1. Mindennapok csodái 1-4.OSZTÁLY

Integráció: természetismeret, rajz, technika, háztartástan

1.osztály

Óraszám: heti 2,5óra évi 93óra

Általános fejlesztési követelmények:

Legyen képes a természet jelenségeit és folyamatait észrevenni, azokat elemi szinten megfigyelni. Tanári irányítással tudjon egyszerű megfigyeléseket végezni. Vegye észre a természet szépségeit. Legyen gyakorlata a különböző tárgyak, élőlények elemi szintű összehasonlításában. Megfigyeléseit saját szavaival tudja megfogalmazni. Ismerje meg vizsgálódásai alapján a környezetében előforduló élő és élettelen anyagok néhány tulajdonságait. Az élmény képi megjelenítése. A tárgykultúra modellező anyagainak (papír, fa, agyag) tapasztalatból származó ismerete. Néhány egyszerű tárgy elkészítése minta után. Ismerkedés a kifejezési technikákkal (festés, bábozás). Gyakorlottság az adott szinten elvárható eszköz- és szerszámhasználatban. Elemi munkaszokások: rend, takarékosság, balesetvédelem. Szabályismeret a biztonságos közlekedéshez. A test és a ruházat gondozásának alapvető tevékenységei.

Tartalom:

-Természetismeret:

A megismerési módszerek alapozása

Az élettelen természet alapismeretei

Tájékozódási alapismeretek

Az élő természet alapismeretei

Testünk és életműködéseink

–Rajz
–Technika
–Háztartástan

 

A MEGISMERÉSI MÓDSZEREK ALAPOZÁSA

Tananyag:

Egyszerű természeti jelenségek, összefüggések, anyagok és élőlények cselekvéses, tapasztalati úton történő megismerése. A közvetlen környezetben is előforduló növények és állatok megfigyelése. Közvetlen környezet iránti érdeklődés felkeltése. Felfedezések, megtapasztalások során aktív részvétel. A tanulók környezetében megfigyelhető természeti anyagok (agyag, kőzet, levelek) és feldolgozott anyagok (papír, textil) tapasztalati megismerése, jellemző tulajdonságaik vizsgálata tárgyak, modellek készítése során. A megismert természeti és feldolgozott anyagokból tárgykészítés. Egyszerű formák kialakítása agyagból, papírból. Papír tépése, nyírása, ragasztása.

Az anyagok megmunkálásához szükséges szerszámok használatának ismerete. A terv és a kész munka összevetése, kritikai elemzése. A háztartásban gyakran használt tárgyak, eszközök. Néhány foglalkozás ismerete. Kultúrált étkezési szokások, étkezés rendjének ismerete. A vizuális nyelv alapelemei: vonal, szín, folt (síkforma). Az elemek elrendezése képsíkon, illetve térben. Az elemek egymáshoz való viszonya (ismétlés, ritmus).

Fejlesztési követelmény:

Megismerési módszerek elsajátítása: megfigyelés, leírás, összehasonlítás, csoportosítás, mérés, folyamatok nyomon követésének képessége. Környezet iránti pozitív hozzáállás kialakítása. Élő, élettelen természet védelme. Anyagok megfigyelése külső( hajlitható, merev, lágy) tulajdonságaik alapján. Összefüggések felismerése a tárgyak funkciója, anyaga, alakja és méretei között. Tudjon síkban minta és egyéni elképzelés alapján építeni. Tárgykészítés saját ötletek tervszerű megvalósításával, egyre nagyobb önállósággal, a megtervezett munkamenet szerint. Célszerű és takarékos anyagfelhasználás. Az anyaghoz illő munkaeszköz megválasztása. Gyakorlottság a rendszeresen használt eszközökkel végzett műveletekben. Kész munkák összehasonlitása az előzetes tervekkel. A ház körüli teendőkben való részvételhez szükséges alapvető készségek és feladattudat. Ismerje a családi munkamegosztást és vegyen részt benne. A vizuális nyelv alapelemeinek megfelelő kiválasztása. Azonosságok felismerése valóság-kép között.

Minimális teljesítmény:

A tanult módszerek felhasználása a természeti környezet megismeréséhez. A tapasztalatok kifejezése szóban, rajzban. Részvétel tárgykészítő tevékenységben. Rend, tisztaság megtartása munka közben. A munkaeszközök megbecsülése, rendeltetésszerű, balesetmentes használata. A kész munkadarab kipróbálása. Az életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. A vizuális nyelv alapelemeinek használata.

AZ ÉLETTELEN TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

Változások( időjárás, napszakok, évszakok) megfigyelése. Modellépítés. Építés síkban alaprajz, körvonalrajz alapján. “Építmények” konstruálása (lakás, családi ház, település). A vásárlással kapcsolatos elemi fogalmak: piac, bolt, adás-vétel, pénz. A takarékosság jelentősége a mindennapi életben. A gyermekek élmény- és érzelemvilágához közel álló művészi alkotások (festmény, grafika, szobor). Személyes élmények megjelenítése.

Fejlesztési követelmény:

Egyéni folyamatos megfigyelések, mérések, tapasztalatgyűjtés során egyszerű anyagok használata. Megfigyelések elmondása, rögzítése rajzban. Fedezzen fel ok-okozati kapcsolatokat a változások megfigyelése során. Folyamatos irányított megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése. Egyszerű modell, makett készítése a tanító szükség szerinti segítségadása mellett, egyéni vagy közös munkával. A környezet értékeinek védelme, személyes holmik megbecsülése. Vegyen részt a műalkotások megbeszélésében.

Minimális teljesítmény:

Az időjárás elemeinek, a napszakoknak, és az évszakoknak a neve. Ok-okozati összefüggés felfedezése. Egyszerű építmény készítése közös előkészítés után (társakkal). Lakás belső tereinek és funkciójának megnevezése. A mindennapi életből vett példák felsorolása takarékosságra. Néhány megismert műalkotás felismerése(reprodukción).

TÁJÉKOZÓDÁSI ALAPISMERETEK:

Tananyag:

Lakóhely, ház, saját lakcím pontos ismerete. Eligazodás az iskolaépületben. Útvonal otthontól az iskoláig. Felszíni formák megismerése lakóhelyünkön. A gyalogos közlekedés jellemzői, szabályai. Úttesten történő irányított átkelés. Az utazással kapcsolatos illemszabályok. A balesetek okai, következményei, megelőzésük lehetőségei. A szolgáltatások szerepe az ember életében. A lakóhelyen található szolgáltatások igénybevétele. Különböző meghatározott célú vizuális közlések létrehozása(jelek, magyarázó rajz) megfelelő technikai megoldásokkal.

