Rui Cardoso Martins
Ha nagyon szeretnék meghalni

A Jo?o XXI, akárcsak a többi sugárút, meredeken emelkedő, felfelé és lefelé gyorsuló. A kórházra néző kék épületben a Kubai a tömegvonzással kapcsolatos kísérleteknek szentelte magát. Miként a többi tudós, ő is folytonos eszközhiánnyal küszködött, így aztán azt használta, ami a keze ügyébe került, vagyis a macskákat. Newton az eső almákat tanulmányozta, a Kubai macskákat dobált a negyedikről, mancsaikkal felfelé, az erkélyről a szemközti udvarra.
Tudható, hogy a macskák, a mancsaikban összpontosuló súlyuknak köszönhetően,
biztonságosan fordulnak és érnek földet.
Egy, a macskákra nem jellemző kis visítás kíséretében csodás piruettet írtak le félúton, mint a műugrók, talpukkal egyszerre érve a földre, a jobb elsővel valamivel korábban, azután folytatták útjukat, a földhöz lapulva, zajosan lélegezve, miközben a zsűri, lent, az elkerített térnél, pontozta a kivitelezést, akárcsak a téli olimpián, törve a csak hallomásból ismert németet:
- Fintz koma ziks, untz koma trrai, rainds koma zirro, zvaiz koma trroink…
A gravitáció törvénye háziállatok esetében olyan változatosságot mutat, amely külön tanulmányozást érdemel, mivel ha az állatok mindegyike ugyanazzal a sebességgel esik le – a gyorsulás állandó, és független az állat súlyától –, az általános szabály érvényesül, vagyis a magasság határozza meg, hogy miként érnek földet.
A negyedik emeletről zuhanva a legrosszabb, ami a macskával történhet, hogy eltöri a mellső lábát, vagy bereped a szájpadlása, és kibuggyan egy kis vér, amikor beveri az állát. Ha egy állat például az első emeletről zuhan, hihetetlen, de az állatorvosok igazolják, hogy akár el is törheti a gerincét, elpusztul vagy megbénul, hiszen szerencsétlennek nincs ideje teljesen megfordulni, vagy ami még furcsább, rosszul számítja ki a lépést, s egy fél körrel többet ír le. Ellenben a másodikról vagy a negyedik emeletről esve nem történik vele semmi. A magasabbról történő, ám kevésbé veszélyes esés furcsa elmélete a Kék Ház Raulját arra késztette, hogy a következő lehetőséget vesse fel:
- Mi van akkor, ha egy macska biztonságos esése a páros emeletek állandója?
A feltevés igazolhatja, hogy a páratlan számok esetén, mint egy, három, öt – melyek egyben prímszámok (önmagukkal és eggyel oszthatók, a kettő az egyetlen páros prímszám) –, a macska eltörheti a gerincét. 
Sajnos meg kellett volna győzni a harmadik és az ötödik emeleti szomszédokat, hogy a kísérlet kedvéért nyissák ki az erkélyajtót, de ők viszolyogtak még a gondolattól is. A sötétség nemcsak az épületben uralkodott el, hanem az egész utcában, úgyhogy a tesztből nem lett semmi.
Pasteur is használt egereket, vagy nem? Gondoljunk csak a feleségével folytatott vitákra, melyek szerint az egerek is Isten teremtményei. Még ma is elfog minket a méreg. Szerencsétlen ember végül saját magába nyomta a veszettség elleni injekciót, de szerencséje volt, mert az oltás hatékonynak bizonyult.
A macskákkal végzett kísérlet nem ugyanazt a szórakozást jelentette, mint a farkuknál fogva megpörgetni, és a falhoz vágni őket, vagy a fenekükbe alkoholt fecskendezni, aminél jobban semmitől sem torzulnak el. Esetleg vasdrótra fűzött kolbászt adni nekik, miközben a vasdrót hirtelen átfúrja őket a szájuktól az agyukig. Ezek buta játékok, amelyek nem viszik előbbre a tudományt, és amelyeket elutasítok, habár az alkohol okozta magatartásváltozás, a hihetetlen macskaügyesség kialakulása érdekes lehet.
Zé Carlos a börtönben egyébként leírta gyermekkori szórakozásait: úgy mint „köveket dobálni a macskákra”, amit a „gyerekek természetes játékai” közé sorolt, akárcsak a búgócsigát vagy az üveggolyót.
Ami az egérfogót illeti, nehéz elhinni, de hasonlóan ítélte meg, mint az emberi halált. A kerületi uszoda megbízottja egy nyitott kisbuszon utazott, esernyőjének hegyes végét állának támasztotta, és éppen elaludt, amikor a busz erőset zökkent egy lyuk miatt. Kész is volt.
Ismersz hasonló történetet egy mandolinról, Parreirita mesélte neked, aki együtt zenélt a testvérével. Egy hegyesvégű mandolin a portugál gitár csengésével megölte a tulajdonost valamint az előadót egy autóbalesetben...
Az esernyős történetről viszont tudom, hogy igaz, hiszen emlékszem az uszodás emberre, aki a fogasokat adogatta, figyelte az úszókat, és nem hagyta lespriccelni a napozókat.
- Tilos bombákat készíteni, elég a bombákból!
Visszatérve az eredeti kérdéshez, az egyetlen teremtmény, amelyik páratlan számú emeletről zuhant ki a Kubai kék épületéből, ha jól tudom, Kövér testvére volt, a biciklitolvaj. Senki sem lökte le. Alámerült az ötödikről, fejjel a márványba. Magára maradt az ügyeivel, amelyekről sohasem beszélt.
Annyi bizonyos, hogy egy nap Kubai, akinek elege volt a macskákból, áttért a kutyák tanulmányozására. Leejtett egy kutyát, mancsával az ég felé, a negyedikről az udvarra, de a juhászkutya nem fordult meg, így elpusztult.
- A következtetés tehát az, hogy a kutya nem macska.
Az állat puha, száraz hangot adott ki, és többet nem vonított. A kutya félelme megtöltötte a levegőt a zuhanás két és fél perce alatt. Múltkor még Jean Valjean is megborzongott, amikor erre emlékezett.
Hé, Kubai, hagyd már abba ezt a baromságot, már egyáltalán nem vicces.
 

       FELKAI  PIROSKA FORDÍTÁSA


Magyar Lettre Internationale, 64. szám



Kérjük, küldje el véleményét címünkre: lettre@c3.hu