Levegő Munkacsoport Országos Környezetvédő Szövetség

Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete (KKDSZ)

 

Javaslatok

az 1998. évi állami költségvetési törvényjavaslathoz

 

 

Budapest, 1997. október

 

Levegő Munkacsoport – 1465 Budapest, Pf. 1676. Tel.: 206-5598, 206-5599. Fax: 365-0438.

KKDSZ – 1088 Budapest, Puskin u. 4. Tel.: 138-2648, 118-8900. Fax: 138-4274.

 


 

Tartalom

 

I. A jelenlegi gazdaságpolitikai folyamatok rövid elemzése

Bevezetés

A restriktív intézkedések hatása a költségvetésre, a helyi önkormányzatokra, a társadalombiztosításra és a szociális kiadásokra

A restriktív intézkedéseknek hatása a külkereskedelmi mérlegre

 

A fizetési mérleg alakulása

Foglalkoztatottság

Feketegazdaság

Adórendszer

Vámpolitika és vámon kívüli védelmi politika

A magyar gazdaság mozgási szabadságát determináló nagyobb jelentőségű elemek

 

II. A javaslatok gazdaságpolitikai megalapozása

Miért elkerülhetetlen az állami költségvetés és adórendszer ökológiai szempontú átalakítása?

 

III. Konkrét javaslataink

Az élőmunka terheinek mérséklése

Közlekedés

Üzemanyagok jövedéki adója • A propán-bután gáz jövedéki adója • A kenőolaj betétdíja • Az észak-keleti válságövezet megsegítése (a vasúti szállítás támogatásával) • Vasúti felújítások • Gyorsforgalmi utak • Külföldi gépjárművek közúti hozzájárulása • Külföldi kiküldetések napidíja • Gépjárműadók • Környezetkímélő közlekedési infrastruktúra • A fővárosi 4. metró • Közúti gépjárműbalesetek költségeinek viselése • Légtérhasználati díj

Energiapolitika

Energiaárak és -adók • Az energiaszektor beruházási politikája • Energiaracionalizálás • A jamburgi beruházás • Az észak-keleti válságövezet megsegítése (energiaracionalizálással)

Élvezeti cikkek jövedéki adója

A fekete gazdaság és a bűnözés visszaszorítása

Áfa-bevételek • A közvetítői kereskedelem • A magyar utasforgalmi vámkedvezmények egységesítése, szabályozása • Az ún. “KGST” import szigorítása • Intézkedések a korrupció ellen

A gyógyturizmus fejlesztése

Hirdetések kulturális járuléka

Luxus fogyasztási adók

Tandíj

Családi pótlék

Tudományos kutatás és fejlesztés

Oktatás, közművelődés és más területek

Az embargó ellentételezése

Antiinflációs intézkedések

Mi gerjeszti leginkább az inflációt?

A hazai gyógyszeripari kutatások K+F támogatása

A környezet állapotát javító további intézkedések

Környezetterhelési díjak • Betétdíjak • Veszélyes hulladékok bírságának szigorúbb behajtása • Egyéb környezetvédelmi intézkedések

A valódi haladási mutató kiszámítása

 

IV. Összegzés

 

Mellékletek

1. Üzemanyag-csempészet

2. Az elővárosi vasutak előnyei

3. Embargó Kárpótlási Alap létrehozása

4. A magyar gyógyszeripar társadalmi és gazdasági szerepének fenntartása

 


I. A jelenlegi gazdaságpolitikai folyamatok
rövid elemzése

 

 

Bevezetés

 

Az 1995. évtől érvényesülő restriktív gazdaságpolitika a magyar társadalom számára komoly áldozatokkal járt. Ezért rendkívül fontos lenne, hogy az eredmények legyenek arányban ezekkel az áldozatokkal. Elsősorban nem az állami költségvetést és a fizetési mérleget kell stabilizálni (bár ez is fontos), hanem a magyar társadalmat és a gazdasági javakat előállító reálszférát.

A kormány is felismerte, hogy a restriktív gazdaságpolitikát olyan gazdasági programmal kell felváltani, amely a szerény növekedés mellett meghatározott keretekben eleget tesz az egyensúlyi követelményeknek is.

Magyarország gazdasági szempontból nyitott ország: GDP-jének mintegy 40%-a a külkereskedelemben realizálódik. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy a külkereskedelemben elsősorban a primér szektor termékei vesznek részt, és ennek aránya nagyobb az említett 40%-nál, mert a GDP termelésében a szekunder és tercier ágazatok súlya növekszik. Tehát az új értéket előállító élőmunka mennyisége és aránya csökken, ami a fajlagos nettó devizahozamot csökkenti. Ennek következtében reálgazdasági oldalról is meg kell teremteni a külső egyensúlyt biztosító feltételeket. Ez utóbbit jelentősen megnehezíti, hogy 1997-ben tovább csökkennek a védővámok, megszűnik a vámpótlék, a forintleértékelés ütemét pedig mérsékelni kell. Ezek az intézkedések növelik az import versenyképességét a hazai termékekkel szemben. Ennek részbeni ellensúlyozására a hazai gazdaság olyan védelmét kell biztosítani, amely az emberi élet és a környezet védelmén keresztül korlátozza az importot és ezáltal kedvezőbb helyzetbe hozza a hazai termelőket. Az alább felsorolt intézkedések nagyrészt ennek célnak az elérését szolgálják.

A magyar gazdaság nemzetközi versenyképességét nem a klasszikus rövid távú tényezőkkel, hanem tartósabb eszközrendszerrel kell biztosítani. Közismert, hogy a jól képzett magyar élőmunkának a versenyképessége az EU országokéhoz viszonyítva alapjában megfelelő (a termelékenység azonos feltételek mellett megközelítőleg azonos szintű, a bér ugyanakkor töredéke az EU-beli szintnek). Ezért meg kell állítani a további munkahely-vesztést, és erőteljes ütemben kell olyan versenyképes munkahelyeket létesíteni, amelyek a külpiacon is értékesíthető termékeket állítanak elő. Az ilyen jellegű gazdaságpolitikával a kismértékű exportnövekedés is jelentősebb nettó devizahozammal jár, és az eddigieknél nagyobb mértékben javítja az egyensúlyt és hoz létre új értéket. A fajlagosan magas élőmunka-tartalmú — vagyis fajlagosan kisebb anyag- és energiatartalmú termékek — egyúttal környezetkímélőbb jellegű termelést tesznek lehetővé.

A foglalkoztatás növelésének és az infláció mérséklésének fontos eszköze az élőmunka bruttó költségeinek a csökkentése. A megfelelő nemzetgazdasági hatás elérése érdekében a jelenlegi 39%-os tb-járulékot legalább 26%-osra javasoljuk csökkenteni. A kormány jelenlegi elképzelései szerint a foglalkoztató által fizetett társadalombiztosítási járulék csak az ezredfordulón csökkenne, és akkor is csak egy-két százalékponttal. Ez azonban egészében nem csökkentené a bérköltségeket, mert ugyanakkora mértékkel nő az egyén hozzájárulása. Más szavakkal: a járulék mértéke összességében nem változik. Ebben a helyzetben a foglalkoztatás növelésére más eszközöket kell keresni. A foglalkoztatás növelése az EU-ban is kiemelt program. Az EU “Amszterdami szerződése” a következőket tartalmazza: “A Közösség elő kell mozdítsa a foglakoztatottság és a szociális védelem magas szintjét, a férfiak és nők egyenlő elbánását, az életszínvonal és az életminőség javítását, a gazdasági és szociális kohéziót, a tagállamok közötti szolidaritást.” Annak érdekében, hogy “élőmunkát” ne importáljunk az EU-ból, Magyarországon is hasonló, foglalkoztatást növelő intézkedéseket kell tennünk. Országunkban jelenleg az alulfoglalkoztatás a jellemző, ezért még hathatósabb intézkedések megtételére van szükség ahhoz, hogy valóban kellő számú új munkahelyet tudjunk létesíteni.

Az államháztartás egyensúlyának biztosítása céljából ugyanakkor más forrásokról kell gondoskodni. A környezetet és az egészséget súlyosan veszélyeztető, magas nyersanyag- és energiatartalmú termékek adóját kell növelni úgy, hogy az közvetlenül forrásokat képezzen a társadalombiztosítás részére. Ez felelne meg “a szennyező fizessen” elvnek is. Ily módon összeségében nem növekednének a társadalom pénzügyi terhei, ugyanakkor mérséklődne az infláció is annak köszönhetően, hogy csökkennének a bérköltségek, és az adók a végső felhasználást terhelnék.

A kormány eddigi elképzelései szerint a villamos energia és a földgáz ára továbbra is jelentősen emelkedik, hiszen a külföldi befektetők felé ilyen kötelezettséget vállalt. Ezért a kormány most nem hajlandó az energiahordozók adóit az EU-ban általában alkalmazott szintre emelni. Úgy véljük, hogy mind a környezet védelme, mind a gazdaság korszerűsítése érdekében elengedhetetlen az energiaadók emelése.

Véleményünk szerint az energiaadók emelése következtében befolyó teljes bevételt a lakossági és közintézményi fogyasztók kompenzálására kell felhasználni. Ebben jelentős súllyal kell hogy szerepeljen az energiaracionalizálás támogatása. Ez nemzetgazdasági szempontból azért is kedvezőbb megoldás, mert mérsékli az energiafelhasználást. (Ennek a megoldásnak az is előnye, hogy keresleti oldalról szorítja le a külföldi befektetők kivihető profitját.)

A fogyasztási adóknak az inflációnál mérsékeltebb emelése — véleményünk szerint — az alkotmányba és más jogszabályokba ütközik, mert az egészségkárosító és környezetszennyező tevékenységeket segíti elő. Ennek következtében ez az intézkedés tartalmában nem felel meg az EU-hoz történő csatlakozás irányelveinek sem.

Az általunk javasolt intézkedések serkentőleg hatnának a foglalkoztatottságra, élénkítenék a gazdaságot, aminek eredményeképp mérséklődnének az egy foglakoztatottra jutó társadalmi terhek. Lehetővé válna a tb-járulék további csökkentése. Ez lehetővé tenné a bérek fokozatos emelését, ami szintén fontos követelménye az Európai Unióhoz történő csatlakozásunknak. Ezt a programot külön elő lehetne segíteni egy olyan intézkedés-csomaggal, amely tovább serkentené a foglalkoztatást.

Nem tartjuk megalapozottnak a kormánynak azt a törekvését, amellyel mindenáron mérsékelni kívánja az állami újraelosztás mértékét még az EU-hoz történő csatlakozás előtt. Ebben a tekintetben nem vehető alapul a fejlett ipari országok gyakorlata, hiszen ott jóval magasabb a GDP, és más a gazdaság szerkezete, valamint a társadalom állapota. A magasabb arányú újraelosztás önmagában még nem ellentétes a piacgazdasággal, amennyiben a közteherviselés igazságosan oszlik el a gazdasági élet szereplői között. Nem az újraelosztás mértéke hátráltatja a korszerű piacgazdaság kialakulását, hanem többek között a gazdaság egyes szereplőinek indokolatlanul és gazdasági szempontból is ésszerűtlenül nyújtott nyílt és burkolt támogatások, valamint a feketegazdaság több mint 30%-os részesedése (ez a realizált jövedelmeknek ennél jóval nagyobb arányát jelenti). Azt tartjuk célszerűnek, hogy a feketegazdaság visszaszorításának mértékével csökkenjen az újraelosztás. A magyar társadalom számára aligha elfogadható, hogy a társadalmi újraelosztás mértékét csökkentik, miközben a feketegazdaság aránya változatlan marad (sőt relatíve kedvezőbb helyzetbe kerül). Ugyanakkor nem segíti, hanem akadályozza a piacgazdaságot, ha lerontjuk azoknak a rendszereknek a működését, amelyek elengedhetetlenek a társadalom fejlődéséhez, illetve a szociális feszültségek kezeléséhez (egészségügy, oktatás, kultúra, tudományos kutatás, szociális ellátás, környezetvédelem). Ha csökkentjük ezen ágazatok részesedését a GDP-ből, akkor visszaesésük rendkívül megnehezíti csatlakozásunkat az EU-hoz, hiszen kedvezőtlen hatásuk néhány év múlva fokozottan jelentkezik. Az EU támogatásait is csak akkor tudjuk felvenni, ha megfelelő saját részesedést tudunk felmutatni. Továbbá az ezen ágazatokra fordított közpénzek pillanatok alatt megjelennek a gazdaságban is, keresletet támasztva a termékek és szolgáltatások széles köre iránt, s ily módon elősegítve a gazdasági fellendülést.

 

 

A restriktív intézkedések hatása
a költségvetésre, a helyi önkormányzatokra,
a társadalombiztosításra
és a szociális kiadásokra

 

Az 1998. évi költségvetési törvényjavaslatot a magyar gazdaságpolitika egészének szempontjából vizsgáltuk, figyelembe véve a teljes kormányzati ciklus során a gazdaság fejlődésének eddigi valós folyamatait. A vizsgálat folyamán az 1994. évi tényleges gazdasági folyamatokhoz viszonyítottuk az 1995. és 1996. évi tény-, az 1997. évi várható adatokat, valamint 1998. évi költségvetési törvényjavaslat előirányzatait.

Az ún. gazdasági stabilizáció 1995-ben indult el a “Bokros-csomaggal”, 1996-ban pedig folytatódott, a kormányzati bejelentésekkel ellentétben 1997-ben is tartott, és — az 1998. évi költségvetési törvényjavaslat számai szerint — a következő évben is folytatódik. Az infláció szintje általában magasabb volt a költségvetésben szereplő számításoknál, ezért az elvonás összege nagyobb, mint amekkorát a törvényjavaslatok előirányoztak. (A költségvetési törvényjavaslat számai ezt bizonyítják.) Ennek hatására a központi költségvetés hiánya (a privatizációs bevételek nélkül) az alábbiak szerint alakult, illetve alakul:

 

1. táblázat

A központi költségvetés hiánya

milliárd Ft

 

1994

1995

1996

1997 (előirányzat)

1998 (javasolt)

277

307

135

360

434

 

A fenti javulás 1994-hez viszonyítva 1998. évi áron számolva mindössze 153 milliárd Ft-ot tesz ki, ami az általunk alább kimutatott elvont összegeknek mindössze 3%-át képezi. Más szavakkal fogalmazva, a megszorító intézkedések által elvont pénzek 97%-a “eltűnt”. (A kórházi ágyak példája ezt világosan mutatja: az ágyak száma csökkent, a várt megtakarítás pedig gyakorlatilag nem következett be.) Ugyanakkor a társadalomban az óriási mértékű elvonások miatt a működőképesség általános romlása következett be.

Három jelentősebb szférától (helyi önkormányzatok, társadalombiztosítási alapok, központi költségvetés szociális kiadásai) történt elvonásokat összesítve a 2. táblázatban, részleteire bontva pedig a 3., 4. és 5. táblázatban mutatjuk be (kamatköltségek nélkül).

 

2. táblázat

Elvonások a helyi önkormányzatoktól, a társadalombiztosítási alapoktól
és a központi költségvetés szociális kiadásaitól

milliárd Ft

 

Megnevezés

Ár

1995

1996

1997

1998

Nyugdíjbiztosítási Alap

folyó ár

68.1

131.5

220.0

173.6

94-es ár

53.1

83.0

117.8

81.9

Egészségbiztosítási

folyó ár

64.9

120.8

218.3

252.5

Alap

94-es ár

50.6

76.3

116.8

119.1

Helyi önkormányzatok

folyó ár

157.6

260.0

363.5

438.7

94-es ár

123.3

165.3

195.0

207.4

Szociális támogatások

folyó ár

63.5

117.3

184.5

213.6

94-es ár

49.7

74.5

99.0

100.9

Összesen

folyó ár

354.1

629.6

986.3

1078.4

94-es ár

276.7

399.1

528.6

509.3

Árfolyam, Ft/USD

125.7

152.7

188.0

215.0

Hatás, milliárd USD***

2.8

4.1

5.2

5.0

 

A fenti táblázatban csak az említett négy szférát érintő elvonásokat mutattuk ki, a restriktív intézkedések hatását az egyéb területeken, illetve az egész magyar társadalomra vonatkozóan nem tudtuk részletesen vizsgálni. A vizsgált területeknek a restrikció miatt elvonásai — banki kamatokkal számolva — 1998 végéig összességében több mint 4700 milliárd Ft tesznek ki. Az előző számítások alapján végzett becslésünk szerint az egész magyar társadalmat érintő összege ennek kétszerese, vagyis megközelíti a 10 ezer milliárd forintot.

A fent kimutatatott, a költségvetést közvetlenül érintő elvonásokon túl a vállalkozói szféra munkavállalóinak bérköltsége csak 1995-ben reálértékben kb. 170 milliárd Ft-tal csökkent. Ez a restrikció 1996-ban tovább folytatódott, a reálbér újabb 111 milliárd forinttal csökkent. Az 1997. évi reálbér is jóval elmarad az 1994. évi szinttől. Ezzel szemben a költségvetés helyzete csak kis mértékben javult, a vállalkozói szféra hivatalosan nyilvántartott eredménye pedig nagyságrendileg elmarad a társadalomtól elvont összegtől.

 

3. táblázat

 

Helyi önkormányzatok költségvetési kiadásainak reálértékű csökkentése

milliárd Ft, folyó áron

 

1994

1995

1996

1997

1995-1997

1998

1995 -1998

1997-ig

1998-ig

Megnevezés

tény

tény

tény

előír.

halmozva

javaslat

halmozva

halmozva

halmozva

Kiadás összesen

762.9

817.4

940.2

1058.7

1175.5

— % előző évhez képest

107.1%

115.0%

112.6%

111.0%

Fogyasztói ár*, %

127.8%

123.1%

118.5%

186.4%

113.5%

211.6%

Lemaradás, %

20.7%

8.1%

5.9%

138.2%

2.5%

141.6%

Kiadás 1998. évi áron

1614.2

1353.3

1264.5

1201.6

1175.5

Elvont összeg (98-as áron)

-260.9

-349.7

-412.6

-1023.2

-438.7

-1462.0

Kiadás 1994. évi áron

762.9

639.6

597.6

567.9

555.5

Elvont összeg (94-es áron)

-123.3

-165.3

-195.0

-483.6

-207.4

-690.9

-901.5

-1462.0

Elvont összeg (folyó áron)

157.6

260.0

363.5

438.7

Elvont összeg kamata***

23.5

78.1

167.1

268.6

196.7

465.3

-1170.1

-1927.3

Összegek kamat alapja

181.1

519.2

1049.8

 

4. táblázat

A társadalombiztosítás által folyósított támogatás a központi költségvetésből

milliárd Ft, folyó áron

 

1994

1995

1996

1997

1995-1997

1998

1995 -1998

1997-ig

1998-ig

Megnevezés

tény

tény

tény

előír.

halmozva

javaslat

halmozva

halmozva

halmozva

Kiadás összesen

210.0

204.9

213.1

207.0

230.8

— % előző évhez képest

97.6%

104.0%

97.1%

111.5%

Fogyasztói ár**, %

127.8%

123.1%

118.5%

186.4%

113.5%

211.6%

Lemaradás, %

30.2%

19.1%

21.4%

2.0%

Kiadás 1998. évi áron

444.3

339.2

286.6

234.9

230.8

Elvont összeg (98-as áron)

-105.1

-157.7

-209.4

-472.2

-213.5

-685.8

Kiadás 1994. évi áron

210.0

160.3

135.5

111.0

109.1

Elvont összeg (94-es áron)

-49.7

-74.5

-99.0

-223.2

-100.9

-324.1

-416.1

-685.8

Elvont összeg (folyó áron)

63.48

117.276

184.495

213.547

Elvont összeg kamata***

9.6

33.1

64.7

107.4

89.8

197.2

-523.4

-882.9

Összegek kamat alapja

73.1

223.4

472.6

Helyi önkormányzatoktól és szociális

támogatástól elvont összeg

254.1

488.4

779.8

938.8

-1693.6

-2810.3

Forrás:T/4832.sz. Törvényjavaslat a Magyar Köztársaság 1998. évi költségvetéséhez

 

5. táblázat

A társadalombiztosítási alapok reálértékének alakulása

 

Megnevezés

1994

1995

1996

1997

1995-1997

1998

1995 -1998

1997-ig

1998-ig

tény

tény

tény

előír.

halmozva

javaslat

halmozva

halmozva

halmozva

Nyugdijbiztosítási Alap

Kiadás összesen

452.4

511.9

584.8

625.2

785.7

— % előző évhez képest

113.2%

114.2%

106.9%

125.7%

Fogyasztói ár*, %

128.2%

123.5%

118.0%

186.8%

113.5%

212.0%

Lemaradás****, %

15.0%

9.3%

11.1%

-12.2%

Kiadás 1998. évi áron

959.3

846.7

783.2

709.6

785.7

Elvont összeg (98-as áron)

-112.6

-176.1

-249.7

-538.4

-173.6

-712.0

Kiadás 1994. évi áron

452.4

399.3

369.4

334.6

370.5

Elvont összeg (94-es áron)

-53.1

-83.0

-117.8

-253.9

-81.9

-335.8

-474.3

-712.0

Elvont összeg (folyó áron)

68.1

131.5

220.0

173.6

Elvont összeg kamata***

10.3

36.7

71.3

118.3

96.8

215.2

-592.7

-927.1

Összegek kamat alapja

78.4

246.6

537.9

862.8

Egészségbiztosítási Alap

Kiadás összesen

397.8

445.1

509.0

524.9

591.0

2070.0

— % előző évhez képest

111.9%

114.4%

103.1%

112.6%

Fogyasztói ár**, %

128.2%

123.5%

118.0%

186.8%

113.5%

212.0%

Lemaradás, %

16.3%

9.1%

14.9%

0.9%

Kiadás 1998. évi áron

843.5

736.2

681.7

595.8

591.0

Elvont összeg (98-as áron)

-107.3

-161.8

-247.8

-516.9

-252.5

-769.4

Kiadás 1994. évi áron

397.8

347.2

321.5

281.0

278.7

Elvont összeg (94-es áron)

-50.6

-76.3

-116.8

-243.8

-119.1

-362.9

-455.4

-769.4

Elvont összeg (folyó áron)

64.8796

120.825

218.293

252.524

Elvont összeg kamata***

9.8

34.4

67.8

112.1

99.6

211.6

-567.5

-981.0

Összegek kamat alapja

74.7

229.9

516.1

Társadalombiztosítástól

elvont teljes összeg:

170.2

316.0

536.6

550.0

-1160.2

-1908.2

*A nyugdijasokat érintő árukban az árak gyorsabban nőttek (pl. 1995-ben élelmiszer 31,1%, házt. energia 50 %-kal)

**Az Egészségügyi Alapot érintő árfőcsoportban az árak jobban nőttek (pl. a gyógyszerek 1995-ben 53,5%-kal)***A reálkamat mértéke: 2%

****A nyugdijasok száma 1995-ben 1,6%-kal, 1996-ban további 3,4%-kal nőtt 1994-hez képest!

Forrás: T/4832. sz. Törvényjavaslat a Magyar Köztársaság 1998. évi költségvetéséhez

 

 

A restriktív intézkedések hatása külkereskedelmi mérlegre

 

A restriktív intézkedések meghozatalát a külkeresekedelmi mérleg romlásának további megállításával indokolták. Az alábbi táblázat bemutatja az intézkedések és a vámstatisztikai külkereskedelmi egyenleg összefüggéseit.

 

6. táblázat

A külkereskedelmi mérleg alakulása

milliárd USD

 

Megnevezés

1994

1995

1996

1997

1998

tény

tény

tény

várható

prognózis

Vámstatisztika*

-3.9

-2.6

-3.1

-3.7

-4.0

Restrikció hal-

mozott összege**

0

2.8

4.1

5.2

5.0

Feltételezett kül-

ker. egyenleg***

0

-3.9

0.2

-3.9

-3.9

Hatékonyság rom-

lás, "elveszett pénz"

0

-2.6

-3.1

-3.7

-4.0

* Összehasonlítható adatsor, vámszabadterületek nélkül!

** Az 1994. év bázis adatsornak számít

*** Az ún. "párhuzamos deficit" hatásmechanizmusát feltételezve!

 

A külkereskedelem egyenlegének számításánál a vámstatisztikát vettük alapul az alábbi okokból:

(A fentiek részletesebb elemzése a KSH Gazdaságelemzési és Informatikai Intézetének 1997/7. sz. tájékoztatójában található.)

 

A fenti számok alapján arra a követekeztetésre juthatunk, hogy a restriktív intézkedések alig gyakoroltak hatást a külkereskedelmi egyensúlyra. (A vámpótlék hatása ezeknél egy nagyságrenddel nagyobb volt.)

A folyamatok alakulása akkor érthető, ha figyelembe vesszük, hogy a restriktív intézkedések elsősorban a lakosság alsó tizedeit érintették (a statisztika a jövedelmek felhasználásának elemzésénél tíz részre osztja a fogyasztókat). Ugyanakkor az alsó tizedek döntően hazai termékeket fogyasztanak, a felső tizedeknél pedig már jelentősebb az importhányad. Mivel a restrikció elsősorban az alsó tizedeket érintette (pl. a családi pótlék és a nyugdíjak reálértékének csökkenése), a hazai termékek iránti belső fogyasztás mérséklődött. Az import azért is emelkedik, mert a gazdagabb rétegek jövedelme (főleg a vállakozói szféráé) általában nőtt, és ezt erősít most már a vámpótlék eltörlése, a vámok leépítése és a déli gyümölcs áfájának mérséklődése is.

 

1. ábra: A lakosság egy főre jutó reáljövedelme és fogyasztása

(Index: 1989. év = 100)

 

 

 

2. ábra: Az egy főre jutó havi nyugdíj alakulása

(Index: 1989. év = 100)

 

 

 

A fizetési mérleg alakulása

 

A fizetési mérleg adataira több szempont miatt sem lehet hagyatkozni. Az óriási összegű vagyoneladás az állami, önkormányzati és magán szférától, főleg külföldi tulajdonosok javára egyszeri devizabevételt biztosított. Ez az összeg valamilyen módon a fizetési mérleget javítja és ezzel az áruforgalmi sorok devizabevételeit felfelé torzítja. Az erre vonatkozó teljes adatokat sajnos a KSH még visszamenőleg sem dolgozta fel. (Ehhez hozzá kell tenni, hogy a KSH legalább két-három éves késéssel hozza nyilvánosságra az adatokat.) Például értesüléseink szerint a dunántúli magánbirtokok jelentős részét is eladták a külföldieknek (többnyire törvényellenesen). Az ebből befolyt összegről (kb. 1 milliárd USD) az MNB-nek el kellene számolnia, mert ezen összeg nagyrészét forinttá konvertálták. Az így keletkezett óriási devizaösszeg nagyrészt “elolvadt”.

Az idegenforgalom nettó devizabevétele az utóbbi időben ugrásszerűen nőtt annak ellenére, hogy reálteljesítménye (a vendégnapok száma) alig változott. Emögött az a banki intézkedéssorozat áll, amely a deviza utáni reálkamatokat mérsékli és a forint utáni kamatokat “premizálja”, az állami költségvetés kamatterheit növelve (azaz ez is az adófizető állampolgárokat terheli). Ez az intézkedés természetesen a bolyongó külföldi, gyanús eredetű “forró” pénzeket is beszippantja, és ezzel átmenetileg látszólagos egyensúlyt teremt a fizetési mérlegben.

 

 

Foglalkoztatottság

 

Az MNB kimutatása szerint a “lakossági” megtakarítások növekedtek, miközben 1995-ben hatalmas méretű (12%-os) reálbér-csökkenés következett be, és ez 1996-ban is folytatódott. A lakosság életszínvonala nem csak a reálbér csökkenése miatt zuhant, hanem a foglalkoztatottak számának mérséklődése miatt is: a KSH adatai szerint 1995-ben 155 ezer munkahely szünt meg, 1996-ban pedig további 100 ezer. Ez 1996. évi áron számolva az államháztartás hiányát évi 103 milliárd Ft-tal növelte, mivel 1996. évi nemzetgazdasági átlagbért figyelembevéve

— kiesett 44 milliárd Ft társadalombiztosítási és egyéb járulék,

— elmaradt 20 milliárd Ft szja bevétel;

— a munkanélküli és szociális segélyek kifizetésének összege 39 milliárd Ft-tal nőtt.

Az említett 255 000 munkahely elvesztése a munkanélküliek kínszenvedésén felül forintban kifejezve is hatalmas nemzetgazdasági veszteséget jelent:

— Hozzávetőleges számításaink szerint a munkaerő “értékét” az éves bruttó bér 10-szeresében határozhatjuk meg. Ez azt jelenti, hogy egy fő “értéke” 5,5 millió Ft, vagyis a 255 000 “kidobott” magyar állampolgár felhalmozott tapasztalata és tudása kb. 1400 milliárd Ft-ot ér. Munkanélküliségük első évében ezen érték 30%-a, a második évében 20%-a, harmadik évében 10%-a vész el (a gyorsított “amortizációs” analógia szerint).

— Közismert, hogy 1989 óta 1996 végéig Magyarországon kb. 1,8 millió munkahely szűnt meg. Ez azt jelenti, hogy több mint 30%-kal nőtt az egy foglalkoztatottra jutó társadalmi költség. Ezt továbbra is így hagyni több mint felelőtlenség, hiszen Magyarország legfontosabb értéke, kincse a viszonylag jól képzett munkaerő.

