Klió 2008/4.

17. évfolyam

 

XX. SZÁZAD

 

„Mindig megbízható barátok?” A brit Konzervatív Párt és az ulsteri unionisták a huszadik században

 

 

A tizenkilencedik század vége, huszadik század eleje meghatározó fordulóponttá vált az ír történelemben. A burgonyavész megpróbáltatásait követő egyre növekvő társadalmi elégedetlenség ebben az időben érkezett el ahhoz a ponthoz, amikor az elkeseredett ír nép szervezett keretek közé terelte a britektől való elszakadásáért vívott harcát. Létrejött egy, az egész (katolikus) ír társadalmat felölelő nacionalista mozgalom. Az írek függetlenedési kísérlete az egész birodalom egységét és gazdasági fejlődését veszélyeztette, melyet sem a brit kormány, sem pedig a koronához hű, Írországban kisebbséget alkotó protestáns északírek nem hagyhattak. A közös veszélyérzet teremtette meg annak lehetőségét, hogy a huszadik század elején a brit Konzervatív Párt biztos szövetségesre talált az ulsteri unionisták személyében. Érdekszövetségük történetéről, közös nézeteikről és céljaikról az angol kutató, Jeremy Smith[1] adott érdekes áttekintést tanulmányában.

A westminsteri parlamentben a toryk zászlaja alatt mindkét párt támogatta a birodalmiságot, az alkotmányt, osztoztak a protestáns hitben, valamint a korona és az Egyesült Királyság integritása iránti hűségükben is. A politikai együttműködésüket annyira szorosra fűzték az északír unionisták a Konzervatív Párttal, hogy alávetették magukat a tory pártfegyelemnek Westminsterben, s ezzel nem csak ideológiai alapon, hanem immár szervezeti szinten is kötődtek politikai partnerükhöz. A szövetség az első világháború előtti években csúcsosodott ki, amikor a Konzervatív Párt minden támogatást megadott az északír régió vezetésének, hogy erősítse a megállapodást. Jeremy Smith tanulmánya azt elemzi, hogyan fordult ez a század elején még szoros kapcsolat a két párt között az ellentétére, és hogyan változtak meg a politikai érdekek a század második felétől.

A megszokott brit életforma fenntartását, az angol jogrend és a törvény betartatását, valamint a terrorizmus elleni harc sikerességét a körülbelül 12 unionista képviselő szavatolta, akik szolgai módon követték a Westminsterben a tory álláspontot. A konzervatívok központi irodája adminisztratív, választási és alkalmanként pénzügyi támogatást is biztosított az ulsteri szövetségesnek, valamint garantálták, hogy nem állítanak ellenjelöltet az északír választókörzetekben az unionista jelöltekkel szemben. A kezdeti barátságos együttműködést az is erősítette, hogy a két párt többsége erősen szocializmus ellenes volt, és egyikőjük sem támogatta a feltörekvő Munkáspárt elképzeléseit.

Az 1920-as évek elején létrehozott északír parlament (Stormont) meghatározó szereplőjévé vált a brit–(észak)ír kapcsolatoknak. Ez a korlátozott jogkörrel rendelkező parlament nagyobb jelentőséggel birt ebben az időszakban mint az Uniót szentesítő törvény, így ekkor még hallgatólagosan ugyan, de a konzervatívok a Stormontnak kötelezték el magukat (nem az Uniónak). A két párt közti 1970-es évekbeli szakadásig az az általános nézet terjedt el a Konzervatív Párton belül, hogy az Unió és egyben az északírek jövőjéről az északír parlamentnek van joga dönteni. Történt mindez annak ellenére, hogy az északír parlament nyilvánvalóan nem fedte le Észak-Írország teljes politikai palettáját és az ott élő népesség egészét.