Fejlesztési követelmény:

Irányított megfigyelések elvégzése a lakóhelyen és környékén. Egyszerűbb felszíni formák felismerése, megnevezése szűkebb és tágabb környezetünkben. Jártasság a gyalogos közlekedés szabályainak alkalmazásában. Az utazással kapcsolatos helyes magatartásformák bemutatása és gyakorlati alkalmazása valós helyzetben. Tájékozottság az elemi szolgáltatások használatában (posta, közlekedés). Képesség tárgyak, jelenségek legjellemzőbb vonásainak megragadására, megjelenítésére.

Minimális teljesítmény:

Irányított megfigyelések elvégzése a lakóhely és környékén. Egyszerűbb felszíni formák felismerése, megnevezése szűkebb és tágabb környezetében. Az úttesten való átkelés szabályainak ismerete, tudatos, gyakorlati alkalmazása. Néhány- a lakóhelyen található- szolgáltatás bemutatása. (helye, szerepe, használata). Egyszerűbb tárgyak rajzolása különböző megfigyelés alapján. Egy mindennapos használati tárgy lerajzolása jellemző nézetből.

AZ ÉLŐ TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

A tanulók környezetében megfigyelhető növények és állatok főbb jellemzői, kapcsolatuk a környezetükkel. Élőlények nagy csoportjai (ember, állat, növény). Különbség a lágy- és fás szárú növények közözz. A környezetünkben élő állatok megismerése. Különbség a vadonélő és a háziállatok között. A fa tulajdonságai. Hurkapálcika tördelése, csiszolása, ragasztása. A helyes napirend kialakítása. A kultúrált étkezési szokások ismerete. A gyermekek által is elvégezhető háztartásimunkák, eljárások. Foglalkozások. Egyszerű ételek, saláták elkészítése. Személyes és közös élmények, helyzetek képi megjelenítése. Különböző témák, történetek megjelenítése (illusztráció, képsorozat).

Fejlesztési követelmény:

Legyen képes az élőlények főbb jellemzőit megfigyelni, elmondani, lerajzolni. Ismerje a fa, agyag, papír tulajdonságait. Legyen képes az anyagok takarékos felhasználására. Balesetmentes munkavégzés. Életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. Szülők foglalkozásának jellemzői. Élményközvetítő motívumok változatos szerepeltetése képen és plasztikában.

Minimális teljesítmény:

Fás szárú és lágyszárú növények (néhány) felismerése, részeinek megnevezése. Állatfajták felismerése, megnevezése. Növényekről és állatokról való gondoskodási formák felsorolása. Legyen képes a tanuló fából, agyagból egyszerű formák kialakítására. Tudja felszerelését előkészíteni, elrakni és rendbe tartani. Személyes élmény kifejezése a tanuló által választott megoldással.

TESTÜNK ÉS ÉLETMŰKÖDÉSEINK

Tananyag:

A 6-8 éves gyermek életműködéseinek főbb jellemzői, élettani igényei, leggyakoribb betegségei. Az egészséges táplálkozás, öltözködés és napirend elemi ismeretei. A mozgás egészségőrző élettani és mentális hatása. A gyakori fertőző betegségek megelőzésének, terjedésük megakadályozásának elemi szabályai. Gyermekbalesetek játék- és szabadidőben, megelőzésük lehetőségei. Az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele. Helyes testtartás, tisztálkodás, a kézmosás kötelező alkalmai. Értékszervek védelme. Ruházat tisztán tartása; zsebkendő használata. Emberalakok (család, legkedvesebb barát) ábrázolása.

Fejlesztési követelmény:

Figyelje saját testének élettani jellemzőit, ismerje fel életműködéseinek változását, egészségestől eltérő állapotát. Igény a mozgásra, a szabad levegőn való tartózkodásra és a rendszeres fizikai aktivitásra. A betegségmegelőző beállítódás erősödése. Helyes magatartás az egészségügyi szolgáltatások igénybevételekor (fogorvosnál). A higiénés szokások szükségességének belátása, együttműködés a szokásalakitásban. Az életkornak megfelelő szintű jártasság az emberi alak rajzolásában, festésében, mintázásában.

Minimális teljesítmény:

A tanuló főbb testméretei (magasság, tömeg), és életműködéseinek jellemző értékei (légzésszám, pulzus, testhőmérséklet). Az egészséges életmód elemi szabályainak ismerete. Teendők megnevezése betegség észlelésekor és baleset esetén, a mentők telefonszámának ismerete. Legyen képes az emberi test formájának rajzbeli megragadására.

ÉRTÉKELÉS

Természetismeret:

Rövid szóbeli beszámoló kérdések, képek segítségével. Ismereteikről rajzban számolnak be. A tanító a tanulókról folyamatosan feljegyzéseket készít. Szempontjai: önálló megismerő tevékenység, aktivitás, feladathoz való viszonyulás. Szóbeli értékelés folyamatos a tanév során. Félév és év végén szöveges értékelést kapnak a tanulók.

Technika:

Szövegesen értékelünk (szorgalmat, fejlődést, érdeklődést). Rendszeresen értékeljük a tanulók szóbeli megnyilvánulásait, munkadarabjait.

Rajz:

Szöveges értékelés negyedévenként. Szóbeli értékelés folyamatos.

ESZKÖZÖK:

Tanulói: Tankönyv: Mindennapok csodái

Fapálca, agyag, dobozok, textilhulladék, gipsz, fonal, gyöngy, bőr maradék, szalma, kukoricacsuhé, rajzlap, színes papírok, ceruzák (színes is), tempera, filctoll, vízfesték, ecsetek, szivacs-rongy, olló, ragasztó, gyurma.

Tanári: Tankönyv: Mindennapok csodái

Diavetítő, diakészlet, reprodukciók, videokazetták, időkerék (fali applikáció), hőmérő, öltöztető baba, mérőeszközök, évkerék (fali applikáció).