 

1997 első félévében az alulfoglalkoztatottság olyan mértéket ért el, hogy már ettől önmagában is lefékeződött a munkahelyek megszünése. Ennek ellenére a múlt év azonos időszakához viszonyítva további 70 ezer munkahely szűnt meg. Tehát most a foglalkoztatottság további csökkenésének megállítása és ezt követő növelése még időszerűbb feladattá vált. Ezt azonban veszélyezteti az EU országaiban megindított tudatos politika a foglalkoztatottság növelésére. Ennek az lehet a következménye, hogy — mivel a magyar gazdaság nyitott, és a vámleépítések miatt még nyitottabbá vált — a nyugati munkahelyek növekedése az áruimporton keresztül további nyomást gyakorolhat a magyar munkahelyek megszűntetésére. Ez a káros folyamat csak akkor hárítható el, ha Magyarországon az EU-nál intenzívebb és hatékonyabb foglalkoztatás-növelési programot tudunk megvalósítani. A foglalkoztatási programon belül külön ki kell emelni a K+F témákat, amelynek társadalmi hatékonysága, és ún. pozitív multiplikátor-hatása miatt a magyar gazdaság dinamizálásának motorja kell, hogy legyen.

A foglalkoztatás napjaink egyik fő gazdaságpolitikai kérdésévé vált még azokban az országokban is, ahol a hozzánk viszonyított gazdasági aktivitási szint viszonylag magas.

 

7. táblázat

A 16-64 éves népesség gazdasági aktivitásának helyzete
néhány országban 1993-ban (%)

 

Ország

Férfiak

Nők

Egyesült Királyság

83,3

64,3

Finnország

77,7

70,1

Görögország

73,9

40,8

Németország

78,9

58,6

OECD Európa együtt

75,1

53,3

Olaszország

75,1

43,2

Spanyolország

74,4

42,9

Svédország

80,3

76,5

Magyarország

64,0

48,3

Magyarország (1997-ben)

kb. 50

 

Magyarországon a gazdasági aktivitás szintje tovább romlott (a munkahelyek megszűnése miatt), és 1997-re 50 százalék körülire süllyedt. Az EU államokhoz viszonyítva alacsony magyar bérszínvonal, a reálbérek utóbbi években történt csökkenése, továbbá a katasztrófális szintű alulfoglalkoztatottság együttesen lehetetlen helyzetbe hozza a családok jelentős részét. Ugyanakkor mindez azt is bizonyítja, hogy nálunk nem a bérkiáramlás hat leginkább az infláció mértékére.

Az EU országokat jellemző foglalkoztatási problémák miatt, valamint a foglalkoztatás növelésére tett intézkedéseikből arra a következtetésre kell jutnunk, hogy amennyiben Magyarország nem tud rövid időn belül jelentős számú (több százezer) új munkahelyet teremteni, úgy az komoly akadálya lehet az EU-hoz történő csatlakozásunknak (ld. a 7. táblázatot).

 

 

Feketegazdaság

 

Mindezeket a kedvezőtlen folyamatokat tovább erősítette, hogy az ún. “államháztartási reform” jegyében — mely azonban nem emelkedett jogilag legitim szintre, mivel azt sem az érdekgyeztető fórumok, sem az országgyűlés nem fogadta el — egyre több társadalmi ellátásért kell fizetni, és ezzel párhuzamosan a támogatások is jelentősen csökkentek. Az előzőek összeségükben az eddigi statisztikákban ki nem mutatott életminőség-romlást idéztek és idéznek elő. Az említett “lakossági” megtakarítások tehát nagyrészt nem a törvénytisztelő állampolgárok pénzét jelentik, hanem a szürke és fekete gazdaság további gazdagodását.

A gazdaság 1994-ben megindult növekedése gyakorlatilag megállt, a beruházások visszaestek. (A bevásárlóközpontok által eszközölt befektetések nagy része felesleges és káros, a hazai kiskereskedők vagyonának tönkretevését jelentik a környezetszennyezés jelentős növelése mellett.) Az ipari termelés — az energiatermelő ágazatok nélkül számítva — mérséklődött. Ezek a folyamatok önmagukban kiteszik a külső fizetési mérleg javulásának nagyobb részét. Ezért a restrikciós intézkedések nagyobb része nemzetgazdasági szempontból indokolatlan volt, az óriási összegű jövedelem-átcsoportosítás elsősorban a fekete gazdaság és a külföldi pénzmosók jövedelmeit gyarapította. A “Bokros csomag”-nak a magyar nemzetgazdaság egészére kiható káros hatásait az is tükrözi, hogy külkereskedelmünk 1993-ban és 1994-ben kialakult évi több mint 2%-os cserearány-javulása 1995-re 1%-ra olvadt, 1996-ban pedig további 2 százalékponttal romlott (a vámstatisztika adatbázisán számolva).

A fentiekben vázolt folyamatok devizakihatása nagyságrendileg megegyezik a nemzetközi szaldó elért javulásával. A hiány tehát nagyságrendileg nem változik, annak ellenére, hogy a tett intézkedések erősen rontották a gazdaság és a társadalom működőképességét. (Megjegyezzük, hogy az 1995. évi hiány egy részét az előrehozott import képezte.)

1997 első felében jelentős intézkedéseket jelentettek be a feketegazdaság terjedésének megállítására (rendőrség, vámszervek erősítése, jogszabályi változások). A tovább jogszabályi szigorítások és főleg a törvények betartatása eredményeként megindulhatna a feketegazdaság visszaszorítása is. Egyelőre azonban a konkrét eredmények sem a költségvetési törvényjavaslatban, sem a köznapi életben nem érzékelhetők.

 

 

Az adórendszer és a bérek alakulása

 

Az elmúlt években egy olyan folyamat ment végbe az adó- és árrendszerben, ami nagymértékben hozzájárult elavult és pazarló gazdasági szerkezetünk tartósításához. 1991 novembere és 1997. októbere 1. között a vezetékes energiahordozók (villamos energia és földgáz) termelői (nem lakossági) árai reálértékben mintegy 20%-kal csökkentek. Az 1997. október 1-jei termelői árszint az 1991. november 1-jeinek csak kb. 80 százalékát éri el USD-ben kifejezve, az utóbbi időben történt többszöri áremelések ellenére. Ugyanakkor a lakossági árak ebben a termékkörben kb. kétszeresére emelkedtek (USD-ben kifejezve).

Az üzemanyagok ára — a közhiedelemmel ellentétben — reálértékben szintén csökkent az elmúlt néhány évben.

Ugyanezen időszak alatt jelentősen növekedtek a munkabérre rakodó költségek. Mivel 1989 óta kb. 1,5 millió munkahely szünt meg, az adó jellegű terhelések (szja, tb-járulék) a megmaradt fogalkoztatottakat a korábbinál jóval nagyobb mértékben sújtotta. Ez az adóteher-növekedés különösen súlyosan érintette a csak bérből és fizetésből élőket, ezen belül a közalkalmazottakat, hiszen ők nem bújtathatták el jövedelmüket az adóhivatal elől. A közalkalmazotti szféra jövedelmeinek reálérték-csökkenése 1990 és 1997 között meghaladta az 50%-ot.

 

 

Vámpolitika és vámon kívüli védelmi politika

 

Külön problémát jelentenek az olyan átgondolatlan vámcsökkentések, amelyek helyébe nem építették ki a vámon kívüli védelmi rendszert. Ezzel a hazai gazdaság versenyképességét a külföldivel szemben állami intezkedésekkel mesterségesen csökkentették. Ezen belül kiemelendő a vámpótlék leépítésének tervezett pánikszerű végrehajtása, ami az egyéb vámcsökkentésekkel együtt közel 100 milliárd Ft-tal mérsékli az import terheit (a költségvetési törvényjavaslat szerint). Amennyiben ezt a kiesést a hazai ipar megnövelt adójával, valamint a lakosság közvetlen és közvetett terhelésével kívánják pótolni, úgy versenyképességünk romlása az importtal szemben 200 milliárd Ft-ot érhet el gyakorlatilag fél év alatt, ha számításba vesszük, hogy 1997. július 1-jével megszűnt a vámpótlék is.

  

A magyar gazdaság mozgási szabadságát determináló nagyobbjelentőségű elemek az 1997–1998. években 1995-höz viszonyítva, különös tekintettel az energiapolitikára

 

A magyar-EU megállapodás, valamint egyéb ezzel kapcsolatos, a magyar fél által vállalt nemzetközi kötelezettségek (Világkereskedelmi Szervezet, WTO) szerint a magyar vámszint (beleértve a vámpótlékot és a behozatallal kapcsolatos egyéb bevételeinket) az alábbiak szerint alakul:

 

A fenti globális költségvetési és versenyképességi problémát az energiaszektorban bekövetkező alábbi jelenségek tovább súlyosbítják, miközben a kényszerhatás is felerősödik:

 

A termelők számára a vezetékes energiahordozók ára reálértékben számolva csökkent, miközben az energiahordozók beszerzésének költségei növekednek. Ennek az ellentmondásnak a feloldása a környezetterhelési díjaknak a termelői energiaárakba történő beépítésével oldható meg. Ezt az összeget a szerkezetjavításra kell fordítani, mert ily módon először mérsékelhető, majd kiküszöbölhető az áremelés inflációs hatása. Az ilyen szerkezeti váltások és fejlesztések csökkentik az energia iránti igényt, és ez további árleszorítást eredményezhet. Ezzel kimaradnak a fajlagosan legdrágább fejlesztések inflációnövelő hatásai is. A külső költségek mérséklése további hosszabb távú árcsökkentő hatást jelent.

A kormány szervei hibásan jártak el akkor, amikor csak a vámcsökkentéssel járó nemzetközi szerződéseket kötötték meg és ratifikáltatták az Országgyűléssel, ugyanakkor azonban a korszerű és a hazai gazdaságot védő WTO-konform intézkedések kidolgozásáról, valamint azok életbeléptetéséről nem gondoskodtak. Elengedhetetlen, hogy az Országgyűlés ezzel a kérdéssel külön foglalkozzon, annál is inkább mivel napirendre tűzték a szabadkereskedelmi megállapodások helyzetének vizsgálatát, valamint a jövőben folytatandó kereskedelempolitikánk alapelveinek megvitatását.

Az EU-ban vállalt kötelezettségeink alapján megszűnnek a különféle behozatali kvóták, ami a vámcsökkentésen túlmenően további öszönzést adhat az import számára.

Az 1997. I–VIII. havi vámstatisztika szerinti külkereskedelem hiánya megközelíti a 2,1 milliárd USD-t, ami a múlt év azonos időszakához képest több mint 340 millió USD romlást jelent. (Az ipari vámszabad területek forgalma nem szerves része a magyar gazdaságnak, ezért ezt nem indokolt figyelembe venni.) Ez kellő figyelmeztetésül kell hogy szolgáljon ahhoz, hogy ezen hiány növekedésének dinamizmusa a gazdaság valódi élénkítésével felpöröghet (8. táblázat). Az import ugrásszerű emelkedése csak korszerű iparvédelemmel, valamint csak az olyan hazai termelés növelésével ellensúlyozható, amely jelentős számú munkahelyet létesít.

 

8. táblázat

Külkereskedelmi termékforgalom

1997. I-VIII. hó

(millió USD, milliárd Ft határparitáson, folyó áron)

 

Megnevezés

Kivitel

Behozatal

Egyenleg

 

1996

1997

1997/96 %

1996

1997

1997/96 %

1996

1997

MILLIÓ USD

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

9966,2

11563,7

116,0

11505,3

13250,2

115,2

-1539,1

-1686,5

- vámstatisztika

8187,6

8724,1

106,6

9924,3

10805,1

108,9

-1736,6

-2081,0

- ip. vámszabad terület

1778,5

2839,6

159,7

1581,0

2445,2

154,7

197,6

394,4

MILLIÁRD Ft

 

 

 

 

 

 

 

 

Összesen

1481,3

2083,6

140,7

1709,8

2388,9

139,7

-228,4

-305,3

- vámstatisztika

1217,4

1571,0

129,0

1474,9

1944,4

131,8

-257,5

-373,4

- ip. vámszabad terület

263,9

512,7

194,2

234,9

444,5

189,3

29,1

68,1

 

A közbeszerzési törvényt olyan módon kell módosítani, hogy az eddigieknél nagyobb mértékben szolgálja a hazai ipar védelmét és az elmaradott térségek fejlődését.

A hazai munkahelyek és ipar védelmén belül külön gondot kell fordítani a korszerű környezetvédelmi követelményeket kialakító ipar védelmére, mint pl. a RÁBÁ-nál induló EURO-II motorgyártásra, az erre települő autóbusz-gyártásra és az energiatakarékos készülékek hazai termelésére. Ezek jelenlegi védelme a költségvetés bevételeit növeli, mert a vámok leépítésének kedvezőtlen hatását mérsékli. Ugyanakkor a vámon kívüli védelmi rendszer létrehozása további közvetlen és közvetett bevételeket jelenthet az államháztartásnak úgy, hogy ezt az import fizeti meg.

 

9. táblázat

A központi költségvetés mérlege

milló forintban

 

B E V É T E L E K

1994. évi tény

1995. évi tény

1996. évi e. teljesítés

1997. évi előirányzat

1998. évi előirányzat

GAZDÁLKODÓ SZERVEZETEK
BEFIZETÉSEI

 

 

 

 

 

Társasági adó (pénzintézetek nélkül)

75 978

90 991

110 876

120 000

180 000

Különleges helyzetek miatti bef. (bányajáradék)

17 741

31 892

16 743

18 053

14 022

Vám és importbefizetések

148 796

247 885

247 171

196 000

102 000

Állami vagyon utáni részesedés

-1 126

 

 

 

 

Játékadó

4 266

5 301

9 088

11 100

14 600

Egyéb befizetések

12 300

8 901

15 142

25 700

22 700

Összesen

257 955

384 970

399 020

370 853

333 322

FOGYASZTÁSHOZ KAPCSOLT ADÓK

 

 

 

 

 

Általános forgalmi adó

336 371

423 954

515 080

627 000

759 300

Fogyasztási adó

164 271

200 940

222 116

266 300

302 300

Összesen

500 643

624 894

737 196

893 300

1 061 600

LAKOSSÁG BEFIZETÉSEI

 

 

 

 

 

Brutto személyi jövedelemadó bevétel

305 000

383 700

490 666

536 500

618 100

Személyi jövedelemadó a közp. ktv-nek

243 478

290 113

389 392

400 848

431 100

Adóbefizetések

3 526

3 036

4 080

3 250

5 200

Illeték befizetések

16 394

20 971

26 191

29 900

40 000

Összesen

263 397

314 120

419 663

433 998

476 300

KÖZPONTI KÖLTSÉGVETÉSI SZER-VEKTŐLSZÁRMAZÓ BEFIZETÉSEK

4 617

11 539

9 123

4 900

6 000

KÖZP. KÖLTSÉGVETÉSI SZERVEK

 

 

 

 

 

Kv. szervek saját bevételei

274 328

243 092

245 102

193 249

233 399

Támogatási célprogramok bevétele

 

 

32 764

16 257

18 059

Pénzmaradvány számla javára
érkező bevétel

 

 

 

 

 

Közp. költségvetési szervek
összes bevétele

274 328

243 092

277 866

209 506

251 458

ÖNKORMÁNYZATOK BEFIZETÉSE

839

975

2 891

3 600

3 800

ELKÜLÖNÍTETT ÁLLAMIPÉNZALAPOK BEFIZETÉSE

5 300

234

4 700

5 600

12 400

FEJEZETBE INTEGRÁLT ALAPOK BEFIZETÉSE

 

 

17 392

 

 

NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI KAPCSOLATOK-BÓL EREDŐ BEVÉTELEK

11 604

3 601

14 957

27 651

31 424

ÁLLAMI, KINCSTÁRI VAGYONNAL KAPCS. BEFIZ.

 

 

 

12 124

15 914

PÉNZINTÉZETEK TÁRSASÁGI ADÓJA

7 548

12 985

16 038

17 500

31 500

EGYÉB BEVÉTELEK

2 316

3 358

25 545

4 184

11 500

ADÓSSÁGSZOLGÁLATTAL KAPCSOLATOS BEVÉTELEK

62 760

43 713

44 378

35 076

8 350

BEVÉTELEK ÖSSZESEN

1 391 305

1 643 480

1 968 769

2 018 292

2 243 568

BEVÉTELEK ÖSSZESEN

1 391 305

1 643 480

1 968 769

2 018 292

2 243 568

KIADÁSOK ÖSSZESEN

1 407 767

1 484 101

1 602 977

1 718 231

2 053 338

ELSŐDLEGES EGYENLEG

-16 461

159 379

365 793

300 061

190 230

Elsődleges egyenleg a GDP %-ában

-0,4

2,9

5,5

3,7

2,0

MNB BEFIZETÉSE

22 900

2 300

5 210

55 700

62 000

KÜLFÖLDI KAMATBEVÉTELEK

2 149

3 796

5 600

4 844

4 704

BELFÖLDI KAMATBEVÉTELEK

1 950

11 670

94 491

123 060

56 410

PRIVATIZÁCIÓS BEVÉTELEK

31 000

150 000

211 880

50 000

8 000

BEVÉTELEK ÖSSZESEN

1 449 304

1 811 247

2 285 950

2 251 896

2 374 682

BEVÉTELEK ÖSSZESEN

1 449 304

1 811 247

2 285 950

2 251 896

2 374 682

KIADÁSOK ÖSSZESEN

1 695 481

1 968 375

2 206 508

2 561 607

2 800 378

A KÖZP. KÖLTSÉGVETÉS HIÁNYA

-246 177

-157 129

79 442

-309 712

-425 696

GDP; milliárd forintban

4365

5 562

6 655

8 025

-433 696

 

9. táblázat (folytatás)

milló forintban

 

K I A D Á S O K

1994. évi tény

1995. évi tény

1996. évi e. teljesítés

1997. évi előirányzat

1998. évi irányszám

GAZDÁLKODÓ SZERV. TÁMOGATÁSA

Egyedi és normatív támogatás

37 183

28 310

41 137

47 080

56 300

Egyéb támogatás

2 295

1 516

572

1 100

1 000

Együtt

39 478

29 826

41 709

48 180

57 300

Piacra jutási támogatás

46 732

47 531

45 079

42 300

41 000

Reorganizációs program

4 979

7 453

10 878

0

Agrártermelési támogatás

9 909

11 620

16 388

21 180

32 010

Együtt

61 620

66 604

72 345

63 480

73 010

Összesen

101 098

96 431

114 054

111 660

130 310

FOGYASZTÓI ÁRKIEGÉSZÍTÉS

27 047

32 505

44 949

50 000

61 000

FELHALMOZÁSI KIADÁSOK

Központi beruházások költségvetési
fedezete

43 653

48 394

67 201

92 393

111 927

Lakásépítési támogatások

29 570

59 853

51 244

36 640

46 600

Összesen

73 223

108 247

118 445

129 033

158 527

A TÁRSADALOM KÖZREMŰKÖDÉSÉVEL FOLYÓSÍTOTT ELLÁTÁSOK

Családi támogatások

144 900

137 892

132 100

134 300

151 600

Jövedelempótló és -kiegészítő szociális támogatások

41 156

45 718

56 909

55 700

64 000

Különféle jogcímen adott térítések

23 966

21 312

24 076

17 000

15 200

Összesen

210 022

204 922

213 085

207 000

230 800

KÖZP. KÖLTSÉGVETÉSI SZERVEK

Költségvetési szervek támogatása

347 260

373 205

416 965

509 318

648 450

Támogatási célprogramok

16 540

44 518

55 565

Együtt

347 260

373 205

433 506

553 836

704 015

Kv. szervek nem támogatással fedezett kiadásai

252 533

222 910

245 102

193 249

233 399

Támogatási célprogramok nem
támogatással fedezett kiad.

37 764

16 257

18 059

Az előző évi pénzmaradvány terhére teljesített kiadások

12 843

16 551

Közp. költségvetési szervek
összes kiadása

612 636

612 666

716 372

763 342

955 473

TÁRSADALMI ÖNSZERVEZŐDÉSEK TÁMOGATÁSA

2 582

2 704

4 996

3 394

2 243

ÖNKORMÁNYZATOK TÁMOGATÁSA

Közvetlen költségvetési támogatás

298 624

320 200

327 014

361 843

400 332

Átengedett személyi jövedelemadó
bevétel

61 298

93 631

101 274

135 652

187 000

Összesen

359 922

413 831

428 288

497 495

587 332

ELKÜLÖNÍTETT ÁLLAMI PÉNZALAPOK TÁMOGATÁS

37 410

31 674

4 385

150

NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI KAPCSOLATOKBÓL EREDŐ KIADÁSOK

17 992

28 540

14 703

22 594

3 095

ADÓSÁGSZOLGÁLATI JÁRULÉKOS KIADÁSOK

8 020

25 553

21 250

10 182

7 233

EGYÉB KIADÁSOK

3 676

4 102

4 921

7 754

7 155

ÁLTALÁNOS TARTALÉK

0

0

12 850

18 000

CÉLTARTALÉKOK

2 050

2 000

KORM. RENDKÍVÜLI KIADÁSOK

4 176

10 978

21 343

21 379

24 370

ÁLLAM ÁLTAL VÁLLALT KEZESSÉG ÉRVÉNYESÍTÉS

11 263

5 581

-2 539

15 000

24 700

KIADÁSOK ÖSSZESEN

1 407 767

1 484 101

1 602 977

1 718 231

2 053 338

MNB VESZTESÉGRENDEZÉSE

58 100

KÜLFÖLDI KAMATKIADÁSOK

3 590

6 904

10 400

25 885

19 806

ADÓSÁGSZOLG. KAMATKIADÁSOK

284 124

477 370

535 031

817 492

727 234

KIADÁSOK ÖSSZESEN

1 695 481

1 968 375

2 206 508

2 561 607

2 800 378

 

 


II. Módosító javaslataink gazdaságpolitikai megalapozása

 

 

Alternatív költségvetési javaslatainkat olyan reális gazdaságpolitikai alapelveken építettük fel, amelyek javítják a magyar gazdaság egészének jövedelmezőségét. Az alternatív gazdaságpolitika nem a pillanatnyi válságkezelésre, hanem a tartós szerkezeti változást előmozdító intézkedésekre, a fenntartható fejlődésre helyezi a súlypontot, s amely kielégíti az EU-csatlakozás tartalmi követelményeit is.

A magyar gazdaság nagymértékű külső nyitottsága miatt a belső egyensúly tartósan csak akkor javítható, ha ezzel párhuzamosan a külső egyensúly is javul. Tehát a külső egyensúly tartós javítása elsődleges szerepet játszik. Ez a megállapítás akkor válik nyilvánvalóvá, ha a folyamatok tartósabb (egy éves távot meghaladó) trendjét vizsgáljuk. Az éves költségvetés készítésének gyakorlata és szemlélete — rövidtávú jellege miatt — nem alkalmas a több éves (elsősorban külső) egyensúly-hiány kezelésére. (Újabban a költségvetési törvényjavaslat három éves kitekintő számsort tartalmaz, ez azonban csupán technikai jellegű megoldás, mert a költségvetés nem egy konzisztens hároméves gazdaságpolitikai program alapján készül.) Sajnos ugyanez a megállapítás vonatkozik a bankokra és a banki szemléletre is.

A fentiek figyelembevételével az 1998. évi gazdaságpolitika és költségvetés a következő konkrét csomópontokon keresztül kell, hogy kifejtse hatását:

1. Az élőmunka költségeinek fajlagos mérséklését nem a reálbér csökkentésével, hanem a költségszerkezet módosításával, valamint a hatékonyság növelésével kell végrehajtani úgy, hogy az a magyar gazdaság versenyképességét rövid és hosszú távon egyaránt növelje. Ez elsősorban a munkabért sújtó társadalombiztosítási járulék csökkentésével érhető el oly módon, hogy ennek terhét főleg az olyan végső fogyasztásra tesszük, amely különösen egészségkárosító és környezetszennyező. A foglalkoztatottak számának növelésével az egy főre jutó társadalmi költségek mérséklődnek. Mindez lehetővé teszi a bérek fokozatos emelését is, amit már 1998-ban meg kell kezdeni.

2. Az egészségkárosítással és környezetszennyezéssel járó tevékenységek óriási terhet jelentenek a társadalomnak és a gazdaságnak is. Ezeknek azon részét, amelyet nem a felhasználó, illetve az okozó fizet meg, hanem az egész társadalom, külső költségeknek nevezzük. Amennyiben a jelenleg még külső költségeket érvényesítjük az árakban, az egyéb hatósági intézkedésekkel együtt jelentősen javíthatók az életfeltételek.

3. A fekete gazdaság ellen olyan konkrét intézkedéseket kell hozni, amelyek a jövedelmet onnan elvonják, illetve nem engedik, hogy az ott létrejöjjön.

4. A hazai gazdaság WTO-konform (a Világkereskedelmi Szervezettel összhangban lévő) védelmét meg kell szervezni, és ezen alapuló exportorientált gazdaságpolitikát kell folytatni.

5. Az EU tagságra való tényleges (nem propaganda célú) alkalmazkodást először az időigényes tevékenységeknél (pl. oktatás, kultúra, kutatás) kell kezdeni. Az EU-val történő tárgyalások során mindenkor a magyar gazdasági érdekeket kell elsőbbségben részesíteni az általános politikai szempontokkal szemben.

6. A környezetvédelem nyújtotta lehetőségeket komplexen kell kihasználni:

A fenti pontokban leírt feltételek megteremtése érezhetően elősegítené a magyar gazdaság fejlődését.

 

A kormány által tárgyalási anyagnak ajánlott költségvetési javaslat figyelmen kívül hagyja a humán szférára fordított kiadásoknak mind a közvetett (hosszabb távú), mind a közvetlen (rövid távú) hatását is.

Országunknak magasan képzett, széles látókörű, sokoldalú és egészséges munkaerőre van szüksége. Egy fejlett, az Európai Unióba igyekvő gazdaság csak ilyen munkaerőt képes nagyobb számban foglalkoztatni. Ez megmutatkozik Magyarországon is, ahol a munkanélküliek döntő többsége szakképzetlen vagy kevésbé képzett. A magasan képzett munkaerő munkanélkülisége nálunk és a fejlett országokban egyaránt strukturális munkanélküliséget jelent, azaz ezen emberek munkanélkülisége csak átmeneti, mivel alkalmasak az átképzésre, s ezért nem maradnak hosszú ideig munka nélkül. Az alacsonyan képzett, rossz egészségi állapotú munkaerő elhelyezkedése viszont hosszú távon is reménytelen. Tehát az oktatásra, a kulturális alapfeladatokra, a szociális ellátásra, az egészségügyre és — az utóbbihoz is kapcsolódóan — a környezetvédelemre fordított összegek csökkentése azt jelenti, hogy egyre nagyobb hiány lesz az ország gazdasági fellendülését elősegítő munkaerőben, és ezzel párhuzamosan tovább növekszik az állami költségvetést és az egész társadalmat súlyosan megterhelő munkanélküliek száma. (A hivatalos statisztikák nem tükrözik valósághűen a helyzetet, mivel csak a nyilvántartott munkanélkülieket tartalmazzák. Nem mutatják ki azokat, akik nincsenek ebben a körben.) Csak a magasan képzett munkaerő alkalmas az átlagos technikai szintnél magasabb színvonalú termékek előállítására, amelyek az utóbbi időben a világpiacon felértékelődtek. Az EU azt tervezi, hogy a következő öt évben 12 millió új állást teremt, és számottevően csökkentik az átlagos munkanélküliség szintjét. Ezen belül az állástalan fiatalok számát a jelenlegi felére kívánják csökkenteni.

Az oktatásra, a kultúrára, a tudományos kutatásra, a szociális ellátásra, az egészségügyre és a környezetvédelemre fordított összegeknek azonban nemcsak az említett hosszabb távú előnyük van, hanem azonnali, közvetlen gazdasági haszonnal is járnak. Egyfelől ezen kiadások nagy része az adókon keresztül rövid idő alatt visszajut az államháztartásba. Másfelől ezek a kiadások jelentős keresletet teremtenek részben közvetlenül (pl. megrendeléseket az iparban, az építőiparban, a szolgáltató szektorban), részben a béreken keresztül.

Tehát a kormány által előirányzott “takarékosság” az említett területeken azt eredményezheti, hogy a kereslet csökkenése miatt az érintett gazdálkodóknál visszaesik a termelés, s ily módon kevesebb adó kerül befizetésre. Ez végső soron azt jelenti, hogy a költségvetési bevételek akár nagyobb mértékben is visszaeshetnek, mint amennyi kiadást meg kívántak takarítani a restrikció által.

Fontos megjegyeznünk, hogy a költségvetési intézményektől elbocsátott dolgozók döntő többsége nem tud állást találni a versenyszférában, s így csupán a munkanélküliek számát növeli. Tehát az állam kiadásai végső soron nem csökkennek, azonban növekszik a pazarlás legfontosabb kincsünkkel, a munkaerővel, és ezzel párhuzamosan felerősödnek a társadalmi feszültségek is.

