|
Egyiptom Keresztények: a kormány bûnbakjai? A svájci turisták megtámadása Luxorban – akárcsak a németek elleni kairói merénylet híre – bejárta a világsajtót. Kevesen tudják, hogy utóbbival összefüggésben egy keresztény orvost is elítéltek. Kopt számûzött-szervezetek jogtiprást emlegetnek. „Meggyõzõdésünk, hogy dr. Naseem Abdel-Malak az egyiptomi kormány áldozata. Így kívánják bizonyítani a szélsõségeseknek, hogy a kormány nem kereszténybarát és nem iszlámellenes” – kommentálták a ”kaliforniai kopt-keresztények” a kopt orvos életfogytiglani kényszermunka büntetésének hírét. Az ítéletet 1997. november 13-án hirdette ki a kairói katonai bíróság. Az El-Khanka kórház igazgatóját állítólag megvesztegették, hogy Saber Farahat Abu el-Ela pszichiátriai kezeltet – akit terrorizmusért ítéltek el – jogtalanul elbocsássa. A muzulmán fanatikus szabadon engedése után, 1997. szeptember 18-án testvérével kilenc német turista életét oltotta ki a kairói Egyiptomi Múzeum elõtt. Egyedüli „tanú”: a terrorista Saber Farahat már 1993-ban meggyilkolt három turistát Kairóban. A halálos ítélettõl csak az orvosi szakvélemény mentette meg, amely elmebetegnek nyilvánította. Farahat eredeti – katonai bíróság elõtti – vallomása szerint ezt a tanúsítványt dr. Sayed El-Qott, az Abbasiya kormánykórház muzulmán igazgatója állította ki kenõpénz ellenében. Késõbb visz-szavonta a vallomást és a keresztény dr. Abdel-Malakot vádolta. „Nagyon meglepõ – írják a kaliforniai kopt-keresztények –, hogy a bíróság egy ilyen vádlott vallomását elfogadja, dr. El-Qottot szabadon engedi és dr. Abdel-Malakot bûnösnek találja.” Ezzel törvénytelenségbe hajszolja az egyiptomi igazságszolgáltatást: „Valahányszor iszlám szélsõségeseket vádolnak egyiptomi keresztények vagy turisták ellen elkövetett bûntettekkel, a keresztényeket és muzulmánokat közösen vádolják. De mit tettek ezek a keresztények? Iszlám szélsõségesekkel esküdtek össze, hogy a világ keresztényeit – beleértve az egyiptomiakat is – kiirtsák?” Német nyomozás A német kormány bizottságot nevezett ki a terrorcselekmények tisztázására. A Compass Direct keresztény hírügynökség szerint a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Farahat nem elmebeteg. Azt viszont nem tudták egyértelmûen kideríteni, milyen alapon nyilvánították beszámíthatatlannak. A bizottság úgy véli, hogy az iszlám szélsõséges Farahatnak jó kapcsolatai vannak a belügyminisztériumban és a nagy összegû kenõpénzt szaúd-arábiai vagy kuvaiti magánszemélyek fizették. A Compass Direct azt is tudni véli, hogy a németek feldühödtek dr. El-Qott szabadon bocsátása miatt. Az egyiptomi sajtó pedig kétségbe vonta a muzulmán orvos ártatlanságát.
Dr. Naseem Abdel-Malak családjával Felülvizsgálati kérelem A kaliforniai kopt-keresztények elismerik: „Dr. Abdel-Malak igazgatóként felelõs a kórházában történt korrupcióért. Alacsonyabb beosztásba helyezése vagy elbocsátása indokolt lenne, de életfogytiglani kényszermunkára ítélése elfogadhatatlan.” Mivel katonai bíróság hozta az ítéletet, fellebbezésnek helye nincs. Családja kegyelmi kérvénnyel fordult Mubarak elnökhöz. A kopt számûzött-szervezetek felhívják Mubarak figyelmét az ilyen és hasonló esetek körültekintõ felülvizsgálatára. Ú Kérd Mubarak elnöktõl az ítélet felülvizsgálatát. Your Excellency, __________________________ __________________________ A katonai bíróság 1997. november 13-án – megvesztegetés állítólagos vádjával ill. Saber Farahat Abu el-Ela, elmegyógyászati ápolt jogtalan szabadon bocsátása miatt – életfogytiglani kényszermunkára ítélte a kopt dr. Naseem Abdel-Malakot. Farahat 1997. szeptemberben kilenc német turistát megölt. Információnk szerint az egyedüli „tanú” maga a vádlott, elõször a muzulmán dr. Sayed El-Qott ellen vallott, késõbb ezt visszavonva a kopt orvost vádolta. A bíróság – egyedül a terrorista következetlen vallomása alapján – elítélte a keresztényt és szabadon bocsátotta a muzulmánt. „A szellemek, akiket hívtam...”
A „Neue Zürcher Zeitung” szerint az 1928-ban alapított iszlám Muzulmán Testvériség nagy hatással volt a hetvenes években keletkezett új iszlám mozgalmakra: egy Muzulmán Testvér 1965-ben kiadott könyve – amelyben hitetlennek bélyegezte az egyiptomi kormányt és a fennálló hatalmi rendszert, a radikális lázadók pedig elítélték a „romlott” társadalmat – a szélsõséges muzulmánok kiáltványa lett. Mind az iszlám titkos szövetség „Jihad”, mind a „Jamaa al-islamiya al-jihadiya” csoport hivatkozik az iszlám „szent háború” (jihad) erõszakos vezérelvére. A Jihad tagjai el nem ismert kulcspozíciókat akartak megszerezni, a Jamaa pedig politikai és társadalmi tevékenységén keresztül tört gyõzelemre. A „Tages Anzeiger” szerint azonban Egyiptom szellemeit már nem hívja: Gamal Abdel Nasszer küzdött az iszlám ellen. utóda, Anwar al-Szadat pedig a nasszeristákkal és kommunistákkal szemben ellensúlyként alkalmazta az iszlámellenességet. Az 1979-es izraeli békeszerzõdést „árulónak” minõsítõ iszlámisták válaszul 1981-ben meggyilkolták Szadatot. Az állam tömeges letartóztatásokkal és kivégzésekkel reagált. Az iszlámisták merényleteket követtek el a biztonsági erõk, kopt-keresztények és turisták ellen. A „Die Zeit” szerint a terrorcselekmények és az állami ellenintézkedések 1992 óta – ekkor robbant ki az a terrorhullám, amelynek során az iszlámisták meg akarták buktatni Mubarakot – kb. 1200 emberéletet követeltek. Bár a legfõbb vezetõk 1994-tõl rács mögött vannak, az államnak mégsem sikerült legyõzni a terrorizmust. „Az ország nyomora, Mubarak kormányának tehetetlensége, a szociális érzés és felelõsségérzet úgyszólván teljes hiánya következtében a tömegek körében éppúgy terjed az iszlám fundamentalizmus, mint a »kulturális kisebbrendûség« érzése” – írja a Die Zeit. |