2.osztály

Óraszám: heti 3óra évi 111óra

Általános fejlesztési követelmények:

Legyen képes a természet jelenségeit és folyamatait észrevenni, azokat elemi szinten megfigyelni. Tanári irányítással tudjon egyszerű megfigyeléseket végezni. Ismerje fel a vizsgálódáshoz szükséges eszközöket. Vegye észre a természet szépségeit. Legyen gyakorlata a különböző tárgyak élőlények elemi szintű összehasonlításában. Szerezzen jártasságot a jelenségek megadott szempontú csoportosításában. Tapasztalatait saját szavaival egyszerűen tudja megfogalmazni. Ismerje meg környezetében előforduló fontosabb élő és élettelen anyagok néhány tulajdonságait. Ismerje a napszakok és évszakok változását. Az élmény képi megfogalmazásának képessége. Saját és a társak alkotásainak leírása. Ismerkedés a kifejezési eljárásokkal (festés, mintázás). Modellező anyagok (textil, agyag) tapasztalatból származó ismerete. Néhány egyszerű tárgy elkészítése minta után. Ismerkedés a mesterséges környezettel. Gyakorlottság adott szinten az eszközhasználatban. Takarékosság, balesetvédelem ismerete. Szabályismeret-, alkalmazás a biztonságos közlekedéshez. Személyes higiénia iránti igény.

Tartalom:

-Természetismeret:

A megismerési módszerek alapozása

Az élettelen természet alapismeretei

Tájékozódási alapismeretek

Az élő természet alapismeretei

Testünk és életműködéseink

–Rajz
–Technika
–Háztartástan

 

A MEGISMERÉSI MÓDSZEREK ALAPOZÁSA

Tananyag:

Egyszerű természeti jelenségek, összefüggések, anyagok és élőlények cselekvéses, tapasztalati úton történő megismerése. A közvetlen környezetben is előforduló növények és állatok megfigyelése. A tanulók környezetében megfigyelhető természeti anyagok (agyag, kőzet, levelek) és feldolgozott anyagok (papír, textil) tapasztalati megismerése, jellemző tulajdonságaik vizsgálata tárgyak, modellek készítése során. A megismert természeti és feldolgozott anyagokból tárgykészítés. Papír bevagdosása, fűzése, ragasztása. Láncfigurák készítése. Pontragasztás, foltragasztás. Játékkészítés hurkapálcából és termésből. Gomb felvarrás. Az anyagok megmunkálásához szükséges szerszámok használatának ismerete. A terv és a kész munka összevetése, kritikai elemzése. A háztartásban gyakran használt tárgyak, eszközök. Terítés alapszabályainak ismerete. Gyerekek által elvégezhető házimunkák. A vizuális nyelv alapelemei: vonal, szín, folt (síkforma). Az elemek elrendezése képsíkon, illetve térben. Az elemek egymáshoz való viszonya (ismétlés, ritmus).

Fejlesztési követelmény:

Megismerési módszerek elsajátítása: megfigyelés, leírás, összehasonlítás, csoportosítás, mérés, folyamatok nyomon követésének képessége. Környezet iránti pozitív hozzáállás kialakítása. Élő, élettelen természet védelme. Anyagok megfigyelése külső (hajlítható, merev, lágy) tulajdonságaik alapján. Összefüggések felismerése a tárgyak funkciója, anyaga, alakja és méretei között. Tárgykészítés saját ötletek tervszerű megvalósításával, egyre nagyobb önállósággal, a megtervezett munkamenet szerint. Célszerű és takarékos anyagfelhasználás. Az anyaghoz illő munkaeszköz megválasztása. Gyakorlottság a rendszeresen használt eszközökkel végzett műveletekben. Használja rendeltetésszerűen a mérőeszközöket (vonalzó, mérleg, mérőszalag). Balesetmentesen végezze a munkát. Kész munkák összehasonlítása az előzetes tervekkel. A ház körüli teendőkben való részvételhez szükséges alapvető készségek és feladattudat. Ismerje a családi munkamegosztást és vegyen részt benne. Gyerekek által is végezhető házimunkát végezzen. A vizuális nyelv alapelemeinek megfelelő kiválasztása. Ismerje a pont, vonal és folt kompozíciós eljárásában rejlő lehetőségeket.

Minimális teljesítmény:

A tanult módszerek felhasználása a természeti környezet megismeréséhez. A tapasztalatok kifejezése szóban, rajzban. Részvétel tárgykészítő tevékenységben. Rend, tisztaság megtartása munka közben. A munkaeszközök megbecsülése, rendeltetésszerű, balesetmentes használata. A kész munkadarab kipróbálása. Az életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. A vizuális nyelv alapelemeinek használata.

AZ ÉLETTELEN TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

Változások (időjárás, napszakok, évszakok) megfigyelése. Mérések (hosszúság, tömeg), mérőeszközök használata. Oldódás, olvadás fogalma. Modellépítés. Építés térben látszati rajzok alapján. Építmények” konstruálása (lakás, családi ház, település). A lakás belső terei: funkciójuk, beépítésük. A vásárlással kapcsolatos elemi fogalmak: piac, bolt, adás-vétel, pénz. A takarékosság jelentősége a mindennapi életben. A gyermekek élmény- és érzelemvilágához közel álló művészi alkotások (festmény, grafika, szobor). Személyes és közös élmények megjelenítése.

Fejlesztési követelmény:

Egyéni folyamatos megfigyelések, mérések, tapasztalatgyűjtés során egyszerű anyagok használata. Megfigyelések elmondása, rögzítése rajzban, írásban. Fedezzen fel ok-okozati kapcsolatokat a változások megfigyelése során. Folyamatos irányított megfigyelés, a tapasztalatok gyűjtése. Egyszerű modell, makett készítése a tanító szükség szerinti segítségadása mellett, egyéni vagy közös munkával. A környezet értékeinek védelme, személyes holmik megbecsülése. Vegyen részt a műalkotások megbeszélésében. Vizuális művészetek legfontosabb ágainak, műfajainak felismerése, megnevezése.

Minimális teljesítmény:

Az időjárás elemeinek, a napszakoknak, és az évszakoknak a neve. Ismerje az időjárás elemeinek nevét, a napszakok, évszakok, hónapok neveit. Egyszerű építmény készítése közös előkészítés után (társakkal). Lakás belső tereinek és funkciójának megnevezése. A mindennapi életből vett példák felsorolása takarékosságra. Néhány megismert műalkotás felismerése (reprodukción).