A britek hosszú ideig úgy tekintettek az írekre, mint semmirekellő, pazarló, agrárnépességre, akiket a demagóg római katolikus papok buta tömegként irányítanak. Az ellenünk való védelem jegyében jött létre az Unió és a szövetség az unionistákkal. A cél, hogy az Egyesült Királyság területi integritása és biztonsága semmilyen körülmények között ne csorbuljon. Ez egészen 1921-ig meg is valósult. Ám ekkor Irország végérvényesen kettészakadt és ezzel sérült a brit birodalom egysége is. Az Ír Szabad Állam létrejöttével a sziget két részre oszlott: egy mélyen katolikus nemzeti érzelmű részre, mely a teljes önállóságért küzdött, valamint egy a britekhez hű, északi területre, melyet a protestáns hit és a brit birodalomhoz ragaszkodás alapjaiban megkülönböztetett a déli „testvértől”. Bár a brit politika nagyban hozzájárult az ír sziget megosztottságához, az ír ügy kezdett a brit konnány terhére lenni. A kialakult helyzet megosztotta a konzervatívokat, egyrészt elkötelezték magukat Ulster felé, ugyanakkor a sziget megosztottsága mélyen sértette az Egyesült Királyság egységét és állandó veszélyforrásként jelentkezett.

Az 1930-as évek és a második világháború olyan helyzetet teremtett, melyben ismét megerősödtek az unionisták és a konzervatívok közti kapcsolatok. Ez a viszony csak mélyült Winston Churchill miniszterelnöksége alatt, aki úgy vélte, hogy az északír unionisták a „barbár erők” elleni legfőbb őrszemek, és a két párt szövetsége megtörhetetlen. Érthető is ez a világháború viharos éveiben, hiszen a királyságnak minden erejére szüksége volt, hogy megküzdjön a náci Németországgal és szövetségeseivel.

Az 1945-ös munkás kormány „felfrissítette a politikai vérkeringést” Nagy-Britanniában, így a háború utáni években a tory propaganda és az unionistákkal való összefogás új erőre kapott. A tory gondolkodásmód alapját a szocializmus-ellenesség hatotta át, amit az északír partnernek egy kicsit nehezebb volt magáévá tenni. Az ulsteri unionisták nem egy társadalmi rétegből szerveződtek, hanem a közösség minden rétegéből számláltak tagokat. Éppen ezért nem támogattak semmilyen kezdeményezést, mely egy bizonyos társadalmi réteghez kötődött, mert ez a pártjuk teljes széteséséhez vezetett volna. Az Unionista Párton belül az Unióhoz való feltétlen ragaszkodás volt az összetartó erő. A tagok politikai nézetei azonban igen eltérőek voltak, ezért nem volt szerencsés az unionistákat a konzervatívokkal azonosítani és azt remélni, hogy a párton belül mindenki egyöntetűen elutasítja a szocialista ideológiát. Erre a Nemzeti Unió helyettes vezetője, J. P. L. Thomas figyelmeztetett.[2] Az 1950-es években jelentősen nőtt az ulsteri munkásosztály létszáma, akik rokonszenveztek a szocialista nézetekkel és szép lassan elpártoltak az erőteljesen megosztott Unionista Párttól és konzervatív szövetségesétől.

Az 1950-es években a Konzervatív Párt gyökeres átalakuláson ment keresztül. A kor és a háború utáni Európa új igényeket támasztott, és ez alapjaiban rendezte át a konzervatív politikát. Az 1950-es, 1960-as évek nagy bevándorlási hullámainak következtében megváltozott a brit társadalom etnikai és vallási összetétele. A létrejött sokszínűség tovább formálta a konzervatívok gondolkodásmódját: nemzeti önmeghatározásuk ebben a korszakban a vallási vagy politikai alapú megkülönböztetésről a faji alapon álló önmeghatározásra tért át. Ettől az időszaktól kezdve a vallási alapon történő diszkrimináció elítélendővé vált, ez azonban súlyosan ütközött az ulsteri érdekkel, mivel az unionisták hatalmának egyik tartópillére volt a vallási különbözőség.

