Leginkább a képekbõl sugárzó lendület és az elrendezés nagyvonalúsága fogott meg: meglepõ volt a Köves korábbi munkáihoz képest szokatlan, szinte kubisztikus formák léptéke, és az a célratörõ, összefogott komponálási mód, amellyel az egyébként igen öntörvényûen kiválasztott és szétszabdalt látvány-részleteket egymáshoz illesztette. Ez a sorozat _ Pantheon (1999) _ a korábbiakhoz képest erõteljesebb, nagyszabásúbb, kevésbé elaprózott, nem „lírai", nem „intim". Nem geometrikus, áttört struktúra, nem árnyéklenyomat vagy acélszerkezet, de nem is felhõ vagy táj-puzzle. Nem levegõs, nem éteri, hanem telt, „kitöltött", a részleteknek tömege, súlya van.
A Pantheon barnás tónusú,
tér-installációvá szervezõdõ
kép-építményei csak a kiállítóterem
középsõ részét használták
fel: a két-két oszlop közé fogott falsíkokra
egymással szemben egy-egy, a bejárathoz közeli rövidebb
szakaszra pedig egy pár,
a falsíkból pilaszterszerûen
alig kiugró képtábla-oszlop, pontosabban „oszlop-rekonstrukció"
került.
A negyedik, távolabb lévõ
falszakaszon, az oszlop-párral szemben egy lazább, kevésbé
szorosan egymáshoz illesztett centrális felépítésû,
„elvontabb" kompozíció vonzotta _ szó szerint _ magához
a tekintetet: oszlop-alkatrészekbõl körívbe hajlított,
kupolaszerû forma, körkörös oszloptalapzat-fejezet
örvény, közepén sötétebb fejezet-maggal.
Az installáció alapelemei
többnyire négyzetes, gyakran ismétlõdõ
képmodulok, korinthoszi oszlopok talapzatainak, vadul sudarasodó,
békaperspektívából fotózott törzseinek
és fejezeteinek kivágatai. Ez utóbbiak többnyire
a sötét fedélszék kõgerendáinak
részleteivel együtt szerepelnek. Nem sima az átmenet
az egyik képkockából a másikba: tört,
darabos
a szerkezet, kihagyásos a konstrukció.
Közelebb lépve látszik
a Kövestõl már megszokott technika, ahogy a vásznak
közepére ragasztott fotók felé áramló
ecsetvonások egyre több területet foglalnak el, oldanak
festménnyé. Az egyes „építõkockák"
a lépték, s így a felismerhetõség különbözõ
fokain állnak: néhányon már csak körvonalaktól
alig szabdalt anyagtömbök, színmezõk töltik
ki a képfelületet. A gránit rücskös, szemcsés
idõkoptatta faktúrája, felszínének napsütéses
fényfoltjai a mélyedésekben, kráterekben meglapuló
sötétség tócsákkal. Az egységes
összhatás ellensúlyozza az elsõ ránézésre
zavaró kontrasztot
a festék fehérrel tört,
kakaóbarna tónusai és a fotók sárgás
alapja között.
Város-emblémák
Ez a tér-installáció láthatóan nem egy nosztalgikus visszaemlékezés vagy egy útiélmény narratív dokumentuma. A „feldolgozott" épület nem egyszerûen csak egy kiragadott városrészlet: kiemelt pont a város szövetében, „zarándoklat" helye, célpontja. Sok város rendelkezik ilyen elhíresült objektumokkal, szobrokkal, terekkel, épületekkel: Moszkva _ Kreml, London _ Parlament, Tower, Hyde-park, Berlin _ Reischtag, Brandenburgi kapu, Párizs _ Diadalív, Eiffel-torony, Budapest _ hidak, Vár stb., bárki képes lenne folytatni a sort. Úgy tûnik, az „örök város" az átlagosnál is több ilyen kitüntetett hellyel bír: a Colosseum, a Forum Romanum, az Angyalvár, a Szt. Péter-templom, a Fontana di Trevi és természetesen a Pantheon is egy további állomásokkal kiegészíthetõ útvonal részei. Reprezentálják, kifejezik a létrejöttükért mozgósított politikai hatalmat, gazdasági erõt, tudást, a bennük megtestesülõ dicsõ múltat, kulturális értéket, vallási súlyt. Igényei szerint mindenki részesülhet ebbõl valamilyen szinten, a turisztikai fetisizmustól kezdve az õszinte érdeklõdésen át a mély megrendülésig. Ez lenne tehát körülbelül az az élmény-alapanyag, amely saját benyomásokkal, egyedi tapasztalatokkal kiegészülve, mondjuk épp egy mûvész esetében, számos ábrázolási és szimbolikus szintet felhasználva jelenhet meg.
