SOROS ALAPÍTVÁNY If You '98

[Fõoldal] [Pályázatok] [Seregélyes] [Arcok] [Fotóalbum]



BARÁTSÁG


 

1.MENNYIRE  TARTOD FONTOSNAK  A  BARÁTSÁGOT?
A. PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
BARÁT ?  az a személy, akit ( kölcsönös ) bizalom, ragaszkodás és szeretet köt hozzánk
BARÁTSÁG ?  két vagy több személy között lévõ baráti érzelem, viszony

A kapcsolatok sok-sok változatával találkozhatunk a hétköznapi életben. Vannak rokoni, baráti, házastársi, szerelmi, munkatársi, szomszédi, különféle partnerkapcsolatok, amelyek jellegüket ( a kötõdés és  a meghittség fokát ) tekintve tovább differenciálódnak tartós, szoros, felszínes, bizalmas, intim és hasonló kapcsolatféleségekre. A kapcsolatok kétféle okból jöhetnek létre: valamely konkrét szükséglet kielégítése (  a társadalmi munkamegosztásból következõ cél ) érdekében, azaz szervezés útján és érzelmi alapon. Az elõbbit formális, az utóbbit informális kapcsolatnak nevezzük. A formális kapcsolat tulajdonképpen társadalmi kényszerhelyzet, amelyben a partnerek viszonyát az érdekekben való egyezés, a közös cél szabályozza. A formális kapcsolatban állók együttmûködése normákhoz kötött, kapcsolattartásuk, kommunikálásuk tartalma csak a közösen végzett tevékenységgel szorosan összefüggõ témákra terjed ki és a közlés nyíltsága ( õszintesége ) is csupán erre a körre korlátozottan érvényesül. Formális kapcsolatnak minõsül a munkatársi ( kollegiális )  kapcsolat, minden szervezeti és alkalomszerû partnerkapcsolat.
Az informális kapcsolatok ( mint amilyen többek között a baráti kapcsolat ) közös értékszempontokon, a normákban való egyezésen nyugvó, bizalmas ( intim ) kapcsolatok, amelyekben a felek viszonya kötetlen, együttmûködésüknek nincsenek elõirt szabályai, kommunikálásuk témái sem korlátozottak, s közléseiket is  a nyíltság, az õszinteség jellemzi.
Miért keresik az emberek egymás társaságát olyan kitartóan? Az emberi szociabilitásra  többféle pszichológiai magyarázat létezik. Egyes gondolkodók szerint a társak jelenléte önmagában jutalmazó, megerõsítõ jellegû. Más vélemények szerint az emberek társasága azért szükséges számunkra, hogy képesek legyünk önmagunk értékelésére. A társas összehasonlítás folyamataként az emberek másokhoz viszonyítva értékelik önmagukat. A magyarázathoz azonban nem kell ilyen messzire, a lélek és a gondolkodás ilyen mélységeibe behatolni, hisz azért keressük embertársaink társaságát, hogy beszélgethessünk, nevethessünk  valakivel.
B. FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 



 


„A barátság nagyon fontos, ez az az emberi kapcsolat, ami a legtovább tart és a legnehezebb szétrombolni.” (1.)
„Barátokra mindig nagy szükség van, nélkülük az ember magányos lenne és zárkózott.” (418.)
„A barátság nagyon fontos. Az ember társas lény és az élet minden területén, minden helyzetben szüksége van barátokra.” (517.)

C.  KÖVETKEZTETÉS
A barátságot szinte mindenki nagyon fontosnak tartotta, a diákévek és  a késõbbi idõszakok állandó és nélkülözhetetlen élet-eleme.
 

2.  HOL  ISMERTED  MEG  A  BARÁTAIDAT?
A.  PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
A barátságok alapjai az azonos érdeklõdési kör, a közelség. A kapcsolatok kialakulásának lehetõségét azon közegek szolgálják, ahol az elõbbi két feltétel együttesen megtalálható.
B.  FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
Azon helyek, ahol a legtöbben barátokat szereztek:
? ISKOLA
? LAKÓKÖRNYEZET
? SZÓRAKOZÓHELYEK
? RENDEZVÉNYEK, KONCERTEK
? SPORTEGYESÜLETEK,  KÜLÖNBÖZÕ  KLUBOK
? KOLLÉGIUM

C. KÖVETKEZTETÉS
Legtöbbek barátai köre azokból tevõdik össze, akikkel idejük legnagyobb részét együtt töltik. Kevesebbre datálódik ugyan azon válaszok száma, melyek szerint az emberek közötti barátság egészen gyermekkoruk óta tart, de e kettõ nem zárja ki egymást.
 

