|
- Mert a maga lába - mondtam. - Hát nem ismeri fel a saját lábát?
Rám nézett, tekintetében csodálkozás, kétely, rémület és szinte kedélyes bizalmatlanság, tükrözõdött:
- Doktor úr - szólalt meg. - Ön tréfál! Maga összejátszik a nõvérekkel. Hallja, igazán nem szép egy orvostól, hogy átveri a páciensét!
- Én nem tréfálok - mondtam. - Ez tényleg a maga lába.
Látta az arcomon, hogy komolyan beszélek. Szinte megállt benne az ütõ:
- Szóval azt állítja, hogy ez az én lábam? De doktor úr, ön szerint nem különös, hogy valaki nem ismeri meg a saját lábát?
- Dehogynem - feleltem. - Nagyon is különös. Sõt, elképzelni se tudom, hogy nem ismeri meg. Talán bizony ön az, aki tréfát ûz belõlünk.
- Isten a tanúm, hogy én nem, ha kell, megesküszöm rá... Hiszen az csak természetes, hogy az ember ismeri a saját testét, tudja, mi tartozik hozzá, mi nem. Ez a láb viszont, ez az izé - megint összerázkódott az utálattól - ezzel valami nincs rendjén, nem is valódi... egyáltalán nem olyan, mintha a testrészem volna.
- Hát akkor milyen? - fakadtam ki izgatottan. Ekkorra már legalább annyira meg voltam zavarodva, mint õ.
- Hogy milyen? - ismételte elgondolkodva. - Megmondjam magának, milyen? A legfertelmesebb a világon. Ugyan, mi köze lenne hozzám egy ilyen micsodának? Egyáltalán, van ennek köze bármihez is...? - elcsuklott a hangja. Ahogy ott feküdt, maga volt a jeges rémület.
- Idehallgasson - mondtam neki. - Úgy látom, nincs valami jól. Hadd fektessük vissza az ágyba! És, ha megengedi, feltennék magának egy utolsó kérdést. Ha ez a micsoda itt nem az ön lába (a beszelgetés során egy ízben „hamisítványnak" titulálta, és nem fért a fejébe, hogyan képes valaki „elõállítani" az övének ilyen hû „hasonmását"), akkor viszont hová lett az ön igazi bal lába?
Erre úgy elsápadt, hogy azt hittem, menten elájul.
- Nem tudom - hebegte. - Fogalmam sincs. Eltûnt. Vége, nincs többé. Örökre elveszett...
Utóirat
A fenti esettörténet megjelenése óta (A Leg to Stand On, 1984) kaptam egy levelet Dr Michael Kremer neurológustól, amelyben a következõket írja:
Megkértek rá, hogy vizsgáljak meg egy különös beteget a kardiológián, aki egy atriális fibrilláció folytán keletkezett hatalmas vérrög következtében a fél oldalára lebénult. A páciens éjszakánként minduntalan kiesett az ágyából, amire a kardiológusok nem találtak magyarázattal szolgálni, ezért hozzám fordultak.
Kérdésemre, mi történik vele éjszaka, a beteg világosan elmagyarázta, hogy valahányszor felébred, egy élettelen, hideg, szõrös lábat talál maga mellett az ágyban, ami érthetetlen és felháborító. Ám amikor a jó karja és az épp lába segítségével megkísérli kilökni onnan az idegen végtagot, a láb az egész testét magával rántja. Az eset kitûnõ példa a bénult végtag érzékelésére, arra azonban, meglepõ módon, sohasem kaptam választ a pácienstõl, vajon ugyanazon az oldalon a saját lába is ott van-e vele az ágyban, annyira lekötötte figyelmét a betolakodó láb.
fordította VAJDA Róza
| |