SOROS ALAPÍTVÁNY Vissza a fôoldalra

[Pályázatok] [Egyéni mûvek] [Seregélyes] [Arcok] [Fotóalbum] [A könyv]



1. Bevezetés: a kutatásunk menete, tapasztalatok, gondolatok a szociális munkáról

        A kutatási anyagunk elkészítését teljesen a pályázati anyagban leírt 6. pont ("Cselekvési- illetve kutatási terv") alapján végeztük, vagyis elõször is a témával kapcsolatos szakirodalommal kellett közelebbrõl is megismerkednünk (ld. 1-es melléklet), valamint a különbözõ szakterületeken tevékenykedõ civil (pl. Drogambulancia, SZITI Szociális Egyesület stb.) és állami (pl. Munkaügyi Központ, Központi Statisztikai Hivatal, Megyei Kórház, Polgármesteri Hivatal, Rendõrség stb.) szervezetekkel és azok képviselõivel. Örömmel jelenthetjük ki, hogy bárhová is fordultunk segítségért (adatokért, információ a tevékenységrõl stb.), mindenhol igen nagy örömmel fogadtak bennünket és a lehetõ legtöbb adatot a rendelkezésünkre bocsátották az adott témával kapcsolatban. A kutatási tervünknek megfelelõen sikerült összegyûjtenünk a Székesfehérváron tevékenykedõ civil szervezetek fontosabb adatait (ld. 2-es, illetve a 3-as mellékletek: 1995-ös, illetve 1997-es adatok). Ezek a mellékletek azt mutatják, hogy városunkban valóban több tucat olyan civil szervezet tevékenykedik, amely segíteni tud a rászorulóknak, azonban ezek legtöbbje a nagyközönség számára (pedig pontosan õértük vannak) sajnos szinte teljesen ismeretlenek. Arról viszont örömmel értesültünk, hogy ezeket a szervezetek az Önkormányzat számos eszközzel támogatja, az ingyenes e-mail eléréstõl (ami jövõre ingyenes Intranet eléréssé válik) a Kerekasztal tárgyalásokon át (ld. 4-es melléklet) a pénzbeli támogatásokkal bezárólag.
         A szakirodalomban való megfelelõ elmélyülés és a szakértõkkel való konzultáció után elkészítettük saját kérdõíveinket (ld. 5-ös melléklet), amikkel is a saját kutatásokat végeztük, ugyanis kutatásunknál egyrészt kihasználtuk a statisztika kissé száraz, de igen pontos és objektív, valamint a személyes elbeszélgetések személyesebb és kissé „emberibb” eszközeit. Úgy érezzük tehát, hogy sikerült a témákat igen sokoldalúan megközelítenünk, s így a tanulmányt minél színesebbé tenni.
         Az Esély címû folyóirat egyik 1993-as számában szerepel egy tanulmány, amelynek címe: "Mit tegyünk, hogy a szociális munka élvezetessé váljon számunkra?". Az említett tanulmányban olyan aranyszabályok és összehasonlítások1  szerepelnek, amelyekre egy jó szociális (közösségi) munkásnak szüksége lehet a munkájához (pl.: „adj másoknak mosolyt és téged is mosollyal fognak megajándékozni”2 ). Szinte meglepett minket, hogy mindenhol mennyire érvényesek ezek az íratlan szabályok, s hogy milyen jelentõs támogatással és érdeklõdéssel kísérte mindenki a munkánkat. Amikor megkérdeztünk egy szociális tanácsadót (Mihályi István), hogy honnan merítik õk a rengeteg erõt és kisugárzást a munkájukhoz, a következõt válaszolta: „Ha idejön hozzám egy munkanélküli és szeretné kisírni magát, akkor én nem borulhatok szintén sírva a vállára, hanem meg kell vigasztalnom és tanácsot kell adnom neki. Néha nekem is ki kell sírnom magam, de azt máshol teszem.”. Ilyen sok bátorítás és segítség mellett már nem is volt olyan nehéz a kutatásokat elvégezni, és mindezt úgy, hogy még örömet is okozott és sikerült számos új és értékes kapcsolatra szert tennünk.

 Ezúton szeretnénk köszönetet mondani az alábbi személyeknek a munkánk során nyújtott támogatásukért:
 
 
Mihályi István  (Megyei Munkaügyi Központ)
Cserta Gáborné       (RÉV Ambulancia)
Kozáry Mihály (Polgármesteri Hivatal)
Forgách Ágnes (Központi Statisztikai Hivatal)
Farnady Viktória (Diákvezetõk Tanácsa)
Angyal Szabolcs (SZITI Iroda)
Tajti András (Rendõrség)
 
  

Nyitólap



 
1 A szociális munka és a bürokratikus rendszer összehasonlítása   vissza
2 Nem szó szerint idézve  vissza
  
 
 


SOROS Alapítvány webmaster@soros.hu