SOROS ALAPÍTVÁNY If You '98

[Fõoldal] [Pályázatok] [Seregélyes] [Arcok] [Fotóalbum]



 
Harmadik riport, amelyben egy olyan diákkal beszélgetünk, akinek úgy sikerült a felvételije, ahogyan szerette volna

Czipóth Lukács az idén végzett a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium matematika tagozatos osztályában és elsõ helyre nyert felvételt a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem szociológia szakára

? Kedves Lukács! Elõször is arról kérdeznélek, hogy milyen érzés leendõ egyetemistának lenni?

Megmondom õszintén, hogy számítottam rá, hogy sikerülni fog a felvételim. Mindig is nagyon érdekeltek a társadalom és az emberiség mozgatórugói és a rejtett összefüggései. Tulajdonképpen nem is kellett nagyon felkészülnöm a felvételire, hiszen csak a szociológia tankönyvet kellett megtanulnom, valamint a történelem tudásomat felfrissíteni. Pécsett egyébként nagyon kedvesek voltak a vizsgáztatóim, mert látták rajtam, hogy valóban érdekel ez a tudományág. Késõbb a szociológia mellészeretném a magyar szakot is felvenni, mert könyveket akarok írni. Nemrégiben a hivatalos levél is megérkezett az egyetemrõl, ugyanis eddig csak az elért pontszámom alapján tudtam meg, hogy felvettek.

? Milyen feladatok várnak rád mostanában, mint leendõ egyetemistára?

Az egyetemtõl az értesítés mellett egy egész csomagot is kaptam, amiben benne van minden szükséges tudnivaló a tanévkezdéssel kapcsolatban. Elõször ezt kell átnéznem, majd  a szüleimmel megbeszélnem, hogy milyen tárgyakat szeretnék felvenni. Vannak ugyanis kötelezõ tárgyaim, de e mellett választható és fakultatív tárgyak is vannak. Igyekeznem kell, hogy idejében feladjam a kollégiumi kérelmet, mert csákvári diákként csak az albérlet a másik lehetõségem. A tanévkezdést viszont nagyon várom már, mert sok barátom folytat már most is egyetemi tanulmányokat Pécsen, s jövõre még többen leszünk. Sokat hallottam már arról, hogy milyen jó a diákélet itt, ez is fontos volt számomra, amikor beadtam a jelentkezésemet ide.

? Milyen szempontok alapján választottad ezt a szakot? Mennyire számított a döntéshozatalodnál a szüleid akarata, illetve az, hogy mennyire lehet megélni ebbõl a szakból?

A szüleim akarata ellentétesen érvényesült, mert lényegében õk nem akarták, hogy ezt a szakot válasszam. A döntésemet tehát teljesen egyedül hoztam meg. Amikor úgy döntöttem, hogy a szociológia szakot választom, akkor ezt tényleg azért tettem, mert érdekelt. Volt bennem egy kicsit amolyan „csakazértis” hangulat, mivel sok helyen tapasztaltam, hogy mostanában kissé „felhígult” az emberek értékrendszere és a világ kiüresedni látszik. Az ilyen emberek szemében csak azoknak a szakoknak van becsülete és társadalmi elismertsége, amelyek magas kereseti lehetõséget nyújtanak. Én köszönöm, nem kérek ebbõl.

? Végezetül mit üzennél azoknak a társaidnak, akik csak jövõre fognak a felvételivel próbálkozni?

Mindenképpen nagyon fontosnak tartom, hogy saját képességük és érdeklõdésük alapján döntsenek, mert véleményem szerint meggyõzõdés nélkül semmit sem lehet jól csinálni. Az pedig semmiképpen sem lenne szerencsés, ha valaki az egyetemen döbbenne rá arra, hogy õ nem is ezt akarta.
 Negyedik riport,
amelyben egy olyan diákkal beszélgetünk, akinek nem úgy sikerült a felvételije, ahogyan szerette volna

Orosi Gergely szintén az idén végzett a székesfehérvári Teleki Blanka Gimnázium matematika tagozatos évfolyamán. Felvételi jelentkezési lapjait a Miskolci Egyetem olaj- és gázmérnöki szakára adta be, azonban egyik általa megjelölt intézménybe sem nyert felvételt.

? Kedves Gergõ! Mik a terveid a felvételi vizsgák végeztével? Hogyan sikerült feldolgoznod, hogy nem sikerült, amit elterveztél?

Amikor megtudtam, hogy nem sikerültek a felvételijeim, napokig nagyon elkeseredett voltam, de most már kezdem feldolgozni magamban a kudarcot. Nem erre számítottam. Nagyon bíztam a felvételimben és éppen ezért még költségtérítéses képzést sem jelöltem be.

Szerencsére a szüleim is megértõen álltak hozzá a dologhoz. Most még mindenképpen megpróbálkozom a pótfelvételivel, amelyre a jelentkezési lapot augusztus 4-ig kell leadnom. Bízom abban, hogy valahová sikerül a pótfelvételim, ha pedig ez sem sikerül, akkor kihagyok egy évet és jövõre újra próbálkozom. A tanulás mellett mindenképpen megpróbálnék valamilyen rendszeres munkát is végezni, esetleg nyelvtudásomat gyarapítanám. De most még nem akarok erre az esetre gondolni, hanem készülök a pótfelvételire.

? Ha most újra kezdhetnéd, mi az, amit másképpen csinálnál?

Sajnos sokáig nem vettem komolyan a felvételiket, mert nagyon bíztam abban, hogy tanulás nélkül is sikerülni fog.  Nem így történt. Ennek ellenére nem szeretnék azzal foglalkozni, hogy „mi lett volna, ha...”. Csak az biztos, hogy most nem sikerült. A fiataloknak pedig azt üzenném, hogy tényleg kezdjenek el idejében felkészülni a felvételikre és hogy a nyelvvizsga megszerzése hatalmas elõnyt jelent. A vitt pontszámok megszerzése nekem különösen fontos lett volna, mivel a Miskolci Egyetem földgáz- és olajmérnöki szakán, ahová jelentkeztem, ott a vitt pontszámok alapján számították a felvételi pontszámot. Én még talán abban is látom az elutasításom okát, hogy csak ara figyeltem, hogy a tavalyi pontszám milyen volt. Tavaly, ha jól tudom, 83 volt a ponthatár, nekem pedig 84 pontom volt. Nagyon bíztam abban, hogy idén lejjebb fog menni a ponthatár, de arra egyeltalán nem számítottam, hogy 97-re fel fog ugrani. Most csak abban bízhatom, hogy a pótfelvételim sikerülni fog. Ez az utolsó lehetõségem az idei évben.
 
 



SOROS Alapítvány webmaster@soros.hu