Az ulsteri unionisták alig változtak, hűek maradtak régi, hagyományos értékrendjükhöz, míg a konzervatívok modernizálták pártjukat és a kornak megfelelő, új programokkal, reformokkal álltak elő. Ez már önmagában is elég feszültség forrás lett volna a két párt számára, és törékeny kapcsolatukat a külső események tovább nehezítették. 1956-ban az IRA belekezdett 6 évig tartó „határkampányába”, melynek keretében sorozatos fegyveres támadások, robbantásos merényletek történtek Észak-Írország számos pontján. Az unionisták szerint a konzervatívok nem vették ezt az ügyet elég komolyan, és a nemzetközi politika (szuezi válság, magyar forradalom) túlságosan lekötötte a brit kormány figyelmét ezekben az években. A húrt csak még tovább feszítette az angol–ír kereskedelmi tárgyalások megindítása 1959-ben. A konzervatívok nem tekintették végleges megoldásnak Írország felosztását, és egyre inkább terhükre volt már az ír kérdés. Egyre többen úgy gondolták, hogy az ott élőknek van joga dönteni az Unió sorsáról és a határok létéről. Az unionistákat mélyen felháborította az a tény, hogy egyáltalán tárgyalásokba kezdtek az Ír Szabad Állam vezetésével. Őket tették felelőssé azért, hogy az IRA támadásai továbbra is sújtották az északír régiót. Ezen túl pedig mind politikai hatalmuk, mind kedvező gazdasági helyzetük megingását vélték felfedezni a tárgyalások esetleges sikerében. Talán nem is alaptalanul. Az unionisták támogatottsága az 1950-es évektől fokozatosan csökkent, és ezt a kormányon lévő toryk ki is használták. Lassan átvették az irányítást a térség felett, miközben egyre érdektelenebbé váltak iránta, s végül kialakult egyfajta kölcsönös közömbösség a két fél között. Ez azonban csak még inkább elősegítette a Munkáspárt 1960-as évekbeli előretörését.

Azoknak ajánlom Jeremy Smith tanulmányát, akik mélyebb bepillantást szeretnének nyerni a Brit Konzervatív Párt és az ulsteri unionisták meglehetősen szoros, ugyanakkor furcsa, minkét oldalról „parazita” kapcsolatába. A tanulmány meggyőző példákkal mutatja be, hogyan esett át a brit fél egyfajta modernizáción, miközben az északír partner mintha mozdulatlan maradt volna, és körömszakadtáig ragaszkodott hagyományaihoz.

 

Jeremy Smith: ’Ever Reliable Friends?’: The Conservative Party and Ulster Unionism in the Twentieth Century. („Mindig megbízható barátok?” A Konzervatív Párt és az ulsteri unionizmus a huszadik században). English Historical Review Vol. CXXI No. 490, February 2006. pp. 70–103.

 

Hajdufi Orsolya

 

1. Jeremy Smith a XVIII. századtól napjankig terjedő időszak brit és európai történelmét tanulmányozza. Speciális kutatási területe a XX. századi angol–ír kapcsolatok, különös tekintettel a felek politikai fejlődésére. Számos könyvet és tanulmányt (ezek listája a következő címen található: http://www.lamp.ac.uk/history/jeremy.html) publikált ebben a témában. Évekig a Chesteri Egyetem modern történelemmel foglalkozó előadója volt, napjainkban pedig a walesi Lempeter Egyetem oktatója.    

 2. „... óvatosan kell kezelni a témát a politikai beszédekben, mivel az ulsteri unionisták semmilyen körülmények között nem nevezhetők konzervatívoknak és egyáltalán nem lelkesednek a szocialista-ellenes kritikákért.”

 

 

 



[1] 1. Jeremy Smith a XVIII. századtól napjankig terjedő időszak brit és európai történelmét tanulmányozza. Speciális kutatási területe a XX. századi angol–ír kapcsolatok, különös tekintettel a felek politikai fejlődésére. Számos könyvet és tanulmányt (ezek listája a következő címen található: http://www.lamp.ac.uk/history/jeremy.html) publikált ebben a témában. Évekig a Chesteri Egyetem modern történelemmel foglalkozó előadója volt, napjainkban pedig a walesi Lempeter Egyetem oktatója.    

 

[2] . „... óvatosan kell kezelni a témát a politikai beszédekben, mivel az ulsteri unionisták semmilyen körülmények között nem nevezhetők konzervatívoknak és egyáltalán nem lelkesednek a szocialista-ellenes kritikákért.”