A „Pantheon-élmény"
A Pantheon kupolája a római/ókori építõmûvészet egyik technikai és esztétikai szempontból egyaránt máig csodált csúcsteljesítménye. Megközelíteni alig _ a firenzei dóm, majd a Szt. Péter esetében _, túlszárnyalni pedig csak jóval késõbb, a XIX. században tudták. Egy birodalom, egy kultúra szellemi és anyagi teljesítményének, technikai tudásának szimbóluma nemzedékek óta, lásd: Alberti, Palladio, Piranesi, francia forradalmi építészek stb.
Ezzel a közmegegyezésen alapuló
tudással érkezik mindenki, hogy szembesüljön a
mai formáját Hadriánus alatt (i.sz. 118-128. között)
elnyert épülettel. Hatalmas körtemplom lélegzetelállító
osztatlan térrel, a „homlokzata" elõtt timpanonnal lezárt,
nyolcoszlopos, háromhajós portikusszal. Puritán tömegét
egyszerû mértani testek alkotják: négyszöghasáb
(portikusz) + háromszöghasáb (timpanon) + henger (rotunda)
+ félgömb (kupola). Világos és tiszta a szerkezete,
kívülrõl dísztelen, robusztus tömegével,
belülrõl feltáruló terével hat. Ez utóbbi
a lényeg: ahogy a kupolatér kinyílik elõttünk
az elõcsarnok oszlopainak félhomályos átjárója
után. Monumentális kazettás égboltozat az opaionon
keresztül beáradó ferde fényoszlopra támaszkodva.
Ez az egyetlen fényforrás,
a nap járását követõ fénypászma
szinte anyaggá sûrûsödõ tengelye köré
szervezõdik a tér. De nem csak eköré. A belépõ
_ akármilyen parányi legyen
is _ õ a mindenkori középpontja.
Neki „szól". Megállít és felemel. Elgondolkodtat.
Az arányok harmóniája,
a részek és az egész összhangja dominál,
még ha érzékeljük
a párkányok, oszlopok, fülkék,
falfelületek, díszítések, az inkusztrált
márványpadozat ritmusát, dinamikáját
is. Fenséges, ami körülvesz minket, tágas és
nyugodt. De a drámaiságtól sem mentes: errõl
„gondoskodnak" az igen erõteljes fény-árnyék
kontrasztok, a mediterrán napsütés élessége,
ereje és a sötétbe, homályba veszõ formák
ellentéte.
Veduta-részletek, város-töredékek
Köves Évánál mindez egy széttöredezett, megpörgetett, dinamikus kompozícióvá szervezõdik. Harmónia, tiszta rend és geometria, formai egyértelmûség helyett oszloprészletek, kõtömegek, felület-fragmentumok vannak többnyire felismerhetõ tömbökként, építõkockákként, szinte szobrászati egységekként egymásra halmozva, egymás mellé rendezve. Az épület, a tér keltette hatást egy egyedi látásmód szûrõjén keresztül közvetíti: megtört, meredek a perspektíva, hiányosak a formák, torzított léptékûek az alapelemek. A rész és az egész viszonya is átértelmezõdik. A végeredmény egy a valóság elemeibõl építkezõ, de attól mégis eltérõ képmozaik. Veduta-, város-architektúra-részletek, amelyek a mûvészi szubjektum megközelítésének médiumaként szolgálnak: a szelektáló szem, az érzékek és a látvány logikája folyamatos párbeszédben áll. Köves Évának létezik egy jól bevált és folytonosan fejlesztett képépítési-készítési módszere, vizuális rendezõelve, ami alapján látvány-fragmentumokat keres, fest át, illetve tördel szét és rendez újjá. Rácsodálkozás egyfelõl, míg másfelõl szigorú elemzés, válogatás és redukció. Borotvaélen táncol, könnyû megbilleni. Számomra nem volt mindig egyértelmûen meggyõzõ a képek eggyészervezésének, illesztésének logikája, a kapcsolatok néha mesterkéltnek, nem a képekbõl következõnek tûntek, nem gyõztek meg szükségességükrõl.
