Klió 2009/1.

18. évfolyam

 

A ROKONTUDOMÁNYOK KÖRÉBŐL

 

A világ államainak lobogói és címerei

Nyugat-Európában a széleskörű érdeklődésnek megfelelően folyamatosan jelennek meg a Föld államainak jelképeit bemutató kötetek. A gyerekeknek szóló képeskönyvektől kezdve, a komoly háttérismereteket nyújtó – szintén gazdagon illusztrált – ismeretterjesztő albumokig, de emellett persze tudományos igényességű munkák is íródnak.

Az alább ismertetett kötet több kiadást megért, a szerző mindig alkalmazkodva a politikai változások következtében előálló jelképváltozásokhoz, aktualizálva könyvének adatait, népszerűsítő, de sok adatot közlő, mégis olvasmányos formában szerkesztette meg művét.

Mindenképpen célszerű lett volna egy rövid bevezetőben a címerek, zászlók állami jelképként való használatáról megemlékezni. Manapság leggyakrabban az állami lobogót[1] tekintik az állami szuverenitást jelképező legfőbb szimbólumnak, pedig ez – általában – később nyerte el mai formáját, mint az államcímerek. Mégis a két jelkép között szoros összefüggés van: az állami zászlók legtöbb esetben az állami címerek színeit tükrözik, utóbbinál fontosabbak is, hiszen a címerek esetében lehetőség van – a vonalkázásos színjelöléssel – a fekete-fehér ábrázolásra is.[2] Gyakoriak a címerpajzsot hordozó lobogók is, amelyek vexillológiai szempontból nem képeznek saját csoportot a zászlócsaládok között. Meg kell különböztetni ezektől a lobogóktól a középkori címeres bannereket, amikre a címerábra pajzs nélkül került fel, úgy, hogy az egész zászlófelületet kitöltötte.

Az európai államok jelképeiről valamivel több szó esik, mint a többi földrész esetében. Itt a szövetségi államoknál nemcsak az állami, hanem a szövetségi tagállamok jelvényeiről is kaptunk elemzést. A svájci kantonok címerei – néhány kivételtől eltekintve – a XIV–XV. századból származnak. Különleges, sajátos svájci szimbólum az un. „Baselstab”, ami gyakorlatilag a püspöki pásztorbot végén lévő görbület stilizált, heraldikai megjelenítése, ami Basel város, illetve a Basel-vidék kantonjának lobogójában is szerepel az egykori egyházi hűbéruraságra való utalásképpen.[3] Ettől is részletesebben esik szó a német szövetségi államok jelképeiről, amelyek korábban szuverén államokként is önálló címereket és lobogókat használtak. A legismertebbek[4] közé tartozik a Bajor Szabadállam kék-fehér rutapajzsa és lobogója. A vekninek is nevezett heraldikai mesteralak már 1204 óta ismert, első színesben fennmaradt ábrázolása azonban csak 1330-ból ismert. A lobogót az 1946. évi helyi alkotmány, a kis és nagycímert egy 1950. évi törvény szabályozza.[5] Mecklenburg-Vorpommern nagycímere negyedelt. Pajzsának első és negyedik arany mezejében fekete bölényfej látszik, orrában gyűrűvel. A második ezüstben a pomerániai vörös griff, a harmadik – szintén ezüstben – az egykori brandenburgi, szintén vörös színű sas látszik. A kiscímer hasított: elöl a bölényfej, hátul a griff szerepel benne. Történeti címerek egyesítéséről van ebben az esetben is szó, már a XIII. század elején szerepelnek ugyanis helyi hercegek pecsétjein a fentebbi címerképek.[6] Európában egyedül Franciaország állami emblémája nem sorolható a címerek közé, miután a francia forradalom minden a királyságban használatos jelképet eltörölt, így a címereket is. A ma használatos állami embléma kék ovális mezejében egy „köztársasági” liktor-köteg (közepén bárddal) olaj- és tölgyágakkal övezve, mellette arany szalagon a forradalom jelszavai: „Szabadság, egyenlőség, testvériség”. [7]Az emblémát kívülről az 1802-ben Napóleon által alapított Francia Becsületrend[8] nagymesterének lánca övezi.[9]

Bizonyos esetekben azonban megkérdőjelezhetőek a szerző megállapításai. Így pl. Szlovákia esetében megállapítja, hogy „a kettőskereszt (az eredetileg zöld, és csak 1848-ban kékre változott) hármashalommal legkorábban a XVI. századtól szlovák szimbólumnak számít.”, később ugyanakkor megállapítja, hogy pajzsba foglalva először III. Béla magyar király alatt jelenik meg.[10] Nyilván arról a magyar címerhez kapcsolódó címerlegendáról lehet szó, amely szerint a három halom a Tátra, a Mátra és a Fátra hegyeket jelképezi. Erről a magyar tudomány már korábban megállapította, hogy ez csak a XVIII. századi magyar heraldikai irodalom nyomán terjedt el a köztudatban.[11]