A magyar gazdaság zsugorodása eljutott egy olyan szakaszba, amikor a további társadalmi teljesítménycsökkenés — a társadalmi rezsiköltségek fajlagos növekedése miatt — lehetetlenné teszi a normális újratermelési folyamatok finanszírozását. Ennél még fontosabb, hogy a társadalom megfelelő működőképessége sem tartható fenn.

Ilyenkor nem az a megoldás, hogy az országot egy üzemként kezeljük, és tovább zsugorítjuk a tevékenységét, és a vállalati gazdálkodásnál szokásos csőd- vagy felszámolási eljárást kezdeményezzük. Az országot nem lehet megszüntetni, itt nem használhatók a vállalkozási tevékenységekben alkalmazott banki módszerek. Itt az a követendő út, hogy a hatékony tevékenységek előmozdításával, a veszteséges tevékenységek ésszerű visszaszorításával növeljük a nemzetgazdaság hatékonyságát.

 

 

Miért elkerülhetetlen az állami költségvetés és adórendszer ökológiai szempontú átalakítása?

 

 

Az elmúlt évek egyre felerősődő világméretű folyamatai egyértelműen arra utalnak, hogy a jelenlegi gazdaságpolitika zsákutcába vezet. Így például az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Bizottsága szerint a környezeti katasztrófa elkerülése érdekében a Földön azonnal 60%-kal kellene csökkenteni a szén-dioxid kibocsátását. Magyarországon a kibocsátás értéke a nemzetközi átlag közel kétszerese, ezért nálunk a CO2-kibocsátás csökkentése 80%-os kellene, hogy legyen. Hasonló mértékben kellene csökkentenünk számos egyéb szennyezőanyag kibocsátását is.

Azt, hogy a változás elkerülhetetlen egy egyszerű képlettel is könnyen beláthatjuk (ld. Kiss Károly: Ezredvégi Kertmagyarország, Budapest, 1994). P. és A. Ehrlich a világ népessége, a fogyasztás és ezek környezeti hatása közötti összefüggésre az alábbi képletet alkalmazta:

 

I = PCT, ahol:

I:a gazdasági tevékenység környezeti hatása,

P:a föld népessége,

C:az egy főre jutó fogyasztás, és

A modell P. Ekins által alkalmazott változata azzal számol, hogy 50 év múlva a föld lakossága megkétszereződik, és a gazdasági tevékenység környezeti hatását ez alatt az idő alatt felére sikerül csökkenteni. (Megjegyezzük, hogy ezáltal már átmegyünk a fenntarthatóság feltételeinek modellezéséből a katasztrófaprognózisba, hiszen a legtöbb szennyezőanyag-kibocsátás már most meghaladja a kritikus terhelést, s általában, 60-90%-os — tehát nem 50! — azonnali csökkentésükre lenne szükség ahhoz, hogy a környezet állapota nagy mértékben és helyrehozhatatlanul nem romoljon tovább. Természetesen ezzel Ekins is tisztában van, s e nagyvonalú megengedéssel még jobban alátámasztja mondanivalóját.)

Ha a fogyasztás és a gazdasági teljesítmény évi 2-3%-os szerény növekedésével számolunk, az 50 év alatt megnégyszereződik. Az egyenlőség tartása végett ezért a T-t 8-adára kell csökkenteni:I = 2Px4Cx(T/8)

Ez azt jelenti, hogy a fogyasztás minden egységének környezeti ártalmát (hatását, intenzitását) 8-adára vagyis 88%-kal kell csökkenteni, ami nyilvánvaló képtelenség. Ha sehol sem lenne növekedés (ami nyilvánvalóan tarthatatlan), a T-nek akkor is felére kell csökkennie.

Mivel az említett folyamatok drámai gyorsasággal, exponenciális jelleggel mennek végbe, az is egyértelmű, hogy az az ország kerül előnybe, amelyik mielőbb alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez és megfelelő intézkedéseket hoz a várható változások kezelésére.

 


 

III. Konkrét módosító javaslataink

 

 

1.) Az élőmunka terheinek mérséklése

 

Az alapfeladat a magyar gazdaság versenyképességének növelése, amely elsősorban az élőmunka arányának és hatékonyságának emelésén keresztül valósítható meg. A szociális segélyek mértékei és a minimálbér nagysága gyakorlatilag azonosak, ezért szükséges az ezek közötti távolság megteremtése. Ez viszont csak akkor valósítható meg, ha a bér bruttó költségeit csökkentjük, és ezen belül a bérköltséget növelő társadalombiztosítást részben más forrásból finanszírozzuk. Ennek elméleti és gyakorlati alapja az, hogy a környezeti és egyéb károk azon költségeit, amelyet eddig az egész társadalom viselt (nem pedig a felhasználók), a továbbiakban érvényesíteni kell az árakban. (Az EU-ban ez az elv egyre inkább megvalósul a gyakorlatban is.) Így például az EU-ban érvényes számítási módszerek szerint a reálértéken számolt GDP-re vetítve Magyarországon a közlekedés környezeti és egyéb kárai 1998. évi áron évi 840-1170 milliárd forintra becsülhetők, amely összegből 740-1020 milliárd forint a közúti fuvarozást terheli (10. táblázat). A közlekedésen kívüli energiafelhasználás külső költsége 1998-ban 300–400 milliárd Ft körül mozoghat (a számítást a Levegő Munkacsoportnak Az energia valódi költségei c. tanulmányában közölt adatok középértékei alapján végeztük).

Az államháztartási mérleget a fentieknek megfelelően úgy kell átdolgozni, hogy a környezetszennyező tevékenységek megadóztatása, illetve támogatásuk csökkentése lehetővé tegye azt, hogy a bérköltségeket terhelő tb-járulék mértékét csökkentsük (a jelenlegi 39%-ról 20%-ra). Ez úgy valósul meg, hogy közben megmarad a társadalombiztosítás működőképessége, mivel ily módon az 1998-re előirányzott társadalombiztosítási bevétel biztosított, sőt pl. a fogyasztási adó szigorú beszedési módja miatt a finanszírozás stabilabb alapokon nyugodhat.

 

Közlekedés

 

2.) Az üzemanyagok jövedéki adója

 

Magyarországon az üzemanyagok ára és azok adótartalma rendkívüli mértékben elmarad a mérvadó EU országok szintjétől (ld. a táblázatot az 1. mellékletben!). Indokolt, hogy a társadalombiztosítási járulék egy részét ne a bérből finanszírozzák, hanem az üzemanyagok jövedéki adójának és az ehhez kapcsolódó áfának a növekedéséből fedezzék, mivel az egészségkárosodások jelentős része az üzemanyagok használatának következménye.

Az emelést az adókikerülés megakadályozása céljából úgy kell végrehajtani, hogy egyúttal visszaszoruljon az üzemanyag-csempészet. Ehhez többek között a vámtörvény módosítása is szükséges (ld. az 1. mellékletet!). Az EU országok érdekeit figyelembe vevő üzemanyagárak bevezetését javasoljuk ösztönözni a határos és közeli kelet-európai országokban. Ez legyen az egyik kritérium az EU társulási és egyéb kedvezményeinek megítélésénél. Ne kapjon kedvezményeket az az ország, melynek kormánya — az alacsony üzemanyag-árakkal — ösztönzi a környezetszennyezést és a csempészetet!

A kormány javaslata szerint 1998 januárjától 13%-kal emelkedne az üzemanyagok jövedéki adója az előző évi adószinthez képest. Az adóvalorizáció mértéke ismét elmaradna az infláció mögött. Az idei 17–18%-os inflációt figyelembe véve ez azt jelenti, hogy reálértékben tovább csökken az üzemanyagok ára. A bérek terhelése viszont lényegében nem csökkenne (az inflációnak a jövedelemhatárokat feltoló hatása miatt is).

Javasoljuk az üzemanyagok jövedéki adóját olyan mértékben emelni, hogy az áruk közelebb kerüljön az ausztriai szinthez. Kb. 20 Ft/liter többletemelést javasolunk a kormány javaslatához képest, amely kb. 10–12 Ft-tal emelné az üzemanyagok árát.

Az 1998-tól bevezetett jövedéki adó tartalma a jelenlegi fogyasztási adóhoz viszonyítva kibővül az Útalap-hozzájárulással és a környezetvédelmi termékdíjjal. Ez utóbbi két tétel százalékos mértékben kerül megállapításra. Az első a jövedéki adó 26,32%-a, a második 3%-a. Ez a mérték abszolút értékben különbözik a különböző üzemanyag-fajtáknál mind az Útalap, mind a környezetvédelmi termékdíj esetében. Ez azonban ellenkezik az arányos teherviselés elvével. Különösképpen tarthatatlan az az álláspont, hogy az Útalap-hozzájárulás jelenlegi egységes literenkénti 15,40 Ft-ról az ólmozott benzin esetében 21,87 Ft-ra, az ólmozatlannál 20,27 Ft-ra nő, a gázolajnál pedig csak 17,79 Ft-ra. A környezetvédelmi termékdíjnál sem fogadható el, hogy a jelenlegi egységes literenkénti 2 Ft-ról az ólmozott benzin esetében 2,49 Ft-ra, az ólmozatlannál 2,31 Ft-ra nő, a gázolajnál pedig 2,03 Ft-ra. Ezért javasoljuk a gázolaj jövedéki adóját is az ólmozatlan benzin mértékére felemelni. Így a fentebb javasolt 20 Ft-os többletemeléssel együtt a gázolaj és az ólmozatlan benzin jövedéki adója egységesen 97 Ft lenne. A jövedéki adón belül a százalékos kulcsot úgy kell módosítani, hogy az Útalap bevételei ne változzanak a kormány által javasolt összeghez képest.

Az Útalap bevételeit elsősorban a meglévő országos közutak fenntartására, üzemeltetésére és biztonságának növelésére kell elkölteni. Ezen belül is kiemelt összeget kell fordítani az útkereszteződések, csomópontok biztonságára (beleértve a vasúttal való kereszteződéseket), ahol sok a súlyos személyi sérüléssel és halállal végződő baleset. Ennek megfelelően az Útalapon belül javasoljuk a Közút- és közúti hídépítés rovatból 6 milliárd Ft, az Előkészítés, építési területbiztosítás rovatból 2 milliárd Ft átcsoportosítását a Közútkezelői fenntartási munkák, illetve a Külső közútkezelői fenntartási munkák rovatokba.

Amennyiben a fentebb javasolt jövedéki adók kerülnének megállapításra, akkor évi kb. 60 milliárd forinttal növekedne az államháztartás bevétele (fogyasztási adó és annak ÁFA vetülete) a jelenlegi állapothoz képest változatlan fogyasztás esetén. Egy ilyen intézkedés még 15–20%-os fogyasztáscsökkenés esetén is kb. 50 milliárd forint többletbevételt eredményezne. Ha a kormány megfelelő intézkedésekkel felszámolná a törvényellenes üzemanyag-beszerzések számottevő részét, valamint a törvényes, de adófizetést elkerülő üzemanyag-behozatalt, akkor reálisan számolhat az említett teljes bevételtöbblettel.

Az üzemanyagok nemzetközi csempészetét fel kell számolni. Ezért minden olyan országgal, ahol az üzemanyagok belső ára az osztrák szintnél több mint 10%-kal alacsonyabb, egyodalúan fel kell függeszteni a nemzetközi egyezmények azon kitételét, amely kimondja, hogy a tartályban lévő üzemanyag adómentesen hozható be, és ehelyett az adómentes határt személygépkocsiknál 10 literben, tehergépkocsiknál és autóbuszoknál 20 literben kell megállapítani. A nemzetközi egyezmények értelmében ez a kihirdetéstől számított 3 hónap elteltével vezethető be. Egy ilyen intézkedés várhatóan az EU elismerését is elnyerné, mivel a Keletről Nyugatra menő üzemanyag-csempészet óriási terhet — környezeti károkat és bűnözést — jelentenek a közvetlenül érintett országok (elsősorban Ausztria és Németország) részére. Ugyanazon gépjármű naponta csak egyetlen alkalommal hozhassa be az említett mennyiségű üzemanyagot adómentesen.

Romániában 1997. augusztus 1-jétől minden olyan személy- és tehergépkocsira (románra és külföldire egyaránt), amelyek negyedévenként egynél több alkalommal lépnek be az ország területére, a gépjármű tankjának teljes űrtartalmára 250%-os adót vetnek ki.

Nem fogadható el az az ellenvetés, hogy azért nem szabad (vagy lehet) az üzemanyagok árát emelni, mert a hazai bérek messze elmaradnak a nyugat-európaiaktól. Egyrészt ezzel azt ismernénk el, hogy az életünk és egészségünk jóval kevesebbet ér, mint az EU állampolgáraié. Másrészt az üzemanyagok adóját többek között éppen azért kell növelni, hogy az egyéb adó jellegű terheket csökkentsük, és így lehetőséget adjunk majd a bérek emelésére, azaz a fizetőképesség megőrzését, sőt javítására. Az üzemanyag-adókból keletkező többletbevételt ennek megfelelően teljes egészében a társadalombiztosítási kiadások fedezésére kell fordítani.

Az üzemanyag-árak emelésének inflációgerjesztő hatása csak átmeneti és rendkívül mérsékelt, a kedvező hatások már 1998 második félévében semlegesíthetik azt. Egyébként egy átlagos hazai termék árában az üzemanyag-költség mindössze 3%, így az általános árszint-emelkedés nem lenne számottevő. (Még a budapesti taxik díjában is csupán kb. 8%-ot tesz ki az üzemanyag-költség. Tehát egy 50%-os áremelés is kb. 6%-os tarifaemelést indokolna, de a közúti forgalom általános mérséklődése ezt több mint ellensúlyozná: egyrészt a folyamatos haladás miatt csökkene a taxik üzemanyag-fogyasztása, másrészt többen utaznának taxival.)

Szigorítani kell az elszámolható üzemanyag normáit. Javasoljuk, hogy a jelenlegi szint 80%-át számolhassák csak el. Ez ösztönzőleg hat a hatékonyság növelésére, és autóhasználat mérséklődése jelentősebben javítja a közlekedési viszonyokat és csökkenti a környezet szennyezését. Ez a háromszoros pozitív, multiplikatív hatást gyakorol a gazdaságra, elősegítve egyúttal az infláció mérséklését.

Az üzemanyag-fogyasztás csökkenése hozzájárul a környezet védelméhez, a balesetek számának mérsékléshez, a tömegközlekedés és a vasút helyzetének jobbításához és a külkereskedelmi egyensúly javításához is. Egyúttal a piacgazdaság elveinek megfelelően és a gazdasági racionalitás követelményeinek eleget téve, az árak közelednek a valódi költségekhez (bár még mindig nem érik el azokat, amint ezt a 10. táblázat is mutatja).

10. táblázat

A közlekedés környezeti kárai
a vásárlóerő alapú GDP alapján számolva

 

Ez felel meg az EU követelményeinek!

 

Továbbá látnunk kell az összefüggést, hogy míg az üzemanyagok (csakúgy mint az egyéb energiahordozók számottevő részének) árát nagyobb részben a drága import határozza meg, a hazai munkaerő ára attól függ, hogy ez a munkaerő milyen teljesítményre képes a hazai és külső piacokon.

 

3.) A propán-bután gáz jövedéki adója

 

A kormány javaslata szerint 1998-tól kezdve a motorhajtó üzemanyagként felhasznált PB gáz után jövedéki adót kell fizetni. Miután a PB gázzal versenyhelyzetben lévő HTO és tüzelőolaj után is kell jövedéki adót fizetni, a versenytörvény értelmében azt a PB gázra is ki kell terjeszteni. Jelenleg mintegy 250 ezer tonna PB gázt használnak fel évente. A jövedéki adó bevezetésének hatására — 20%-os fogyasztáscsökkenéssel számolva — 200 ezer tonna után (83,10 Ft/kg) 20 milliárd Ft behajtásával lehet számolni (áfával együtt), amiből 6 milliárd Ft-ot kompenzációra kell visszaadni (3 milliárdot szociális célokra, 3 milliárdot pedig energiaracionalizálásra — bármely esetben kizárólag lakossági főzési és közintézményi célokra), 14 milliárd Ft-ot pedig át kell adni a társadalombiztosításnak a tb-járulék csökkentése céljából. Az intézkedés indoka egyrészt ugyanaz, mint a HTO esetében (csak így lehet behajtani a motorhajtás céljára felhasznált PB gáz fogyasztási adóját). Másrészt a fogyasztási adó kivetése a HTO-ra a gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő PB-értékesítés versenytörvénybe ütköző előnyét semlegesíti. A PB gáz jövedéki adójából az Útalap csak motorhajtó anyagként való felhasználás esetén kapjon hozzájárulást (ez évente néhány tíz millió forintot tesz ki).

Az üzemanyagok és a PB gáz fogyasztási adójának emelése egyértelműen, ám a vártnál kisebb mértékben növeli a lakossági végső fogyasztás terheit, az alapvető élelmiszerek és fogyasztási cikkek árait. Az ezekkel szemben javasolt intézkedések azonban egyrészt a tb-járulék jelentős mértékű csökkentése útján, másrészt a különböző kompenzációkkal nemcsak hogy ellensúlyozzák a kedvezőtlen hatásokat, hanem reálértékben növelik a lakosság belső fogyasztóképességét, miközben javul a nemzetgazdaság hatékonysága, jövedelemtermelő-képessége is. Ezért e javaslat megvalósítása a munkavállalók szempontjából is támogatható.

11. táblázat

Üzemanyagok és egyes tüzelőanyagok árszerkezete

1997. január 1-én

 

Megnevezés

AB 98

ESZ 95

Gázolaj

PB-gáz

PB-gáz (4)

PB-gáz (5)

Tüzelő-

Földgáz

Földgáz

ólmozott

ólmozatlan

tüzelési

motorikus

motorikus

olaj

háztartási

motorikus

Ft/l

Ft/l

Ft/l

Ft/kg

Ft/kg

Ft/kg

Ft/l

Ft/nm3

Ft/nm3

Term.forg.ks. (1)

43.58

43.68

43.94

98.21

98.21

45.00

43.14

19.83

19.83

KKKSZ-díj (2)

1.82

1.82

1.86

0.00

0.00

0.00

1.86

0.00

0.00

Útalap (3)

15.40

15.40

15.40

0.00

20.30

20.30

0.00

0.00

15.40

Fogy.adó (3)

54.00

48.30

40.00

0.00

53.00

53.00

57.40

0.00

18.00

Körny.v.t.díj (3)

2.00

2.00

2.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

ÁFA

29.20

27.80

25.80

11.79

42.88

29.58

25.60

2.38

6.39

Összesen

146.00

139.00

129.00

110.00

194.09

127.58

128.00

22.21

44.22

(1) Termelési és forgalmazási költség

(2) Kőolaj és Kőolajtermék Készletező Szövetség dija

(3) Az 1996.évi LXXXII.tv. szerint

(4) Primagáz árbázisán

(5)1997. évi termelői árbázison

 

4.) A kenőolaj betétdíja

 

Üdvözöljük, hogy a kormány elfogadta javaslatunkat a kenőolajra kivetendő díjra vonatkozóan, és hogy megközelítőleg az általunk javasolt összeget hagyta jóvá. Továbbra is javasoljuk viszont a literenként 45 Ft betétdíj kivetését. Ezt begyűjtés és garantált újrafeldolgozás esetén vissza kell adni a vásárlónak. Mivel egy liter olaj egy millió liter ivóvizet tehet tönkre, a javasolt intézkedés rendkívül időszerű. Ez az intézkedés annál is inkább sürgető, mert az EU országok többségében szigorú törvényi előírásokat hoztak a fáradt olaj begyűjtésére és részleges újrafeldolgozására. Magyarországon évente mintegy 110 millió liter kenőolajat forgalmaznak, amiből mindössze kb. 10 millió liter fáradt olajat gyűjtenek be! Mivel nálunk a közműolló nyitottabb és a szennyvíztisztítás is jóval elmaradottabb, mint az EU országaiban, a vizeinkbe jutó fáradt olaj kártétele is sokkal nagyobb.

Jogszabálymódosítás szükséges annak elérésére, hogy csak az árusíthasson kenőolajat, aki biztosítani tudja a fáradt olajnak és csereszabatos göngyölegének visszagyűjtését és a környezetvédelmi feltételeket kielégítő feldolgozását.

 

5.) Az észak-keleti válságövezet megsegítése

(a vasúti szállítás támogatásával)

 

Ismert, hogy Nyugat-Magyarország jelentős mértékben bekapcsolódott az EU országokkal való kereskedelembe. Ugyanakkor a keleti rész lemaradása nőtt. Az északkelet-magyarországi térség gyakorlatilag válságövezet, gazdaságilag elmaradott terület. Ezért különböző kedvezményekkel célszerű elősegíteni gazdaságának felzárkózását az ország többi részéhez és az EU-hoz. Ennek egyik módozata a környezetkímélő módon történő szállítás (vasúti és kombinált fuvarozás) költségeinek részbeni visszatérítése refakció alkalmazásával. (Ezt a megoldást már alkalmazták a századforduló tájékán az erdélyi gazdaság fejlődésének elősegítésére.) Ennek mértéke a közúti és a vasúti tarifa közötti különbség lehet, ami kb. 5 Ft/árutonna-km. Évi egymillió tonna árut feltételezve, a távolság figyelembevételével, ez kb. 1,5 milliárd Ft többletkiadást jelentene. Ennek előteremtése érdekében progresszív környezetvédelmi, illetve útfenntartási járulékot vetnénk ki a 200 km-nél nagyobb távolságú áruszállításokra mindazon közúti tehergépjárművekre, amelyek megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a 7,5 tonnát. Ez az intézkedés csökkentené az inflációt, a környezetterhelést, és munkát adna a vasútnak, ezáltal csökkentve az állami támogatásokat. Egyúttal az EU vasútjai is többletbevételhez jutnának. (Miután egy ilyen program több EU kritériumnak is megfelel, jelentős összegű támogatást lehetne megpályázni az EU alapjaiból.) Megfontolandó, hogy amennyiben az elképzelés az EU országok támogatását is elnyeri, a refakciót a kelet-európai országokból származó tranzitra is kiterjesszük. Megjegyezzük, hogy a vasútszállítási refakció alkalmazása növeli ezen térségek versenyképességét, ugyanakkor az autópályák megépítése és a pályadíjak emeli az ezen térségből származó termékek költségeit, és ezzel növeli a gazdasági elmaradottságot az EU-hoz viszonyítva.

 

6.) Vasúti felújítások

 

A MÁV elmaradt felújításai, korszerűsítései 1998. évi áron számolva elérik az 500 milliárd forintot. Ennek az elmaradásnak a gyorsított ütemű felszámolása nem halasztható tovább. Ezért erre a célra javaslunk 20 milliárd Ft-ot elkülöníteni. Ugyanakkor javasoljuk, hogy az elkövetkező 10 évben évi 50 milliárd Ft-ot irányozzanak elő az említett 500 milliárdos elmaradás felszámolására, ugyanis ezért az elmaradásért elsősorban nem a MÁV, hanem a korábbi kormányok a felelősek. Megjegyezzük, hogy az évi 50 milliárd Ft a felét teszi ki a hazánkon áthaladó kamionforgalom által évente okozott azon károknak, amelyeket nem fizetnek meg a kamionok üzemeltetői.

 

7.) Gyorsforgalmi utak

 

Célszerű lenne elhalasztani az új gyorsforgalmi utak építését, mert azok megtérülése nem biztosított (még a legforgalmasabb szakasz, az M1-es példája is ezt bizonyítja). Másrészt az EU csatlakozáskor a Kohéziós Alapból nagy valószínűséggel lehet támogatást szerezni a nemzetközi úthálózat fejlesztéséhez. Tehát felesleges lenne most az ország eladósodását növelni, hiszen ez az összeg a későbbiekben az EU alapokból biztosítható. Sőt fennáll az a veszély is, hogy az az ország jár jobban, amely későbbre hagyja a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztését. Ily módon 1998-ban kb. 10 milliárd Ft csoportosítható át környezetkímélőbb és EU-konformabb közlekedés fejlesztésre.

A fentieknek megfelelően javasoljuk törölni az Észak-kelet Magyarországi Autópálya Fejlesztő és Üzemeltető Rt. tervezett 1998. évi támogatását, 3,530 milliárd Ft-ot, amely az M3-as autópálya építésének gyorsítását szolgálná. Ezt az alábbiakkal is indokoljuk:

A költségvetési tételek közül elhagyni javasoljuk az M0-s autópálya északi (az M3-as autópálya és a 11-es út közötti) szakasza megépítésére 1998-ra előirányzott 1,040 milliárd Ft-ot, mivel ez az összesen mintegy 40 milliárd Ft-ba kerülő óriásberuházás gazdasági, közlekedési és környezetvédelmi szempontból egyaránt megalapozatlan.

 

8.) Külföldi gépjárművek közúti hozzájárulása

 

A jelenlegi tehergépjármű adórendszert célszerű átalakítani és kiszélesíteni a külföldi bejegyzésű személygépkocsikra is. A külföldi gépjárművek diszkriminációjának elkerülése céljából a közúti hozzájárulást a belföldi járművekre is ki kell terjeszteni azzal, hogy amennyiben az érintett önkormányzat területén a gépjárműadó felsőértékét alkalmazzák, akkor a gépjármű-tulajdonosok a közúti hozzájárulás összegével azonos gépjárműadó-részt visszaigényelhetik. Mivel ez nem adó, hanem az út használatáért történő fizetség, erre nem vonatkoznak a nemzetközi közúti egyezmények alapján járó viszonosság. A hozzájárulás mértékét úgy célszerű megállapítani, hogy abból 1998-ban 20 milliárd Ft bevétel valósuljon meg, amelyet teljes egészében a következő célokra kell fordítani:

Az említett összeg az Útalap bevételei közé kell, hogy tartozzon. Ennek megfelelően a jövedéki adón belül úgy kell megállapítani az Útalap-hozzájárulást, hogy az Útalap összbevétele a kormány által javasolt értéken maradjon. Így ezen összeg is a társadalombiztosítási alapok bevételeit növelheti, és ezáltal tovább csökkenthető a tb-járulék és ezáltal a munkabér összköltsége.

 

9.) Külföldi kiküldetések napidíja

 

A nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban 1997. júniusától 25 USD-re emelték a költségként elszámolható napidíjakat. Ez mai árfolyamon közel 4600 Ft elszámolását teszi lehetővé tb-járulék és szja befizetése nélkül. Ez a kedvezmény éves szinten személyenként 800 ezer Ft-ot is kitehet. Évi 500 ezer kilépést és alkalmanként 2 napos kint tartózkodást feltételezve, 3–5 milliárd Ft tb-járulék és szja kiesésével lehet számolni (amit más, általában környezetkímélőbb ágazatoknak kell finanszírozni). A versenysemlegességet ilyen durván torzító kedvezmény nemzetközileg nem fogadtatható el. Ilyet ugyanis egyetlen EU ország sem alkalmaz. Ezért javasoljuk a napidíj költségként történő elszámolási lehetőségét megszüntetni, azaz szja- és tb-kötelessé tenni. Ez az intézkedés — a napidíjaknak összeségében 50%-os csökkenését feltételezve — kb. 0,5 milliárd Ft szja és kb. 1 milliárd Ft társadalombiztosítási többletbevételt jelent.

 

10.) Gépjárműadók

 

A T/4833. számú törvényjavaslatban szerepel a gépjárműadóról szóló törvény olyan módosítása, hogy az ún. környezetvédelmi normáknak megfelelő tehergépkocsik jelentős adókedvezményt kapnak (ez a kamionok esetében a 90%-os kedvezményt is elérheti!). Ez a kedvezmény a vasúti és kombinált szállítást sújtja. Még a “legkörnyezetkímélőbb” kamion is fajlagosan legalább 5-ször nagyobb mértékben szennyezi a környezetet, mint a vasúti szállítás.

Hazai és külföldi tanulmányok (így például az EU Zöld könyve a tisztességes és hatékony árakról a közlekedésben) egyaránt kimutatták, hogy a tehergépjárművek — és ezen belül különösen a nehéz tehergépjárművek — nem fizetik meg az általuk okozott károk többségét. Ezért a kormányjavaslat ellentétes az EU irányelveivel és a 1995-ben elfogadott környezetvédelmi törvénnyel. Ezért javasoljuk a kedvezmények elutasítását, ami 1998-ban kb. 0,1 milliárd Ft megtakarítást jelent a költségvetés számára.

Az utóbbi 5 évben több száz millió USD értékben hoztak be az országba haszonjárműveket. Mivel ezek jelentős része használt jármű volt, ez jelentős környezetszennyezéssel járt és jár. Ezért célszerű csak a szigorú környezetvédelmi előírásoknak megfelelő járművek importját engedélyezni. Ezzel nagyobb hatás érhető el, mégpedig oly módon, hogy nem terheli a költségvetést.

 

11.) Környezetkímélő közlekedési infrastruktúra Budapesten és környékén

 

A gépjármű-közlekedés által okozott súlyos környezeti, egészségi és gazdasági károk csökkentése érdekében elengedhetetlen az alternatívát nyújtó közlekedési módok kiemelt fejlesztése. Budapest és környéke tömegközlekedésének komplex fejlesztésére, a BKV, a MÁV és a Volánbusz szolgáltatásainak fejlesztésére, együttműködésük javítására, tarifaközösség kialakítására kiemelten 6 milliárd Ft-ot célszerű biztosítani. Ezt a meglévő BKV és Volánbusz járatok szolgáltatási színvonalának emelésére, továbbá Budapest és környéke vasútvonalainak a rendszeres elővárosi személyszállításra történő alkalmassá tételére kell fordítani. Ezt az összeget csak akkor lehet folyósítani, ha az említett három vállalat kötelezettséget vállal a tarifaközösség 1999. január 1-jétől történő bevezetésére. Amennyiben ez nem történik meg az összeget az adóhátralékra vonatkozó szabályok szerint kell visszafizetni.