3.  MIT  TARTASZ  FONTOSNAK  EGY   BARÁTBAN?
A.  PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
Madarat tolláról, embert barátjáról - attitûdhasonlóság és vonzalom
ATTITÛD ? beállítottság, irányultság, viselkedési kézség

A kapcsolatok talán egyik legfontosabb eleme az attitûdök hasonlósága. Ennek a ténynek  már Arisztotelész is tudatában volt: „Barátok azok, akik számára ugyanaz jó illetve rossz, s akiknek… ugyanazok a barátaik, azokat szeretjük, akik hasonlítanak ránk és ugyanazokat a célokat követik… akik ugyanazokra a dolgokra vágynak, mint mi.”

B. FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 
 
 

 lányok  fiúk
  õszinteség
  megértés
  tolerancia
  megbízhatóság
  empátia
titoktartás    humor
ne használjon ki    ne verjen át
ne nyomja el a másikat    egyenesség
segítõkészség

C.  KÖVETKEZTETÉS
A barátságban mindkét nem egyformán fontosnak tartott néhány kritériumot, azonban vannak eltérések, miszerint a titoktartás és a segítõkészség sokkal fontosabb a nõknél, még  a férfiaknál  a hiúság és az egoizmus nagyon visszás egy baráti kapcsolatban. A hasonló érdeklõdési kör egyaránt fontos, még az erõsebbik nem képviselõi elképzelhetetlennek tartják egy barátságban a különbözõ gondolkodási módot.
Az egyik legfontosabb tényezõ azonban mindenki számára a feltétel nélküli szeretet és elfogadás, melyet Shakespeare szavaival illusztrálhatunk a legszebben: „Barát az, ki mindent tud rólad és mégis szeret.”
 

4.  VÉLEMÉNYED  SZERINT  VAN  KÜLÖNBSÉG  EGY  BARÁT  ÉS EGY  HAVER  KÖZÖTT?
A.  PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
A haver szót a barát szinonimájaként alkalmazza  a szótár. A valóságban, a köztudatban azonban a  két fogalom más jelentéssel bír. A két ember között kialakuló személyes kapcsolat kiépítése lépcsõfokok megtételével jár. A kezdeti szimpátia, a köszönõviszony, a beszédbe elegyedések, a komolyabb beszélgetések, a titkok megosztása, és végül, de nem utolsó sorban az erõs baráti szálak kialakulása - mindez bonyolult folyamat. Elõször talán nem is igazán lehet megállapítani, hogy egy-egy emberrel a késõbbiekben hogyan alakul a viszonyunk.
B. FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 



 




„A haverokkal szombatonként találkozok a diszkóban, dumálunk egy kicsit         ( többnyire közhelyekrõl ), aztán egy hétig újra el vannak felejtve.” (287.)
„Óriási különbség van a barát és a haver között. Barát csak néhány adódik az ember életében, haver akár több millió is.” (587.)
„Természetesen. Egy haverral bulizok, beszélgetek, de egy baráttal jóban-rosszban együtt vagyok.” (592.)
„A haver alkalmi, a barát örök kapcsolat.”(641.)
C. KÖVETKEZTETÉS
A két fogalom elkülönítése egyértelmû, ennek okának megmagyarázása azonban már nehezebb feladat. A haverság egy alkalmi, lazább, felszínesebb kapcsolat. A haverral általában  az ember nem igazán osztja meg a problémáit; meghittebb, komolyabb beszélgetésre nincs mód. A haverokkal inkább csak együtt vannak az emberek, mint sem egymásért, nem úgy, mint a barátok. A barátság bensõségesebb, személyesebb kapcsolat, mód és lehetõség nyílik a problémák megvitatására, titkok megosztására illetve komolyabb beszélgetésekre egy ilyen kapcsolatban. És a baráti kapcsolatok meghittsége, összetettsége miatt az embernek nincs túl sok barátja, fõleg igaz barátja.
 

