdeklődő nagyközönség tömegei jutnak internet-kapcsolathoz hazánkban is, akár munkahelyükön, akár otthon. Egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a történettudomány itt fellelhető eredményeit is felkeresik, ha tájékoztatást, ismertetést kapnak az új és újabb honlapokról, adatbázisokról. Azt gondolom, a világhálón fellelhető „termés” értékelésével a Klió eredeti célját szolgálom: szemlézni és bemutatni a történettudomány legújabb eredményeit.