Bár tudjuk, hogy a tömegközlekedés színvonalának fejlesztése az ország egész területén szükséges, mégis teljes egészében a budapesti tömegközlekedésre javasoljuk fordítani az említett összeget. Ezt az a tény indokolja, hogy rendkívül kis területen, az ország összterületének mindössze 0,5 százalékán összpontosul az ország lakosságának 20 százaléka, és erre a területre jut a közlekedési eredetű légszennyezés közel 30 százaléka. Tehát a budapesti közlekedési feltételek javításával lehet a leginkább költséghatékonyan csökkenteni a környezeti ártalmakat és enyhíteni a közlekedési feszültségeket. A fővárosi agglomeráció lakosait is számítva ezek az intézkedések érezhetően javítanák mintegy 3 millió ember életfeltételeit.

Részben ehhez kapcsolódik a vasúti járműgyártás kérdése is, amelyet kiemelt kormányzati feladatként javasolunk kezelni (ld. a 2. mellékletet!).

 

12.) A fővárosi 4. metró

 

A tervezett 4. metró megépítését célszerű későbbre halasztani, és az erőforrásokat a főváros meglévő közlekedési hálózatának fenntartására és fejlesztésére fordítani, a további erre a célra szánt eszközöket pedig főleg a vidék, ezen belül is elsősorban Kelet-Magyarország környezetkímélő módú közlekedésének fejlesztésére előirányozni. Az ország jelenlegi gazdasági helyzetében nem képes öt óriási közlekedési feladatnak megfelelni: (1) a meglévő közúti hálózat fenntartása és felújítása a hatalmas elmaradásokra is tekintettel, (2) a közúti hálózat bővítése, (3) a MÁV működőképességének biztosítása és az EU követelményeit kielégítő fejlesztése, (4) a meglévő tömegközlekedési hálózat fenntartása, valamint (5) a tervezett 4. metró megépítése. Megjegyezzük még, hogy a hivatalos előrejelzések szerint az új metró üzembehelyezése után a fővárosi utasok 90%-a korábban is meglévő járatokat fogja használni. Az itt közlekedő járművek (buszok, trolibuszok, villamosok, HÉV szerelvények, valamint az 1., 2. és 3. metró kocsijai) , valamint pályáik felújítására pedig az elkövetkező 10 évben több mint 200 milliárd forintot lenne szükséges fordítani. Ezért javasoljuk az új metróra előirányzott 200 millió Ft törlését.

 

13.) A közúti gépjárműbalesetek költségeinek viselése

 

A Közlekedéstudományi Intézet tanulmánya szerint a közúti gépjárműbalesetek következtében 1994-ben 55,2 milliárd Ft nemzetgazdasági veszteség keletkezett. 1998. évi áron ez 117 milliárd Ft veszteséget jelent.

Ebből az összegből a társadalombiztosítást ért kár kb. 7 milliárd Ft. A társadalombiztosítás terheinek mérséklése és ezen keresztül az élőmunka versenyképességének a növelése érdekében a közúti gépjármű-balesetek (gyógykezelés, táppénz stb.) egészségügyi költségeit teljes egészében a biztosítóintézetek viseljék. Még ezen költségek megelőlegezésétől is mentesíteni kell a társadalombiztosítást oly módon, hogy a biztosítóknak garanciaalapot kell létrehozniuk, amelyből ezek finanszírozhatók, ill. megelőzhetők. Ez évi legalább 7 milliárd Ft-ot tesz ki. Megjegyezzük, hogy a biztosítók már feltötték a szükséges kockázati alapot, így ezen költségek viselésének nincs pénzügyi akadálya. Ezzel az összeggel mérsékelhető az az összeg, amellyel a költségvetés pótolja a társadalombiztosítás hiányát.

 

14.) Légtérhasználati díj

 

Örömmel fogadtuk, hogy a kormány elfogadta javaslatunkat, mely szerint a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság ne részesüljön közvetlen állami támogatásban. Sajnos a közvetett támogatás továbbra is fennmaradt.

A magyar légtérirányítási díj nemzetközi összehasonlításban rendkívül alacsony. Ez elfogadhatatlan, ezért azt az osztrák, illetve német szintre kell emelni. Ennek a javaslatnak a megvalósítását indokolttá teszi az a körülmény is, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt hazánk légterének forgalma, ami számottevő többlet-környezetszennyezéssel is jár. (1990-ben 67,5 ezer repülőgép haladt át országunk felett, 1994-ben pedig 323 ezer!) A javaslat megvalósítása esetén a költségvetés devizabevételei kb. 40 millió USD-vel (8 milliárd Ft-tal) növekednek, és a fizetési mérleg is ennyivel javul.

A légtér igénybevételét, mint természeti javak használatát kell kezelni (pl. zajbírság, levegőterhelési díj). Javasoljuk a biztonsági követelmények szigorítását is — pl. csak olyan légitársaság vehesse igénybe a légteret, amely személyzetének képzettségi foka megfelel a korszerű előírásoknak (ezzel az egyes agresszív konkurrens légitársaságok kizárhatók). Ez is a hazai munkahelyek megvédésének korszerű eszköze.

 

 

Energiapolitika

 

15.) Energiaárak és adók

 

Az ország energiára fordított kiadásai 1996-ban elérték az évi 1000 milliárd Ft-ot. Ez az 1996. évi 6650 milliárd Ft-os GDP kb. 15%-ának felel meg. Az energiaszektor közvetett és közvetlen külkereskedelmi hiánynövelő hatása kb. 3 milliárd USD-t tesz ki, ami az export értékének közel 30%-a. 1990 novembere óta a termelői energiaárak reálértéke jelentősen csökkent (ld. a 12. táblázatot — az 1995. XII. 1. óta bekövetkezett emelések gyakorlatilag csak az inflációval és a forintleértékeléssel tartottak lépést), ezért a relatív előny nagyságrendileg továbbra is érvényesül.

 

12. táblázat

Az energiaárak alakulása Magyarországon

USD-re átszámolva (ÁFA nélkül)

 

Megnevezés

Mérték-

1990

1991

1992

1993

1995

1996

1997

97.X.1.

97.X.1.

egység

XI.1.

II.1.

VI.1.

X.1.

VIII.1.

XI.1.

I.1.

IX.1.

III.1.

I.1.

IV.1.

VII.1

X.1.

ÁFA-val

90.XI.1.

Gáz

USD/me.

%*

Nagyfogyasztó

— teljesítménydíj

USD/Mj/h

4.5670

3.5740

4.1000

2.8054

3.0345

2.7320

2.7916

2.3938

2.4035

2.1282

1.9916

1.8871

1.8463

1.8463

40.4

— gázdíj

USD/GJ

4.2734

3.7455

3.5714

2.6779

2.9839

2.4330

2.5838

2.3040

2.6363

2.7527

2.6725

2.8656

2.8000

2.8000

65.5

Általános célú

USD/GJ

6.1981

5.4325

5.0000

3.9531

4.5012

3.6701

3.4511

3.0820

3.3689

3.4803

3.3704

3.5860

3.4886

3.9072

63.0

*Lakossági

USD/GJ

2.4466

2.1444

3.2857

2.9329

3.3506

2.7320

3.6589

3.2690

3.8757

4.0878

3.9548

4.1183

4.0445

4.5298

185.1

Elektromos áram

0.0827

0.0725

0.0724

0.0647

0.0656

0.0535

0.0550

0.0500

0.0541

0.0598

0.0580

0.0575

0.0581

0.0651

78.7

Nagyfogyasztók

USD/kWh

0.0775

0.0679

0.0679

0.0606

0.0614

0.0501

0.0498

0.0487

0.0522

0.0576

0.0559

0.0553

0.0559

0.0626

80.8

Lakossági

USD/kWh

0.0302

0.0370

0.0370

0.0330

0.0460

0.0400

0.0577

0.0527

0.0579

0.0640

0.0618

0.0615

0.0623

0.0697

231.1

Nappali 600 kWh/év

USD/kWh

0.0400

0.0529

0.0529

0.0472

0.0468

0.0381

0.0587

0.0524

0.0616

0.0679

0.0658

0.0651

0.0658

0.0737

184.4

600-3600 kWh/év

USD/kWh

0.0400

0.0529

0.0529

0.0472

0.0670

0.0546

0.0768

0.0688

0.0733

0.0812

0.0789

0.0780

0.0791

0.0885

221.6

3600 kWh/évtől

USD/kWh

0.0400

0.0529

0.0529

0.0472

0.0670

0.0773

0.0949

0.0845

0.0849

0.0940

0.0908

0.0903

0.0923

0.1034

258.7

Éjszakai 2400 kWh/év

USD/kWh

0.0212

0.0272

0.0271

0.0242

0.0240

0.0196

0.0316

0.0284

0.0322

0.0358

0.0346

0.0344

0.0347

0.0388

183.2

2400-12000 kWh/év

USD/kWh

0.0212

0.0272

0.0271

0.0242

0.0341

0.0278

0.0361

0.0322

0.0342

0.0376

0.0363

0.0360

0.0367

0.0411

194.0

12000 kWh/évtől

USD/kWh

0.0212

0.0272

0.0271

0.0242

0.0341

0.0361

0.0407

0.0359

0.0363

0.0400

0.0386

0.0382

0.0388

0.0434

204.7

*Lakossági földgáz

USD/M3

0.0720

0.0631

0.0966

0.0863

0.0985

0.0804

0.1076

0.0961

0.1140

0.1202

Árfolyam

Ft/USD

61.31

69.95

70.00

78.42

79.09

97.00

110.69

133.68

146.04

164.93

176.24

186.00

196.07

*ÁFÁ-val

 

Egyre inkább gazdaságosnak mutatkozik a fajlagosan magas energiaigényű termékek exportja, amely főleg az alapanyag-igényes ágazatok exportjában jelentkezik.

Elavult és egyre romló gazdasági szerkezetünket tükrözi, hogy magas a fajlagosan nagy energia- és anyagigényű magyar termékek exportjának aránya, ugyanakkor pedig a munkaigényes magyar export aránya mérsékelt. (Lényegében véve visszacsúsztunk a KGST-típusú energiaár-szintre.)

A munkabérköltség korábban javasolt csökkentése és a termelői (nagyfogyasztói) energiaárak javasolt emelése erősítenék egymás hatását, és összességében a magyar gazdaság és export szerkezetét a modernizáció irányába alakítanák át úgy, hogy közben a magyar komparatív előny (a rendelkezésre álló munkaerő és annak javuló versenyképessége) közgazdasági kényszeren keresztül érvényesüljön. Ez a magyar külkereskedelemben multiplikátor módon jut kifejezésre, mivel a hatékonyabb, fajlagosan magas munkakultúrájú termékek nettó devizahozama pozitív, sőt jóval magasabb, mint a fajlagosan nagy energia- és anyagigényű termékeké. Ez utóbbiak egy része még negatív nettó devizahozamú is!

Az 1997. évi energiaár-emeléseket tisztességes kompenzációval kellett volna megvalósítani. Ezért támogatjuk az Energetikai Érdekképviseleti Tanács javaslatát a szociális ellentételezésre. Kompenzációban kell részesíteni a lakosságot és a közintézményeket. A kompenzáció célkeretében belül törekedni kell arra, hogy minél nagyobb legyen az energiaracionalizálási rész. A kompenzáció nagyobb része az energiaracionalizáláson keresztül kerüljön folyósításra, mert csak ez a módszer biztosítja azt, hogy a kompenzációt belátható időn belül le lehessen építeni, és egyidejűleg a gazdaság szerkezete javuljon, és nagyszámú újabb munkahely keletkezzen. Az energiaracionalizálás a kompenzáción túlmenően alkalmas arra, hogy a jelenleg stagnáló magyar gazdaságot a hatékonyság fokozásával növekedésre ösztönözze, és ezzel meginduljon felzárkózásunk az EU-hoz. Itt felhívjuk a figyelmet arra, hogy más növekedésösztönző módszerek (tisztán banki ösztönzők) alkalmazása azzal a veszéllyel jár, hogy a hatékonyság rovására történik az élénkítés.

Ennek az intézkedésnek csak részben és átmenetileg lenne inflációs hatása. Az energiaracionalizálás következtében egyrészt csökkennének az energiaköltségek, másrészt a foglalkoztatottság növelése és a struktúra javulása következtében az inflációs hatás szerkezetében mérséklődne, mert a hatékonyság növekedése is és a foglalkoztatottság növekedése következtében előálló fajlagos társadalmi költségek multiplikátor jellegű mérséklése is antiinflációs jellegű. Azaz az energia helyett olyan magasan feldolgozott társadalmi javakat használunk fel, amelyek nagy hozzáadott értéket tartalmaznak, a foglalkoztatottság növekedése a jelenlegi munkanélküliséget, és ezáltal a szociális segély társadalmi terheit csökkenti. Ugyanakkor a 100 ezer új foglalkoztatott belépése az egy főre eső társadalmi költségeket mérsékli. Az energia felhasználás mérséklése a hazai környezet állapotát nagymértékben javítaná, és elősegítené nemzetközi kötelezettségeink teljesítését.

A környezetterhelési díjakat 1998-tól kezdve javasoljuk bevezetni a vezetékes energiahordozókra, és mértéküket évente emelni, míg el nem érik az indokolt mértéket. Az ütemezést még 1997 folyamán nyilvánosságra kell hozni. 1998. január 1-jétől a termelői energiaárak 10%-os emelését javasoljuk olyan módon, hogy ez az emelés teljes egészében a környezetterhelési díjból tevődjön össze. Ez az összeg 1998-ban kb. 5 milliárd Ft bevételt eredményezne. Az infláció mérséklése céljából ezen összeget a fajlagosan alacsony energiatartalmú és magas élőmunka-igényű (beleértve a K+F tevékenységet) strukturák fejlesztésére kell felhasználni. A kedvező szerkezetváltás olyan nemzetgazdasági szintű hatékonyságjavulást hoz, hogy az költségoldalról már rövid távon is mérsékli az inflációt. Ez a szerkezetváltás néhány éven belül kiteljesülhet, és akkor szerkezeti, tartós inflációmérséklő hatás érhető el.

Megjegyezzük, hogy az EU országokkal történő adóharmonizáció követelményeit a vezetékes energiahordozók elégítik ki a legkevésbé. (Ld. a 13. táblázatot!)

 

13. táblázat

A villamosenergia-adók egyes országokban

(a teljes ár százalékában)

 

Ország

Ipari áraknál

Háztartási áraknál

Ausztria

0.0

n.a.

Belgium

n.a.

n.a.

Kanada

n.a.

n.a.

Cseh Köztársaság

0.0

5.1

Dánia

12.9

56.8

Finnország

0.0

18.0

Franciaország

0.0

21.5

Németország

7.8

19.8

Görögország

0.0

15.3

Magyarország

0.0

10.7

Írország

0.0

11.2

Olaszország

17.8

24.0

Japán

2.9

2.8

Luxemburg

n.a.

5.8

Mexikó

12.3

12.3

Hollandia

0.0

14.9

Új-Zéland

0.0

11.1

Norvégia

n.a.

27.2

Portugália

0.0

4.8

Spanyolország

0.0

13.8

Svédország

0.0

33.4

Svájc

0.0

6.1

Törökország

13.9

17.1

Egyesült Királyság

0.0

7.4

Forrás: Nemzetközi Energia Ügynökség, Energy Prices and Taxes,

Third Quarter 1996

 

Különböző mértékű energiaadók, illetve környezetterhelési díjak bevezetését indokolja, hogy a külső költségek összege akár nagyságrendileg is különbözhet a felhasznált energia típusától és a az alkalmazott technológiától függően. Erre utalnak a 14. táblázat adatai is.

 

14. táblázat

Az egyes típusú tüzelőanyagok
felhasználásához kapcsolódó külső költségek

(1995.évi áron)

 

Tüzelőanyag

Külső költség*

Felhasznált

Külső költség

típusa

alacsony

magas

energia

alacsony

magas

átlagos

millió Ft/PJ

PJ

milliárd Ft

Szilárd

238,2

2871,1

172,7

41,2

492,2

266,7

Folyékony

146,1

1382,6

395,1

57,7

546,3

301,9

Földgáz

12,5

117,0

400,1

4,9

46,8

25,9

Összesen**

967,9

103,8

1085,3

594,5

* Kaderják Péter: Az integrált energia-környezetpolitika közgazdasági keretei (KTM 1234/K sz. tanulmány)

**Atomenergia és villamos energia import nélkül.

Megjegyzés: A fenti adatok csak a légszennyezésre és csak a felhasználásra vonatkoznak!

 

16.) Az energiaszektor beruházási politikája

 

A privatizálást követően a 8%-os eszközarányos nyereség elérése céljából a beruházások felfutása várható. Az új tulajdonosok érdekeltek abban, hogy minél nagyobb összeget számoljanak el “fejlesztésre”, azaz új létesítmények (erőművek stb.) megvalósítására. Ezek jogossága nemzetgazdasági szempontból gyakran vitatható, költségei pedig gyakorlatilag ellenőrizhetetlenek. Jelenleg az alábbi két ilyen létesítmény megvalósítását tartjuk indokolatlannak:

Amennyiben a fenti beruházások elmaradnak, mérsékelhető az energiaárak növekedése, tehát kevésbé növekszik az infláció.

 

17.) Energiaracionalizálás

 

Az energiaracionalizálás azt jelenti, hogy kevesebb energia felhasználásával érünk el a korábbihoz hasonló vagy annál jobb eredményt.

Az energiaracionalizálási programot belföldről állami támogatással kell elősegíteni. A magas belső kamatlábak miatt ma semmilyen modernizációs program gyakorlatilag nem finanszírozható. Ezért egyrészt kedvezményes kamatokat kell biztosítani erre a célra más eszközök átcsoportosításával, másrészt pedig a magyar gazdaság pénzügyi politikáját úgy kell átalakítani, hogy a pénzügyi spekulációkat letörve a bankrendszert minimális kamatréssel történő működésre kényszerítsük. Az energiaracionalizálási program a magyar gazdaság modernizálásának és fejlesztés hatékony ösztönzésének legeredményesebb eszköze, mivel a hatékonyságot és a gazdaság ösztönzését a foglalkoztatottság növelésével együtt szolgálja.

A PB gáz 6 milliárd Ft összegű kompenzációját és a vezetékes energiahordozók termelési áremeléséből származó környezetterhelési díjat is nagyrészt energiaracionalizálás formájában célszerű felhasználni. A német hitel erre szánt részével megfejelve ez az összeg megfelelő pénzügyi hátteret biztosíthat a szervezett modernizációs energiaracionalizálási program megkezdéséhez. E program több éven át tartó folytatása a hatékonyság növelésén túlmenően jelentős számú (kb. 100 ezer) új munkahely létesítéséhez járulna hozzá. Ez a GDP növelésén túl az államháztartási egyenleget is kb. 30 milliárd Ft-tal javítja (többlet adó- és járulékbefizetések útján).

Az energiaracionalizálás a modernizációs program megvalósításának egyik alapfeltétele, s annak megindításához komoly lökést adhat.

 

18.) A jamburgi beruházás állami költségvetést megillető opciós joga

 

A jamburgi beruházást költségvetésből finanszírozták, így ennek teljes bevétele (haszna) és az azt követő opciós jog a költségvetést illeti meg.

Az opciós jog azt jelenti, hogy a hiteltörlesztés lejártával, 1998-tól további 10 éven át jogunk van évi 2 milliárd m3 földgáz importjára úgy, hogy azt magyar termékkel törleszthetjük. Ez az opciós jog is a költségvetés tulajdonát képezi. Ezt a jogot célszerű hasznosítani olyan magyar termék barter-exportjának előmozdításával, amely teljes vertikumában magyar munkát tartalmaz, és jelentős volumenű. Ilyen termék pl. az Ikarus autóbusz. Barterüzlet esetén az évi 200 millió USD értékű gázimport magyar autóbuszok és gyógyszerek exportjának fizetőképes piacát teremtené meg. A barter sikeres megvalósítása a kooperáló partnerekkel együtt kb. 30 ezer munkahelyet biztosítana.

Megjegyezzük, hogy a kormány már hozott határozatot a fentiek megvalósítására, a végrehajtás azonban késik. Javasoljuk, hogy ezt a határozatot az országgyűlés erősítse meg a költségvetési törvényben.

 

19.) Az észak-keleti válságövezet megsegítése (energiaracionalizálással)

 

A borsodi vaskohászatot és nehézvegyipart hátrányosan érinti az energiaár-emelés. Eddig a válságkezelésben nem számoltak az elkerülhetetlen energiaár-emelkedésekkel. Ezért a DIGÉP bázisán energiaracionalizálási gépgyártást kell megvalósítani német hitel és együttműködés kiépítésével. A borsodi vidék és más elmaradott térségek foglalkoztatásának növelése végett szükséges a közbeszerzési törvényt úgy módosítani, hogy a törvény hatálya alá eső rendeléseknek legalább 30%-át az ottani foglalkoztatottak termelése tegye ki. Ennek kritériumát úgy kell szigorítani, hogy a munkabér és adó terheinek arányát kell figyelembe venni.

 

 

20.) Élvezeti cikkek jövedéki adója

 

Az élvezeti cikkek fogyasztási adója eddig nem tartott lépést az inflációval. Ezáltal növekedett az ösztönzés a káros termékek fogyasztása iránt — az egész társadalom érdekeivel szemben (ami különösen a családokat sújtja).

1996 augusztusában a dohányáru fogyasztói ára 36,1%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Ugyanezen időszak alatt a dohányáruk fogyasztási adója 7,6%-kal nőtt, vagyis a jelentős áremelkedés a fogyasztási adó mérsékelt növelése mellett következett be! Tehát amennyiben a fogyasztási adót nem növeljük legalább az infláció mértékének megfelelően, akkor a külföldi cégek extraprofitja nő az állami bevételek helyett, és ezen felül még a megnövekedett egészségkárosodás költségeit is a magyar társadalomnak kell viselnie. Ez jól jellemzi, mennyit ér az ily módon folytatott antiinflációs politika.

A dohányáruk és a szeszes italok fogyasztási adója az utóbbi két évben reálértéken közel 20%-kal csökkent. Ez a folyamat már évek óta tart, vagyis az adók már korábban is kisebb mértékben nőttek, mint az infláció. Így az egészségkárosító élvezeti cikkek fogyasztása tulajdonképpen anyagilag előnyösebbé vált a korábbi időszakhoz viszonyítva és az élelmiszer-fogyasztáshoz képest is. Ezt a csökkenést 1998. január 1-jével meg kell szüntetni, ami a kormány által előterjesztett javaslathoz képest 15 milliárd Ft többletbevételt eredményezne változatlan fogyasztás esetén. Számolva a fekete gazdaság elleni hatékonyabb fellépéssel, a 15 milliárd Ft többletbevétel behajtása (áfával együtt) mindenképpen elvárható. Ezt az összeget teljes egészében át kell utalni a társadalombiztosítás részére. (Az említett termékek egészségkárosító és egyéb ártalmas hatása évente többszörösét teszi ki ennek az összegnek. A dohányárukkal kapcsolatban például az EU-ban történt vizsgálatok kimutatták, hogy a károkkal összefüggő költségek kétszer akkorák, mint az adóbevételek. Hazai becslések is hasonló arányra utalnak.)

Mindezek ellenére a kormány javaslata szerint a jövedéki adó tételeinek valorizációja a fogyasztói árszínvonal jövő évi növekedéséhez úgy igazodik, hogy annak átlagban 80%-a legyen. Vagyis további 20%-kal támogatnák az egészségkárosító tevékenységet. Ezért javasoljuk, hogy a korábbi lemaradásokkal együtt a várható infláció mértékéig emelt jövedéki adót vessék ki. Az így keletkező többletbevételt — 15–20 milliárd forintot — az Egészségbiztosítási Alapnak javasoljuk átadni. Az összeg 10%-ot dohányzásellenes felvilágosításra és leszoktató programokra kell fordítani. (A hazai dohánygyárak is megközelítőleg ekkora összeget költenek a dohányzás reklámozására.)

 

 

21.) A fekete gazdaság és a bűnözés visszaszorítása

 

A fekete gazdaság által birtokolt GDP értéke 1998-ban — 30%-os arányt tételezve fel — kb. 2800 milliárd Ft-ot tesz ki. Ezen hatalmas összeg otthagyása a fekete és szürke gazdaságnál gyakorlatilag azt jelenti, hogy ennyivel támogatjuk ezt a szektort, és ekkora összeggel hozzuk hátrányba a legális gazdaságot, a tisztességes gazdálkodókat. Természetesen ennek káros ennél még súlyosabb, mivel szétzülleszti a társadalmi morált.

A fekete gazdaság visszaszorításának egyik legjobb módszere, ha az erre szakosodott meglévő intézmények érdekeltségét megteremtjük.

A VPOP érdekeltségének megteremtésével több célt érhetünk el egyidejűleg. Egyrészt ez elősegítené a hazai gazdaság WTO-konform védelmét. Másrészt csökkennek a költségvetés nettó kiadásai azáltal, hogy a külföldi importtal fizettetjük meg a vámszervek tisztességes bérezését és korszerű munkahelyi körülményeinek megteremtését. Ez kb. 5 milliárd Ft-os többlet kiadással megoldható és ezzel már 1998-ban 40 milliárd Ft többletbevétel biztosítható.

A VPOP-nál a jelenlegi bérek átlagosan 50–100%-kal növelhetők és növelendők. Természetesen ennek teljes kihatását az importnak kell megfizetnie. Ezzel nem szabad takarékoskodni, mivel minden itt elköltött forint az import versenyképességét csökkenti, és ezzel a hazai gazdaság védelmét erősíti. Mivel a magyar vámosok bérszintje még ekkor is jelentősen elmarad majd a nyugat-európaitól, nem indokolt, hogy ezeket az intézkedéseket más országok diszkriminációként kezeljék.

Hasonló módon lehetne átalakítani és fejleszteni az APEH szervezetét, a rendőrséget, a külkereskedelmi engedélyezést, a környezetvédelmi felügyelőségeket, az egészségügyi hatósági intézményeket, és a fogyasztói érdekvédelmi intézményeket.

Ezzel az átszervezéssel az államigazgatás költségvetésből történő finanszírozását kiegészítenénk és 15 milliárd Ft-tal növelnénk a kiadásokat, ami érdemi modernizációt tenne lehetővé. (Ezen szervezetek teljes többletbevétele 30 milliárd Ft-ot is elérhet.)

A szervezetek vezetői és állománya az ilyen jellegű átszervezésben érdekelt lesz, ezért ez gyorsan végrehajtható. Az átszervezés költségvetési haszna kettős: egyrészt mérsékli a költségvetésből történő finanszírozásokat, másrészt pedig a fekete gazdaság elleni fellépés hatékonyságának növekedése következtében ennél jóval nagyobb összeg behajtására képes, sőt ezektől várható a törvényellenes tevékenységek jelentős visszaszorítása.

 

A fenti intézkedéseken felül a társadalombiztosítás, a VPOP és az APEH kinnlevőségeinek összege közel 800 milliárd Ft. Ezen összeg be nem fizetése a vállalkozók részéről súlyos adócsalást is jelent. Ennek be nem hajtása viszont a fekete gazdaság állami támogatásával egyenértékű. Ezen összegből (amely folyó áron számolva 1500 milliárd Ft-ot tehet ki), az oktatás, az egészségügy, a kultúra és a társadalom más fontos területeit lényegesen javíthattuk volna, ehelyett ez az összeg a kevesek luxusfogyasztására, ezen belül a felesleges import (fogyasztás, nem pedig beruházás) finanszírozására folyt el. Hathatósabb intézkedéseket kell tenni a kintlevőségek behajtására. Ismereteink szerint az 1998. évi költségvetés számol a kintlevőségekből bizonyos összeg behajtásával, ezért külön tételként ezt nem vesszük figyelembe.

  

22.) Áfa-bevételek

 

A legális szektort fel kell használni arra, hogy beszedjék az áfát és az egyéb adókat a nem regisztrált kereskedőktől, valamint egyéb vevőktől. Más — főleg nyugati — országokban az illegális szektortól történő adóbeszedést úgy segítik elő, hogy a legális értékesítők visszatartják az adót. Ezen tapasztalatok alapján elvileg a bevételeket a GDP 2%-át (130 milliárd Ft-ot) meghaladó mértékben lehetne beszedni. Ezen módszer kidolgozásával és az 1998. évtől történő bevezetésével mintegy 20 milliárd Ft többletbevétel biztosítható. (A kormány által javasolt módszernél ez szigorúbb és átfogóbb megoldást jelentene.)

 

23.) A közvetítői kereskedelem

 

Közismert, hogy a magyar export és import jelentős része közvetítőkön keresztül történik. A magyar exportnak közvetítőkön keresztüli értékesítését most nem tartjuk aktuálisnak megbolygatni, mert az esetleg fékezheti a magyar exportot. A magyar export hitelkérdésének megoldásáig ezt a problémát nem célszerű külön kezelni.