TÁJÉKOZÓDÁSI ALAPISMERETEK:

Tananyag:

Lakóhely, ház, saját lakcím pontos ismerete. Eligazodás az iskolaépületben. Útvonal otthontól az iskoláig. Felszíni formák megismerése lakóhelyünkön. A gyalogos közlekedés jellemzői, szabályai. Jobboldali közlekedés, jobb-kéz szabály megismerése. Az utazással kapcsolatos illemszabályok. A balesetek okai, következményei, megelőzésük lehetőségei. A szolgáltatások szerepe az ember életében. A lakóhelyen található szolgáltatások igénybevétele. Különböző meghatározott célú vizuális közlések létrehozása (jelek, magyarázó rajz) megfelelő technikai megoldásokkal.

Fejlesztési követelmény:

Irányított megfigyelések elvégzése a lakóhelyen és környékén. Egyszerűbb felszíni formák felismerése, megnevezése szűkebb és tágabb környezetünkben. Jártasság a gyalogos közlekedés szabályainak alkalmazásában. Az utazással kapcsolatos helyes magatartásformák bemutatása és gyakorlati alkalmazása valós helyzetben. Tájékozottság az elemi szolgáltatások használatában (posta, közlekedés). Képesség tárgyak, jelenségek legjellemzőbb vonásainak megragadására, megjelenítésére.

Minimális teljesítmény:

Irányított megfigyelések elvégzése a lakóhely és környékén. Egyszerűbb felszíni formák felismerése, megnevezése szűkebb és tágabb környezetében. Az úttesten való átkelés szabályainak ismerete, tudatos, gyakorlati alkalmazása. Néhány- a lakóhelyen található- szolgáltatás bemutatása. (helye, szerepe, használata). Egyszerűbb tárgyak rajzolása különböző megfigyelés alapján. Egy mindennapos használati tárgy lerajzolása jellemző nézetből.

AZ ÉLŐ TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

A tanulók környezetében megfigyelhető növények és állatok főbb jellemzői, kapcsolatuk a környezetükkel. Élőlények csoportosítása testfelépítés, mozgás, életmód, élőhely szerint. Állatok szerepe az ember életében. Gondoskodás a házban és ház körül élő állatokról. A fa tulajdonságai. Hurkapálcika tördelése, csiszolása, ragasztása. A helyes napirend kialakítása. A kultúrált étkezési szokások ismerete. A gyermekek által is elvégezhető háztartásmunkák, eljárások. Foglalkozások. Egyszerű ételek, saláták elkészítése. Személyes és közös élmények, helyzetek képi megjelenítése. Különböző témák, történetek megjelenítése (illusztráció, képsorozat).

Fejlesztési követelmény:

Legyen képes az élőlények főbb jellemzőit megfigyelni, elmondani, lerajzolni. Ismerje a fa, agyag, papír tulajdonságait. Legyen képes az anyagok takarékos felhasználására. Balesetmentes munkavégzés. Életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. Szülők foglalkozásának jellemzői. Élményközvetítő motívumok változatos szerepeltetése képen és plasztikában.

Minimális teljesítmény:

Fás szárú és lágyszárú növények (néhány) felismerése, részeinek megnevezése. Állatfajták felismerése, megnevezése. Növényekről és állatokról való gondoskodási formák felsorolása. A fa felhasználhatóságának lehetőségei a mindennapi életben. Ismerje a munka szeretetének fontosságát. Tudjon magának egyszerű uzsonnát készíteni. Személyes élmény kifejezése a tanuló által választott megoldással.

TESTÜNK ÉS ÉLETMŰKÖDÉSEINK

Tananyag:

A 6-8 éves gyermek életműködéseinek főbb jellemzői, élettani igényei, leggyakoribb betegségei. Az egészséges táplálkozás, öltözködés és napirend elemi ismeretei. A mozgás egészségőrző élettani és mentális hatása. A gyakori fertőző betegségek megelőzésének, terjedésük megakadályozásának elemi szabályai. Gyermekbalesetek játék- és szabadidőben, megelőzésük lehetőségei. Az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele. Helyes testtartás, tisztálkodás, a kézmosás kötelező alkalmai. Értékszervek védelme. Ruházat tisztán tartása; zsebkendő használata. Milyen vagyok? Élményfeldolgozások “saját személyünk” szerepeltetésével.

Fejlesztési követelmény:

Figyelje saját testének élettani jellemzőit, ismerje fel életműködéseinek változását, egészségestől eltérő állapotát. Igény a mozgásra, a szabad levegőn való tartózkodásra és a rendszeres fizikai aktivitásra. A betegségmegelőző beállítódás erősödése. Helyes magatartás az egészségügyi szolgáltatások igénybevételekor (fogorvosnál). A higiénés szokások szükségességének belátása, együttműködés a szokásalakításban. Az életkornak megfelelő szintű jártasság az emberi alak rajzolásában, festésében, mintázásában.

Minimális teljesítmény:

A tanuló főbb testméretei (magasság, tömeg), és életműködéseinek jellemző értékei (légzésszám, pulzus, testhőmérséklet). Az egészséges életmód elemi szabályainak ismerete. Teendők megnevezése betegség észlelésekor és baleset esetén, a mentők telefonszámának ismerete. Legyen jártas az életkorának megfelelő szintű emberábrázolásban.

ÉRTÉKELÉS

Természetismeret:

Önálló szóbeli beszámoló képek segítségével. Ismereteikről rajzban számolnak be. Tanítói feljegyzés a tanulók folyamatos megfigyelése alapján. Szempontjai: önálló megismerő tevékenység, feladatkészség, természet iránti vonzódás, aktivitás. Érdemjeggyel való értékelés a tanév során folyamatosan.

Technika:

Manuális tevékenység esztétikumát emeljük ki. Helyes magatartási és munkaszokások alkalmazását értékeljük. Értékelés módjai: - tanítói értékelés, önértékelés, egymás munkájának értékelése.

Értékelés osztályzattal.

Rajz: érdemjeggyel értékelünk. Szóbeli értékelés tanóra végén.