Most egy épület a kiindulópont, így a kompozíció zártabb és egységesebb, mint egy horizontális erõvonalak mentén nyitott tájrészlet vagy egy rácsszerkezet, árnyékvetület kifutó-szétfutó rajzolatú struktúrája. Ezért mintha kevésbé lenne mobil, változtatható a kép-elemek kapcsolata is (a fejezet többnyire mégicsak felülre, lábazat pedig alulra kerül, már ha egy oszlopot rak össze belõlük).
Festésmód és színvilág szempontjából is jó a mostani választás: az éles fény-árnyék viszonyokhoz, a dísztelen kõ-felületekhez, idomokhoz illik ez a monokrómia, ez a nem színes, de széles vásznú megjelenítés. Akárcsak a vászon és fotófelületek szokásos, aprólékos, idõ- és technikaigényes befedése, határaik fokozódó egybemosása. Az ecsetnyomos festékkéreg képes felidézni a kõ anyagát, tömegét, plasztikus formáit. Most nem annyira expresszív és személyes, mint inkább tapintható és érzéki, kéz és idõ megmunkálta faktúrákként.
Szerkezet, tömeg, tér
Köves a képek falsíkon és térben történõ _ a kiállítóhely adottságaihoz is alkalmazkodó _ installációvá szervezését a Fiatal Mûvészek Klubjában rendezett tárlata óta1 alkalmazza. Mások is élnek hasonló eszközökkel, s mindig azon áll vagy bukik az ilyen típusú kiállítás- illetve képrendezési elvek jogosultsága, hogy egy megfogható belsõ logika _ formai, tematikus vagy tárgybeli kapcsolat _ mentén értelmezhetõ-e az egész rendszer. Lehet ez azonosság, megfelelés vagy esetleg asszociációs párhuzam, amely alapján egy viszonylag szigorú, zárt, vagy épp ellenkezõleg egy variálható, folytatható, kiegészíthetõ struktúra jön létre. A lényeg, hogy mûködjön a létrehozott vizuális rendszer, a kompozíció részekre, elemekre, például képtáblákra osztása visszaigazolja létét. Esetünkben az egymással mellérendelõi viszonyban álló, közel egyenrangú, azonos súlyú elemekbõl építkezõ mûvek, sorozatok jelenthetnek tájékozódási pontokat.2
Az egyik legközelebbi párhuzamnak Weber Imre Hálózati mobiljának (1996) számítógépre vitt, fekete-fehér fotókat/fotórészeleteket variáló, folytatható, nyitott rendszerû montázsai tûnnek, amelyeknek alkotórészeit különbözõ algoritmusok alapján ismétlõdõ mûveletek rendezik el. Méginkább felismerhetõ a szerkesztési elvek hasonlósága a számítógépbõl kiemelt, „megfagyott" állapotukban, amelyben pl. Weber óbudai kiállításának3 egyik kiindulópontjául szolgáltak.
A Pantheon „megjelenítésében" egyaránt felsejlenek a kubista képszerkesztési elvek és a számítógépes, „hálózati"-gondolkodás látványtördelõ _, újrarendezõ módozatai. Bár az épület anyagai, elemei felismerhetõek a látványt rögzítõ, a valóságot foglyul ejtõ technikának a fotónak köszönhetõen, mégsem az épület külsõ vagy a belsõ képének megörökítésérõl van szó, a térélmény és az építészeti struktúra transzformálódik itt át, egyes szabadon kezelt részleteinek, elemeinek felhasználásával, „újraépítésével". Nem a perspektíva törvényei, nem a realitás igényei szerint. Nem a képeken belüli, hanem közötti kapcsolatok alapján. Nem igazán az átfestéssel, befestéssel, hanem a kivágatok összeillesztésének módjával. Így válnak egyedi, szokatlan de mégis érvényes valósággá.