A Magyarországra érkező import egyre nagyobb hányada közvetítőkön keresztül jön be. Az ilyen típusú behozatal 1995-ben közel 2,1 milliárd USD-t tett ki, 1996-ban pedig meghaladta a 2,4 milliárd USD-t (ld. a 15. táblázatot!). A folyamatra jellemző, hogy egyre inkább nő a fejlődő és a volt KGST-országokból a közvetítőkön keresztül behozott áruk aránya és értéke. Ez két szempontból is hátrányos. Egyrészt a közvetítő jut extra osztalékhoz, sőt esetleg még drágábban is adja az árut, másrészt saját árujával kiszorítja a magyar műszaki szintnek megfelelő piacokról a magyar árukat (főleg feldolgozottabb termékeket), belekergetve iparunkat a strukturális válságba. A közvetítői kereskedelem a maffiához és a fekete gazdasághoz kapcsolódik. Ezért nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségünk is a leghatározottabb fellépés ezekkel szemben. A közvetítői kereskedelem térhódítását az is elősegítette, hogy a nagy állami külkereskedelmi cégek felszámolásával az egyes üzletkötők “önállósultak”, és piaci ismereteiket azoknak adták el, akik fizettek érte.

Az áruk és szolgáltatások behozatalát szabályozó 112/1990. (XII.23.) kormányrendelet 3. paragrafusát kell alkalmazni, amely engedélykötelessé teheti az olyan országokból származó behozatalt, ahol a kétoldalú kapcsolatok nem a piacgazdaságok intézményi és eszközrendszerén alapulnak. Ez kb. 4 milliárd Ft illetékbevétel-növekedést hoz.

A kormány hatáskörében meghozható a szükséges intézkedés. Hatására várható, hogy a volt KGST- és a fejlődő országokba irányuló magyar többlet export akár évi 1 milliárd USD értékkel növekedhet, méghozzá rendkívül kedvező szerkezetben (főleg gépek és feldolgozott termékek formájában). Természetesen ez jelentős keresletet támaszt a hazai munkaerő foglalkoztatására, aminek hatására nagyságrendileg kb. 100 ezer új munkahely hozható létre. Ez a strukturális javulás az államháztartás bevételét évi 50 milliárd Ft-tal növeli, az ország külső fizetési mérlegét pedig éppen a kedvező szerkezeti változás eredményeként akár évi 0,5 milliárd USD-vel javíthatja.

 

15. táblázat

 

A külkereskedelem főbb országcsoportok
és SITC árufőcsoportok szerinti szerkezete

millió USD

 

Fejlett országok

Fejlődő országok

Volt szoc. országok

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

SZÁRMAZÁSI/RENDELTETÉSI ORSZÁG SZERINT

EXPORT

Élelm., ital...

1205,3

1254,7

104,1

170,0

85,6

50,4

1220,8

1062,5

87,0

Nyersanyagok

510,6

474,3

92,9

18,0

15,5

86,1

175,6

201,5

114,7

Energia

271,9

356,0

130,9

12,2

13,4

109,8

130,8

164,1

125,5

Feldolg. term.

4456,6

4540,7

101,9

344,1

369,6

107,4

1054,6

1245,8

118,1

Gépek...

2493,1

2561,4

102,7

250,4

282,0

112,6

552,9

517,8

93,7

Összesen

8937,5

9187,1

102,8

794,7

766,1

96,4

3134,7

3191,7

101,8

IMPORT

Élelm., ital...

426,8

397,9

93,2

310,1

327,4

105,6

78,0

79,6

102,1

Nyersanyagok

304,0

282,6

93,0

54,3

60,3

111,0

328,6

312,9

95,2

Energia

164,9

118,1

71,6

32,4

26,5

81,8

1603,7

2049,7

127,8

Feldolg. term.

5821,3

5980,5

102,7

226,3

256,9

113,5

1360,7

1374,9

101,0

Gépek...

4176,0

4390,1

105,1

233,4

250,0

107,1

345,8

301,4

87,2

Összesen

10893,0

11169,2

102,5

856,5

921,1

107,5

3716,8

4118,5

110,8

A külkereskedelem szaldója

Élelm., ital...

778,5

856,8

110,1

-140,1

-241,8

172,6

1142,8

982,9

86,0

Nyersanyagok

206,6

191,7

92,8

-36,3

-44,8

123,4

-153,0

-111,4

72,8

Energia

107,0

237,9

222,3

-20,2

-13,1

64,9

-1472,9

-1885,6

128,0

Feldolg. term.

-1364,7

-1439,8

105,5

117,8

112,7

95,7

-306,1

-129,1

42,2

Gépek...

-1682,9

-1828,7

108,7

17,0

32,0

188,2

207,1

216,4

104,5

Összesen

-1955,5

-1982,1

101,4

-61,8

-155,0

250,8

-582,1

-926,8

159,2

* Más csoportba be nem sorolt, ún.egyéb országokkal együtt.

 

15. táblázat (folytatás)

 

A külkereskedelem főbb országcsoportok
és SITC árufőcsoportok szerinti szerkezete

millió USD

 

Fejlett országok

Fejlődő

országok*

Volt szoc. országok

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

SZERZŐDŐ ORSZÁGOK SZERINT

EXPORT

Élelm., ital...

1715,4

1523,6

88,8

50,8

55,1

0,0

829,8

824,0

99,3

Nyersanyagok

584,5

571,8

97,8

10,8

8,5

78,7

108,9

110,9

101,8

Energia

366,1

476,2

130,1

8,7

12,1

139,1

40,1

45,2

112,7

Feldolg. term.

4802,9

4929,6

102,6

222,0

209,2

94,2

830,5

1017,2

122,5

Gépek...

2652,2

2726,5

102,8

106,6

155,6

146,0

537,6

479,1

89,1

Összesen

10121,1

10227,7

101,1

398,9

440,5

110,4

2346,9

2476,4

105,5

IMPORT

Élelm., ital...

578,4

585,1

101,2

186,8

171,7

91,9

49,8

48,1

96,6

Nyersanyagok

475,5

452,7

95,2

24,8

30,4

122,6

186,5

172,8

92,7

Energia

1040,1

1355,5

130,3

2,9

1,1

37,9

758,1

837,7

110,5

Feldolg. term.

6587,5

6665,1

101,2

150,0

181,3

120,9

670,8

766,0

114,2

Gépek...

4281,8

4543,2

106,1

150,5

143,1

95,1

322,9

255,3

79,1

Összesen

12963,3

13601,6

104,9

515,0

527,6

102,4

1988,1

2079,9

104,6

A külkereskedelem szaldója

Élelm., ital...

1137,0

938,5

82,5

-136,0

-116,6

85,7

780,0

775,9

99,5

Nyersanyagok

109,0

119,1

109,3

-14,0

-21,9

156,4

-77,6

-61,9

79,8

Energia

-674,0

-879,3

130,5

5,8

11,0

189,7

-718,0

-792,5

110,4

Feldolg. term.

-1784,6

-1735,5

97,2

72,0

27,9

38,8

159,7

251,2

157,3

Gépek...

-1629,6

-1816,7

111,5

-43,9

12,5

-28,5

214,7

223,8

104,2

Összesen

-2842,2

-3373,9

118,7

-116,1

-87,1

75,0

358,8

396,5

110,5

* Más csoportba be nem sorolt, ún.egyéb országokkal együtt.

 

15. táblázat (folytatás)

 

 A közvetítői külkereskedelem főbb országcsoportok
és SITC árufőcsoportok szerinti szerkezete

millió USD

 

Fejlett országok

Fejlődő

országok*

Volt szoc. országok

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

1995. év

1996. év

%

EXPORT

Élelm., ital...

510,1

268,9

52,7

-119,2

-30,5

25,6

-391,0

-238,5

61,0

Nyersanyagok

73,9

97,5

131,9

-7,2

-7,0

97,2

-66,7

-90,6

135,8

Energia

94,2

120,2

127,6

-3,5

-1,3

37,1

-90,7

-118,9

131,1

Feldolg. term.

346,3

388,9

112,3

-122,1

-160,4

131,4

-224,1

-228,6

102,0

Gépek...

159,1

165,1

103,8

-143,8

-126,4

87,9

-15,3

-38,7

252,9

Összesen

1183,6

1040,6

87,9

-395,8

-325,6

82,3

-787,8

-715,3

90,8

IMPORT

Élelm., ital...

151,6

187,2

123,5

-123,3

-155,7

126,3

-28,2

-31,5

111,7

Nyersanyagok

171,5

170,1

99,2

-29,5

-29,9

101,4

-142,1

-140,1

98,6

Energia

875,2

1237,4

141,4

-29,5

-25,4

86,1

-845,6

-1212,0

143,3

Feldolg. term.

766,2

684,6

89,4

-76,3

-75,6

99,1

-689,9

-608,9

88,3

Gépek...

105,8

153,1

144,7

-82,9

-106,9

129,0

-22,9

-46,1

201,3

Összesen

2070,3

2432,4

117,5

-341,5

-393,5

115,2

-1728,7

-2038,6

117,9

A közvetítői kereskedelem szaldója

Élelm., ital...

358,5

81,7

22,8

4,1

125,2

3054

-362,8

-207,0

57,1

Nyersanyagok

-97,6

-72,6

74,4

22,3

22,9

102,7

75,4

49,5

65,6

Energia

-781,0

-1117,2

143,0

26,0

24,1

92,7

754,9

1093,1

144,8

Feldolg. term.

-419,9

-295,7

70,4

-45,8

-84,8

185,2

465,8

380,3

81,6

Gépek...

53,3

12,0

22,5

-60,9

-19,5

32,0

7,6

7,4

97,4

Összesen

-886,7

-1391,8

157,0

-54,3

67,9

940,9

1323,3

140,6

A közvetítői külkereskedelem teljes forgalma

Élelm., ital...

661,7

456,1

68,9

-242,5

-186,2

76,8

-419,2

-270,0

64,4

Nyersanyagok

245,4

267,6

109,0

-36,7

-36,9

100,5

-208,8

-230,7

110,5

Energia

969,4

1357,6

140,0

-33,0

-26,7

80,9

-936,3

-1330,9

142,1

Feldolg. term.

1112,5

1073,5

96,5

-198,4

-236,0

119,0

-914,0

-837,5

91,6

Gépek...

264,9

318,2

120,1

-226,7

-233,3

102,9

-38,2

-84,8

222,0

Összesen

3253,9

3473,0

106,7

-737,3

-719,1

97,5

-2516,5

-2753,9

109,4

* Más csoportba be nem sorolt, ún. egyéb országokkal együtt.

 

 24.) A magyar utasforgalmi vámkedvezmények egységesítése, szabályozása

 

1995-ben a magyar állampolgárok 13,1 millió alkalommal utaztak ki az országból. Közismert, hogy ezen utazások révén jelentős összegű importáru kerül be az országba. Feltételezve, hogy állampolgáronként és beutazási alkalmanként csak 10 ezer Ft nettó értékű árut hoznak be, az összeg 131 milliárd Ft utasimportot tesz ki. Ennek vám-, ÁFA- és egyéb adóvonzata együttesen kb. 60 milliárd forint, amelyből 1995-ben kb. 2 milliárd forintot fizettek be. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a visszatérő magyar állampolgárok gyakran hoznak be a 10 ezer forintot jelentősen meghaladó értéket. Ebből a kedvezményből az egyes szakmák aránytalan módon részesedtek. például a 6000 magyar kamionos (kísérők nélkül) több mint 400 ezer alkalommal tért vissza az országba, s ha esetenként átlagosan 30 ezer forint nettó értékű árubehozatalt számítunk, akkor az évi 12 milliárd forintnyi importáru-értéket tesz ki, amely után a legszerényebben is 4 milliárd forintnyi különféle költségvetési bevétel-elmaradás számítható, illetve kedvezmény jutott. Az összes vám és egyéb adó befizetésének elmaradása miatti bevételkiesés tehát jóval meghaladja az évi 60 milliárd Ft-ot. A jelenlegi helyzet ösztönzi a devizakiáramlást, mivel az ily módon elköltött deviza többet ér, mint a hivatalos árfolyamon számolt. Ezért így évente mintegy 1,5 milliárd USD értékű deviza áramlik ki az országból. Mindebben az a különösen tragikus, hogy a devizakiadást költségvetési bevételkieséssel ösztönözzük.

A jelenlegi rendszer további életbentartása az ország devizabevételeit és szaldóját jelentős mértékben rontaná. A megoldás: állampolgáronként évente csak egyszer járjon a kedvezményes elszámolású beutazás, bármilyen jogcímen történjen is a hazatérés. Ezen kedvezményt devizanyilvántartó lappal együtt lehetne megfelelően kezelni, esetleg az útlevélbe bejegyezni. Természetesen az útlevél elvesztése esetén abban az évben nem járna kedvezmény. Ezen intézkedés hatására legalább 5 milliárd Ft-tal nőne a költségvetési többletbevétel, részben a beutazás elvámolásának szigorítása miatt, részben pedig azért, mert növekedne a hazai ipar termékei iránti kereslet és mérséklődne a lakossági import. Ez az intézkedés legalább 0,5 milliárd USD-vel javítaná a külkereskedelmi mérleget.

A javasolt intézkedés növeli a forint iránti keresletet, ezért antiinflációs hatása is lesz.

 

25.)Az ún. „KGST” import szigorítása

 

1995-ben közel 38,2 millió külföldi állampolgár érkezett Magyarországra. A volt szocialista országokból közel 27 millió fő érkezett. A tapasztalatok szerint ezek csak statisztikailag turisták, valójában árut hoznak be, amelyet Magyarországon kedvezményesen értékesítenek elkerülve a vámot és az adófizetést. Számításaink szerint, ha ezek a beérkezők alkalmanként 10–20 ezer Ft nettó értékű árut hoznak be, akkor ezen ,,KGST-import’’ évente 100–200 milliárd Ft-ot tesz ki. Szigorúbb vám- és adóintézkedésekkel ezen behozatal legalább a felére mérsékelhető, és ezzel együtt (csak 30%-os vám és adóbevétellel számolva) a költségvetési bevétel legalább 10 milliárd Ft-tal növelhető. Ez az intézkedés a következő további hatásokkal járna a magyar gazdaságra: a féllegális import legalább 50 milliárd Ft-tal mérséklődne, ami a magyar termékek iránti keresletet, és ezzel a munkahelyeket növelné; az illegális devizakiáramlás mérséklődne, ami tovább javítaná az ország fizetési mérlegét. A tapasztalat azt mutatja, hogy a keleti turisták a többnyire alacsony műszaki színvonalú árukért kapott Ft-ért elsősorban a nálunk importot jelentő termékeket vásárolják (videókészülékeket és egyéb speciális nyugati termékeket), tehát ez a kereskedelem a magyar fizetési mérleget jelentős arányban rontja.

A javasolt szabályozás mindenképpen kedvező hatással jár a magyar gazdaságra, mert amennyivel mérséklődik az import, valószínűleg olyan mértékben nő a hazai termékek iránti kereslet, ami a magyar élőmunka adótartalmán keresztül emelné az államháztartási bevételeket. A többletbevételek töredékéből célszerű a vámszervezetek érdekeltségét növelni, “teljesítmény-követelménnyel” megoldva a meglévő bérfeszültségeket. A javasolt intézkedések a külső fizetési mérleget további kb. 200 millió USD-vel javítják.

 

26.) Intézkedések a korrupció ellen

 

Az általunk fentebb javasolt intézkedések (pl. a tb-járulék csökkentése) egyrészt érdekeltebbé teszik a vállalkozókat a fekete és szürke gazdaság legalizálásában, másrészt az ellenőrzések szigorításával, a jogszabályok egyértelműbbé tételével és a büntetések mértékének emelésével is csökken a fekete gazdaság mozgástere. A magyar társadalomban fejlődése érdekében hatékony intézkedéseket kell tenni a korrupció megfékezésére. Az államigazgatásban külön racionalizálást hajtsanak végre a korrupció, összefonódások, összeférhetetlenségek kiszűrése céljából.

 

A fekete gazdaságtól — a korábban részletezett, valamint az alábbiakban kifejtett módon — bírságok formájában beszedendő többlet 10 milliárd Ft-ot ugyancsak teljes egészében a társadalombiztosítási járulék mérséklésére javasoljuk fordítani. Ennek fele az egészségügyi ellátás színvonalának fenntartását biztosítsa, a másik fele a járulék további 5 százalékponttal történő csökkentését.

 

A fekete gazdaság visszaszorítása érdekében elengedhetetlen annak előírása, hogy a vállalkozó csak olyan tevékenységre vállalkozhasson, amelynek környezeti, egészségi kockázatainak fedezésére megfelelő vagyonnal — vagy biztosítással — rendelkezik. (Ezt minden konkrét esetben a környezetvédelmi hatóságnak kell meghatároznia.) Egy ilyen intézkedés évente több száz millió Ft kiadáscsökkentést jelentene a költségvetés számára, hiszen jelenleg gyakori az az eset, hogy a környezetszennyezésben, illetve egészségkárosításban vétkes vállalkozó nem rendelkezik a szükséges összeggel az általa okozott kár felszámolására, s így azt az adófizetők pénzéből kell elvégezni. (Tulajdonképpen a társadalom részére ez évi több milliárd Ft veszteséget jelent, mivel a költségvetés a károknak csak kis részét téríti meg, illetve számolja fel.)

A bírságok és egyéb büntetések mértékét haladéktalanul úgy kell megállapítani, hogy az arányban legyen az elkövetett jogszabályellenes cselekedettel, azaz valóban visszatartó erejű legyen. A jelenlegi előírások és gyakorlat tulajdonképpen sok esetben a fekete gazdaság és a bűnözés ösztönzését jelenti. Például a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség legfeljebb 30 ezer Ft bírságot vethet ki akkor, amikor több millió Ft értékű rossz minőségű üzemanyagot talál egy benzinkútnál. Vagy például a Balatontól történő magáncélú területrablás bírsága kb. 50 ezer Ft, miközben a kisajátított értéke elérheti a 10 millió Ft-ot.

Az új üzemanyagtöltő állomások létesítésének egy része pénzmosást fed vagy az üzemanyag-kereskedéssel történő visszaélésekhez kapcsolódik. Ezen felül gyakran komolyan veszélyezteti a környezetet és a lakosság egészségét. A régi kutak megfelelő felszámolására, az ott okozott környezeti kár elhárítására gyakran nem jut pénz vagy azt közpénzekből kell fedezni. Ezért javasoljuk, hogy csak azzal a feltétellel adjanak ki építési engedélyt új üzemanyagtöltő állomás létesítésére, ha a vállalkozó előre leteszi a kút felszámolásának árát is.

Az adószerkezet általunk javasolt átalakítása egyéb kedvező hatásain túlmenően jelentősen segíti egyben a fekete gazdaság visszaszorítását is. A fogyasztáshoz kapcsolt adók ugyanis jóval könnyebben beszedhetők, mint a béreket terhelő szja és tb járulék. Különösen igaz ez az energiahordozókra (beleértve az üzemanyagokat is), ahol viszonylag kis számú adózót kell csak ellenőrizni. Tehát a jelenlegi adószerkezet fenntartása nemcsak a gazdasági szerkezetváltozást akadályozza, hanem a fekete gazdaság nyílt támogatásaként is értékelhető.

A kormány komoly szándékát és tetteit a fekete gazdaság területén csak a költségvetésbe számszerűen beállított bevétel nagysága jelezheti. Ha a költségvetési törvényben nincs tételesen meghatározott többletbevétel a fekete gazdaság megadóztatásából, akkor a szándékot sajnos komolytalannak kell minősíteni, és ezt is a fekete gazdaság támogatásának folytatásaként lehet csak értékelni.

 

 

27.) A gyógyturizmus fejlesztése

 

A fenti bevételekből 2 milliárd Ft-ot célszerű a gyógyturizmus fejlesztésére fordítani úgy, hogy az egészségügy tervezett kapacitás-szűkítése és orvosok elbocsátása helyett azokat korszerűsítve az EU társadalombiztosítási alapjainak rendelkezésére bocsátjuk. Ezt a programot úgy lehet végrehajtani, hogy Magyarország az EU országok (először Ausztria és Németország) társadalombiztosításával köt kétoldalú megállapodást. Versenyképességünket biztosítja, hogy a magyar orvosi bér egyhuszada a mérvadó EU országokénak. Ezáltal elérhető, hogy a nagy költséggel kiképzett magyar egészségügyi dolgozók nem kényszerülnek külföldön egyedileg munkát vállalni, vagy itthon a munkanélküliek táborát gyarapítani. Ez azért is előnyös az EU országok számára, mert Magyarországon olcsóbb a gyógykezelés.

 

 

28.) A hirdetések kulturális járuléka

 

Javasoljuk a hirdetések kulturális járulékának emelését 2 százalékponttal. Ez az intézkedés pénzügyi alapokat teremthet a társadalmi célú kommunikáció (TCK), illetve a társadalmi célú reklámtevékenységek (TCR) számára, amelyek a humán értékrendet helyezik a középpontba. A TCK, illetve a TCR emelik a lakosság kulturális színvonalát, elősegíti az egészséges életmódot, a sportot, útmutatást adnak a színvonalas szórakozáshoz, és javítják a lakosság — jelenleg sajnos rendkívül alacsony — környezettudatosságát.

Külföldi példák sora bizonyítja, hogy azokban az országokban, ahol kedvező feltételeket biztosítottak a TCK, ill. TCR számára, ott e tevékenységeknek köszönhetően

Nem tartjuk megalapozottnak a járulék emelésével kapcsolatos azon ellenvetést, hogy az inflációgerjesztő hatású. Egyrészt a 2%-os járulék általában egy ezreléknél kisebb költségnövekedést okozhat a vállalatok részére. Másrészt a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a tárgyszerű tájékoztatásnak köszönhetően a fogyasztók komoly megtakarításokat érhetnek el (pl. energiatakarékossági eljárásokkal), ami inflációcsökkentő tényező.

A sajtószabadságot veszélyezteti, ha a sajtó nagymértékben függ a gazdasági reklámoktól. A Nemzetközi Újságíró Intézet nemrég közzétett jelentésében a következőket írja erről: “A magyar médiavállalatok és a korábbi pártorgánumok csak elméletben közölnek azt, amit akarnak; valójában növekvő gazdasági nyomásra elmosódnak a hirdetési és szerkesztőségi határvonalak. ... Budapest 11 napilapja közül 10 bevalottan a csőd felé halad, s a vezetés részéről hatalmas nyomás nehezedik az újságírókra azért, hogy alázkodjanak meg azok előtt az emberek előtt, akiktől a fizetésüket kapják, vagy ha nem, akkor veszélyeztetik az állásukat. A riporterek megírják a hízelgő álriportot, és egyre többen még buzgólkodnak is, hogy aztán a lap cserébe a fizetésüket kiegészítse a cégtől kapott hirdetési összeg 20 százalékával.” (Magyar Nemzet, 1997. január 6.) Ezt a veszélyt mérsékelné, ha nagyobb lehetőség nyílna a társadalmi célú reklámok közlésére.

A gazdasági reklámok csak részben közölnek szükséges vásárlási információkat. Egyúttal a fogyasztás minél erőteljesebb növelésére buzdítanak, s így általában közvetlenül vagy közvetve fokozzák a környezet szennyezését és az egészségi ártalmakat. Közgazdaságilag a hirdetések kulturális járulékát úgy is tekinthetjük, mint a gazdasági reklámozás hatására létrejövő negatív externáliák kiküszöbölésének a költségét.

A fentieknek megfelelően javasoljuk a hirdetések kulturális járulékát 2 százalékponttal emelni, ami kb. 1,2 milliárd Ft többletbevételt jelent.

A fentiek megvalósítása érdekében módosítani kell a Nemzeti Kulturális Alapról szóló 1993. évi XXIII. törvényt.

 

 

29.) Luxus fogyasztási adók

 

A vállalkozások és a hazai szolid ipar preferálása érdekében szükséges a luxusfogyasztás megadóztatása. Bár ez nem irányul kifejezetten a külföldi áruk ellen, azonban a hazai termékek kiszorítása a magasabb árfekvésű termékeknél tapasztalható. Ezért az intézkedés a hazai ipar védelmén túl annak jövedelmezőségét hivatott megvédeni, és ezen keresztül a költségvetési bevételek fedezetét szolgáló hazai jövedelmeket. A vám és a vámpótlék leépítése miatt is feltétlenül szükséges ezen adónem bevezetése. A magyar társadalom és gazdaság felhalmozási hányadát kell növelni a luxusfogyasztási javakkal szemben, ezért ezen adó nemcsak bevételi forrásként hasznos, hanem a társadalmi szemléletet is hivatott befolyásolni.

A luxus fogyasztási adó bevezetésére két elgondolásunk van.

Az intézkedés nagyságrendileg 10 milliárd Ft többletbevételt eredményezne a költségvetés részére. Ezt az összeget is a tb-járulék csökkentésére kell felhasználni. Ugyanakkor a luxus fogyasztási adó mérsékelné az árszintet, és így inflációcsökkentő hatású. Ezen hatása miatt az importáruk árszintjét is csökkenti, és így javítja a külkereskedelmi mérleget.

 

 

30.) A tandíj eltörlése

 

A tandíj bevezetésével kapcsolatban célszerű figyelembe venni az EU vonatkozó irányelveit. Ezek szerint amelyik tagországban nincs a tandíjrendszer, ott már nem is vezetik be, ahol pedig jelenleg ilyen létezik, ott azt eltörlik. Rendkívül fontos, hogy oktatási rendszerünk már most induljon el azon az úton, amely megfelel az EU követelményeinek, mivel az átállás 5–10 évet igényel. Javasoljuk tehát a tandíjmentesség biztosítását. Ez kb. 3 milliárd Ft-ba kerül.

A tandíj bevezetése azzal, hogy azt tandíj-hitellel ellentételezik, gyakorlatilag az egész társadalomnak kárt okoz. Ez csak a bankoknak jó üzlet. A hitelkonstrukció olyan, hogy a költségvetés az összeg 80%-ára garanciát vállal, a hitelfelvevő pedig tanulmányainak befejezése után a hitel összegére adókedvezményt kap. Tehát végeredményben az adófizető a tandíj összegének a többszörösét is kifizetheti a bankoknak (ráadásul jelentős időpazarlással a hosszas ügyintézés miatt).

 

 

31.) A családi pótlék értékének helyreállítása

 

Fentebb már kimutattuk milyen hatalmas összeggel csökkent a családi pótlék az elmúlt években. Egyebek mellett az ország demográfia mutatói is megkövetelik a családi pótlék korábbi értékének visszaállítását. Erre a célra 137,7 milliárd Ft-ot irányozunk elő.

 

 

32.) Tudományos kutatás és fejlesztés

 

Közhelynek számít, hogy társadalmunk fejlődése alapvetően függ a kutatási-fejlesztési tevékenységtől. Ennek ellenére a hazai K+F ráfordítások reálértékben 64%-kal (!) csökkentek 1990 és 1996 között. Jelenleg az egy főre jutó K+F ráfordítás Magyarországon alig haladja meg az OECD országok átlagának egy tizedét. Ezen a helyzeten sürgősen változtatni kell. Ennek érdekében javasolunk a Magyar Tudományos Akadémia keretében, illetve annak támogatásával (pl. OTKA) folyó kutatásokhoz 9 milliárd Ft többletforrást biztosítani.

 

 

33.) Az oktatás, a közművelődés, az egészségügy javítása

 

Az is már közhelynek számít, hogy egy ország jövőjét az oktatás, a művelődés színvonala határozza meg. Clinton elnök megválasztása után négy fő elemre alapozta versenyképesség-javító stratégiáját, melyek közül az egyiket így fogalmazta meg: “A legfontosabb tőkebefektetési cél maga az amerikai nép, a lakosság jobb képzése mindenek felett.” Ezzel szemben Magyarországon az elmúlt években jelentősen romlott mind a közoktatás, mind a közművelődés színvonala. Ezért javasoljuk, hogy e területeken teljes egészében maradjon ott a társadalombiztosítási járulék csökkenése réven felszabaduló összeg. Ugyanezt javasoljuk az egészségügy, a környezetvédelem területén, valamint a fekete gazdaság és a bűnözés visszaszorításáért dolgozó intézményeknél (VPOP, rendőrség stb.).

 

 

34.) Az embargó ellentételeztetése

 

A Kis-Jugoszlávia ellen elrendelt embargó miatt az összes szomszédos ország közül Magyarországot érte a legnagyobb kár. Közismert, hogy Magyarország és Szerbia gazdasági kapcsolata — főleg a vajdasági magyarság híd-szerepének következtében — a legmagasabb integráltsági fokot érte el. Különféle számítások (pl. az IMF szakértői) 2 milliárd USD-re becsülték a Magyarországot ért kár nagyságát, reálisabb számítások szerint — beleértve a környezeti károkat és a vagyonvesztést is — ez az összeg valójában meghaladja a 3 milliárd USD-t. Az embargó által okozott kár megtérítésének nemzetközi kötelezettségét legalább olyan keménységű követelésként kell kezelni, mint a magyar külső adósságállományt, vagyis az adósságot is és az embargót is meg kell fizetni, illetve fizettetni. A világgazdaságban a követeléseket nem lehet kis országok és nagyhatalmak szerint kezelni, hanem egyenszilárdságúaknak kell tekinteni. Senkinek sincs joga lemondani a jogos magyar követelésről.

