Klió 1993/1.

2. évfolyam

rule

 

XX: SZÁZAD

 

Werner Sombart, a modern kapitalizmus történésze és teoretikusa

 

Werner Sombart, akit hosszú ideig kevéssé méltattak figyelemre, sőt a kutatás éppenséggel kirekesztően kezelt, néhány év óta újból növekvő figyelemnek örvend. Koncepciója megvitatásához azonban eddig hiány­zott az az alap, melyet egy – kiterjedt munkásságáról és annak fogad­tatásáról, valamint azokról a tudományos és kortörténeti összefüggések­ről készített – áttekintés adhatott volna, amelyekben mûve érdekelt volt, és vitaalapot szolgáltatott. Michael Appel könyve ezt a hiányt tömör, de hatásos és meggyőző formában pótolja.

Appel az „intellektuális életrajz középpontjába joggal állítja Som­bart főművét, „A modern kapitalizmust, annak 1902-es és 1916/27-es változataiban. Nem hagyja azonban figyelmen kívül az 1890-es évek korai munkáit, és a későbbi tanulmányokat sem. A Sombarttal való foglalkozás két alapproblémája, nevezetesen alapvető szemléletváltása a revizionista marxizmusról az antikapitalista melfizikus létfelfogás­ra, és munkáinak szerfölött ellentmondásos fogadtatása közgazdászok, szociológusok és történészek részéről, világosan megfogalmazódik, és különböző aspektusokból az olvasó elé kerül. Appel megvilágítja, hogy milyen következetes volt Sombart intellektuális fejlődése kora minden­kor meghatározó irányzataival való összeütközései során, sőt azt is, hogy bizonyos változásokat nem tekintve alapvető felfogásaiban hű maradt önmagához. Három központi kérdés merül fel: először a „mo­dern kapitalizmus fejlődés- és hatástörténete egészen a „gazdasági rendszer, mint a közgazdaság kiizponti fogalma hangsúlyozásáig (4–6. fejezet), másodszor Sombart „tudományos illetékességi területének (7. fejezet) széleskörű, megvilágosító ábrázolása, és végezetül „az 1919 utáni kapitalizmus elmélet „különútja (ezt a neheztelő fogalmat jobb lett volna elkerülni K. H. K.) egészen a nemzeti szocializmus koráig (10.,11. fejezet). Rövid kitekintés zárja a művet (12. rész) az 1945 utáni periódusra, amikor Sombart az angolszász fogantatású közgazdaságtan és szociológia előnyomulására fokozottan visszalépett.

Sombart ahogy Appel többször hangsúlyozza – állandóan ­lönc” maradt, aki bár szcizmográfszerűen érzékelte kora alapáramlata­it, azokkal nem azonosult teljesen, és azokat folyamatosan saját, legsze­mélyesebb felfogásában ültette át munkáiba.

Hogy ez mennyire bőszítette legtöbb kortársát, az kiderül abból a szerfölött ellentmondásos visszhangból, amelyet a szakmabeliek köré­ben és az értelmiségi köztudatban kiváltott. Appel ezt széles irodalmi alapon gondosan és differenciáltan rajzolja meg. Általános ítéleteket, amelyek néha éppen a késői Sombartról olvashatók, nála nem találunk.

Sombart művéről nem lehet rövid áttekintést adni, még azon az igazságra törekvő módon sem, ahogyan itt ábrázoljuk. Minden leegy­szerűsítés torzít, sőt, hamisít. Ki kell emelnünk azonban az újabb történeti iskolának Appel részéről adott, egészében találó méltatását, és azt a korrekt módot, ahogyan Sombartot ide besorolja a szerző (Schmol­ler tekintetében mindenesetre néhány kisebb félreértés található). A könyv ajánlható mindenkinek, aki felvilágosítást szeretne kapni Som­bart alkotásáról, sannak hatásairól egészen a jelen küszöbéig, akár elutasítja, akár vállalja a korszellem” változásait.

 

Michael Appel: Welner Sombart. Historiker und Theoretiker des modernen Kapitalismus. (Welner Sombart, a modern kapitalizmus törlénésze és teoretikusa) Metropolis Verlag. Marburg 1992. 339. p.

 

Karl Heinrich Kaufhold (Göttingen)