Szűcs Mihály: A sorozott haderő alternatívája 

2000. február 16. Napi Magyarország 11 . oldal

Negyven- plusz tízévi hallgatás után terítékre került a magyar haderő helyzete. A közvélemény kitüntető figyelméhez (sajnos) kellett egy halálos kór, így aztán soha nem látott reflektorfénybe került a honvédség. A Honvédelmi Minisztérium médiafelelősei az utóbbi tíz évben sikeresen kezükben tartották a sajtót, igazából csak a jó vagy a feljavított hírek jutottak ki. Keleti György miniszter idején a Magyar Honvéd szaklap kreatív újságírói a rossz hírekkel is próbálkoztak, válaszul leváltották a főszerkesztőt és a kreativitást.
Ma már a média "vigyázó szeme" követi a honvédséget. A képlet egyszerű: a sajtó egy része, ha ért a témához, ha nem, pfújol az SZDSZ-re, és a kötelező sorkatonai szolgálat ellenzőire. A másik rész hangja kedvezőbb a sorkatonai szolgálat ellenzői számára, de ők sem mindig képesek az objektív szakmai, társadalom-szociológiai szempontok figyelembevételére.

Már unalomig ismerjük a pártok témafelelőseinek érveit, de ki ismeri például Molnár Ferenc őrnagy katonaszociológust, a sorkatonai szolgálat körülményeinek kiváló kutatóját? Több kutatót (tőlük elnézést kérve) nem említek meg, hiszen teljesen mindegy, hogy melyiket nem olvassák az illetékesek. Egyszóval az ügy túl lett pártpolitizálva, ami csak meszszebb vitt a megoldástól, márpedig a honvédelem pártok felett álló nemzeti ügy. Magam az önkéntes haderő híve vagyok, de tisztelem és meghallgatom a másik fél álláspontját. Így tettem a lapban megjelent Király Béla-interjúval, Ugró Miklós és Kiss Álmos Péter írásaival vagy legutóbb Póda Jenő nyilatkozataival. A Király Bélával készült interjúban (A XX. század szolgáló katonája - január 22.) az újságíró rákérdezett a zsoldos hadseregre, amely szó aztán uralta a beszélgetés második felét. Ezzel aztán nemcsak az olvasót, de a nemzet nagy és tiszteletre méltó öregjét is megtévesztette, aki átvette ezt a terminológiát, és akaratlanul "besorozódott" az egyik szekértáborba. Nézzük, mit ír a Hadtudományi Lexikon (1995) a zsoldos hadseregről:
"1. Fizetségért katonai szolgálatot vállaló, többségében külföldiekből álló kötelék pejoratív ízű megnevezése.
2. A sajtóban esetenként alkalmazott téves elnevezés a nemzeti jellegű, reguláris, önkéntes haderőre."

Mobil haderő

Egyszóval a zsoldosok a mai értelemben fegyveres bűnözők. A genfi egyezmények sem ismerik el őket kombattansnak (harcos), a fegyveres küzdelem humanitárius előírásai nem vonatkoznak rájuk. Hazánkban senki nem akar zsoldos hadsereget, akar viszont olyat, amely bírja az emberek bizalmát, nem a társadalom problémáit növeli, hanem biztonságérzetét fokozza. Nem taszítja, vonzza a fiatalok egy részét, kit hivatásos vagy szerződéses katonának, kit a (jelenleg nem létező) területvédelmi alakulatok önkéntesének. Kis ország vagyunk, ha a fiatalok nem mennek oda, ahol a hadsereg van, a hadseregnek kell oda menni, ahol a fiatalok vannak.
Király Béla szerint az SZDSZ népszavazással akarja rákényszeríteni az országra az önkéntes hadsereget. Abszurdum, a népszavazást azért találták ki, hogy a nép kényszerítse akaratát a hatalomra. Másrészt ez messze nem csak az SZDSZ ügye, sok társadalmi szervezet, négy parlamenti párt biztos szavazóinak több mint fele, és a közvélemény 65-70 százaléka akarja ugyanezt. Akik legalább anynyira szeretik a hazájukat, mint Király Béla vagy Stefka István, ezen az alapon ne osszon bennünket senki jó és rossz magyarokra.
Az interjúval ellentétben éppen a demokrácia és a piacgazdaság fejlődése miatt változtak meg a sorkatonai szolgálat teljesítésének körülményei. A fiatalok számára ez ma veszteséggel jár, a haza viszont nem nyer jó katonát. Valamikor két-három év után is visszavárták a fiatalt a munkahelyére, sőt távollétében emelték a fizetését. Ennek és sok minden másnak vége. A katonai szolgálatnak a férfiúi léthez hozzáadott értéke mára megszűnt, éppen a sorkatonák miatt polgáriasodott el a honvédség oly mértékben, hogy alapfeladatának ellátása is veszélybe került. Mára bebizonyosodott, hogy "a hazafias és jól képzett polgárság katonai szolgálat nélkül is képes virágozni" (Eliot Cohent). Ugyanakkor az is tisztán látható, hogy az önkéntesekből álló haderőben a jó fizetettség ellenére nincs jele az "elzsoldo-sodásnak", a hazához való hűség, az elkötelezettség mint alapérték továbbra is megmarad, és motiváló erőként hat (kiemelés Molnár Ferenc A sorállomány és a haderő című értekezéséből). Pinochettel és más diktátorokkal kár példálózni, önkéntes, professzionális haderő még sohasem veszélyeztette a demokráciát, a katonai diktatúrák seregei sorozottak.
Örülök annak, hogy Király Béla feladatot kapott Orbán Viktortól, a tapasztalt emberek bevonása eredményt hozhat. Viszont aggaszt a professzor úr pártos magatartása. Szerintem neki a két álláspont között, középen kellett volna elhelyezkednie, és objektív, minden oldalról körüljárt számvetés után segítenie a kormányt és a miniszterelnököt. Neki kellett volna a pártok kezeiből kivenni a sarat, nem pedig növelni a kupacot. Javaslom, ennek az ügynek is fusson neki még egyszer. Próbáljon létrehozni egy intézményesített nemzeti kerekasztalt a kérdésről.