A boszniai válság rendezése kapcsán felmerült egy olyan elképzelés, hogy Bosznia és Horvátország helyreállítását több milliárd USD-vel támogassa az EU és néhány más fejlett ország. A Jugoszláviával szomszédos országokat ért kárt esetleg közvetett módon kompenzálnák, úgy, hogy kilátásba helyezik az egyes szállításokba történő bevonásunkat. Ilyen történelmi kecsegtetést nemrég már átéltünk, ami a Szovjetunió megsegítését célozta azzal az ígérettel, hogy a volt KGST országok is részesülhetnek ezek rendeléseiből. Néhány soványka rendelésen kívül — amelyek főleg bedolgozáson alapultak — máshoz nem jutottunk. Most hasonló helyzet előtt állunk, sőt esélyeink még rosszabbak, mivel a fejlett országok árui nyilvánvalóan rajtunk segélyként mennek át, ezért díjtalanul rongálják majd útjainkat, szennyezik környezetünket. A volt Jugoszlávia országainak segélyezése nem önzetlen: azt az érdeket szolgálja, hogy a délszláv piacot a nyugati országok saját áruik számára elfoglalják, vagyis visszatérésünket megnehezítsék. Valószínűleg csak néhány anyag- és energiaigényes termék kiszállítására számíthatunk, amelyek termelése gazdaságtalan és súlyosan környezetszennyező (pl. cement).

Az embargó kárai Magyarország dél-keleti és keleti részeit érintették a legnagyobb mértékben, ezért célszerű, hogy az általunk javasolt Embargó Kárpótlási Alap (EKA) ezen térség támogatását szolgálja. Javasoljuk, hogy 1998. január 1-jétől 5%-os díjat fizessen a vámhatárt átlépő minden import (kivéve a beruházási gépeket). Ezt díjat javasoljuk az energiahordozókra is kivetni, mert Oroszországot 1998-ban felveszik a WTO-ba, és így az innen származó energiahordozók vámjellegű terhei automatikusan 5%-kal csökkennek. Az Embargó Kárpótlási Alap részére ily módon 1998-ban kb. 85 milliárd Ft képződne, és ezen felül még 17 milliárd Ft többlet ÁFA bevételhez jutna a költségvetés. Az EKA-val kapcsolatos javaslatot a 3. melléklet tartalmazza.

Amennyiben a nemzetközi szervezetek az EKA-t vonakodnak elfogadni, úgy fel kell vetni, hogy országunk ragaszkodik a 3 milliárd USD embargó-kárpótláshoz az ENSZ pénzügyi szervezeteitől.

 

 

35.) Antiinflációs intézkedések

 

Jelenleg az inflációt a magyar gazdaság fejletlen szerkezete és az olyan munkahely-megszűntetés gerjeszti, amely a hozzáadott értéket csökkenti és ezzel a fajlagos társadalmi költségeket növeli. (Egyre kevesebb számú foglalkoztatottra egyre több eltartott jut.) Az infláció elleni küzdelmet elsősorban úgy lehet hatékonyan és tartósan folytatni, ha átalakítjuk a magyar gazdaság rossz szerkezetét, amely gerjeszti az inflációt. A munkabér-költségek csökkentése, az energiaár-támogatások megszüntetése, az élőmunka hatékonyságának javítása, a versenyképesség javítása a munkaerő nagyobb kihasználásán keresztül az inflációs folyamatokat a gyökerüknél számolnák fel. Mindezek eredményeként várható, hogy az államadósság kezelése és az adósságszolgálat tervezett kiadási előirányzata jelentősen mérsékelhető.

Az inflációs várakozást jelentős mértékben növelte és növeli a hatósági áras szolgáltatások árainak inflációt meghaladó emelése. Ez a víz- és csatornadíjakra, valamint a tömegközlekedésre érvényes.

A víz- és csatornadíjak emelésének ütemét úgy lehet a legcélszerűbben mérsékelni, és egyúttal a fejlesztésekhez szükséges összeget biztosítani, ha vízterhelési díjat, valamint talajterhelési díjat vezetnek be a KTM tervezetének megfelelően. Ezt adószerűen lehet beszedni, s ekkor nem képez áfa alapot, csökkenti a cégek nyereségét, ezért nem kell utána vállalkozási adót fizetni, és más célra nem használható fel. Ezért garantált, hogy kizárólag fejlesztésre fogják fordítani. (Sőt, mivel a beruházás közpénzből történik, az elszámoltatása és ellenőrzése kötelező.)

 

Mi gerjeszti leginkább az inflációt?

 

Több nemzetközi kutatás eredményeire is alapozva állítható, hogy egy környezetbarátabb költségvetési és adópolitika hosszabb távon lényegesen mérsékelné az inflációt. Ha például megemelik az energiahordozók — az üzemanyagokat is beleértve — árát, akkor csökken az energiaigényes termékek és tevékenységek iránti igény, ami eleve mérsékli az áremelés inflációs hatását. Az áremelés tovagyűrűző hatása is jóval kisebb, mint sokan feltételezik, ugyanis az energiafelhasználás nagy részének semmi köze a termeléshez, csupán a személyi fogyasztásban jelentkezik. Az energiaárak emelése továbbá elősegítené a pazarlás megszüntetését, ösztönözné az innovációs folyamatokat, ami az egész gazdaságban csökkentené a költségeket.

Az is nyilvánvaló, hogy ha valaminek csökkentjük a támogatását, akkor másutt mérsékelhetjük az adókat (beleértve a munkabérre eső terheket), azaz az árakat. Amint fenntebb kimutattuk, jelenleg például hatalmas közvetlen és közvetett támogatásban részesülnek a vezetékes energiahordozók (a villamos áram és a földgáz) és a motorizáció is. E támogatások visszaszorítása tenné lehetővé a tb-járulék, illetve a személyi jövedelemadó csökkentését, ami mérsékelné a vállalatok kiadásait, s így elősegítené az árak csökkentését (vagy legalábbis kisebb mértékű emelését eredményezné).

Ha nem fizettetjük meg az energiahordozók használóival mindazokat a költségeket és károkat, amelyeket okoznak, illetve azokat a költségeket, amelyek a károk megelőzéséhez és felszámolásához szükségesek, akkor ezek a költségek hatványozottan jelentkeznek majd egyéb területeken: például a többszörösére gyorsuló korrózió miatt az épületek és egyéb létesítmények karbantartási, felújítási költségeiben, a mezőgazdaságban okozott környezeti károk miatti költségnövekedésben, az emberek egészségében bekövetkezett károsodások okozta egyre emelkedő költségekben (csökkenő munkateljesítmény, egészségügyi kiadások) stb. Tehát a környezetszennyezéssel járó termékek és tevékenységek nyílt vagy rejtett támogatása nemhogy elősegítené a pénzromlás elleni küzdelmet, hanem, éppen ellenkezőleg, egyre vészesebben gyorsítja az inflációt.

Ugyanez vonatkozik a tudományos kutatás, az oktatás, a kultúra elhanyagolására is. Ha nem ismerjük megfelelően azokat a tényeket és folyamatokat, amelyek alapján döntenünk kell, mert meg akartuk takarítani a megismerésükhöz szükséges költségeket, akkor nagy valószínűséggel hibás döntéseket hozunk, amelyek költségkihatásai több nagyságrenddel nagyobbak lesznek, mint azok a kiadások, amelyeket eredetileg meg kívántunk takarítani. Ez következik be akkor is, ha nincs — vagy túl kevés — az olyan magasan képzett, sokoldalú szakember, vezető, aki el tud igazodni egyre bonyolultabbá váló világunkban. Egyszerűbben fogalmazva: a környezetszennyezés mellett a tudatlanság a másik legerősebb inflációgerjesztő tényező.

A fogyasztási adók növelése viszont csak egyszeri alkalommal növeli az árszintet, a termelésre gyakorolt árnövelő hatása pedig mérsékelt. Az élvezeti cikkek esetében ez egyértelmű, de az üzemanyagoknál is ez várható, mivel az üzemanyag-felhasználás közel 70%-a a személygépkocsikra jut, amelyeket túlnyomó részt nem termelői céllal használnak. Sőt, ha az adórendszeren belül a gépkocsihasználat elszámolhatóságát korlátozzák, akkor tovább mérsékelhető az inflációs nyomás. Ezzel szemben a bérköltség állandó termelési tényező, melynek csökkentése következtében a termelés költsége mérséklődik. Ezek az intézkedések összességében év végére csökkentik az inflációt. Ennél is nagyobb jelentőségű, hogy a bérköltségek mérséklése a fajlagosan magas munkabér-tartalmú ágazatok versenyképességét növeli a külső piacon. Az intézkedés azért is vállakozásbarát, mert a több munkaerőt alkalmazó vállalkozók a tb-járulék csökkentése következtében többszörösét kapják meg annak, mint amit az üzemanyagok megnövelt adóin keresztül befizetnek.

A fentieken kívül javaslataink inflációs hatását úgy lehet mérsékelni, sőt az infláció előirányzott mértékét érdemben is tovább lehet csökkenteni úgy, hogy az 1998-ra előirányzott csúszó leértékelés mértékét 30%-kal kisebbre kell meghatározni. Ez azért is lenne kedvező, mert az előzőekben felsorolt intézkedésekkel elsősorban az importot fékezzük le, amely a vámleépítés és a liberalizáció miatt 1998-tól óriási preferenciát kap. Ezen intézkedések további előnye a sima leértékeléssel szemben az, hogy ezek idővel nem épülnek rá teljes egészében az export árra, és ezáltal erőteljesebben javítják a versenyképességet. Ennek következtében a költségvetés kamatterhe az előirányzott 727 milliárd Ft helyett (mivel kb. 3%-os inflációmérséklést becsülhetünk), kb. 600 milliárd Ft-ra mérsékelhető. Becslésünk szerint tehát kellő biztonsággal 100 milliárd Ft megtakarításra lehet számítani a költségvetés adósságszolgálati kamatkiadásainak rovatában.

 

 

A hazai gyógyszeripari kutatások K+F támogatása

 

A társadalombiztosítás működőképességében rendkívül fontos szerepet tölt be a hazai gyógyszeripar. A 4. melléklet szerint évente kb. 100 milliárd Ft gyógyszer-támogatás érvényesül a jelenlegi árrendszer mellett. Ennek további fenntartása céljából szükségesnek tartjuk, hogy az állami költségvetés fedezze a gyógyszeripar kutatásainak egy részét. Az ilyen támogatás EU-konform, mivel a kutatások több mint 70%-a biztosítható támogatásból. Ezen intézkedés további előnye az import fékezése, ami jelentősen mérsékelheti a gyógyszerek árát. Ezen túlmenően néhány éven belül több száz millió USD exportnövekményt érhetünk el.

Megjegyezzük, hogy a gyógyszeripar magas fokú szellemi termék tartalma és magas hozama következtében két nagyságrenddel kisebb környezetterhelést okoz, mintha ugyanezt az eredményt a nehéz vegyipar fejlesztésével érnénk el. Az ipari környezetszennyezést leghatékonyabban az ilyen jellegű szerkezeti javítással lehet csökkenteni. (A meglévő nehéz vegyipar környezetszennyezése az óriási beruházások ellenére is csak korlátozott mértékben csökkenthető.)

A gyógyszeripari kutatások számára évi legalább 2 milliárd Ft-ot kell biztosítani, amelynek pozitív hatása nemcsak a kutatásban, az abban foglalkoztatottak számának növelését jelenti, hanem a magyar gyógyszeripar versenyképességén keresztül az export hatékony növelését, valamint a gyógyszer import árainak letörését, és ezzel megállíthatjuk a gyógyszerárak rendkívül gyors emelkedését. További kedvező hatás, hogy ezzel végeredményben mérséklődhetnek a társadalombiztosítási kiadások.

 

 

A környezet állapotát javító további intézkedések

 

37.) Környezetterhelési díjak

 

Sürgető feladatnak tartjuk a környezetterhelési díjak mielőbbi bevezetését. Az energiahordozók esetében ez elősegítené a jövedelmek tisztességesebb és racionálisabb elosztását, ugyanis a jelenlegi helyzetben a környezetkárosítás megtűrése környezetünk és egészségünk rovására indokolatlanul — a versenysemlegességet megsértve — növelné egyes cégek profitját.

Úgy véljük, hogy a KTM-ben a környezetterhelési díjakkal kapcsolatban folyó előkészítő munka megfelel a kívánalmaknak, ezért itt nem foglalkozunk részletesebben ezzel a témával.

Mivel Magyarországon a környezetvédelmi kiadásokra rendkívül korlátozott források állnak rendelkezésre, ezért célszerű ehhez hasonló strukturális megoldások alkalmazását előtérbe helyezni, és ezt az EU felé megfelelő módon prezentálni.

  

38.) Betétdíjak

 

A termékdíjak egy részét betétdíjassá kell átalakítani, mert az általunk javasolt módon történő végrehajtása esetén:

Az itt megtakarított inflációmérséklő hatás lehetővé teszi az egyéb termékdíjak emelését.

 

39.) Veszélyes hulladékok bírságának szigorúbb behajtása

 

A környezetvédelmi törvény hatályba lépése és a nemzetközi egyezményekhez történt csatlakozásunk megköveteli a veszélyes hulladékokra vonatkozó bírságok szigorítását. Magyarországon a legnagyobb volumenű veszélyes hulladék a timföldgyártás során képződik (az ún. vörös iszap). A már leállított almásfüzitői timföldtermelés újraindítását a külföldi vállalkozók bérmunkában végzik. A jogszabályok értelmében a bérmunkából keletkező veszélyes hulladékot a külföldi cég köteles a termékkel együtt kivinni az országból. Minden 100 ezer tonna timföld termelése esetén 200 ezer tonna veszélyes hulladék képződik. A vörös iszap tárolási és semlegesítési költsége tonnánként 50–100 ezer Ft körül becsülhető. Csak az újraindítás veszélyes hulladék miatti kára évi 5 milliárd Ft-ot tehet ki, nem számítva, hogy a fajlagosan magas energiaigényű timföld-termelés közvetett támogatásban is részesül az alacsony hazai energiaárakon keresztül. A HUNGALU utódcége a meglévő feldolgozóipari gyáregységek eladásából szándékozik finanszírozni a veszélyes hulladék képződésével járó termelést. Ezt a kb. 2 milliárd Ft-tal járó összeget a veszélyes hulladékok felszámolásának elkezdésére kell fordítani.

Javasoljuk, hogy a vagyonértékesítés bevételét csak az új, korszerű (veszélyes hulladék képződésével nem járó) magas műszaki kultúrát igénylő vertikumokba fektessék be (pl. az Aluminiumipari Kutató vállalkozói részlegeibe). Az eddig keletkezett mintegy 50 millió tonnát kitevő vörösiszap-tározóterek felszámolására és hasznosítására indítsunk széles körű nemzetközi kampányt, kérjük az EU és más fejlett országok hozzájárulását ennek az anyagnak a környezetet nem károsító hasznosítására. A kormány külön programot dolgozzon ki erre. Az ÁPV Rt. akcióját a termelés ilyen újraindítására hatóságilag le kell állítani, és EU-konform korszerű termelésbe kell az eszközöket átirányítani. Ezzel több ezer munkahely tartósan biztosítható.

 

 40.) Egyéb környezetvédelmi intézkedések

 

 

 

41.) A valódi haladási mutató kiszámítása

 

A hagyományos gazdasági mutatók nem mérik megfelelő módon az emberi jólétet. A bruttó hazai termékben (GDP) például nem tükröződnek mindazok az értékek, amelyeket az ember a természettől pótolhatatlanul elvesz. A GDP nem mutatja a természet kereskedelmi forgalomba nem hozott áruinak, az ökoszisztémák szolgáltatásainak értékét, de azt sem, mennyi fizetetlen munkát végeznek az emberek a háztartásokban vagy más közösségekben. A GDP sok olyan elemet is tartalmaz, amely valójában rossz az egyes embereknek és az egész társadalomnak egyaránt (Így például azáltal is növekszik a GDP, ha a növekvő bűnözés miatt egyre több biztonsági berendezést vesznek az emberek. A közlekedési dugókban feleslegesen — sőt károsan — elpufogott benzin is a GDP-t növeli.) Tehát a GDP sokszor nyereségnek tünteti fel a társadalom életének romlását és a környezet pusztítását. Így a GDP félrevezeti a közvéleményt, és a politikusokat hibás döntések meghozatalára ösztönzi.

Ennek a súlyos helyzetnek a megszüntetésére javasoljuk a GDP mellett a Herman Daly és John Cobb által javasolt “valódi haladási mutató”, VHM (Genuine Progress Indicator, GPI) kiszámítását is . A VHM beszámítja a háztartásokban és közösségekben végzett fizetetlen munkát, és levonja a természet rombolását, a környezetszennyezést, a jövedelemszerkezet változását és a bűnözést. Ennek a mutatónak a hazai viszonyokra történő kidolgozása elsősorban tudományos kutatási feladat, ami viszonylag kis összegből megoldható. A politkusok aztán majd eldönthetik, hogy ezt a mutatót mennyire veszik figyelembe, azonban megfelelő ismeretek nélkül dönteni — ahogy ez jelenleg folyik — a legnagyobb felelőtlenség.

 


 

IV. Összegzés

 

A 16. és 17. táblázatban összegezzük az előző részekben általunk javasolt költségvetési többletbevételeket és -kiadásokat.

 

16. táblázat

Javasolt többletbevételek a költségvetési törvényjavaslathoz képest

(Összesítő táblázat)

 

Megnevezés

Bevételek

milliárd Ft

Üzemanyagok jövedéki adója

50,0

Élvezeti cikkek jövedéki adója

15,0

PB-gáz jövedéki adója

20,0

Közúti balesetek

7,0

Vezetékes energiák környezetterhelési díja

5,0

Energiaracionalizálás államháztartást javító hatása

30,0

M3-as autópálya

3,5

M0-s északi szakasza

1,0

Fővárosi 4. metró

0,2

Külföldi gépjárművek közúti hozzájárulása

20,0

Légtérhasználati díj

8,0

Veszélyes hulladék bírság

2,0

ÁFA beszedés szigorítása

20,0

Közvetítői kereskedelem engedélyeztetése

54,0

Utasforgalom szigorítása

5,0

“KGST” import szigorítása

10,0

Fekete gazdaság visszaszorítása (VPOP)

40,0

Fekete gazdaság visszaszorítása (egyéb)

30,0

Hirdetések kulturális járuléka

1,2

Luxus fogyasztási adók

10,0

Államadósság kamatcsökkentése

100,0

Embargó Kárpótlási Alap

102,0

Bevételek összesen

533,9

 

 

17. táblázat

Javasolt többletkiadások a költségvetési törvényjavaslathoz képest

(Összesítő táblázat)

 

 

Megnevezés

Kiadások

milliárd Ft

PB-gáz kompenzáció

4,0

Energiakompenzáció, energiaracionalizálás

30,0

Válságövezetek támogatása

2,0

Vasúti felújítások

20,0

Budapesti tömegközlekedés

6,0

Veszélyes hulladék felszámolása

2,0

A fekete gazdaság visszaszorítására (VPOP, rendőrség stb.)

20,0

Társadalmi célú kommunikáció

1,2

Gyógyturizmus fejlesztése

2,0

Tandíj eltörlése

3,0

Gyógyszergyártási K+F

2,0

MTA kutatások

9,0

Társadalombiztosítási járulék mérséklése 19 százalékponttal

285,0

A családi pótlék 1994. évi reálértékének helyreállítása

137,7

Embargó kárpótlási hitelkeret

10,0

Kiadások összesen

533,9

 

 

Amint a 16. és 17. táblázatból látható, költségvetési javaslataink úgy kívánják, erősíteni az ország versenyképességét, javítani az oktatás, a közművelődés, az egészségügy, a tudományos kutatás helyzetét és a környezet állapotát, valamint visszaszorítani a fekete gazdaságot és a bűnözést, hogy összességében nem növelik sem a költségvetés, sem a lakosság terheit.

 

Budapest, 1997. október 22.

 

A Közgyűjteményi és Közművelődési
Dolgozók Szakszervezete részéről:
Vadász János
elnök

 

A Levegő Munkacsoport részéről:
Lukács András
országos titkár

 


 

1. melléklet

Beszélgetés a VPOP főosztályvezetőjével

 

Mit tehetünk az üzemanyag-csempészet ellen?

 

 A Levegő Munkacsoport szakértőinek becslése szerint az üzemanyagok csempészete miatt évente legalább 10 milliárd forint bevételtől esik el az állami költségvetés (ld. a Lélegzet 1996/7-8. számát). Mit tehetünk ennek a komoly környezeti károkat is okozó tevékenységnek a visszaszorítására — erről kérdeztük Kaizinger Tibor ezredest, a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága Határügyi és Ügyeleti Főosztályának vezetőjét.

— Miután elolvastuk a Lélegzetben a Levegő Munkacsoportnak az üzemanyag-csempészettel kapcsolatos nyilatkozatát, utasítást adtam ki, hogy munkatársaim végezzenek pontos felmérést a román és ukrán határszakaszon. Ugyanis Romániában és Ukrajnában a legolcsóbbak az üzemanyagok a magyarországi árakhoz viszonyítva. (A többi határszakaszon is előfordul üzemanyag-csempészet, de ez az említettekhez képest egy nagyságrenddel kisebb.). A felmérés eredménye azt mutatta, hogy júliusban és augusztusban összesen 188 ezer személygépkocsi lépte át a határt ezzel a céllal. Mivel itt általában olyan autókat használnak, amelyek üzemanyagtartálya 70-110 liter, könnyen kiszámolható az állam vesztesége. A mi számításaink szerint is 10 milliárd forint körüli összeg jött ki.

— Hogyan tudják ezeket az autókat felismerni?

— Ez nem nehéz. Többnyire régi Mercedest használnak a csempészésre, mivel abban van a legnagyobb gyárilag beépített tank. Még Németországban sem lehet annyi Mercedest látni, mint a román-magyar és az ukrán-magyar határon. Általában egyetlen ember ül a kocsiban, a tulajdonos vagy a hozzátartozója. Nincs az autóban semmi, legfeljebb pénz, de az is a törvényes kereteknek megfelelő mennyiségben. Ezek az autók naponta többször fordulnak, és kizárólag a beépített tankban viszik az üzemanyagot. Ezt adómentesen lehet behozni, tehát a határátlépéskor nem tudunk fellépni ellene.

— Hogyan kezdeményezhető mégis büntetőeljárás azok ellen, akikről Önök is tudják, hogy rendszeresen csempésznek?

— Jogsértés csak akkor állapítható meg, ha a behozott üzemanyagot értékesítik. Ez elsősorban a családi házak udvarán történik, ahol igen nehéz a tettenérés. A határtól számított 50 kilométeren belül szinte nem is található benzinkút, mivel a lakosság közvetlenül a csempészektől szerzi be a szükségletét. Megjegyezném, hogy többnyire a Mol Rt. által kivitt üzemanyagot hozzák vissza (az export adómentes).

Bár külön csoportjaink vannak, amelyek járják az országot és “utánamennek” a csempészeknek, ezek az összforgalomhoz képest nagyon csekély eredményt tudnak elérni. A csempészek jól szervezettek, amint feltűnünk valahol, rádiótelefonon figyelmeztetik társaikat, és így szinte lehetetlen tetten érnünk őket. Mindez már a szervezett bűnözés határát súrolja.

— A határátkelőhelyeken mekkora hányadot teszi ki az üzemanyag-csempészettel kapcsolatos forgalom?

— Az ukrán határon lévő 4 kisebb határátkelőhelyen, Barabásnál, Beregsuránynál, Lónyánál és Tiszabecsnél ez teszi ki a forgalom 90 százalékát. Az egyetlen korlátot az jelenti, hogy Barabásnál és Lónyánál csak napi 8 órát tart nyitva a határátkelőhely. A másik kettőn viszont éjjel-nappal mennek az autók — a családtagok váltják egymást.

— A csempészet azonban nemcsak személyautókkal, hanem tehergépkocsikkal és autóbuszokkal is folyik. Bár az említett törvény szerint ez utóbbi esetben legfeljebb kétszáz liter üzemanyag hozható be vámmentesen, úgy véljük, ez aligha jelent visszatartó erőt.

— Annál is inkább így van ez, mivel a különböző kétoldali egyezményekben még a kétszáz literes határ alól is felmentést adtak. Magyarország ilyen megállapodást kötött az afgán, belga, bolgár, ciprusi, cseh, dán, észt, finn, görög, holland, horvát, iraki, ír, jordán, kuvaiti, lett, litván, luxemburgi, norvég, olasz, portugál, román, spanyol, svájci, szír, szlovák, szlovén, török, tunéziai és ukrán kormánnyal. Tehát hiába ellenőrizzük szigorúan, hogy az osztrák, az orosz és a magyar (!) teherautók vagy autóbuszok betartják-e a kétszáz literes korlátot, ha mindenki más — azaz a forgalom 90%-a — kivételt képez a törvény alól.

— Mennyire igaz az a hír, hogy a turistabuszok nagy része is részt vesz a csempészetben?

— Példaként említeném, hogy Bihar-keresztesen naponta 15 menetrendszerű busz lép be, és mindegyik tele tankkal. Visszafelé pedig csak annyi üzemanyagot visznek, amennyi arra elegendő, hogy elérjék a legközelebbi romániai benzinkutat. A nem menetrendi járatokból sokkal több van, Biharkeresztesnél például napi száz, és ezek gyakran alig szállítanak utasokat. Bár az is igaz, hogy a buszokat könnyebb elkapni, mint a személyautókat.

 

Néhány ország üzemanyagárai

(1997. január 1)

 

* a magyarországi ár=100

**január 29-i ár

 

— Ön szerint ez a nagymértékű üzemanyag-csempészés mennyire rontja a környezet állapotát?

— A megtöbbszöröződött közúti forgalom már önmagában komolyan károsítja a környezetet. A határnál pedig kimondottan tragikus a helyzet. Itt már minden csupa olaj! A patakok feketék, és tele vannak műanyag flakonokkal. Az utak sincsenek jobb állapotban. Mindent beborítanak az olajfoltok.

— Tudomásunk szerint a csempészett üzemanyagok jelentős része nem felel meg a hazai szabványoknak, ami szintén a környezet fokozott károsításával jár. Nem lehet-e a minőség ellenőrzésével legalább némileg visszaszorítani a csempészést?

— A Romániából és Ukrajnából csempészett üzemanyagok minősége általában tényleg rosszabb a magyarországiaknál, és így a környezetre is ártalmasabbak. A minőség-ellenőrzésre azonban a vámhatóság nincs felkészülve, és szinte lehetetlen is lenne minden autóból mintát venni, és azokat kielemezni. Ilyen vizsgálatokat csak a kereskedelmi forgalomban lévő üzemanyagoknál lehet elvégezni, azonban — mint említettem — a csempészáruk általában kikerülik a törvényes kereskedelmi csatornákat.

Amit viszont meg lehetne tenni, az a gépkocsik műszaki felülvizsgálata. A csempészek túlnyomó többsége elavult, 10-20 éves gépkocsival közlekedik. Ezeket a járműveket kizárólag üzemanyag-csempészetre használják, műszaki állapotuk katasztrofális. Így gyakori közúti ellenőrzéssel ezen járművek jelentős részét egyszerűen ki lehetne tiltani a forgalomból. Ez viszont szintén meghaladja a vámhatóság hatáskörét.

— A Levegő Munkacsoport azt szeretné elérni, hogy minden országban közel azonos mértékűek legyenek az üzemanyagárak, mert ezáltal a csempészet létalapja szűnne meg. Ezt az álláspontot támogatja az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség is. Tudjuk azonban, hogy ezt nem lehet egyik napról a másikra elérni. Az Ön által már említetteken kívül mit lehetne még tenni a jelenlegi áldatlan állapot megszüntetésére?

— Egyetértünk azzal, hogy a valódi megoldás az üzemanyagárak nemzetközi harmonizációja lenne. Addig is, amíg ez bekövetkezik, a legfontosabbnak talán a vámtörvény (az 1995: C. törvény) 105. paragrafusának módosítását tartanánk. Ha előírnák, hogy minden gépkocsi naponta csak egy alkalommal hozhat be adó- és vámmentesen üzemanyagot, akkor máris jelentősen csökkenne a csempészet. Egy ilyen módosításnak az az előnye is meglenne, hogy a turistákat nem sújtaná, hiszen ők nem jönnek be naponta többször a határon.

A probléma megoldásában számítunk a társadalmi szervezetek segítségére is. Ezért különösen örültünk annak, hogy a Levegő Munkacsoport is aktívan dolgozik ezen a területen. Mi a magunk részéről a környezetvédő mozgalmakkal és más társadalmi szervezetekkel a lehető legjobb együttműködés kialakítására törekszünk a hatékonyabb munkavégzés érdekében.

 Lukács András

(LÉLEGZET, 1997/2.)