ESZKÖZÖK:

Tanulói: Tankönyv: Mindennapok csodái

Fapálca, agyag, dobozok, textilhulladék, gipsz, fonal, gyöngy, bőr maradék, szalma, kukoricacsuhé, rajzlap, színes papírok, ceruzák (színes is), tempera, filctoll, vízfesték, ecsetek, szivacs-rongy, olló, ragasztó, gyurma, vonalzó, tű, reszelő.

Tanári: Tankönyv: Mindennapok csodái

Diavetítő, diakészlet, reprodukciók, videokazetták, időkerék (fali applikáció), hőmérő, öltöztető baba, mérőeszközök, évkerék (fali applikáció).

3.osztály

Óraszám: heti3óra évi 111óra

Általános fejlesztési követelmények:

Vegye észre a természet szépségeit. Legyen képes a tárgyakat, élőlényeket észrevenni , elemi szinten megfigyelni. Ismerje a mérésekhez szükséges eszközöket. Szerezzen gyakorlottságot a hosszúság, tömeg mérésében. Legyen gyakorlata a különböző jelenségek jellemzőinek elemi szintű összehasonlításában. Tanári segítséggel tudja összehasonlítani környezetében lévő változásokat. Megfigyeléseit saját szavaival tudja megfogalmazni, és írásban rögzíteni. Tudja az egyszerű képi és szöveges információkat értelmezni. Ismerje a környezetében élő növények és állatok elterjedési területeit. Jártasság a látvány, tárgy megfigyelésében, ismertetésében. Alapvető kifejezőeszközök használata. A vizuális művészet műfaji tulajdonságainak megkülönböztetése. Ábrák, információ jelek elemzése és jelentésének megértése. Modellező anyagok (textil, fém) tapasztalatból származó ismerete. Jártasság a tervezési folyamat alaplépéseinek betartásában. Jártasság az egyszerű eszközzel végzett anyagalakításban. Alakfelismerés, arányok mérlegelése. Értékelés adott szempontok szerint. Gyakorlottság az adott szinten elvárható szerszámhasználatban. Elemi munkaszokások: Helyes testtartás, munkamegosztás. A közlekedéssel kapcsolatos helyes magatartási szokások. Az egészségmegőrzés alapvető szabályainak alkalmazása.

Tartalom:

-Természetismeret:

A megismerési módszerek alapozása

Az élettelen természet alapismeretei

Tájékozódási alapismeretek

Az élő természet alapismeretei

Testünk és életműködéseink

–Rajz
–Technika
–Háztartástan

 

A MEGISMERÉSI MÓDSZEREK ALAPOZÁSA

Tananyag:

Egyszerű természeti jelenségek, összefüggések, anyagok és élőlények cselekvéses, tapasztalati úton történő megismerése. A közvetlen környezetben is előforduló növények és állazok megfigyelése. Anyagok és alakításuk. A tanulók környezetében megfigyelhető természeti anyagok, és feldolgozott anyagok tapasztalati megismerése, jellemző tulajdonságaik vizsgálata tárgyak, modellek készítése során. Az anyagok csoportosítása a felismert tulajdonságok alapján. A megismert természeti anyagokból tárgykészítés. Az anyagok megmunkálásához szükséges eszközök és szerszámok. A szerszámhasználat ismeretei és munkafogásai. A terv és a kész munka összevetése. Házimunkák. A háztartásban gyakran használt tárgyak, eszközök. A gyerekek által is elvégezhető háztartási munkák, eljárások. Munkamegosztás a családban (bevásárlás, takarítás, vendégvárás, betegápolás). Tárgy és környezetkultúra. A tárgyalkotó folyamat (helyzet felismerés, ötlet, elkészítés) összefüggéseinek megérzése, megfelelő (játékos, meseszerű) témák feldolgozásával. A közvetlen környezet (otthon, iskola, utca) és az ünnepi szokások tárgyaiban a tartalom és a forma kapcsolatának megismerése. Anyagalakítás, konstruálás.

Fejlesztési követelmény:

Megismerési módszerek elsajátítása: megfigyelés, leírás, összehasonlitás, csoportositás, mérés, folyamatok nyomon követésének képessége. Az élet tisztelete, a természet épsége, ha kell megvédése) iránti igény és pozitív beállítódás. Anyagok megfigyelése külső és szerkezeti tulajdonságai alapján. Összefüggések felismerése a tárgyak funkciója, anyaga, alakja és méretei között. Tárgykészítés saját ötletek tervszerű megvalósításával. Célszerű és takarékos anyagfelhasználás. A ház körüli teendőkben való részvételhez szükséges alapvető készségek. Figyelem a követendő minta megértésében, fantázia a tervezésben, következetesség az elkészítésben. Képesség a közismert tárgyak formája és tartalma közötti kapcsolat felismerésére és értelmezésére. Jártasság az eszköz nélküli eljárásokban, egyszerű kézi szerszámok használata.

Minimális teljesítmény:

A tanult módszerek felhasználása a természeti környezet megismeréséhez. A tapasztalatok kifejezése szóban, rajzban, írásban. Részvétel tárgykészítő tevékenységben. Rend, tisztaság megtartása munka közben. A hulladékok szelektív gyűjtése. A munkaeszközök megbecsülése, rendeltetésszerű, balesetmentes használata. A kész munkadarab kipróbálása. Az életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. Egyszerű tárgyak kialakitása, vagy minta utáni elkészítése. A forma, a funkció, az anyag és a méter közötti összefüggés megértése néhány tárgy megfigyelésén keresztül. Néhány modellező anyag és alakitásának ismerete.

AZ ÉLETTELEN TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

A különféle anyagok (ásványok, fémek) érzékelhető tulajdonságainak megfigyelése, mérése. Változások (oldódás, olvadás, égés, időjárás, napszakok, évszakok) megfigyelése. Az egészséges táplálkozás, öltözködés és napirend elemi ismerete. A gyakori fertőző betegségek megelőzésének, terjedésük megakadályozásának elemi szabályai. Gyermek balesetek megelőzése. Az egészséget károsító szerek veszélyei. Az egészségügyi szolgáltatások igénybevétele. Helyes testtartás, tisztálkodás. Érzékszervek védelme. Ruházat tisztántartása, zsebkendő használata. A szolgáltatások szerepe az ember életében. A lakóhelyen található szolgáltatások igénybevétele. A vizuális nyelv alapelemei: vonal, szín, folt (síkforma), tömeg (térforma). Az elemek elrendezése képsíkban, illetve térben. Az elemek egymáshoz való viszonya, szimmetria, kiemelés.