A Pantheon térélménye három erõnek _ az épület tengelyében haladó egyenesnek, vagyis a „felvezetés" irányának, a centrális kupolatérnek, az oszlopok vertikálisainak illetve a fentrõl bezúduló fénysugárnak _ a komponense. A székesfehérvári térberendezés mintha „kifordítom-befordítom" átértelmezése lenne mindennek. A bejáratnál egy vonalban õrt álló, majd az elõcsarnokban fölénk magasodó és az utunk tengelyét kétoldalról kísérõ oszlopoknak vertikális oszlop-festmények, a centrális térnek pedig a zárófalon az örvénylõ kompozíció feleltethetõek meg.4
Hullám, szél, kõ, napsütés
Köves Éva képei, sorozatai már jó ideje ember és környezete tárgykörben mozognak, bár az ember maga, csak a látványra fókuszáló nézõpontban érhetõ tetten. Alakja egy pillanatra sem tûnik fel, pedig nyomai folyamatosan és hangsúlyosan, akárcsak egy tájba simuló út szalagjaként is, jelen vannak. (Talán csak a krétai hegy- és tenger-képek kivételek ezalól: Tájkép 1996, Víz 1997.) A mesterséges és természeti formák találkozásából táj vagy városi környezet születik. A léptékbõl következõen is változik melyik összetevõ anyaga, szerkezete, struktúrája válik dominánssá.
A székesfehérvári installáció
felé, úgy tûnik, két irányból
vezetett az út: mind az utóbbi évek konkrét
helyszínekhez kötõdõ „város-embléma"
átalakításai (Párizsi árnyékok,
1997), mind az úti élményeket feldolgozó sorozatainak
egy csoportja magukban hordozták egy nagyobb léptékû
tér-berendezés lehetõségét. Az utóbbiak
olyan, „saját anyagból" szervezõdõ képek(Tájkép,
1996; Víz, 1997; Budapest-Velence/Felhõk/,
1997), amelyeken a krétai hegyek kopár kõtömege,
a tenger hullámai, a felhõ- és tájformák
már-már szobrászati elemként kapcsolódnak
össze. A legközelebbi elõzmény azonban a Velencei
lepel (1997) sorozat. Találó jelképei egy minden
porcikájával, jelenével és múltjával
egyaránt a tenger felé forduló, a tengerbõl
élõ városnak a száradó, napsütés
fakította vásznak, hullámzó vízfelületet
is felidézõ, széltõl duzzasztott vitorlái.
Tûnékeny alakzatok, de így, képen kimerevítve
egy Velencéhez illõ épület homlokzatának
plasztikus formáit rajzolják ki. Hasonló a helyzet
ezzel az „átépített" Pantheonnal is. Mert, bár
bravúros egy vertikális építészeti elem
részleteibõl nagy sodrású, lendületes
centrális formát kanyarítani, mégis érvényesül,
sõt talán fel is erõsödik az eredeti, „dekonstruált"
tér elemeinek hatása is.
A fotografikus alap manipulálása,
átfestése _ nem utolsósorban a nagyobb lépték,
a felnagyított részletek, elemibb formák miatt is
_ most nem az eltárgyiatlanítás irányába
hatnak.
Az eddigi folyamatos motívum- és szerkezet-vadászat eredményeként létrejött város-montázsok, szétdarabolt veduták is, bár céljuk nem a város hangulatának dokumentálása volt, mégis óhatatlanul magukban hordoznak valamit ebbõl.
A Pantheon szerencsés választás
volt: hatalmas, egyszerû formákból kialakított
tömbje a természeti erõk és a történelem
koptatta monumentális dombként magasodik Európa képzeletbeli
kulturális térképén. Az építészeti
részletek így megjelenítve meglepõ energiával
és erõvel képesek közvetíteni mindezt.
Érzõdik a szél munkája, a nap ereje, jellegzetesek
az árnyékok, ismerõsek a kövek,
a formák. A élmény
látványt formáló ereje és a szerkesztési
elv, a festési módszer találkozása meggyõzõ,
az eredmény koncentrált, átszûrt és hatásos.
