Klió 1993/1.

2. évfolyam

rule

 

XX. SZÁZAD

 

A Karta '77 és a Munkásvédelmi Bizottság. Küzdelem az emberi jogokért Csehszlovákiában és Lengyelországban

 

E két országban 1976. szeptember és 1977. január között érte el egyik kimagasló pontját az a küzdelem, amelyet a kelet-európai országokban az ellenzék a „civil társadalom” megteremtéséért vívott. Ekkorra már sorra elbuktak a korábbi erőfeszítések: az 1953-as kelet-német, az 1956-os magyar, az 1968-as csehszlovák és az 1956-os, 68-as és 1970-es lengyel felkelések.

A cseheknél 1968-ban az ellenzék 6s a párt reformszárnya a következőket követelte: békés áttérés a kommunizmusról az „emberarcú szocializmusra”, amely biztosítaná a gazdaság hatékonyságát, a politikai igazságosságot és bizonyos elidegeníthetetlen emberi jogokat. A „prágai tavasz” programjának két pontja – a kommunista párt vezető szerepének lazítása és az akadálytalan információáramlás – azonban elfogadhatatlan volt Moszkva számára. A Varsói Szerződés tagállamainak 1968-as bevonulása, majd az azt követő, Gustav Husak nevéhez fűződő, brutális megtorlás azonban csak olaj volt a tűzre. 1969-ben az értelmiség kibocsátotta a Tízpontos Kiáltványt, 1970-ben folytatódtak a letartóztatások, majd 1973 decemberében az ENSZ emberi jogokra vonatkozó egyezményeinek ratifikálása újabb ellenzéki megmozdulásokra adott alkalmat. Az ellenzék nyílt levélben követelte minden politikai fogoly szabadon bocsátását, a politikai manipulációk, törvénytelen bírói eljárások, a jogtalan letartóztatások és más, az emberi jogokat sértő intézkedések azonnali beszüntetését. A Karta ’77 ezeken a követeléseken alapult.

A lengyeleknél az első utcai tüntetésekre 1968 márciusában került sor, tiltakozásul a varsói színház bezárása s Adam Mickiewicz ősök című darabjának betiltása miatt. Ellenzéki csoportok, klubok alakultak, s a fiatalok 1976 júniusában megszervezték a Munkásvédelmi Bizottságot (KOR).

Az események közvetlen előzménye az volt, hogy 1976 februárjában Edward Gierek bejelentette: módosítják a lengyel alkotmányt, s az állampolgárok ezután csak akkor gyakorolhatják jogaikat, ha eleget tettek az állam iránti kötelezettségeiknek. Az alkotmány egyúttal ismét megerősítette a Szovjetunióhoz fűződő szövetséget és a párt vezető szerepét. Az emberek árulásnak tekintették e módosításokat. Ugyanakkor növelte a lelkesedést a nemzetközi jogi egyezményekhez csatlakozás, de fokozta az elkeseredést az 1976. júniusi 46 százalékos élelmiszer-áremelés. Hatalmas sztrájkhullám öntötte el az országot. A milícia gépesített egységei brutálisan rátörtek a sztrájkolókra, s a következő napokban több mint 2500 embert tartóztattak le, 373-at börtönre ítéltek, sokakat megvertek. Az értelmiségi ellenzék újult erővel tömörült a munkások védelmére; így született meg a KOR. Létrejöttét elősegítette, hogy ezentúl az ENSZ nemzetközi jogi egyezményeire, és a Helsinki Záróokmányra lehetett hivatkozni.

Mind a Karta, mind a KOR tehát a társadalom különböző rétegeit egyesítő, a terror ellen tiltakozó mozgalmakból nőtt ki. Mindkét mozgalom arra a felismerésre épített, hogy az olyan államokban, ahol a hatóságok a független intézményeitől megfosztott, védtelen társadalommal szemben önkényt alkalmaznak, a leghatásosabb fegyver az állampolgárok tevékeny szolidaritása.

Lengyelországban a KOR ténykedése 1967. július 17-én a radomi és a varsói Ursus gyári sztrájkolók tárgyalása alapján kezdődött. Az „ursusi csoport” tagjai, egyetemisták, értelmiségiek információkat, tanúkat, bizonyítékokat gyűjtöttek a vád alá helyezett munkások védelmére; pénzt a letartóztatottak családjai számára. A küzdelem napok alatt széles társadalmi mozgalommá növekedett. A KOR kommünikéje szerint a bizottság feladata jogi, anyagi és egészségügyi segítséget nyújtani az elnyomás áldozatainak. Minden közösségnek, gyárnak, intézménynek, önkéntes csoportnak a hatalom által zaklatottak segítségére kell sietnie.

A következő hónapokban a KOR tagjainak különféle zaklatásokat kellett elszenvedniük. Betörtek hozzájuk, letartóztatták; elbocsátották az egyetemekről, munkahelyekről, börtönbe vetették őket, sőt néhányukat meg is gyilkolták.

