SOROS ALAPÍTVÁNY If You '98

[Fõoldal] [Pályázatok] [Seregélyes] [Arcok] [Fotóalbum]



Második rész, amelyben a felvételizésről lesz szó
 

 A Művelődési és Közoktatási Minisztérium (mai nevén Oktatásügyi Minisztérium) minden évben megjelenteti a Felsőoktatási  felvételi tájékoztató című könyvet, amelyben az adott évi felvételi eljárásokról és lehetőségekről, a jelentkezés szükséges feltételeiről. Ekkor indul az a sok hónapos, egészen július közepéig tartó, hosszú és idegfeszültséggel teli procedúra, amit felvételinek nevezünk.
 A jelentkezés első lépése a március elsejéig szükségszerűen beadandó jelentkezési A és B lapok beszerzése, értelemszerű, pontos és hiánytalan kitöltése, valamint postára adása. Az A lap a jelentkezési törzslap, amelyből minden felsőoktatási intézménybe pályázó egyet küld be a Professzorok Háza elnevezésű, a felvételiket koordináló intézménybe. Az A lap azért feltétlenül fontos, mert az ezen a lapon szereplő adatok alapján regisztrálják a jelentkezőt, valamint az e lapon megjelölt intézményi karok sorrendjét veszik figyelembe a későbbi eljárások során, amennyiben több helyen is elérte a jelentkező a felvételhez elegendő minimális pontszámot.
 A tavalyi év óta a Közoktatási Minisztérium lehetővé tette a bármekkora számú jelentkezés lehetőségét. Az A lap kitöltése önmagában nem elegendő, hiszen ezen a lapon nincs minden, a különböző intézmények felvételi eljárásához szükséges adat feltüntetve (pl. felvételi tárgyak, beszámítandó középiskolai tantárgyak eredményei, nyelvvizsgák, többletpontok beszámítási kérelmek, különböző vizsgák alóli mentességek stb.) Ezeket a B lapokat tehát minden kiválasztott egyetemi vagy főiskolai szakra el kell küldeni, mert e nélkül az adott helyre való jelentkezés érvénytelenné válik.
 

A továbbtanulás

Miután március 1-ig feladták a jelentkezési lapokat (a szükséges okiratokkal együtt), megkezdődik a felvételizők regisztrálása a központi számítógépen, mind az intézmények, mind pedig a Professzorok Háza részéről. (Ez utóbbi visszajelzése nagyon fontos, hogy az esetleg hiányosan beküldött, illetőleg tévesen regisztrált jelentkezéseket a szükséges határidőig pótolják, illetve kijavítsák).
 A jelentkezések véglegesítése után többnyire az év végi pontok megszerzése a cél, majd május második hetében megkezdődnek az érettségik, amelyek legkésőbb június közepéig befejeződnek. Az érettségik egy része közös érettségi-felvételi vizsga, amelyek már a felvételi vizsgák részei. A közös érettségik megírása előtt már megérkeznek az intézményekből a visszajelzések, és ez alapján már minden jelentkező tudja, hogy regisztrálták a jelentkezését, valamint megküldik az közös írásbeli felvételik időpontját is.
 A szóbeli érettségi államilag előírt kötelező legkésőbbi befejeződése után megkezdőnek az intézmények saját, illetve egységes írásbeli felvételijei, amelyről a jelentkezők külön írásos értesítést kapnak előzőleg.  Az úgynevezett egységes írásbelik (pl. gazdasági, bölcsész, jogi stb.) egy hét alatt lezajlanak. Ezen vizsgák időpontjai megtalálhatóak a „kék könyvben” is. Az egységes vizsgák érdekessége, hogy abban az esetben, ha valaki több különböző szakra is történelemből, vagy magyarból felvételizik, annak ugyanabból a tárgyból  többször is meg kell írnia ezt a vizsgát. (Ha például valaki bölcsész szakra és gazdasági szakra is egyaránt jelentkezik, akkor két különböző történelem felvételit is meg kell írnia).
 Az írásbeli vizsgák befejezése után a jelentkezőknek lehetőségük van betekinteniük a dolgozatuk értékelésébe, és amennyiben azzal nem értenek egyet, úgy legkésőbb a betekintést követő második munkanap végéig felülvizsgálati kérelmet beadniuk az illetékes intézmény tanulmányi osztályára. A felülvizsgálati kérelem elbírálása után az írásbelin elért pontszám véglegessé válik.
 Az egységes vizsgák befejeződése után zajlanak a szóbeli vizsgák. Erre a fajta vizsgára csak az mehet el, aki megfelelő számú pontot ért el az írásbelin, illetve néhány esetben akkor, ha még matematikai esélye van a felvételije sikerére. Ellenkező esetben a felvételi eljárás az adott szakra megszakad és az oda való bejutás esélyei nullára redukálódnak. A szóbeli vizsgáról való igazolatlan távollét a további felvételi eljárásból való kizárást vonja maga után. Több intézményben is a szóbeli vizsgák időpontjában kell bemutatni a vizsgabizottságnak az eredeti érettségi bizonyítványt, valamint az esetleges mentességeket igazoló papírok eredetijét. Azon intézményekben, ahol nincsen szóbeli vizsga, ott legkésőbb a második tárgy írásbeli vizsgájának megkezdéséig kell ugyanezen papírokat bemutatni. A szóbeli vizsga befejeztével a jelentkezők pontszáma véglegessé válik.
 A felsőoktatási intézmény a jelentkezőket egységes rangsorolás alapján veszi fel, arra a helyre, ahol legelsőként teljesítette az adott szakra való bejutás feltételeit. A rangsoroláskor az intézmények kötelesek figyelembe venni a pályázó által az A lapon megjelölt és kért elbírálási sorrendet, beleértve a különböző finanszírozási formákkal kapcsolatos sorrendet is.
 A felvételi döntéshez minden estben ponthatárt állapítanak meg, amelyet az adott egyetem, illetőleg főiskola, a tervezett felvételi létszámára figyelemmel,  úgy határoz meg, hogy valamennyi jelentkezőt, aki e fölött teljesít, felveszik, aki pedig nem éri el ezt a pontszámot, azt arra a helyre nem vehetik fel. A megállapított ponthatárról az egyetemek és a főiskolák az országos napilapokon keresztül tájékoztatják (idén július 20-án) a széles nyilvánosságot. Ezután minden felvételiző egy héten belül értesítést kap a felvételi döntésről. A felvételt elutasító határozat ellen a kézhezvételtől számított 8 munkanapon belül fellebbezéssel lehet fordulni a felsőoktatási intézmény, kar vezetőjéhez, amennyiben a pályázó úgy véli, hogy a döntéssel jogszabályt, vagy intézményi szabályzatot sértettek. Az intézmény vezetője megvizsgálja, hogy történt-e szabálytalanság, vagy jogsértés, és ennek eredményéről az érintettet 15 napon belül tájékoztatja. E döntés után további fellebbezésnek helye nincs.
 Amennyiben a jelentkezőt nem veszik fel semelyik, az általa megjelölt szakra sem, akkor még mindig van esélye az ún. pótfelvételivel, amelyet a sajtón keresztül hoznak nyilvánosságra a felvételi ponthatárok kihirdetésével egy időben. Ez a lehetőség olyan helyekre érvényes, ahol nem sikerült feltölteni az előzőleg megállapított keretszámokat, illetve január l-e után kaptak engedélyt a Közoktatásügyi Minisztériumtól az adott szak megindítására és ezáltal a felsőoktatási felvételi tájékoztató könyvbe nem kerülhettek be.
 



SOROS Alapítvány webmaster@soros.hu