Fejlesztési követelmény:

Egyéni folyamatos megfigyelések, mérések, tapasztalatgyűjtés során egyszerű anyagok használata. Megfigyelések elmondása, rögzitése rajzban, írásban. Fedezzen fel ok-okozati kapcsolatokat a változások megfigyelése során. Folyamatos irányított megfigyelés, tapasztalatok gyűjtése. Igény a mozgásra, a szabad levegőn való tartózkodásra és a rendszeres fizikai aktivitásra. A betegségmegelőző beállítódás erősödése. Az egészségmegőrzés jelentőségének felismerése, a károsító hatások elutasítása. Helyes magatartás az eü. Szolgáltatások igénybevételekor. A higiénés szokások szükségességének belátása, együttműködés a szokásalakításban. Tájékozottság az elemi szolgáltatások használatában (posta, közlekedés). Az analógiák felismerése a látványban és az ábrázolásban. A vizuális nyelv alapelemeinek, kompozíciós eljárásainak a kifejezési szándéknak megfelelő kiválasztása.

Minimális teljesítmény:

A különféle halmazállapotú anyagok főbb jellemzői. A leggyakrabban előforduló mértékek használata. Az olvadás és oldódás szavak helyes használata. Az időjárás elemeinek, a napszakoknak és az évszakoknak a neve. Az egészséges életmód elemi szabályainak ismerete. Teendők megnevezése betegség észlelésekor és baleset esetén, a mentők telefonszámának ismerete. Elemi higiénés szokások. Néhány –a lakóhelyen található- szolgáltatás bemutatása (helye, szerepe, használata). Különféle színek, formák megkülönböztetése, megnevezése. A vizuális nyelv alapelemeinek, egyszerű kompozíciós eljárásainak a kifejezési szándékkal adekvát használata.

AZ ÉLŐ TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

A tanulók környezetében megfigyelhető növények (petúnia, vadgesztenye) és állatok (kecske, sün, hal) főbb jellemzői, kapcsolatuk a környezetükkel. Gazdálkodás. Családi költségvetés, bevétel-kiadás, megtakarítás, zsebpénz. Takarékosság. A takarékosság jelentősége a mindennapi életben. Mivel takarékoskodjunk? Hogyan? (pénzzel, idővel, energiával, fogyasztási cikkel) Vizuális kommunikáció. Különböző meghatározott célú vizuális közlések létrehozása (alaprajz, térkép, folyamatábra, családfa) megfelelő technikai megoldásokkal. Egyszerű látvány (növények, tárgyak) rajzolása megfigyelés alapján, különböző nézetekből. Befogadás, megismerés. Látványok és ábrázolások elemzése, jelentésük “olvasása”, értelmezése (értelmezés, ok-okozati összefüggések). Ábrázolási konvenciók (jelzések, jelek, jelképek). Olvasás gesztusokból (testbeszéd).

Fejlesztési követelmények:

Legyen képes az élőlények főbb jellemzőit megfigyelni, majd elmondani, leírni, lerajzolni. Munkahelyek, foglalkozások bemutatása segítségadással. Tájékozódás a jövedelemfajtákról. A bevétel és kiadás egyszerű összefüggéseinek megértése. Elemi tájékozottság a családi alapellátáshoz tartozó termékek árairól. A környezet értékeinek védelme, személyes holmik megbecsülése. Képesség tárgyak, növények, jelenségek, folyamatok legjellemzőbb vonásainak megragadására, megjelenítésére. Térbeli ábrázolás konvencionális jelzéseinek biztonságos alkalmazása. Elemi szintű látvány- és ábrázolás

képesség. Ábrázolás leírása, közlési tartalmának megfogalmazása.

Minimális teljesítmény:

Egy fás szárú, egy lágyszárú növény, egy emlős, egy madár, egy gerinctelen állat testrészeinek felismerése és megnevezése. A növények és állatok életéhez szükséges környezeti feltételek felsorolása. Szülők, hozzátartozók foglalkozásának megnevezése, néhány jellemzőjének felsorolása. A mindennapi életből vett példák felsorolása takarékosságra. Egyszerű tárgyak, növények megrajzolása különböző nézetekből megfigyelés alapján.

TESTÜNK ÉS ÉLETMŰKÖDÉSEINK

Tananyag:

A 8-10 éves gyermek életműködéseinek (mozgás, táplálkozás, légzés) főbb jellemzői, élettani igényei (pihenés, hőháztartás, tápanyagok) leggyakoribb betegségei. Közlekedés. A kerékpáros közlekedés jellemzői, szabályai. A távolsági tömegközlekedés szerepe, eszközei, használatuk helyes módja. A balesetek okai, következményei, megelőzésük lehetőségei. Kifejezés, képzőművészet. Személyes és közös élmények, emlékek, elképzelt helyzetek képi megjelenítése. Különböző témák, történetek megjelenítése.

Fejlesztési követelmény:

Figyelje saját testének élettani jellemzőit. Jártasság a kerékpáros közlekedés szabályainak alkalmazásában. A balesetmentes járműhasználat szabályainak felsorolása, megmagyarázása. Utazással kapcsolatos helyes magatartásformák. Élményközvetitő motívumok változatos szerepeltetése képen és plasztikában.

Minimális teljesítmény:

A tanuló főbb testméretei (magasság, tömeg) és életműködéseinek jellemző értékei (légzésszám, pulzusszám, testhőmérséklet). Az úttesten való átkelés szabályainak ismerete, tudatos gyakorlati alkalmazása. Járműhasználattal kapcsolatos veszélyhelyzetek értelmezése, a balesetek megelőzési lehetőségének ismerete. Személyes élmény kifejezése a tanuló által választott megoldással. Egy saját választású műalkotás leírása, fontosabb jellemzőinek értelmezése.

ÉRTÉKELÉS

Összefüggő, rövid szóbeli beszámolók. Témazáró írásban témakörönként. Félévkor, év végén értékelés osztályzattal. Technikából egymás munkájának értékelése. Értékelés témák, feladatsorok végén.

