1998. május |
---|
Mindazok a növényi, állati eredetû élelmiszerek, melyek megtermelésekor szintetikusan elõállított vegyszert — beleértve az állattartásban használatos antibiotikumokat, hormonkészítményeket és hozamfokozókat — nem használtak föl.
Nagyapáink föld iránti tisztelete, spontán ismeretanyaga, bölcsessége nagy kincs. Ennek újjáélesztése, újrafölfedezése fontos feladat. A biogazda célja nem csupán az idei bõ termés a termõföld kizsarolásával, hanem a megbízható, jó termõképességû talaj fenntartása, a viszonylagos természeti egyensúly megteremtése. Ehhez földjét át kell állítania hagyományosról biomûvelésre, amire 1-3 évet kell szánnia a talaj szennyezettségétõl, a környezet állapotától, az elõzõ évben a talajba juttatott vegyszerektõl függõen. Ezekben az években csak átállási idõszakból származó biotemékekrõl beszélünk, teljessé csak ennek lejártával válik a termék.
A minõsített biogazdálkodás ma már mindenütt a világban, így hazánkban is csak szigorú feltételek alapján folytatható a világszervezet (IFOAM) ajánlásai és az Európai Unió törvényei alapján. Ezzel igyekeznek kivédeni a felelõs szervezetek a visszaélés lehetõségét. Csak olyan kertbõl vagy gazdaságból származó terméket lehet biotermékként értékesíteni, melyet a felelõs ellenõrzõ szervezet minõsít. A magyar Biokultúra Egyesület szabványa egyenértékû az európai normákkal, így a védjegyét viselõ áruk mind a magyar, mind a külföldi vevõk számára megfelelõ garanciát nyújtanak.
A biotermesztés elsõ feltétele a külsõ veszélyforrásoktól határsávokkal elszigetelt, szennyezésektõl mentes terület. A másik feltétel emberi vonatkozású. Megfelelõ szaktudásra, felkészültségre van szükség a sikeres gazdálkodáshoz. Emellett a termelés folyamatának ellenõrzésére is módot kell adni, vállalva ennek költségeit. Hangsúlyozzuk, hogy a bioterméknek nem feltétele a mindenkori vegyszermaradványra történõ bevizsgálás, alapja a teljes termesztési folyamat minõsítése. Ebbõl adódik, hogy biotemékké nem lehet utólag terményt minõsíteni.
Az 1991. évi Közös Piaci rendelet értelmében csak az a termék minõsül bioterméknek, amely biológiai gazdálkodásból származik. Amely terméket nem minõsített az erre felhatalmazott szervezet, ott a „bio" szó használata tiltott. Ez a szabályozás elsõsorban a vásárlókért, a fogyasztók érdekeinek védelmében született.
A Biokultúra Egyesület biominõsítési tanúsítványát kölcsönösségi alapon is elfogadja a német Naturkostverband, a svéd KRAV, az angol Soil Association, az osztrák ERTNE, a holland SKAL.