5.  VAN-E  OLYAN  IGAZ  BARÁTOD, AKIBEN TELJESEN MEGBÍZOL?
A.  PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
Mint már tárgyaltuk, a barátság egyik alapfeltétele a kölcsönös bizalom. Két barát megbízik egymásban, s a kapcsolat mélységétõl, megalapozottságától, valamint a két partner nyíltságától függ, hogy a megbeszélt közös dolgok mennyire személyesek illetve mennyire tartoznak a felek ‘féltett titkai’ közé. Minél többet ad ki magából az ember és fõleg minél több embernek, annál inkább sebezhetõvé és kiszolgáltatottá válik a többiek elõtt.
B.  FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 



 


C.  KÖVETKEZTETÉS
A fiatalok többsége rendelkezik legalább egy olyan igaz baráttal, akiben teljes mértékben megbízik. Néhány esetben ez a számadat kettõ vagy esetlegesen még annál is több. Az, hogy valakinek van igaz barátja, azon egyszerû okkal magyarázható, hogy a két fél kölcsönösen bizalommal viseltetik egymás iránt. Azon kérdésre azonban, hogy valakinek miért nincs igaz barátja, az alábbi válaszlehetõségek állíthatóak fel:
?  nem igényli, illetve nem tud senkiben teljes mértékben megbízni;
?  csalódott már barátokban és ezáltal nem fedi fel legbelsõbb énjét
 senkinek;
?  nincs olyan barátja, akivel olyan mély lenne a kapcsolata, hogy beavassa
 a legszemélyesebb dolgaiba.
 Mindazonáltal az embernek szüksége van egy bizonyos szabadságra, így vannak dolgok, melyeket esetlegesen a legigazabb barát elõtt sem fed fel.

6.  SZERINTED  VAN  / ELÉG /  IDEJE  AZ  EMBEREKNEK  EGYMÁSRA?
A.  PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
„Vad rohanás ez az élet!” A hétköznapok egyhangú monotonságában néha elfelejtenek az emberek élni. Megy a mindennapos hajsza, a megszokott mederben folyik az élet-víz és hajlamosak megfeledkezni arról, hogy valójában azért vagyunk a Földön, hogy éljünk. És ez az élet arról szól, hogy odafigyeljünk magunkra és embertársainkra.
B. FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 


„Az tény, hogy nagyon pörgõsek manapság az emberek hétköznapjai, de az a véleményem, hogy aki akar az tud idõt szakítani a  másikra.”  (420.)
„Az életritmusunk, az életvitelünk egyre inkább lehetetlenné teszi az ilyetén kapcsolatok ápolását. De ha akarjuk erre is van idõnk.” (493.)
„A családomra, a barátaimra, azokra akik fontosak nekem, mindig szakitok idõt; ennek az a visszaütõje, hogy sokszor magamra nem tudok annyi idõt szánni, amennyit szeretnék.„ (517.)

C. KÖVETKEZTETÉS
A vélemények megoszlanak. Az tény, hogy egyre kevesebb idõ jut a családra, a barátokra, a szeretettekre és önmagukra. Ez többek között magyarázható a felfokozott élettempóval, a megemelkedett követelményekkel és számos más, életünket befolyásoló tényezõvel. Az is tény viszont, hogy az ember mindig arra szakít idõt, amire igazán akar. És ha valami vagy valaki igazán fontos neki, akkor úgy próbálja beosztani az idejét, hogy jusson mindenre.
 
 

7.  MENNYIRE  TARTOD  FONTOSNAK  AZ  ÕSZINTESÉGET  A  KÜLÖNBÖZÕ  EMBERI  KAPCSOLATOKBAN?
A. PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
ÕSZINTESÉG ? az a jellembeli tulajdonság, hogy valaki õszinte
ÕSZINTE ? aki érzéseit, gondolatait nyíltan, kertelés nélkül és híven közli másokkal; igazán átérzett, nem tettetett érzelem, megnyilatkozás

Az õszinteség az emberi kapcsolatok egyik alapja. Az emberi kommunikáció, a társas érintkezések legfontosabb momentuma. Hiszen az ember a mindennapi élet során számtalan embertársával kerül kapcsolatba és ehhez nélkülözhetetlen az õszinteség, melyen a feltétlen bizalom alapul.

B. FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
 
 


 


„Van amikor nagyon fontos, van amikor kevésbé.” (608.)
„Alappillére az emberi kapcsolatoknak.” (485.)
„Fontos, nagyon fontos. Õszinteség nélkül nem létezik valódi kapcsolat. Ha mégis, az nem hosszú távú. A mai világban nem jellemzõ az õszinteség.” (655.)
„Fontos, de van olyan helyzet, amikor az ember nem mondhatja ki nyíltan, amit gondol.” (329.)
„Fájó tud lenni, de kell a bizalomhoz.” (320.)

