Szudán : Szót emelni az elnémítottakért


John Eibner, a CSI munkatársa televíziós forgatócsoport élén a szudáni kormány által tiltott zónának nyilvánított Nyamlellbe utazott. "Tudassátok mindenkivel, mit mûvelnek itt velünk" - kérték az ott élõk. John Eibnernek és csoportjának sikerült dokumentálnia számos - a khartumi rezsim által elkövetett - emberi jogi sérelmet.

 Szudáni keresztények közös istentiszteletre várják a CSI munkatársát.

"Nem! Nem! Ne menjetek! - kérlel Jane, aki most kapott sürgõs rádióüzenetet mélyen az ország belsejében fekvõ úticélunkból, Nyamlellbõl: a szudáni kormány fegyverekkel zsúfolt - többezer felfegyverzett mudzsahedin kísérte - katonai vonata Aweilben - tõlünk csupán 30 km-re - állomásozik.
Menjünk vagy ne menjünk? - kérdezem kollégámat és útitársamat, Baroness Caroline Coxot. Nairobiban vagyunk, titkos küldetésünk kezdetén. Feladatunk az, hogy megvizsgáljuk a szudáni kormány szerepét az újra fellángolt rabszolgakereskedelemben.

"Az iszlám ellenségei"

A CSI leleplezte és a világ közvéleménye elé tárta az iszlám fundamentalista kormányzat Dél-Szudán - fõként keresztény és animista - fekete-afrikai lakossága ellen viselt brutális megsemmisítõ hadjáratát. Ezért Khartum az "iszlám ellenségeinek" nyilvánított minket, ami az iszlám jog szerint halállal büntetendõ. Ha elfognak, felkészülhetünk a legrosszabbra.
Nem vagyunk egyedül. Az NBC -- Amerika egyik legismertebb tv-társasága - négyfõs forgatócsoportja elkísért, hogy dokumentumfilmet készítsen a szudáni rabszolgakereskedelemrõl. A "The Baltimore Sun" - az USA tekintélyes napilapja - két riporterét küldte, hogy megerõsítsék a CSI korábbi jelentéseit, miszerint a mudzsahedin kormányzat fekete-afrikai asszonyokat és gyerekeket ad el rabszolgának.
Végül határozunk: a veszély ellenére folytatjuk utunkat. A CSI küldetése: szót emelni az elnémítottakért. Ha nem így tennénk, a keresztények és animisták legyilkolása és rabszolgasorsba döntése bizonyíthatatlan maradna. Ez pedig az ördög vitathatatlan gyõzelmét jelentené.

"Mondjátok el mindenkinek"


Hat órával késõbb földet érünk Nyamlell durva, poros, szûk leszállósávján. A város tömve fegyverekkel. Kormánycsapatok támadják Chelkout, a szomszédos települést; tömegesen gyilkolják és fûzik rabszolgaszíjra az embereket. A sebesülteket Nyamlellbe szállítják abban a reményben, hogy a CSI gyógyszereket hozott. A város férfiait automata fegyverekkel szerelték fel, hogy megvédjék családjaikat, földjüket és minket.
Aleu Jok, kerületi parancsnok idegesen üdvözöl. "Mivel elég bátrak voltatok ide jönni - mondja -, mi is elég bátrak leszünk, hogy utolsó emberünkig megvédjünk titeket." Ha a mudzsahedinek mégis betörnének Nyamlellbe, a régi brit vendégház romjai közt találhatunk menedéket. Egy ideig biztos ki tudunk tartani az omladozó falak mögötti Lol folyóra nézõ meredek sziklákon - biztosít mindannyiunkat.
Mi a csodát keresek itt egyáltalán? - kérdezem magamtól. Feleségem és két kislányom van. Féltem az életem. Megbolondultam, hogy ilyen veszélynek tegyem ki magam? Felrémlenek agyamban a sok keresztény szavai, akikkel korábbi szudáni utazásaimon találkoztam: "Mondjátok el a világnak, mi történik itt velünk."
Ez erõt ad, hogy teljesen Istenre bízzam magam.

Megbélyegezni a jogtalanságot


Túléltük a nyamlelli kalandot. Sok környezõ települést ért támadás, de ez egyszer Nyamlellt megkímélték. Több mint 15 asszonyt és gyereket váltottunk ki a rabszolgaságból, több mint egy tonna gyógyszert osztottunk szét és dokumentálni tudtuk a szudáni kormány saját népe elleni bûntetteit. A CSI - háborús zónából elsõ kézbõl szerzett - páratlanul értékes információkkal felszerelve, nyomatékkal emelheti fel szavát az elnémítottakért. A CSI nyamlelli jelentése amerikai tv-nézõk és újságolvasók millióit sokkolta és a polgárháború elfeledett áldozatainak tragikus sorsa hirtelen az érdeklõdés középpontjába került. Decemberben meghívást kaptam a tekintélyes washingtoni "National Press Club"-ba és felszólalhattam a rabszolgaellenes sajtókonferencián. A CSI leleplezõ dokumentumait Észak-Amerika-szerte sugározták és publikálták. A Fehér Ház, a Capitolium, az USA Külügyminisztériuma és az ENSZ ajtói megnyíltak a CSI elõtt.
Mi ennek az oka? Amint egy tapasztalt amerikai diplomata megjegyezte: "Önök elsõ kézbõl származó jelentéseket hoztak egy olyan nehezen megközelíthetõ régióból, ahonnan semmi egyéb hírt nem kapunk." A CSI amerikai médiában elért sikere most Európában megismétlõdik. Tényfeltáró jelentéseinket közölték a svájci, a ZDF, a BBC és sok más televízió- ill. rádióállomás és hírlap szerkesztõségei. Svájc parlamenti képviselõi és berni diplomaták is meghallgattak az ügyben.
Az üldözött keresztények és más áldozatok helyzete nem javul Szudánban, amíg a világ közvéleménye nem szerez tudomást róluk. A közvetlen információszerzés veszélyekkel jár, de elengedhetetlen része a CSI tevékenységének - amiért Szudán üldözött keresztényei végtelenül hálásak.