ESZKÖZÖK

Tankönyv: Csuka Tamásné: Mindennapok csodái

Diaképek, szemléltetőképek, szertári felszerelések, homokasztal, technika csomag (3.o számára), színes kivágó lapok, olló, ragasztó, rajzlap, dosszié, színes ceruzák, festék, ecset, zsírkréta, filctoll, ecsettál, vonalzó.

4.osztály

Óraszám: heti 4óra évi 148óra

Általános fejlesztési követelmény:

Legyen képes a természet jelenségeit és folyamatait észrevenni és azokat elemezni. Szerezzen gyakorlottságot a mindennapi életben előforduló mérésekben. Legyen gyakorlata a különböző tárgyak, élőlények, jelenségek jellemzőinek elemi szintű összehasonlitásában. Tanári segítséggel tudja összehasonlítani a környezetében megnyilvánuló kölcsönhatásokat. Megfigyeléseit, tapasztalatait egyszerűen tudja megfogalmazni, leírni. Tudjon a térképen tájékozódni. Ismeretei ébresszék rá, hogy felelős a természet jövőjéért. Tartózkodjék az élvezeti és kábítószerek kipróbálásától. Tudjon tájékozódni lakóhelyén és annak a környékén. Ismerje Magyarországon belül lakóhelye, Európán belül Magyarország elhelyezkedését. Ismerje a környezetében élő növények és állatok elterjedési területét. Az alapvető képi kifejezőeszközök, ábrázolásmódok, kompozíciós eljárások megismerése és alkalmazása. Az élmény képi megfogalmazásának képessége. A vizuális művészet műfaji tulajdonságainak megkülönböztetése. Ábrák készítésének technikai jártasságai. A közvetlen környezetben található tárgyak megfigyelése, megítélése a legfontosabb tervezési alapelvek szerint. A technikai környezet szempontokkal irányított megfigyelése; okok és összefüggések keresése. Mérés cm pontossággal. Egy adott terv megoldása. Alakfelismerés, arányok mérlegelése. Gyakorlottság az adott szinten elvárható eszköz- és szerszámhasználatban. A közlekedéssel kapcsolatos helyes magatartási szokások, szabályismeret, szabályalkalmazás. Az egészségmegőrzés alapvető szabályainak alkalmazása.

Tartalom:

-Természetismeret:

A megismerési módszerek alapozása

Az élettelen természet alapismeretei

Tájékozódási alapismeretek

Az élő természet alapismeretei

Testünk és életműködéseink

–Rajz
–Technika
–Háztartástan

-Társadalmi ismeretek

A MEGISMERÉSI MÓDSZEREK ALAPOZÁSA

Tartalom:

Egyszerű természeti jelenségek, összefüggések tapasztalati úton történő megismerése. Növények, állatok megfigyelése. Anyagok és élőlények megismerése. Anyagok megismerése, csoportosítása, anyagokból tárgykészítés, szerszámhasználat, a munka kritikai elemzése. A háztartásban használt tárgyak, eszközök. Háztartási munkák. Alkotás: A tárgyalkotó folyamat, összefüggések megérzése. Befogadás, megismerés: ünnepi szokások megismerése. Technikák: Anyagalakítás, konstruálás.

Fejlesztési követelmény:

Megfigyelési módszerek elsajátítása. Az élet tisztelete, megvédése. Anyagok tulajdonságai. Összefüggések felismerése a tárgyak anyaga és alakja, méretei között. Tárgykészítés. Takarékos anyagfelhasználás. Illő munkaeszköz megválasztása. Gyakorlottság eszközhasználatban. Alapvető készségek a ház körüli teendőkben. Figyelem a követendő minta megértésében, fantázia a tervezésben, következetesség az elkészítésben. Képesség a közismert tárgyak formája és tartalma közötti kapcsolat felismerésére és értelmezésére. Jártasság szerszámok használatában.

Minimális teljesítmény:

A tanult módszerek felhasználása a természeti környezet megismeréséhez. A tapasztalatok kifejezése szóban, rajzban, írásban. Részvétel tárgykészítő tevékenységben. Rend, tisztaság megtartása munka közben. A munkaeszközök megbecsülése, balesetmentes használata. Az életkornak megfelelő önkiszolgáló tevékenység. Egyszerű tárgyak elkészítése anyagszerű formálással.

AZ ÉLETTELEN TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

Az anyagok tulajdonságainak megfigyelése, mérése. Változások megfigyelése. A talaj, a vizek, a levegő szennyeződései. Egészséges táplálkozás, öltözködés és napirend ismeretei. Gyakori fertőző betegségek megelőzése. Gyermekbalesetek megelőzése. Egészséget károsító szerek veszélyei. Az eü. Szolgáltatások igénybevétele. Helyes testtartás, tisztálkodás. Érzékszervek védelme. A szolgáltatások szerepe az ember életében. A lakóhelyen található szolgáltatások igénybevétele. A vizuális nyelv alapelemei: folt, tömeg. Az elemek elrendezése képsíkban, térképen. Az elemek egymáshoz való viszonya.

Fejlesztési követelmény:

Egyéni folyamatos megfigyelések, mérések. Megfigyelések elmondása, rögzítése rajzban és írásban. Ok-okozati összefüggések felismerése. Tartózkodás a szabadban, fizikai aktivitás. Betegségmegelőzés erősödése. A károsító hatások elutasítása. Helyes magatartás az eü. Szolgáltatások igénybevételekor. Higiénés szokások kialakitása. Tájékozottság az elemi szolgáltatások használatában. Az analógiák felismerése a látványban és az ábrázolásban. A vizuális nyelv alapelemeinek szándéknak megfelelő kiválasztása.

Minimális teljesítmény:

A leggyakrabban előforduló mértékek helyes használata. Az időjárás elemei, évszakok. A talaj, a víz, a levegő szennyeződésének megelőzése. Az egészséges életmód elemi szabályainak ismerete. Teendők balesetnél. Elemi higiénés szokások. Néhány- a lakóhelyen található- szolgáltatás bemutatása. Különböző színek, formák, elrendezési módok megkülönböztetése, megnevezése. Egyszerű kompozíciós eljárások adekvát használata.