Érdekes, hogy néhány afrikai állam függetlenné válását követően jelképeit európai heraldikusokkal terveztette meg. Kongó címerét a svájci Louis Mühlemann tervezte, amit 1963. augusztus 12-én vezettek be. Pán-afrikai színeket vonultat fel: sárga mezőben elhelyezett vízszintes hullámos zöld pólya előtt – a népességet jelképező – jobbra forduló, zölddel fegyverzett, felemelt jobbjában (az afrikai szabadság jeleként) fáklyát tartó oroszlán látszik. A pajzsot két oldalt elefántok (az erő, méltóság, kitartás szimbólumaiként) tartják, alatta szalagon az „Egység, munka, haladás” jelszavak látszanak. 

Jelen kötet lexikonjellegét erősíti az alfabetikus sorrendbeosztás, ám mégis célszerű lett volna egy tartalomjegyzékkel megkönnyíteni a kötetben való eligazodást. Ez utóbbit segíti elő mindenesetre a kötet végén található kétoldalas – a szövegben leggyakrabban előforduló szakkifejezéseket tartalmazó – szójegyzék. Ebből megismerhetjük a legfontosabb történeti zászlótípusokat is. A banner a középkori lobogó olykor költői megnevezése volt, ma többnyire a keresztrúdról lefüggő zászlóvásznakat nevezik így. A gonfanon típus a rúddal szembeni oldalon két vagy több négyszögletű nyúlvánnyal ellátott lobogókat jelenti. A „Gösch” magyarul egyrészt a hajózásban használatos orrlobogókat, másrészt a zászlók rúd felőli felső sarkában elhelyezett, más színű, általában valamelyik nemzeti, vagy regionális jelképet mutató téglalapot jelenti.[12]

Kétségkívül jól használható a kötet, amely saját célkitűzése szerint is alapot kíván nyújtani az érdeklődő, ám laikus olvasó számára. Naprakész információival, rövid, kompakt leírásaival praktikus kézikönyv benyomását kelti a százkilencvennégy szuverén állam jelképeit bemutató munka.

 

Karl-Heinz Hesmer: Flaggen und Wappen der Welt (A világ államainak lobogói és címerei). München, 2008. 288. Számos illusztrációval.

 

Szálkai Tamás

1. Az ismertetőben szinonimaként szerepel a lobogó és a zászló kifejezés a szóismétlések elkerülése végett, annak ellenére, hogy a szakirodalom élesen megkülönbözteti a két fogalmat. A zászló mindig rúdhoz van rögzítve, a lobogó zsinóron felvonható jelképet jelent. Állami jelvények esetében mindig lobogóról beszélünk. Sajnos e tekintetben nem elég gazdag a szakirodalmi szókincs.

2. Ma a Menestrier-féle színjelölést fogadják el világszerte.

3. I. m. 225.

4. Szálkai Tamás: A bajor állami és kerületi címerek. Turul. 2006. 3–4. 86–94.

5. I. m. 57.

6. I. m. 58.

7. „Liberté, egalité, fraternité”.

8. Szálkai Tamás: Napóleon és a nemesi heraldika. Szkholion. 2006. 1. 23.

9. I. m. 72

10. I. m. 236.

11. Bertényi Iván: Magyar címertan. Budapest, 2003. 71.

12. I. m. 288.

 



[1] . Az ismertetőben szinonimaként szerepel a lobogó és a zászló kifejezés a szóismétlések elkerülése végett, annak ellenére, hogy a szakirodalom élesen megkülönbözteti a két fogalmat. A zászló mindig rúdhoz van rögzítve, a lobogó zsinóron felvonható jelképet jelent. Állami jelvények esetében mindig lobogóról beszélünk. Sajnos e tekintetben nem elég gazdag a szakirodalmi szókincs.

 

[2] . Ma a Menestrier-féle színjelölést fogadják el világszerte.

 

[3] . I. m. 225.

 

[4] . Szálkai Tamás: A bajor állami és kerületi címerek. Turul. 2006. 3–4. 86–94.

 

[5] . I. m. 57.

 

[6] . I. m. 58.

 

[7] . „Liberté, egalité, fraternité”.

 

[8] . Szálkai Tamás: Napóleon és a nemesi heraldika. Szkholion. 2006. 1. 23.

 

[9] . I. m. 72

 

[10]. I. m. 236.

 

[11]. Bertényi Iván: Magyar címertan. Budapest, 2003. 71.

 

[12]. I. m. 288.