1 Köves Éva festõmûvész kiállítása. Fiatal Mûvészek Klubja,
Budapest, 1994. február 23_március
14. Köves itt még szellõsebben, hézagosabban,
egy sarok derékszögben
találkozó síkjaira
csoportosította kisméretû képeit.
2 Nyitott, tág asszociációs rendszerben mozgó képépítési
szisztémát használ igazán variábilis elemekkel Wächter Ákos. Nála a nagyon laza formai és tematikai kapcsolatok révén összerendezett képfragmentumok furcsa stílus-kirakójátékká állnak össze. Hajdú Kinga formailag kevésbé szorosan, de stílus és tematika szempontjából sokkal egyértelmûbben szervezi kisméretû, intim csendéleteit, tájképeit, csecsemõ-portréit variálható felépítésû kép-installációvá. Az õ esetében azonban minden egyes kép-elem önállóan is megállja a helyét, akárcsak König Frigyes jóval korábbi, a nyolcvanas évek végén készült portré-sorozatainak darabjai.
Szabics Ágnes fotóalapú,
égbolt-részleteket, architektonikus elemeket párosító,
egymás mellé rendelõ térberendezési
szisztémája, amely mindig fokozottan igyekszik dialógusra
lépni az adott kiállítóhelyiség terével,
egyes elemeiben Köveséhez hasonló gondolkodásmódot
tükröz. Ugyanakkor karakteresen elválasztja õket
Szabics lankadatlan igyekezte, amellyel feloldani igyekszik a fotó
és a rajta rögzült látvány közötti
kapcsolatot _ a beazonosíthatóság lehetõségét
_ nagyítással, a részletek keverésével,
egymásra fotózásával. Maurer Dóra szigorúbb
és kötöttebb szabályok alapján létrehozott
elvontabb festõi nyelvezetû kvázi-képei, „geometrikus-szekvenciái"
élénk színeik ellenére is rokonai Köves
lírai, konstruktív árnyéklenyomatos, rácsszerkezetes
sorozatainak. Maurer a sík és nyolc szín meghatározott
lépések szerint változó viszonyából
építkezõ,
de a véletlent is a rendszerbe emelõ
képalkotási módszerébõl ráadásul
ugyancsak utak vezettek a fekete-fehér fotóalapok és
a festett felületek, szerkezetek kombinálásához.
3 Hiány. Weber Imre kiállítása. Óbudai Társaskör Galéria, Budapest, 1996. március 14_április 7.
4 Úgy tûnik, legalábbis szemléletében, elõtanulmánynak
tekinthetõ Kövesnek a budapesti
Ludwig Múzeumban „kiállított" Falfestménye
is (1993. október 10_november 14.), amelynek, igaz ott az adott
helybõl kiindulva, szintén a külsõ és
a belsõ architektúra, építészeti struktúra
egymásba játszatása, egymásba való áttünése
volt a kiindulópontja. Itt megint Maurer Dóra munkái
juthatnak eszünkbe, akinek elgondolásaiból egyenesen
következett a térfestéssel való kísérletezés.
A buchbergi kastély toronyszobájának
„kifestése" (1982) azonban inkább tûnik az adott tér
behódoltatásának egy alaposan végiggondolt
és végigvitt szisztéma alá, mint párbeszédnek.
Ebbõl a szempontból az osztrák Ernst Caramelle
a teret kapukkal, ablakokkal, képhelyekkel
megnyitó, egymás mögötti párhuzamos térrétegekben
kitágító falfestményei inkább tûnnek
használható példáknak. Caramelle lágyabb,
líraibb mint Maurer, de mégis „tektonikusabb", s a kopott,
tört freskószínekkel kitöltött négyzetes
formák ecsetnyomos felületének személyessége,
tónusgazdagsága is közelebbi kapcsolatot jelez Kövessel.
(Tõle látható volt munka Budapesten is, a Mûcsarnok
XX. századi osztrák mûvészetet bemutató
tárlatán /Föld a láthatáron, 1989. április
18 május 28./)
Kérjük küldje el véleményét címünkre: balkon@c3.hu