 


2. Melléklet

 

 

AZ ELŐVÁROSI VASUTAK ELŐNYEI

 

 

Budapest, 1997. október

 

 

TARTALOM

 

 

I.AZ ELŐVÁROSI VASÚTI KÖZLEKEDÉS KÖRNYEZETVÉDELMI ELŐNYEI

 

I.1.BEVEZETÉS

I.2.A VASÚTI KÖZLEKEDÉS ÁLTALÁNOS ELŐNYEI

I.3.KÜLSŐ KÖLTSÉGEK

I.4. A FŐVÁROS KÖZLEKEDÉSE

I.5.BUDAPESTI LÉGSZENNYEZETTSÉGI ADATOK

I.6.ÖSSZEFOGLALÁS

 

II.a hazai vasúti kötöttpályás járművek gyártásának és hazai forrásból történő beszerzésének makrogazdasági előnyei

II.1.BEVEZETÉS

II.2.A vasúti járműgyártók helyzetének áttekintése

II.3.A KÖZLEKEDÉS JÁRMŰIGÉNYEI

II.4.A HAZAI GYÁRTÁS ELŐNYEI

II.5.ÖSSZEFOGLALÁS


 

I.AZ ELŐVÁROSI VASÚTI KÖZLEKEDÉS KÖRNYEZETVÉDELMI ELŐNYEI

 

I.1.BEVEZETÉS

 

Az elővárosi vasúti közlekedés — megfelelő körülmények között — alkalmas egy nagyváros egyéni közlekedési arányának csökkentésére, a tömegközlekedés arányának növelésére, ezáltal egy hosszabb távon fenntartható, környezetkímélő közlekedési rendszer kialakítására.

Ezt már számos külföldi nagyvárosban felismerték, és ennek megfelelően megindították az elővárosi vasúti forgalmat (Bécs, Frankfurt, Koppenhága, Párizs, Varsó, Zürich, stb.). Általános az a tapasztalat, hogy csak egy színvonalas, korszerű járművekkel, modern utastájékoztatási berendezésekkel, jó átszállási kapcsolatokkal és parkolási, kerékpár tárolási/szállítási lehetőségekkel rendelkező, gyorsan és megfelelő időközönként közlekedő vonatokkal rendelkező elővárosi vasúti rendszer képes az elővárosi egyéni közlekedésnek versenyképes alternatívájává válni. Ott, ahol ezek a feltételek nem állnak teljes mértékben rendelkezésre, az adott körülményekhez igazodó gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi előny-hátrány megfontolások alapján vált lehetségessé az elővárosi vasúti közlekedés bevezetése, illetve a hiányzó feltételek pótlása.

Budapesten jelenleg csak a váci (70-es) MÁV vonalon van az elővárosihoz hasonló jellegű vasúti közlekedés, bár a lehetőségek — megfelelő ráfordításokkal — adottak az elővárosi forgalom bevezetésére több vonalon is. Ennek jelentős anyagi vonzatai lennének, melyeket azonban a rendszer fokozatos kiépítésével el lehet osztani hosszabb időszakra. Ez esetben az egyik legjelentősebb ráfordítás — és a megépítés időtartama miatt az egyik legelső is — a megfelelő járművek beszerzése. A következőkben megvizsgáljuk, hogy az elővárosi vasúti közlekedés milyen környezetvédelmi előnyökkel jár.

 

I.2. A VASÚTI KÖZLEKEDÉS ÁLTALÁNOS ELŐNYEI

 

A vasút üzemanyag-felhasználásának — azonos közlekedési teljesítményre vetítve — ötszöröse a személygépkocsik üzemanyag-felhasználása. A toxicitás tényezővel súlyozott adatok alapján a vasút károsanyag kibocsátása nyolcada a személygépkocsikénak, beleértve a hőerőművek által a villamos energia előállítása közben kibocsátott károsanyagokat is. További előnye a villamos vontatásnak, hogy a környezetileg túlterhelt helyeken a vasút károsanyag kibocsátása gyakorlatilag nulla. [1]

Azonos közlekedési teljesítményre számítva a közúti közlekedés zajemissziója négyszerese a vasúténak. Németországi felmérések alapján a háztartásoknak csak 6%-a észlel vasúti, de 42%-a észlel közúti zajhatást.[2] Ráadásul (mint azt a kikérdezések is bizonyítják) a vasút által keltett zaj sokkal kevésbé zavarja az embereket, mint az azonos hangerősségű közúti zaj (forrás: Lélegzet).

Magyarországon a közutakon fajlagosan 83-szor több baleset következik be, és kilencszer többen halnak meg, mint a vasúton.[3] Megjegyzendő, hogy a szintbeni közúti-vasúti kereszteződésekben bekövetkezett baleseteket a statisztika vasúti és nem közúti baleseteknek minősíti, holott azoknak mind okozói, mind áldozatai túlnyomó részben a közúti közlekedés résztvevői.

Ezek mellett az elővárosi vasút használói a városközpontban továbbra is a tömegközlekedést használják, miáltal elősegítik a tömegközlekedési vállalatok talpon maradását, a parkolási problémák mérséklődését, a dugók kialakulásának elkerülését, és ezáltal áttételesen a levegőminőség javulását. A vasúton ingázók jobb körülményeket teremtenek az agglomerációba vezető utakon azoknak, akiknek feltétlenül személygépkocsijaikat kell használniuk. A környéki településeken belül is kisebb lesz a más környéki településekről áthaladó közúti forgalom, ezáltal a zaj- és légszennyezés és a balesetveszély is.

A villamos motorvonatok hatékonyabb gyorsulási és fékezési teljesítményükkel egyrészt az utazási sebességet is növelik, másrészt lehetővé teszik a sűrűbb vonatkövetést, azaz növelik a vonal kapacitását. Megfelelő csúcsidőszaki menetrend-szerkezettel és színvonalas szolgáltatással (elegendő őrzött P+R parkolóhely és kerékpártároló, igényes és tiszta várótermek valamint járművek, pontos utastájékoztatás, megfelelően gyors eljutási idők és kényelmes átszállási lehetőségek a BKV járatai felé) a vasút a jelentkező utazási igények számottevő részét el tudja hódítani más közlekedési módoktól.

 

I.3.KÜLSŐ KÖLTSÉGEK

 

A közúti-vasúti teljesítmények és költségek összehasonlításakor figyelembe kell venni a külső költségeket is. Míg a közúti közlekedés résztvevői csak részben fizetik meg, mint pl. az útépítés, vagy a légszennyezés okozta károk költségeit, addig a vasút saját maga kénytelen a pályáit és egyéb létesítményeit fejleszteni és karbantartani. Légszennyezésből származó kártétele (különösen a villamos vontatás mellett) minimális, a balesetek okozása által a társadalombiztosításra rótt terhei szintén elenyészőek.

A Németországban készült IWW/INFRAS tanulmány európai szinten tudományos alapokon vizsgálja a közlekedés külső költségeit. A fő költségek a baleseteknél: az emberi élet értéke, a betegellátás, termelési veszteségek és a vagyoni károk. Ezek alapján egy halálos kimenetelű baleset költsége 220 millió forint (1,1 millió ECU), míg egy személyi sérüléssel járó baleseté 8,8 millió forint (44 ezer ECU). Számítások szerint az európai közlekedés okozta külső költségek értéke az EU GDP-jének 4,6%-ával egyenértékű. Ebből csak 1,1% az áruszállítás, és 3,5% a személyszállítás részesedése! Ezeknek a költségeknek mintegy a felét a közúti balesetek jelentik.[4]

A belsőégésű motorok károsanyag-kibocsátása az egyik fő okozója a globális felmelegedésnek, az üvegház-hatásnak, a városokban kialakuló rossz levegőnek és szmognak. Nagyrészt az autók a felelősek a savasesők pusztításáért, az utak mentén kialakuló talajvíz- és élővilág-károsításért, nem beszélve a közutakhoz kötődő morális szennyezésről és bűnözésről, az önkormányzatoknak nagy terheket jelentő közlekedésrendészeti költségekről. A közlekedés zaj- és rezgésszennyezésének túlnyomó részét szintén a közúti közlekedési eszközök okozzák.

Az INFRAS/IWW tanulmány aszerint határozta meg a károsanyag-kibocsátás, illetve a globális felmelegedés külső költségeit, hogy mennyibe kerülne a kritikus szennyezőknél elérni a kívánatos arányú csökkenést. Így például a kibocsátott nitrogén-oxidok tonnája egymillió forint (5000 ECU), a szén-dioxid tonnája 10 ezer forint (50 ECU) külső költséget jelent. A zajszennyezés külső költségét aszerint határozták meg, hogy mennyibe kerülne érintett emberenként a zaj csökkentése 60/65 dB(A) szintre. Ez évente kb. 200 ezer forint (1000 ECU) egy emberre levetítve.[5]

További károkat okoznak a közúti közlekedésnél használatos kenőanyagok (motorolajok). Magyarországon évente 116 millió liter kenőolajat forgalmaznak, amiből mindössze kb. 10 millió liter fáradt olajat gyűjtenek be. Egy személygépjármű átlagos motorolaj felhasználása kb. 4 liter / 10 ezer km. Alapos becslések szerint ennek legalább egynegyede, vagyis kb. egy liter szennyezi közvetlenül a talajt és a felszín alatti vizeket. Egy liter motorolaj kb. 20 ezer köbméter vizet tesz ihatatlanná. Az ivóvíz ára 60 Ft köbméterenként, vagyis az közvetlenül okozott kár 60 x 20 ezer Ft / 4 = 30 ezer Ft. minden liter motorolaj után,[6] amihez hozzáadódnak még a tisztítás költségei.

A hazai gyártású villamos motorvonatok nagyobb hányadban hazai termékekből kerülnek előállításra (pl. főegységek és alkatrészek a kohászattól), ezáltal munkahelyeket őriznek meg vagy hoznak létre, hazai tervezésük magyar szellemi produktum. Az újonnan beszerzett személygépjárműveknek kb. fele közvetlen import, a másik fele pedig összeszerelés, de ennek 90%-a import alkatrész.[7] A kihasználtság szempontja miatt is (a budapesti elővárosi közlekedésben személygépkocsinként 1,7 fő utazik,[8] a villamos motorvonatokon többszáz fő) fajlagosan kisebb az eszközigényesség, és ezzel az importigényesség. A vasútnál az élettartam is többszörös. Mindez összességében az egyes módozatoknál a jármű teljes élettartalmára vetített költségek tekintetében is kedvező helyzetbe hozza az elővárosi villamos motorvonatokat.

Egyesek szerint a közlekedésnek vannak külső hasznai is, mint pl. a kellemesebb utazási körülmények, gyorsabb eljutási idők bizonyos közlekedési módoknál. Ezeket a külső hasznokat a használó saját értékrendjei szerint elemzi, ami esetenként a drágább, de jobb minőségű szolgáltatás igénybevételét jelentheti. Ezek a költségek túlnyomó részben nem tekinthetők külső költségnek, mert a használó ezeket az árban megfizeti.[9] Ezért tehát nem szabad ezeket az externáliák számításakor sem figyelembe venni.

 

I.4. A FŐVÁROS KÖZLEKEDÉSE

 

Budapesten és a környező megyékben — amelyek magukban foglalják a mintegy 100 települést tartalmazó agglomerációt is — él Magyarország lakónépességének 38%-a. Ezen belül 50-50% a főváros és a környező területek aránya. A foglalkoztatottak több, mint 40%-a ezen a területen van, ami jelzi a főváros központi szerepét. A fővárosban a munkanélküliségi ráta alig több, mint fele az országos átlagnak, míg a környező településeken az országos átlag körüli. Emellett a fővárosban található a középiskolák negyede, egyetemek, főiskolák közel 40%-a. A személygépkocsi ellátottság érdekessége, hogy a fővárosban 36%-kal magasabb, míg a környező megyékben 46%-kal alacsonyabb az országos ellátottsági aránynál.[10]

A budapesti agglomerációban az 1992-94. évi forgalomfelvételi adatok szerint naponta mintegy 5 millió helyváltoztatásra kerül sor. Ezen belül a tömegközlekedés részaránya 50%, az egyéni gépjárművel történő utazás aránya 24%, kerékpárral, gyalogosan és egyéb módon történő helyváltoztatásé pedig összese 26%. Budapest környékéről a helyközi utazások 70%-a Budapestre irányul. Az elmúlt tíz évben a tömegközlekedés aránya az egyéni közlekedéshez képest 82%-ról 67%-ra esett vissza. Még szembetűnőbb a térvesztés a környéki utazások vonatkozásában, ahol a modal split 74%-ról 53%-ra módosult.[11] Ez azt jelenti, hogy naponta kb. 150 ezer a városhatárról kívülről érkező gépjármű terheli Budapest útjait és levegőjét.

Évente 4%-kal emelkedik Budapesten az autók száma, miközben egyre többen költöznek ki Budapest belvárosából a környező településekre. Mindezek eredményeként még fokozottabb ütemben növekszik a Budapestre nap mint nap beáramló személygépkocsik száma. A megnövekedett forgalmat nem lehet új utakkal levezetni, mert azok önmaguk is akkora forgalmat gerjesztenének, hogy rövid időn belül telítetté válnának. A városközpontban nincsen hely újabb utak építésére, a meglévő helyek igen korlátozottak. Míg 1970-ben 114 négyzetméter útfelület jutott egy személygépkocsira Budapesten, addig mára mindössze 30 négyzetméter.[12]

A városközpontban parkoló autók elveszik a helyet a közlekedő járművek elől, ami további dugókhoz és légszennyezéshez vezet.

A belváros levegője máris túlzottan szennyezett, ezért nem is szabad új utak építését tervezni. A forgalmi igényeket azonban le kell vezetni, amire a tömegközlekedés a legalkalmasabb. A meglévő infrastruktúrák kihasználásával — forgalomtechnikai értelemben — be lehet vezetni az elővárosi vasúti közlekedést.

 

Az utasok nagy része (hozzávetőlegesen 80%-a) a belső kerületekbe igyekszik.[ 1 4] Útjuk során szennyezik a levegőt, hozzájárulnak az utak elhasználódásához, dugót okoznak, ezáltal még több káros anyagot bocsátanak ki, továbbá növelik a zajártalmakat és időveszteséget okoznak saját maguknak valamint másoknak, amivel hozzájárulnak a nemzetgazdaság veszteségeihez, a kőolajimport magas szintjéhez, a budapesti lakosok és az ott dolgozók egészségromlásához, s ezáltal a társadalombiztosítás költségeihez.

 

A vasút hálózata viszonylag jól illeszkedik a Budapest Általános Rendezési Tervében (ÁRT) megfogalmazott új fővárosi zónarendszerhez: a belső zóna a kiterjesztett történelmi belváros, az átmeneti zóna az intenzív városfejlesztés térsége, a külső zóna az agglomerációval együttműködő fejlesztési térség, a hegyvidéki zóna a budai hegyvidék. Az átmeneti zónában a körirányú tömegközlekedési kapcsolatokat kell fejleszteni, és meg kell teremteni az eszközváltás feltételeit. A külső zónában meg kell teremteni a kedvező egyéni közlekedés — tömegközlekedés arányt. A belső és a hegyvidéki zónában a környezetkímélő közlekedési módok túlsúlya a kívánatos.

A fővárosba befutó vasútvonalak mindegyike érinti az átmeneti vagy a hegyvidéki zónát, végállomásuk a belső zónában található. Ez lehetővé teszi a különböző célú közlekedési igények levezetését:

 

I.5.BUDAPESTI LÉGSZENNYEZETTSÉGI ADATOK

 

Budapest területe az ország területének kb. a fél százalékát teszi ki, azonban ide jut a közlekedési eredetű légszennyezés mintegy 25%-a. A nagykörúton belüli terület Budapest összterületének mindössze 5%-a, de itt termelődik a főváros közlekedési eredetű légszennyezésének a fele. Mára a személygépkocsikból származó légszennyezésnek már 60%-át a Budapesten kívülről jövő autók okozzák a fővárosban.[14]

A sajtóban közölt légszennyezettségi normák 30 perces időtartamra vonatkoznak, azaz arra az esetre, ha valaki ennyi ideig lélegzi be a szennyezőanyagot. A hosszabb időszakra (pl. a 24 órás vagy az éves) normák ennél sokkal alacsonyabbak. A budapestiek pedig nem csak fél órán keresztül szívják be a szennyezett levegőt! Ráadásul a normák a nyugalmi állapotban lévő embert veszik alapul, de az emberek idejük nagy részében könnyebb-nehezebb fizikai tevékenységet végeznek. Ilyenkor légzésük jelentősen felgyorsul, így a nyugalmi állapothoz képest ugyanannyi idő alatt többszörös mennyiségű levegőt (és szennyezőanyagot) lélegeznek be — sportolás közben pl. 15-20-szorosát is.

A csúcsórákban, amikor a napi forgalom mintegy 10%-a bonyolódik le Budapesten, 8-9-szer nagyobb a károsanyag-kibocsátás, mint egy "átlagórában", amikor a napi forgalom 4,2%-a (100/24) jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy a csúcsórai mintegy 2,5-szeres forgalom mellett — a kedvezőtlen forgalmi körülmények hatására — mintegy 3-4-szer nagyobb fajlagos kibocsátás jön létre. [16]

Figyelemre méltó, hogy a közúti közlekedésből származó nitrogénoxid emisszió önmagában véve is magasabb, mint az ipar és a fűtés együttes kibocsátása. A rákkeltő anyagok közül kiemelt fontosságú a benzol, amely döntően a gépjárművek tökéletlen üzemanyag-égésének a terméke. A közúti forgalom növekvő tendenciája miatt a levegőszennyezettség további emelkedésével kell számolni, mivel a járműállomány számbeli növekedése meghaladja a korszerűsítés mértékét.

A fővárosban a személygépkocsik bocsátják ki a lakosság által belélegzett szénmonoxid 98, szénhidrogén 97, nitrogénoxidok 93, ólom 97, a kéndioxid 60 és a por-korom 40 százalékát (1. táblázat).[17]

 

1. táblázat

A környezeti levegő szennyezettségének eredete Budapesten

 

Emissziós forrás

CO

CH

NOx

Pb

SO2

Korom és por

Közúti forgalom

98

97

93

97

60

40

Egyéb források

2

3

7

3

40

60

Teljes emisszió

100

100

100

100

100

100

  

2. táblázat

Az egyes járműfajták részesedése Budapest légszennyezésében

 

Járműfajta

CO

CH

NOx

Pb

SO2

Formaldehid

Korom

személygépkocsi
busz tehergépkocsi

82,5
1,5
16,0

93,5
0,5
6,0

43,0
16,0
41,0

84,0
1,0
15,0

9,0
14,0
77,0

31,0
13,5
55,5

1,0
12,0
87,0

Teljes emisszió

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

 Forrás: Fővárosi Levegőtisztaság-védelmi Kft.

 

Szennyezett (Csepel) és tiszta levegőjű (Újpalota) lakótelepeken végzett vizsgálatok során a légszennyezés közvetlen egészségkárosító hatása kimutatható volt, hiszen Csepelen háromszor annyi légúti megbetegedés volt, mint Újpalotán. A közúti emissziónak nagymértékben kitett II. ker. Margit körút mentén élő lakosok körében kétszer olyan gyakori a légúti megbetegedések aránya, mint a kevésbé forgalmas lakóterületeken. Általánosan megfigyelhető folyamat, hogy a légszennyezésre leginkább érzékeny gyermekpopuláció körében emelkedik a légzőszervi, súlyosabb esetben az asztmás, pszeudokruppos megbetegedések gyakorisága, különösen inverziós, ködös napokon, amikor a felszínközeli légrétegekben felhalmozódik a légszennyező anyag.

 

Az alábbiakban néhány ábrával is szemléltetjük a fent leírtakat.

 

 

 

 

 

 

I.7.ÖSSZEFOGLALÁS

 

Az elővárosi motorvonati közlekedés Budapest és agglomerációja közlekedési környezetszennyezését nagy mértékben javítaná. A bevezetésével járó fontosabb környezetvédelmi előnyök:

— környezetileg túlterhelt övezetekben a lokális szennyezés mérséklése;

— zajemisszió és rezgésszennyezés töredékére csökkenése;

— balesetek valószínűségének radikális csökkenése;

— a jelenlegi helyzethez képest nagymértékű külső költség megtakarítás;

— a tömegközlekedés/személygépkocsi-közlekedés javítása;

— a kompetitív közlekedési módozatokhoz képest (pl. dízelmozdony vontatta vasúti személykocsik, autóbusz, személygépkocsi) nagyságrenddel kisebb károsanyag kibocsátás;

További fontos nemzetgazdasági előny az elővárosi motorvonatok gyártásából, bevezetéséből és alkalmazásából eredő hazai foglalkoztatás, valamint az élettartam költségeknek más módozatokhoz viszonyított alacsony szintje. Az elővárosi motorvonatok ára 6-8 év alatt megtérülne.

 

 

II. A hazai vasúti kötöttpályás járművek gyártásának és hazai forrásból történő beszerzésének makrogazdasági előnyei

 

II.1.Bevezetés

 

A vasúti járműgyártók termékeibe beépül több mint ezer, főként belföldi beszállító tevékenysége. Az egyes főegységek és a konstrukció, amely egyúttal magyar szellemi termék is, egy teljes gyártási kultúra produktumaként értékesül.

A hazai vasúti járművek gyártói, mint végkibocsátók — szükség esetén más (külföldi) gyártókkal — képesek valamennyi hazai kötöttpályás járműből felmerülő igényt kielégíteni. Termékeik megfelelnek az egyébként igen szigorú környezetvédelmi, forgalombiztosítási, műszaki előírásoknak.

A vasúti kötöttpályás járművek hazai gyártói külföldi szállító közös gyártmányaként, illetve gyártási kooperációval a következő komplett járművekkel képes ellátni a felhasználókat:

— villamos motorkocsik,

— HÉV, illetve közúti gyorsvasúti motorkocsik,

— metró motorkocsik,

— speciális helyi vasúti közlekedési járművek (MFAV, fogaskerekű stb.),

— nagyvasúti elővárosi villamos és dieselmotoros motorkocsis szerelvények,

— nagyvasúti személykocsik 200 km/h sebességig,

— villamos és Diesel mozdonyok mindenféle feladatra,

— trolibuszok (az autóbuszgyártóval közösen).

Példaként említjük, hogy a Ganz-Hunsletnél a kötöttpályás járművek gyártó kapacitása nincs kihasználva. A végtermékgyártó kapacitások 1000–1200 ember 3 műszakos munkáját teszik lehetővé. Most gyakorlatilag 6–700 ember egy-másfél műszakban dolgozik. A széleskörű beszállítói bázisnál (kb. 4-5000 ember) szintén jelentős szabad kapacitások vannak.

Jelenleg a kötöttpályás járművek évenkénti kibocsátása 5–6 milliárd forint és ennek 30–60%-a export. Ennek ellenére a vasúti járműgyártást a belföldi piactól függő tevékenységnek kell tekinteni. Ebben a szakmában ugyanis nincs lehetőség “általános” piaci igényekre fejleszteni. A megvalósult fejlesztések zöme is konkrét, hazai közlekedési igényekre és a felhasználókkal való együttműködésben történt. A fejlesztési eredményeket a termelésbe átültető szériarendelések nélkül azonban a fejlesztés nem térül meg, takaréklángon működő vállalkozásokban nem folytatható. Rendszeres fejlesztés és stabil hazai piac nélkül a magyar vasúti járműgyártás nem tud helytállni a fölös kapacitások miatt éles versenyt mutató és hatalmas tőkecsoportosulások által uralt világpiacon.

 

 

II.2. A vasúti járműgyártók helyzetének áttekintése

 

A hazai kötöttpályás járműgyártás bázisa:

— a Ganz Hunslet Rt., mint járműgyártó, valamint

— a Ganz Ansaldo Rt., mint a vontató villamosberendezések gyártója.

A két vállalat több, mint 150 éves története során a magyar ipar meghatározó szereplője volt.

Jelenleg mindkét vállalat többségi külföldi tulajdonban van, azonban magyar munkaerőt foglalkoztat, a magyar államnak fizet adót, és termelésük nagyobb része a belföldi piacra irányul.

A fenti két vállalat mellett a MÁV járműjavítói is folytatnak korlátozott mértékben gyártási tevékenységet (pl. MÁV Dunakeszi Vagongyártó és Javító Kft., MÁV Tiszavas Járműjavító Miskolc). Felújítási tevékenységgel a városi közlekedési vállalatok (pl. Budapest Közlekedési Rt., Miskolci Városi Közlekedési Rt.) is foglalkoztatnak. Új gyártású, dízel vagy villamos vontatású vaskerekű járművek előállításával (pl. elővárosi motorvonatok, dízel mozdonyok, villamosok, metró szerelvények) az elmúlt évtizedekben csak a Ganz-gyárak foglalkoztak.

A jelenlegi export jelentősebb része alkatrész, részegység vagy bérmunka, és sajnos viszonylag ritkán kerül sor komplett járművek eladására külföldre. Az a körülmény, hogy a spanyol és német személykocsik beszerzési folyamatában a MÁV, illetve a Kormány nyilvánvalóan mellőzte a hazai gyártókat a nemzetközi versenyben nem csak a kedvező referencia hiányával, hanem konkrét versenyhelyzetekben bizonyíthatóan ebből eredő negatív megítéléssel okozott hátrányt.

Úgy látszik tehát, hogy a hazai kötöttpályás járműveket gyártó vállalatok tevékenysége a jelenlegi hazai jármű-beruházási gyakorlat folytatódása esetén középtávon veszélyben van. Ha a folytatódik a leépülés vagy a megszűnés veszélye fenyeget a hazai közlekedési szervezetek kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek.

A magyar kormánygaranciával felvett német hitelből beszerzett német vasúti személykocsik kooperációs gyártásához kapcsolódva megjelenik a MÁV részéről az igény, hogy a részben privatizált, de a MÁV többségi tulajdonában lévő Dunakeszi Vagongyártó és Javító Kft.-ben újraindítsa, illetve párhuzamosan kiépítse a vasúti járműgyártást. Ezt a törekvést hibásnak tartjuk, mivel az import főegységek összeszerelése bázisán folytatná tevékenységét. Másrészről e licensz jellegű gyártás általában nem ad lehetőséget az exportra, és a fejlesztések szellemi bázisa sem Magyarországon lesz. A készen átvett konstrukció beszállítói oldalról is külföldi cégeket juttat előnyhöz.

Az országban párhuzamosan jelentős és volumenű megfelelő színvonalú ki nem használt vasúti járműgyártó kapacitás van. Az új kapacitás kiépítése számottevő ráfordításokat igényel, ugyanakkor ez nemzetgazdasági szinten nem ígér többlethozamot ahhoz képest, mintha a meglévő kapacitásokat az iparpolitikával összehangolt járműbeszerzésekkel jobban kihasználnánk.

A profilváltás a járműjavító kapacitás terhére történik. A főjavítási teljesítmények lényeges növelése rövid időn belül elkerülhetetlen. Ehhez új javítási kapacitás kiépítése, vagy a most kialakított gyártókapacitás visszaalakítása lesz szükséges. Nem helyeselhető, hogy a Kormány hallgatólagosan támogatja ezt a folyamatot. Egy szűk nemzeti piac talaján működő szakma esetében a Kormánynak nem a hazai termelők egymással való versenyeztetése a fő érdeke, hanem a magyar vállalkozók hazai és külpiaci versenyképességének az erősítése.

 

 

II.3. A közlekedés járműigényei

A személyszállítás járműigényei

 

A magyar közlekedéspolitikáról és a megvalósításához szükséges legfontosabb feladatokról szóló kormány intézkedési program tervezete felmérte és bemutatta az 1996–2000. közötti időszakban felmerülő járműbeszerzési igényeket három változatban. A vizsgálat eredményét az alábbiakban foglaljuk össze.

Az A változatban feltételezett járműbeszerzés csak a további öregedést tudja meggátolni, ezzel elkerüli az ellehetetlenülést, azonban a szolgáltatások javulását nem, vagy csak szűk területeken, kismértékben éri el. Az üzemeltetési költségek és externális veszteségek magas szinten maradnak.

A B változat már egy elnyújtott járműrekonstrukciót tesz lehetővé. Folyamatosan javítja a járműparkot, de a hatékonyságjavulásból eredő többletjövedelmeket csak igen lassan realizálja.

A C változat érvényesülése esetén a helyi tömegközlekedési és a helyközi autóbusz-közlekedési járműpark az időszak végére túlnyomó részben korszerű, környezetvédelmi igényeket kielégítő, energiatakarékos, elfogadható életkorú állomány lesz. Amennyiben üzemeltetési költségeiben érvényesíteni tudja az amortizációt, már közel újratermeli a fejlesztési alapot.

 

3. táblázat

A személyszállítás járműigényei

1996–2000

A jármű neme

A változat

B változat

C változat

Beszerzési igények, db

Vasúti személykocsi

480

700

700

Helyközi autóbusz

1980

2800

3542

Helyi autóbusz

1485

2748

2748

Trolibusz

156

261

261

Villamos szerelvény

150

249

330

Metrókocsik felújítása

387

387

387

Forrásigény, milliárd Ft 1996. évi áron

Vasúti személykocsi

57,6

84,0

84,0

Helyközi autóbusz

35,4

50,1

63,4

Helyi autóbusz

30,8

57,0

57,0

Trolibusz

3,6

5,7

7,6

Villamos szerelvény

30,0

49,8

66,0

Metrókocsik felújítása

8,0

8,0

8,0

Összesen:

165,4

254,6

286,0

Állami támogatási igény, milliárd Ft

Vasúti személykocsi

21,0

36,4

36,4

Helyközi autóbusz

 

 

 

Helyi autóbusz

 

 

 

Trolibusz

53,6

94,3

112,4

Villamos szerelvény

 

 

 

Összesen:

74,6

130,7

148,8

 

A vasúti áruszállítás járműigényei

 

A vasúti teherszállítás volumenének csökkenése következtében a vasút teherkocsi parkja feleslegessé vált kapacitásokat tartalmaz, egy része selejtezésre kerül. A fuvarpiaci kereslet szerkezetének változása miatt azonban speciális teherkocsik beszerzése szükséges a következő összetételben.