C.  KÖVETKEZTETÉS
Az õszinteség a túlnyomó többség számára nagyon fontos. Elõfordulnak bizonyos esetek, amikor szükség van úgynevezett kegyes hazugságokra, de az esetek nagy százalékában az õszinteség élvez elõnyt. Az egy nehéz kérdés, hogy az õszinte véleményformálás minden esetben a legjobb megoldás-e, és megválaszolására csupán az adott szituációban kerülhet sor.
 
 
 

8.  LÉTEZIK   FIÚ - LÁNY   BARÁTSÁG?

A. PSZICHOLÓGIAI  ÁTTEKINTÉS
A fiúk és  a lányok barátságát szabályozó erkölcsi normák, elõírások igyekeznek a nemek közötti kapcsolatot az ösztönösségtõl a tudatosság irányába terelni. Vagyis, hogy a férfi és a nõ értelmével úrrá legyen szexuális késztetésén, értékelje a partnerét, vállaljon érte felelõsséget, támogassák egymást. A fiúk és a lányok közötti barátság alapja is ez. Az, aki a partneréhez csupán a szexuális vágyainak kielégítéséért közeledik, aligha emelkedett az állatvilágot általánosan jellemzõ ösztön fölé.
 

B.  FELMÉRÉS  EREDMÉNYE
fiúk  véleménye:
„Természetesen létezik. Úgy gondolom, hogy lehet sokkal mélyebb, mint egy fiú-fiú, lány-lány kapcsolat. Egy-egy szerelmi kapcsolatban is megjelenhet, ami ezt a kapcsolatot sokszínûbbé teheti.” (386.)
„Eddigi tapasztalataim szerint ez nem lehetséges. Abba a lányba, akivel nagyon egy húron pendülök, abba elõbb-utóbb szerelmes leszek.” (597.)
„Természetesen lehetséges. Van olyan lány, akit már nagyon régen ismerek, barátok vagyunk és soha nem gondoltunk arra, hogy együtt járjunk.” (681.)
lányok véleménye:
„Nem hiszek benne már régen. Nagyon sok fiú barátom van-volt, de egy idõ után, kezdenek komolyabbá válni a dolgok. Ha sok idõt töltök el egy fiúval, azt ugye azért teszem, mert hasonló a személyiségünk és elmondok neki sokat magamról, mert bízom benne, ezért vagyunk barátok. És nagyon pocsék érzés, amikor egy barát elkezd szerelmes levelekkel ostromolni, vagy
ajánlatokat tesz.” (222.)
„Persze hogy létezik. Nagyon kevés lánybarátom van, mert a csajokkal csak a ruhákról, a pasikról, vagy abszolút általános, sablonos dolgokról lehet beszélni. Komoly és tartalmas beszélgetésekben többnyire csak fiúkkal volt eddig részem, meg különben is, velük még bulizni is jobban lehet.” (571.)
„Nem tudom, sokszor megdõlt már a nagy elméletem, hogy létezik ilyen kapcsolat. Én is hibás vagyok tulajdonképpen, de nõ vagyok és sokszor felmerült már a gondolat bennem, hogy ennyire hidegen hagyom az adott úriembert? A legjobb barátommal is így volt, aztán együtt töltöttünk egy estét. Utána ugyan kellett egy kis idõ mindkettõnknek, de azóta is õ a legjobb barátom és már eszünkbe sem jut, hogy úgy közeledjünk egymás felé.” (689.)

C.  KÖVETKEZTETÉS
Mint az a felmérésbõl kiderült, a kérdés megválaszolása abszolút egyéntõl függ. Van, aki hisz benne, mert neki bejött. Van, aki nem hisz benne, mert csalódott már. Az biztos, hogy az ellenkezõ nemûvel kialakított baráti kapcsolat rendkívül hasznos és tanúságos. Hisz bizonyos dolgokat a másik oldalról látni nem utolsó szempont. És tulajdonképpen a legszebb dolog - feltéve ha mindkét fél így  akarja - , ha barátságból lesz szerelem…
 
 
Bevezetõ




SOROS Alapítvány webmaster@soros.hu