TÁJÉKOZÓDÁSI ALAPISMERETEK

Tananyag:

Felszíni formák, vizek. A fő világtájak. Alaprajzok, térképvázlatok. A lakóhely és környékének term. Földrajza. Tervek, vázlatrajz készítése. Alaprajz, nézetrajz egyszerű tárgyakról. Ábrázolás a térbeli helyzet érzékeléséhez, modellalkotáshoz. Mérés, méretek szerepe. A munkamenet tervezése. Különböző, meghatározott célú vizuális közlések létrehozása. Egyszerű látvány rajzolása különböző nézetekből. Modellépítés, lakás, családi ház. Nevezetességek, érdekességek a lakóhely történetéből. Ismerkedés a lakóhely hagyományaival, a hagyományok ápolása. A táj természeti szépségei, kulturális értékei, népművészete, szolgáltatásai, közlekedése, gazdasági élete. Hazánk: Magyarország. Elhelyezkedése Európában. Szomszédos országok. Magyarország lakói, nemzetiségek. A főváros. A környezet és ünnepi szokások megismerése. Megyéink. Hazánk természeti szépségei, kincsei, kulturális értékeink.

Fejlesztési követelmények:

A felszíni formák felismerése a térképen. Legyen képes a világtájak megmutatására. Térbeli tájékozódás a térképvázlatok alapján. Lényegkiemelés, rajzos ábrázolási technikák elsajátítása. Hosszúság-, távolságbecslésben gyakorlottság. Próbálkozások egyéni ötletek terveinek elkészítésére. Makett készítése. Folyamatok megjelenítése képben. Térbeli ábrázolás. A tárgyak tartalma és formája kapcsolódik. Feljegyzések készítése helyszíni megfigyelésekről, néprajzi gyűjtőmunkáról, a gyűjtött anyag feldolgozása, rendszerezése, elemzése. Helyszínek megtalálása a térképen. Kulturális értékek bemutatása szóban segítséggel.

Minimális teljesítmény:

Ismerje a felszíni formákat, vizeket. Nevezze meg a világtájakat. A lakóhelyhez közeli kirándulóhely megnevezése és leírása. Tudjon útbaigazítani lakóhelyén idegent. Alaprajz, nézetrajz és tárgy megfeleltetése. Mérés cm pontossággal. Mérési eredmények feljegyzése, mérések leolvasása rajzos ábráról. Tárgyak rajzolása különböző nézetből, emlékezetből is. Ház-, lakás funkcióinak megnevezése. A forma, funkció, anyag, méret összefüggései. Tudjon tanítói segítséggel beszámolni a táj és a lakóhely jellemzőiről és a nevezetességeiről. Országunk, fővárosunk neve, hivatalos nyelve. Etnikai csoportok, nemzetiségek felsorolása.

AZ ÉLŐ TERMÉSZET ALAPISMERETEI

Tananyag:

A környezet növényei, állatai. Technikák: rajzolás grafittal, krétával. Festés temperával, vízfestékkel. Kollázs. Mintázás. Papírkivágás-, hajtogatás. Modellkészítés papírból. Nyomtatás, préselés.

Fejlesztési követelmény:

Legyen képes élőlények főbb jellemzőit megfigyelni, elmondani leírni, lerajzolni. A környezetben megfigyelhető természeti anyagok és feldolgozott anyagok tulajdonságai, csoportosítása, tárgykészítés. Jártasság rajzolásban, festésben, mintázásban, modellkészítésben.

Minimális teljesítmény:

Egy fás szárú, egy lágyszárú növény, egy emlős, egy madár, egy gerinctelen állat testrészeinek felismerése és megnevezése. A növények és állatok életéhez szükséges környezeti feltételek felsorolása. Jártasság a rajzolásban, vízfestésben és más kedvelő technikában. Adott szinek keverése. Modell készítése választott technikával, segítséggel.

TESTÜNK ÉS ÉLETMŰKÖDÉSEINK

Tananyag:

A gyermek életműködésének főbb jellemzői, élettani igényei, leggyakoribb betegségei. A gyalogos közlekedés szabályai. Helyi-, és távolsági tömegközlekedés használata. Illemszabályai. A kerékpáros közlekedés szabályai. Balesetek megelőzése. Családi költségvetés, bevétel- kiadás, megtakarítás, zsebpénz. A vásárlással kapcsolatos elemi fogalmak. Takarékosság pénzzel, idővel, energiával. Személyes és közös élmények képi megjelenítése. Művészeti élmények feldolgozása síkban, térben. A műalkotások technikájának ismertetése. Látványok és ábrázolások elemzése. Olvasás gesztusokból.

Fejlesztési követelmény:

Figyelje saját testének élettani jellemzőit, ismerje fel életműködésének változását, az egészségestől való eltérő állapotát. Jártasság a gyalogos közlekedésben. A járműhasználat szabályait sorolja fel. Munkahelyek, foglalkozások bemutatása segítséggel. Tájékozottság a jövedelem fajtákról. A pénz szerepének felismerése. Árak ismerete. A környezet és személyes holmik megbecsülése. Vegyen részt műalkotások megismerésében. Művészetek ágai, műfajai felismerése, megnevezése.

Minimális teljesítmény:

A tanuló főbb testméretei és életműködéseinek jellemző értékei. Ismerje a gyalogos közlekedés szabályait, alkalmazza is. Járműhasználattal kapcsolatos veszélyhelyzetek értelmezése, a balesetek megelőzési lehetőségeinek ismerete. Szülők, hozzátartozók foglalkozásának megnevezése, jellemzőinek felsorolása. A mindennapi életből vett példák felsorolása takarékosságra. Személyes élmény kifejezése a tanuló által választott megoldással. Egy saját választású műalkotás leírása, fontosabb jellemzőinek értelmezése.

ELLENŐRZÉS-ÉRTÉKELÉS

Összefüggő 3-4 perces szóbeli beszámolók. Rövid, jelzésértékű tudáspróbák a tanév folyamán. Témazáró témakörönként. Félévkor, évvégén osztályzat. Technikánál önértékelés, egymás munkájának értékelése. Szóbeli értékelés óra végén. Numerikus értékelés témák, feladatsorok végén. Színvonalas munkák kiállítása.

ESZKÖZÖK

Tankönyv: Mindennapok csodája

Biológiai album, Első atlaszom, diaképek, szemléltetőképek, szertári felszerelések, homokasztal, falitérkép, iránytű.

Anyagok, szerszámok: papír, fonal, filc, fa, ragasztó, rajzlap, vonalzó, olló, tű, színes papírok, tempera, vízfesték, ecsetek, modellállvány.