 

4. táblázat

A jármű neme

db

milliárd Ft

Konténer-szállító kocsi

150

1,4

Gabona-szállító kocsi

200

1,3

Önürítős kocsi

200

1,1

Eltolható oldalfalú kocsi

200

2,0

Összesen

 

5,8

A kombinált fuvarozás járműigényei

 

A kombinált fuvarozás létesítményeinek és járműparkjának kiépítése megkezdődött. de ez az a terület, ahol mind a hazai környezetvédelmi igények, mind a tranzit fuvaroztatók törekvései a leggyorsabb fejlődést kívánják meg, így további járműbeszerzés indokolt, a következő összetételben:

 

5. táblázat

Speciális vasúti járművek

 A jármű neme

db

milliárd forint

Ro-La kocsik

250

10

Ro-La kísérő kocsik

10

1

Konténer cserefelépítmények és pótkocsi szállító kocsik

650

13

 

 

Huckepack forgalomra alkalmas közúti tehergépjárművek

 

A jármű neme

db

milliárd forint

Cserefelépítmény hordozó gépjármű

200

4

Cserefelépítmény

700

1

Összesen

 

29

 

Javaslatok:

 

A közlekedési eszközgyártás háttériparában az elmúlt 5–6 évben számottevő lemaradás halmozódott fel a termék- és technológiafejlesztésben. A hazai gyártók zömmel idegen konstrukciókat és átvett technológiákat alkalmaznak. Emiatt a fejlesztő szellemi munka jövedelméből nem részesülnek és a licencadók függésében működnek. Lehetőségük a nemzetközi kooperációban önálló tényezőként való bekapcsolódásra és ezáltal magasabb jövedelem teremtésre korlátozott. (Ez az ellentmondás lényegében jellemző a gyorsan fejlődő, sikerágazatnak tekintett személykocsi háttériparra is.)

Ki kell dolgozni egy, a közlekedési eszközgyártás háttériparának műszaki fejlesztését segítő költségtámogatási, kedvezményes hitelezési, információszolgáltatási és tanácsadási programot.

 

A költségvetési támogatások szerepe. Az állami beszerzések makrogazdasági összefüggései

 

A közlekedési beruházások költségvetési támogatása az utóbbi években némiképp nőtt. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy ennek felhasználása során nem érvényesül tudatosan a költségvetési támogatások lehetséges aktív iparpolitikai, foglalkoztatáspolitikai szerepe. Az ezzel kapcsolatos lehetőségek megvilágítására röviden összefoglaljuk a problémára vonatkozó vizsgálatunk eredményét.

Egy termék vagy szolgáltatás értékesítése során a termelő nemcsak a saját tevékenységével hoz létre jövedelmet, hanem a felhasznált szolgáltatások költségeit és az azokban foglalt jövedelmeket is biztosítja. A végtermék piaca tehát meghatározza a beszállító tevékenységek szerkezetét és az azokban keletkező jövedelmek elosztását is. Ezeknek a tovagyűrűző hatásoknak a figyelembevétele szolgáltat valóságos képet egy piaci esemény nemzetgazdasági hatásairól.

A gépipari végtermékekben a bruttó kibocsátásnak átlagosan 30%-a a hozzáadott érték. Adók, járulékok, vámok formájában a hozzáadott érték (GDP) 56%-a kerül centralizálásra az államháztartásba. Ez azt jelenti, hogy minden, a költségvetés által többletkeresletet támasztó megrendelés teljesítéséből 17 százaléknyi közvetlen többletbevétele származik az államháztartásnak.

A tovagyűrűző hatások figyelembevételével azonban ettől lényegesen eltérő arányokat kapunk.

Korábbi évekre készült ágazati kapcsolatok mérlegének (ÁKM) felhasználásával becsléseket végeztünk az 1994. évi költség- és jövedelemarányokra a gépiparban és a közlekedési eszközök gyártási ágazatában. A számítások azt mutatják, hogy az anyagként, alkatrészként, részegységként felhasznált hazai termékekben foglalt munkajövedelmek és vállalati jövedelmek figyelembevételével, valamint a hazai és import termékekben foglalt halmozott termékadók beszámításával a gépipari végtermékek piaci árának halmozott GDP tartalma megközelíti a 3/4-es arányt, és az árbevételből az államháztartás halmozott részesedése 41% körül van. Ha ehhez hozzászámítjuk a munkanélküli ellátásnak az ipari foglalkoztatás révén megtakarítható kiadásait, akkor azt találjuk, hogy a költségvetési forrásból finanszírozott gépbeszerzések több mint fele visszatérül az államháztartásnak, más szóval a költségvetési forrásokból finanszírozott beruházások esetén az államháztartás tényleges terhe nem éri el a kifizetések 50%-át.

Ebben nem jelenik meg a hazai megrendeléseknek a referencia értéke és a költségviselő hatáson elért export versenyképesség-javító hatása. Nincs benne továbbá az a közvetett piacbővítő és jövedelemgeneráló hatás sem, amit a nettó munkajövedelmek és a nettó vállalati jövedelmek felhasználása eredményez.

 

Az elemzésből az alábbi következtetések adódnak.

 

Stagnáló, megrendelés hiányos gazdaság esetében a költségvetés által finanszírozott többletberuházások a költségvetés tényleges terheit jóval meghaladó piacbővülést válthatnak ki.

A közbeszerzéseknek a törvényben foglalt 10%-os ártöbbleténél nagyobb arányban indokolt a hazai szállítókat előnyben részesíteni a beszerzési csatornák elbírálásánál, mivel a hazai gyártásnál ennél jóval nagyobb az állami bevételek hányada és a multiplikátor hatások biztosította előnyök mértéke.

Célszerű lenne a közvetett jövedelemtartalomra és jövedelem-eloszlásra vonatkozó vizsgálatok részletesebb és frissebb ÁKM adatok alapján rendszeresen és intézményesen elvégeztetni. A kapott eredményeket szükséges felhasználni a közbeszerzési politika és a konkrét közbeszerzési gyakorlat alakításához.

 

II.4. A hazai gyártás előnyei

 

Az alábbiakban a hazai gyártás főbb előnyeit tekintjük át. Egyes előnyöket számszerű példákkal is alátámasztottunk a nagyságrendek érzékeltetése céljából.

 

1.)Közvetlen előnyök

a)A foglalkoztatottakkal kapcsolatos állami bevételek

— szja, tb-, egyéb járulékok

 

b)A vállalattal kapcsolatos állami bevételek

— önkormányzati adók, illetékek, járulékok

— központi költségvetési adók, illetékek, járulékai

— tb- bevételek

— állami költségvetésből gazdálkodó szervek bevételei

(pl. szakképzési hozzájárulás.)

 

c)A termeléssel kapcsolatos bevételek

— ÁFA fizetés

(átlagosan fél hónapra vett kamat a teljes anyagbeszerzésre)

Pl. tárgy évben a vásárolt anyagok értéke:3 md Ft

éves bevételi kamatszint:20%

az ÁFA fizetéséből adódó állami kamatbevétel:25 m Ft

 

 

— külföldi beszerzésű anyagokkal kapcsolatos vám bevételek

Pl. tárgy évben a vásárolt anyagok értéke:3 md Ft

import hányad:30%

átlagos vám szint (vám, illeték):8%

vámból adódó állami bevétel:72 m Ft

exporttal kapcsolatos vám visszatérítés:40%

nettó vám bevétel az állam részére:43,2 m Ft

 

2.) Közvetett hatások

 

a) foglalkoztatás révén a munkanélküliség elkerülése

Pl. éves eladások összértéke:5 md Ft

hazai hányad:70%

a hazai hányad munka része (a szállítói lánc egészére):80%

átlagos ipari rezsi óradíj:2 200 Ft

foglalkoztatási óraszám:1.272.727 h

munkaórák száma:1 700 h/év

közvetlen dolgozók száma:749 fő

átlagos ipari közvetlen/közvetett dolgozó arány:2:1

közvetett alkalmazottak száma:374 fő

összesen:1 123 fő

 

b) Az ipari szerkezetváltás elősegítése

c) Az export növekedése

e)Multiplikatív hatások

 

Az import járművek beszerzése negatív hatása az eddigi ismereteinknél jóval nagyobb, itt ugyanis nem számoltunk az egyes ágazatok exportjának (pl. élelmiszergazdaság) támogatásával, melynek mértéke 30% körül mozog. Ezen tényező miatt a hazai termék beépítése egymagában 30%-kal növeli a nemzetgazdasági hatékonyságot.

7. táblázat

3250 — vasúti, közúti kötöttpályás járművek gyártása

a társasági adóbevallás kiemelt adatai alapján

(millió forintban, folyó áron)

Megnevezés

1993

1994

1995

95/94%

    Értékesítés nettó árbevétele
    ebből. export

714,1
151,6

3686,3
1983,3

6015,2
1540,0

163,2
77,6

Átl. stat. állományi létsz., fő
Cégek száma, db.

642
4

1075
9

795
11

74,0
122,2

Saját tőke

151,4

993,1

1666,4

167,8

    Jegyzett tőke
    ebből: külföldi részesedés
    állami tulajdon

947,9
704,1
0

2250,3
1655,4
0

2621,6
2047,9
0

116,5
123,7
0

Adózás előtti eredmény

-677,1

-543

-316,1

 

    Anyagi jellegű ráfordítás
    ebből: anyagköltség

1366,5
928,7

3223,6
2439,6

3676,0
2223,3

114,0
91,1

    Szem. jellegű ráfordítások
    ebből: bérköltség
    tb járulék

527,6
337,3
141,0

808,8
521,4
221,5

722,4
473,7
196,2

89,3
90,9
88,6

Értékcsökkenési járulék

75,5

120,7

140,1

116,1

Gépek berendezések bruttó értéke

350,5

656,5

593,7

90,4

Készletek összesen

1848,4

3103,4

2308,8

74,4

Eszközök összesen

3373,5

6149,9

5260,8

85,5

Bruttó termelési érték

1533,3

4219,6

4170,8

98,8

Folyó termelői felhasználás

1533,4

3179,9

2833,9

89,1

Bruttó hozzáadott érték

 

1039,7

1337,0

128,6

    Az egy főre jutó:
    árbevétel MFt/fő
    hozzáadott érték MFt/fő


1,112


3,429
0,967


7,566
1,682


220,6
173,9

Megjegyzés: A 3250. szakágazat, a vasúti, közúti kötöttpályás járművek gyártásának az ország összes társasági adóbevallási adatait tartalmazza. Csak a besorolás szerinti végkibocsátók adatait foglalja magában, a beszállítók adatait (tb-járulék, bérköltség, stb.) a beszállító szakágazatok adatai tartalmazzák (pl. vaskohászat, fémtömegcikk gyártása).

 

8. táblázat

Sínhez kötött járműveknek és alkatrészeinek
külkereskedelmi forgalma
HS áruosztályozás szerint, 86. árucsoport

Megnevezés

M. E.

1993

1994

1995

1996

95/54%

96/95%

EXPORT

Vasúti járművek

Alkatrészek

Egyéb

Összesen:

e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt

738,3
65,4
9581,9
894,8
8423,1
768,4
18743,3
1728,6

1755,0
181,9
25880,4
2734,2
4642,9
488,5
32278,3
3404,6

2833,5
376,9
13232,2
1648,1
5804,7
737,5
21870,4
2762,5

39536,2
6052,0
31479,8
4832,3
6165,5
937,1
77181,5
11821,4

161,5
207,2
51,1
60,3
125,0
151,0
67,8
81,1

1395,3
1605,7
237,9
293,2
106,2
127,1
352,9
427,9

IMPORT

Vasúti járművek

Alkatrészek

Egyéb

Összesen:

e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt

18287,3
1666,6
6365,9
599,7
3989,2
379,9
28642,4
2646,2

1538,6
164,2
11431,2
1205
2365,2
249,2
15335
1618,4

116282,5
15534
9688,9
1248,8
5547,4
576,8
131518,8
17359,6

45193,8
7020
36401,5
5565,5
4682
704,3
86277,3
13289,8

7557,7
9460,4
84,8
103,6
234,5
231,5
857,6
1072,6

38,9
45,2
375,7
445,7
84,4
122,1
65,6
76,6

A sínhez kötött járművek export-importjának SZALDÓJA

Vasúti járművek

Alkatrészek

Egyéb

Összesen:

e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt
e. USD
MFt

-17549
-1601,2
3216
295,1
4433,9
388,5
-9899,1
-917,6

216,4
17,7
14449,2
1529,2
2277,7
239,3
16943,3
1786,2

-113449
-15157,1
3543,3
399,3
257,3
160,7
-109648,4
-14597,1

-5657,6
-968
-4921,7
-733,2
1483,5
232,8
-9095,8
-1468,4















 

 

II.5. Összefoglalás

 

A hazai vasúti járműgyártás képes a hazai piac igényét mérsékelt árakon, megfelelő színvonalon kielégíteni. A kötöttpályás járművek gyártói, valamint a járműjavítók képviselte ipari kultúra a nagyvasúti és a városi kötöttpályás közlekedés járműigényeit hazai fejlesztés bázisán tudja kielégíteni. A hazai gyártás az állam számára nyilvánvaló közvetlen és közvetett előnyökkel jár, melyek számszerű mértéke éves szinten eléri a több milliárd forintos nagyságrendet, a beszállítókat is figyelembe véve. Mivel a kötöttpályás járműberuházások rendszerint részben állami költségvállalás mellett valósulhatnak meg, ezért indokolt a beszerzési döntéseknél a hazai gyártóknak, illetve a szakiparágnak az elmúlt évek gyakorlatához képest sokkal nagyobb mértékű preferálása. A külföldi szállítókat (spanyol, német, cseh) csak kivételes és rendkívül indokolt esetben célszerű igénybe venni.

 

Budapest, 1997. október 21.

 

Összeállította:

Joó Ferenc

Lukács András

Pavics Lázár

 


 

3. melléklet

 

Embargó Kárpótlási Alap létrehozása

 

Javaslat

 

A Kis-Jugoszlávia elleni gazdasági embargó igen súlyos károkat okozott a magyar gazdaságnak. Ezen károk valós nagyságát napjainkban több mint 3 milliárd USD-re becsüljük.

A Nemzetközi Valuta Alap is több írásbeli jelentésében elismerte, hogy az embargó a költségvetési egyenlegünknek összességében 2 milliárd USD veszteséget jelentett (bevételkiesés, illetve kiadások növekedése miatt). Az embargó a külkereskedelmi és a fizetési mérleget nagymértékben rontotta.

Az embargó okozta kedvezőtlen hatások különleges kezelésének jogosságát (valamilyen kompenzációra való ígérvény formájában) az ENSZ több határozatában is elismerte.

Mindezek megerősítik azt a magyar tárgyalási pozíciót, hogy az ilyen Alap létrehozásának nemzetközi prezentációja több mint megfelelő és kellően indokolt.

Megjegyezzük, hogy az Alap létrehozásával és megfelelő formában történő meghirdetésével pótlólagosan olyan kedvező nemzetközi tárgyalási pozícióba kerülünk, hogy a legrosszabb esetben is jelentősen javulhat a dél-szláv újjáépítésben való helyzetünk a jelenlegihez viszonyítva.

Magyarországgal ellentétben a térségünktől távolabb fekvő országok kedvezőbb pozícióba kerültek. Az embargó nem vagy csak minimális mértékben okozott károkat számukra, így jogtalan versenyelőnybe kerültek (azért is, mert kilátásba helyezték az embargó által okozott károk kompenzációját, de azt nem kaptuk meg) a magyar gazdálkodókkal szemben. Sőt, a forgalom kényszerű átterelődése következtében még nőtt is az előnyük.

Meg kell jegyezni, hogy a dél-szláv országok újraépítésében való magyar részvétel a külföldi cégekkel történő együttműködés keretében igen csekély eredményt hozott. Viszont a magyar gazdaság hátrányai tovább nőttek, mert a katonai jellegű részvételünk csak 1996-ban közel 5 milliárd Ft-tal növelte a költségvetés terheit, elvonva ezt a pénzt a magyar gazdaságtól (például ennyivel lett volna növelhető a GFA összege.)

A magyar szándékok erősítését szolgálhatná az embargós károk kezelését célzó javaslat — paradox módon még ez esetben is, ha az végül is nem kerül megvalósításra. Az újjáépítési üzletben való részvételi lehetőséget mindenképp elősegítené az Embargó Kárpótlási Alap (a továbbiakban EKA) létrehozásának felvetése.

 

Az embargó kedvezőtlen hatásai:

 

A kormány 1995-ben az embargós kár miatt is hozta meg stabilizációs és piacvédelmet célzó intézkedéseit átmeneti jelleggel. Ez 1997-től jelentős feszültséget okoz azáltal, hogy a csökkenő, majd megszűnő vámpótlék miatt — a vámleépítéssel együtt — a belföldi termelők versenyképessége a belső piacon gyengül. Ezáltal a költségvetés jelentős bevételektől esik el az importtól, amit részben a belföldi termelőkre kénytelen áthárítani, és ezzel tovább növeli versenyhátrányukat. Ezek következtében az import versenyképessége nő és ez összességében tovább erősíti az import iránti keresletet.

Ezért fontos olyan ezt pótló piacvédelmi intézkedések meghozatala, amelyek segítik a belföldi termelőket és ugyanakkor a magyar gazdaság általános exportképességét is javítják.

Fontos a Magyarország déli részein gazdálkodó szervezetek, illetve a velük kapcsolatban álló termelőegységek kezdeményezése, hiszen ők szenvedték a legnagyobb károkat az embargó következtében.

A dél-szláv államokban a korábbi belpiaci kapcsolatok a felbomlás után nemzetközivé váltak. A piac ezen kinyílása miatt most van az a történelmi időpont, hogy Magyarország több évtizedre előre tartósan megerősítse piaci jelenlétét e térségben (némiképp hasonló a helyzet a török bizodalom korábbi felbomlásához, amely lehetőséget a Monarchia illetve Magyarország jól kihasznált). A közös határ, a közelség és a magyar kisebbség jelenléte együttesen olyan komparatív előnyt jelentenek, amelyek ezen piacokon való részvételünket tartósíthatják annak megszerzése után.

Az intézkedéseknek olyan nagyságrendűeknek kell lenniük, hogy a korábbi piaci pozícióhoz legalább hasonló méretű új exportpiaccal rendelkezzünk megvalósításuk után, illetve amennyiben ez nem lehetséges, úgy más piacokra történő intenzívebb behatolás révén javuljon hasonló nagyságrendben a magyar gazdaság exportpiaca.

A javasolt Alap által finanszírozandó fejlesztések és a nyújtott kedvezmények élénkítő hatást gyakorolnának a magyar gazdaságra. Ez azonban nem járna az egyensúlyi helyzet romlásával, mivel exportorientált területek fejlődnének, érezhetően javítaná ami a külkereskedelmi egyensúlyt, és nem szabad elfeledkezni az importterhek fenntartásának hatásáról sem. Az exportjövedelmek növekedése következtében a költségek és a bevételek aránya is érezhetően javulna.

 

A javasolt funkciók erősítenék hazánk külpiaci pozícióját:

 

Az Embargó Kárpótlási Alap (EKA) működése

 

1. Az Embargó Kárpótlási Alap funkciója

 

Az Alap pályázatokat írna ki a megjelölt célokat kielégítő fejlesztési programok támogatására. Nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a pályázatok WTO-konformitását biztosítsák, továbbá vegyék figyelembe az EU irányelveit.

A nagyobb hatékonyság biztosítása, a zökkenőmentesebb indulás és az állami pénzeszközök jobb felhasználása érdekében célszerű lenne a Területfejlesztési Alap szervezetének felhasználása, annak egyidejű megerősítse mellett.

 

Budapest, 1997. május 31.

 


4. melléklet

 

A magyar gyógyszeripar
társadalmi és gazdasági szerepének fenntartása

 

Magyarországon az eddigi és főleg a jövőbeni gyógyszerpiaci változások — más árupiacoktól eltérően — gazdasági hatásokon túl jelentős társadalmi kisugárzásokkal járnak.

Kezdjük először a társadalmi és ezen belül a szociális hatások bemutatását. A gyógyszerrel való ellátás és főleg annak árszintje a társadalom szociális ellátásának egyik fontos eleme. Ezen társadalmi szerep valódi súlya az eddigi sejtéseinknél a jóval nagyobb. Az 1995-ben — magyar belföldi termelői áron számolva — 109 milliárd Ft összegű gyógyszer-értékesítésből a fogyasztók 36 milliárd Ft-ot fizettek, míg a különbözetet, 73 milliárd Ft-ot a társadalombiztosítás, valamint a helyi önkormányzat (közgyógyellátás ráeső részét) térített.

A hazai gyógyszerpiac árszerkezete a rendszerváltás óta a napjainkig tartó erőteljes ár-emelés következtében (főleg az importált gyógyszerek árszintje ugrott fel) duális jellegűvé vált.

A fogyasztói árnövekedés 1991 és 1995 között átlagosan 229%-ot tett ki. Ugyanezen időszak alatt a gyógyszerek fogyasztói (a fogyasztó által fizetendő) árának emelkedése 526%-ot ért el (a KSH hivatalos adatai szerint), vagyis itt az infláció üteme több mint kétszeres. Ebben az árszint-emelkedésben az importált gyógyszerek meghatározó szerepet játszottak: dobozonkénti árnövekedésük 1990 és 1995 között több mint négyszerese volt a hazai gyógyszerek árnövekedésének, és ez elméletileg 64 milliárd Ft összegű többletkiadást jelentett a hazai gyógyszerfogyasztók és a társadalombiztosítás terhére. A szabadpiaci törvényszerűséggel szemben a jóval drágább import gyógyszer mennyisége és ezzel aránya 1990 és 1995 között több mint 1,7-szeresére nőtt. Az összetételnek ez a változása az import javára további több mint 50 milliárd Ft-ot vett ki a magyar fogyasztók és a társadalombiztosítás zsebéből. Ugyanakkor az olcsóbb hazai gyógyszer mennyisége és aránya csökkent.

Az előző levezetés a valóságban azt jelenti, hogy 1996-ban az importált gyógyszerek átlagára dobozonként 5 USD volt, ami nyugat-európai mércével mérve közepes árszintnek tekinthető. Ugyanakkor a hazai gyártású termékek honi átlagára dobozonként 1,2 USD. Ez a magyar lakosság nagyobb része számára elérhetővé teszi a gyógyszerhez való hozzáférést.

A hazai gyógyszeripar a mérvadónak tekinthető európaitól elmaradó árszintjét közvetett támogatásnak tekinthetjük, amely 1995-ben mintegy 100 milliárd Ft-ot tett ki. Ezt is figyelembevéve a hazai gyógyszerfogyasztás külpiaci áron mért értéke 209 milliárd Ft-ot ért el. Tehát ez több mint 100 milliárd Ft-os “megtakarítást” jelentett a hazai gyógyszerfogyasztók részére. Ezen felül a honi gyógyszeriparnak az import árszintjét leszorító hatása is érvényesül, ami további több tíz milliárd Ft “megtakarítást” jelentett a hazai fogyasztók és a társadalombiztosítás számára. Ennek gyógyszeripari fedezetét elsősorban a múltban eszközölt kutatási és fejlesztési ráfordítások jelenlegi hozama biztosítja, de fennáll a veszély, hogy ez a szellemi vagyon is elfogy. A spontán piaci hatások szerepének további növelésével — beleértve a privatizációt —, az eljárásról a termékszabadalomra való áttérésnek állami szintű kötelezettségvállalása stb. következtében, ennek a közvetett támogatásnak jelentős hányada rövidesen begyűrűzik a gyógyszerek árába Ezzel egészségügyi rendszerünket újabb komoly válság veszélye fenyegeti.

A magyar gyógyszerpiacot a lehető legnagyobb mértékű importliberalizáció jellemzi. Ugyanakkor az importot olyan gazdasági intézkedések egész sora segíti, amelyek egyrészt rontják a hazai gyógyszeripar gazdálkodását a versenytársakhoz viszonyítva, másrészt az előző hatásra ráerősítve mesterségesen gerjesztik az import iránti fizetőképes keresletet.

Vizsgáljuk meg részletesen ezeket a piaci versenytől idegen és az importot tisztességtelenül preferáló tényezőket.

A gyógyszerimport vámszintje 0%-os, a hazai gyógyszeripar közvetett importja és hazai beszállítói is vámot fizetnek. A hazai forgalmi adó szint kb. 10 %-kal magasabb mint az EU országokban. A hazai ipar és a honi gyógyszeripar is magasabb társadalombiztosítási járulékot fizet, mint a konkurencia. A társadalombiztosítási alapok hiányát is végeredményben a hazai ipar fizeti meg. Ezzel szemben a gyógyszer a hazai piacon mesterségesen gerjesztett fizetőképes kereslettel megáldott termék.

A 0%-os vám, a vényes gyógyszerekre érvényes társadalombiztosítási támogatás,(1995-ben 78,5%), valamint az a tény, hogy a gyógyszerek legnagyobb részét nem terheli ÁFA (az ipari fogyasztási cikkek 25%-os ÁFA kulcsával szemben), azt eredeményezi, hogy a gyógyszerre költött minden lakossági Ft további 5,40 Ft társadalmi kiadást támaszt.

A gyógyszerimportőrök agresszivitása ezek fényében érthető.

Összefoglalva: a magyar gazdaság fizet, az import viszont extraprofitot arat.

Az ország megoldandó gazdasági problémái között most már kiemelt helyen szerepel az infláció magas ütemének mérséklése. A társadalombiztosítási támogatás összege az államháztartás erősen korlátozott teherviselő képességétől függ, ezért a jövőben sajnos a társadalombiztosítás támogatás reálértékének csökkenésére kell számítanunk. Ennek következtében az infláció mérséklésének egyetlen járható útja a gyógyszerimport mennyiségének és arányának erőteljes csökkentése lehet. Ezt olyan reál gazdasági intézkedésekkel lehet elérni, amelyek a szigorú versenysemlegesség érvényesítésével megszüntetik az import preferálását. Ez azért is logikus intézkedés, mert a közhiedelemmel ellentétben az importált gyógyszerekből mindössze 2,9% számít új terméknek (a világon elsőként 1990–1996 között törzskönyvezett hatóanyagot tartalmazó terméknek).

A közvetlen gyógyszerimport mellett “trójai faló” az itthon csak kiszerelő gyógyszerimport térhódítása (pl. Glaxo Wellcome Kft.). Ennek az inkább csomagolóiparba sorolható tevékenységnek az elterjedése megszűnne a 17 ezer főt közvetlenül foglalkoztató honi gyógyszeripar, valamint ennek kb. 18 ezer fős beszállítói háttéripara, leépülne a nagy hagyománnyal rendelkező kutatás és a 350 millió USD-t kitevő export, továbbá 4-szeresére növekedne a társadalombiztosítás, illetve az ország gyógyszerkiadása (amit végeredményben nem is tudnánk kifizetni).

A hazai gyógyszeripar exportja jelentős mennyiségű devizát (1996-ban nettó 280 millió USD-t) termel ki hatékonyan. A magyar gyógyszerpiacon való megfelelő arányú szerep a hazai gyógyszeripar számára nemcsak az export előfeltételét megteremtő referencia-piacot jelent, hanem a nemzetközi versenyképességet biztosító hátteret is. Az import volumenének (1996-ban 426 millió USD) és arányának növekedése a hazai gyógyszeripart nemcsak itthon, hanem exportpiacairól is kiszoríthatja. Ezért az export egyik legfontosabb ösztönzője a méltányos hazai piacvédelem.

A hazai gyártású gyógyszerek belföldi értékesítésének volumene 1997. I. negyedévben 12,5%-kal csökkent a múlt év azonos időszakához képest. Ezzel szemben az import gyógyszerek bázisérték alapján számolt volumene kb. 5%-kal nőtt. Ez az elmozdulás azzal a következménnyel járt, hogy az összetételnek az import javára történő változása egymagában több mint 6%-kal növelte a hazai piacon a gyógyszerek termelői árát a bázishoz viszonyítva. Ennek következtében csak az importgyógyszerek támogatására fordított társadalombiztosítási kiadás kb. 2 milliárd Ft-tal nőtt.

A méltányos — és az államháztartás érdekét szolgáló — piacvédelem mellett a hazai gyógyszerpiacot aktív eszközzel és EU-konform módon a kutatás és a fejlesztés támogatásával is tudjuk védeni. Úgy gondoljuk, hogy az évi 100 milliárd Ft-os, a magyar gyógyszeripar által a hazai gyógyszerfogyasztó társadalomnak adományozott összeg fennmaradása érdekében az évi 10 milliárd Ft-os összegű gyógyszerkutatási célú K+F támogatás költségvetési forrásból történő biztosítása nem nevezhető áldozatnak, hanem logikus társadalmi aktusnak.

 

Budapest, 1997. május 12.