Méltatlan helyzet

Ugró Miklós szerint az önkéntes hadsereg mellett egyetlen érv szól, miszerint a fiatalok nem szeretnek katonának menni. Szerintem egy demokráciában, a XXI. században ez éppen elég ok, de hogy megnyugtassam, a kérdésnek mázsányi irodalma és empirikus szakanyaga van. Ugró most úgy állt a témához, mint Sztálin a kibernetikához. Adót is kötelező fizetni, mondja ő, igen, de az adófizetésnek nincs alternatívája, a magyar sorozott haderőnek pedig van.

Nála is céltábla az SZDSZ. A pontosság kedvéért: a sorkatonai szolgálat megszüntetését először a Fidesz vette programjába második kongresszusán (1989), szerintem más elemeivel együtt a mai napig ez a legjobb pártprogram ebben a témában, sok katona örült volna, ha megvalósul. Akik viszont nem örültek volna neki, tíz év alatt csináltak mintegy 5-6 haderőreformot, amelynek "ered-ményeire" a stratégiai felülvizsgálat vetett fényt (a Fidesz '89-es programjával egyetértő szakírók már sokkal hamarabb). Mutatnék még egy céltáblát Ugró Miklósnak. Úgy hívják: Hadkötelezettséget Ellenzők Ligája. A liga az a szervezet, amely megalakulása (1993) óta mint pártsemleges szervezet küzd a kötelező szolgálat megszüntetéséért.
A kormányzat nincs irigylésre méltó helyzetben, a sikertelen haderőreformok egy csődtömeget hagytak maguk után. Ráadásul az egyébként törekvő honvédelmi kormányzat és a honvédelmi szférán belül lévő progresszívebb körök éppen a sorkötelezettség okán nincsenek "beszélő vi-szonyban". Az általam hazafiassága miatt nagyra tartott Lányi Zsolt például nem szakmai, műveltségi és fizikai képességei szerint osztályozza a tisztikart, hanem a sorkatonai szolgálat támogatottsága vagy elutasítása elvén.
Kiss Álmos Péter írása (Az általános hadkötelezettség és a pacifisták - január 20.) élményszámba menő szakmai értekezés, a lehető legkevesebb hibával. Állítása szerint a hadkötelezettség ellenzői minimális katonai ismeretekkel sem rendelkeznek. Azokat a magyar tiszteket, akik tudásuk, szellemi és fizikai képességeik legjavát adva, sok kellemetlenséget is felvállalva küzdenek egy teljesítményorientált, a nemzet elismerésére méltó haderő létrehozásáért, nem kellett volna ennyire megbántani. Írása nem tisztázza a hivatásos és az önkéntes haderő közötti különbséget, vagyis hogy minden hivatásos önkéntes, de nem minden önkéntes hivatásos. A kötelező szolgálatot ellenző szakmai körök nem tisztán hivatásos haderőről beszélnek. Többféle felfogásban ugyan, de azt kiegészítették félreguláris (tartalékképző) és területvédelmi erőkkel, önkéntes és érdekeltségi alapon. A magyarok szeretik annyira a hazájukat, hogy jó szervezettség és élvezetes kiképzés esetén polgári foglalkozásuk mellett ellássanak ilyen feladatokat. Király Béla vagy Kiss Álmos Péter szakmai tapasztalatát ilyen és hasonló rendszerek kialakítására lenne a leghasznosabb igénybe venni. Póda Jenő biztonságpolitikai főtanácsadó is azt állította, hogy hazánkban nincs kényszersorozás, mivel a fiatalok választhatnak polgári szolgálatot vagy fegyver nélküli szolgálatot. Ebben a kérdésben téved. Az úgynevezett alternatív szolgálati formákat nem választani lehet, hanem kérvényezni kell, amit közigazgatási procedúra követ.

Pártsemlegesen

Azt, hogy valóban választani lehessen, és a polgári szolgálat ideje megegyezzen a sorkatonaival, még senki nem merte eldönteni. Az Alba Kör nevű civil szervezet évekig ezért küzdött, eredménytelenül. Téves az a beállítás, hogy aki konzervatív jobboldalon vagy a centrumban áll, az a kötelező katonai szolgálat híve, aki baloldali vagy liberális, az önkéntességet akar. Mindkét oldal politikusai, közszereplői, azok le- és felmenői nagy számban úszták meg a katonaságot ahhoz, hogy ne legyen mit egymás szemére vetni.
A nemzetközi összehasonlításokkal is óvatosan kell bánnunk. Ahol a Lajtán túl még van kötelező szolgálat, nem züllesztették felülről ezt az intézményt. Ott katonának érezheti magát a sorozott, nem laktanyafenntartó segédmunkásnak. A kötelező szolgálat híveinek volt tíz évük a pozitív változtatásra, kudarcot vallottak, az ő vonatuk elment.

A szerző a Hadkötelezettséget Ellenzők Ligájának az ügyvezetője

BACK