A KOR 4 pontban foglalta össze programját: 1. a munkások együttesen követeljék az elbocsátottak visszavételét; 2. nyújtsanak be panaszokat a biztonsági szolgálat és a rendőrség ellen; 3. követeljék a radomi és ursusi események parlamenti kivizsgálását; 4. érjék el a hamis hivatali információk és propaganda helyreigazítását! A KOR-mozgalomban éppen annyira értékesnek tekintették a munkásságot, mint az értelmiséget. Meg kell azonban jegyezni, hogy a munkásság megnyerése nem volt igazán sikeres.

Végül a KOH-tagok küzdelme eredményeként 1977. július 23-án a kormány amnesztiát hirdetett. A mozgalom azonban még erőteljesebb lett. Ezentúl még inkább az emberi jogok védelme került központba.

Érdemes a mozgalom néhány elvére és működési rendszerére kitérni. Tagjai mindenkor a törvényesség keretei között ténykedtek. Elutasították a politikai ambíciókat, ragaszkodtak a nyilvánossághoz. Erkölcsi elvek irányították őket. Magának a bizottságnak 12–14 tagja volt, s köztük nem volt hierarchia; nem volt alapszabály, nem volt elnök, sem tagsági díj. Minden határozattervezet felől közösen döntöttek. A tényleges napi munkát a pártoló tagok tízezrei végezték egzisztenciájukat, életüket kockáztatva.

A Karta 77 alapító dokumentumát a hivatalos Csehszlovák Hírügynökség révén akarták megjelentetni 1977. január l-jén. Az alapító szóvivőket, Jan Patockát, Vaclav Hávelt és dr. Jiri Hajeket azonban útban az állami és párthivatalok felé, ahol a dokumentumot be akarták nyújtani – letartóztatták.

A Karta ténymegállapítási kérelem és nyilatkozat volt egyben. Az emberi jogok tisztelete csupán illúzió Csehszlovákiában – mondja a szöveg, s a jogsértések számos megtörtént esetét ismerteti. Éles bírálattal szól a dokumentum a kommunista párt mindenre kiterjedő hatalmáról, a rendőrség és az állambiztonsági erők jogtipró ténykedéséről. Az emberi jogok tiszteletben tartásáért azonban mindenkit felelősség terhel. A Karta aláírásával az egyén magára nézve kötelezőnek ismeri el a „közös felelősséget”.

A Karta köré szabad, nyitott közösség tömörült, aláírása a különböző meggyőződésű, hitű és foglalkozású embereket csak arra kötelezte, hogy küzdjenek az emberi jogok érvényesítéséért Csehszlovákiában és a világon. Mégis volt egy ötpontos cselekvési program a Karta-tagság számára: felhívni a figyelmet az emberi jogok megsértésének eseteire, dokumentálni azokat, orvoslást javasolni, megoldásokat kidolgozni a jogok védelmére és közbenjáróként fellépni a konfliktushelyzetekben. Ez a laza program a mozgalom politikamentességé kívánta hangsúlyozni és a szakadástól akarta védeni a mozgalmat. Az apolitikusság hangsúlyozása, persze, nem védte meg a Karta-mozgalom tagjait; Husak idején kijutott nekik az üldöztetés minden formájából. A mozgalom kettészakadását azonban sikerült elkerülniük, annak ellenére, hogy Jan Potocka (aki később belehalt a kihallgatásokba) az erkölcsi magatartás fontosságát hangsúlyozta, Vaclav Benda pedig aktív politikai küzdelmet hirdetett a totalitárius rendszer ellen. Az idő múlásával a mozgalom inkább a Benda javasolta irányba mozdult el.

Később a KOR feloszlott, hogy átadja helyét a Szolidaritás-mozgalomnak, a Karta viszont a leghosszabb ideig működő emberi jogi mozgalom volt Kelet-Európában. 1989-ben olvadt bele a Polgári Fórumba – anélkül, hogy hivatalosan feloszlatták volna.

Az 1970-es évek közepén a szamizdat-kiadványok, a KOR- és a Karta-mozgalom jelentős szerepet töltöttek be: a hivatalos tájékoztatás mellett valódi információkkal szolgáltak. Mindkét mozgalom kívülről és alulról akarta megváltoztatni a fennálló rendszert; elutasította a nyílt, politikai tevékenységet, ragaszkodott a létezését alátámasztó törvényes igazoláshoz, és mindkettő hangsúlyozta az egyén erkölcsi felelősségét. Míg azonban a Karta eleinte nem tükrözte a nép általános hangulatát, így nem kapott akkora támogatást, a KOR elnyerte a társadalom jóváhagyását, és sokkal több nehézséget okozott a hatóságoknak, mint a csehszlovák mozgalom. A cseheknél megnehezítette az ellenzék helyzetét az 1968-as legyőzetés nyomasztó emléke, a KOR-mozgalomnak viszont nem kellett szembenéznie az ellenállástól való idegenkedéssel.

 

Tenley Adams: Charter 77 and the Workers' Defence Conllnittee (KOR) The Struggle for Human Rights in Czechoslovakia and Poland (A Karta '77 és a Munkásvédelmi Bizottság. Küzdelem az emberi jogokért Csehszlovákiában és Lengyelországban) East European Quarterly, XXVI. kötet 2. szám, 1992. nyár, 219–238, p,

 

Mikó Katalin