Bemutatkozik a II. számú Óvoda

Gyermeknap az óvodában

Trízsi Józsefné óvodavezetőÓvodánk az ongai II.sz. Napközi Otthonos Óvoda, még nem nagy múltú intézmény, mivel ez év augusztus elsején lesz hét éve, hogy fogadja a gyermekeket. 1992-ig csak az I. számú Óvoda működött, de a község gyermeklétszámának gyarapodása miatt a férőhely kevésnek bizonyult.

Impozáns, emeletes intézményt tudhatunk magunkénak, tornateremmel, saját főzőkonyhával felszerelve. Befogadóképességét tekintve 100 főre épült. A gyermekek négy csoportban vannak elosztva : jelenleg 2 nagy- , 1 középső -, és 1 kiscsoportban történik a nevelésük.

A dolgozók létszáma 20 fő. Nevelőtestületünkben 9 szakképzett óvodapedagógus dolgozik szintén szakképzett dajkák segítségével.

A konyhán az élelmezésvezető és szakácsnő mellett három konyhalány gondoskodik az előírt mennyiségű és minőségű normának megfelelő étrendről.

Tágas udvarunk örömteli játszóhely a gyermekek számára.

Tárgyi ellátottságunk jó. Az épület riasztóval van ellátva, ami védi értékeinket.

Célunk : hogy a gyermekek élménygazdag környezetben, az egyéni fejlődési ütemük tiszteletben tartásával, önálló gondolkodásra autonóm személyiségekké váljanak. Törekszünk a sikeres iskolai beilleszkedéshez szükséges testi, szociális és értelmi érettség kialakítására, az iskolai potenciális tanulási zavarok megelőzésére játékon és mozgáson keresztül.

A nevelőtestületünk elkészítette a helyi Óvodai Nevelési Programunkat "Természetfürkésző" elnevezéssel. Ez 1999. szeptember elsejétől kerül bevezetésre. Olyan gyermekeket szeretnénk nevelni, akik szeretik a természetet, az őket körülvevő élőlényeket, ismerik környezetüket, fogékonyak a körülöttük lévő élő és élettelen környezet szépsége iránt, megtalálják a jót és a szépet, azt megbecsülik és képesek a tenni akarásra. Hangsúlyozzuk továbbá az anyanyelvi és egészséges életmódra nevelés fontosságát, a néphagyományok ápolását meséken, verseken, dalanyagon és vizuális tevékenységeken keresztül.

Programunk középpontjában a GYERMEK áll.

Az aggteleki kirándulásNevelőtestületünk légköre oldott, nyugodt. Mindenkinek lehetősége van az önállóságra, kezdeményezésekre. Igyekszem segíteni őket abban, hogy a továbbképzéseknél mindenki érdeklődésének megfelelő területen gyarapítsa tudását, ami a színes, változatos óvodai élet biztosítéka. Pályázatok útján fejlesztettük a csoportszobai és udvari mozgásfejlesztő eszközök állományát. Szinte minden évben megyünk kirándulni pályázaton elnyert pénzekből, ami a programunk célját is erősíti - környezetünk megismerését, élmények nyújtását.

Ez év május végén Aggteleken kirándultunk.

Önkormányzatunk támogatásának köszönhetően a tanköteles, nagycsoportos gyermekekkel logopédus foglalkozik heti 3 órában a szülők számára ingyenesen. A következő tanévben is szeretnénk ezt biztosítani, valamint egy óvodapedagógusunk vezetésével elindítjuk a gyermek népitánc tanfolyamot szintén térítésmentesen. Hagyományaink ápolásában, az egymás és környezetünk elfogadása, ez identitástudat megalapozása, és az érzelmi kötődés erősítése a célunk. Ezek alapján minden évben megrendezzük a farsangot, anyáknapi, évzáró ünnepségeket, gyermeknapot, mikulást és karácsonyi ünnepséget. Kis műsorral köszöntjük a község idős embereit az, "öregek hetén". Megemlékezünk a környezetvédelmi jeles napokról (Állatok, Víz, Föld, Madarak - és Fák napjáról). Rendszeresen elvisszük a gyermekeket a miskolci Csodamalom Bábszínházba, és igény szerint fogadunk zenés - verses gyermekműsor előadókat.

Óvodásaink eltérő szociálkultúrális környezetből kerülnek az óvodába. Fontos feladatunk az egyéni sorsokkal való törődés. Arra törekszünk , hogy a szülők megelégedésére, a családi nevelést kiegészítve neveljük, szocializáljuk, fejlesszük a gyermekeket. A szülőket nevelő partnernek tekintjük, hiszen az óvodai nevelés nem lehet eredményes családi megerősítés nélkül! Óvodánk nyitott a szülők igényeinek megfelelően lehetőséget adunk arra, hogy bármikor betekintést nyerjenek gyermekeik óvodai életébe.

Ezúton is köszönjük, és továbbra is szívesen vesszük, ha gyermekeik már nem használt játékait, mesekönyveit óvodánknak ajándékozzák. A jövőben szeretnénk használt ruha gyűjtési akciót szervezni, és az arra rászorultaknak adományozni.

Óvodánk programja olyan megvalósítható célokat tartalmaz, melynek szakmaiságát munkatársaimnak érdemes felvállalni, a szülőknek érdemes igénybe venni, önkormányzatunknak érdemes támogatni.

" Ha a jövő évről akarsz gondoskodni - vess magot!

Ha egy évtizeddel számolsz - ültess fát!

Ha terved egy életre szól - embert nevelj!"

(Kínai bölcsmondás)

- Trízsi Józsefné óvodavezető-

Fenn balra: Losonczi Lászlóné dajka, Simkó Józsefné dajka,
Halász Istvánné dajka, Némethné Implom Mária dajka,
Szobota Béláné dajka

Fenn jobbra:Farkas Károlyné konyhalány, Hegedűs lászlóné
konyhalányVanyó jánosné szakács,
Gubás Józsefné élelmezésvezető

Balra: Kiss lászlóné, Puzsárné Agócs Ibolya, Nagy Anita,
Laczkó Edit, Ágostonné Asztalos Gabriella, Bazinné
Váraljai Angéla ,Pongrácz Józsefné óvónők

   

(A képekről hiányzik : Réth Istvánné konyhalány, Szabadosné Hornyák Anikó óvónő. Fotók : K. Gy.)

Vissza