SOROS ALAPÍTVÁNY Vissza a fôoldalra

[Pályázatok] [Egyéni mûvek] [Seregélyes] [Arcok] [Fotóalbum] [A könyv]


5.  Alkohol-, és drogfogyasztás, dohányzás

  
A mértéken fölül minden pohár átkozott”  
                                                   (Shakespeare) 

„...Egész utcákat szenteltek az ópiumnak... Az ópiumszívók alacsony deszkaágyakon nyújtóztak végig... Ezek voltak az igazi vallásos kegyhelyek Indiában... Nem volt bennük fényûzés, kárpitozás, selyemvánkos... Mindben csak festetlen deszka, bambuszpipák, kínai cserépfejtámasz... Olyan tisztesség és szigor levegõje lebegett bennük, amit hiába kerestünk volna a templomokban... Az álomban szendergõk nem mozdultak, zajt nem csaptak... Elszívtam egy pipát... Nem éreztem semmit... Fojtott, langyos, tejszerû füstje volt... Elszívtam négy pipát, és öt napig beteg voltam tõle, a hányingerrohamok a gerincembõl jöttek, az agyamból ereszkedtek alá... És gyûlöltem a napfényt, a létet magát... Az ópium büntetése... De ez nem lehet minden... Annyit beszéltek, annyit írtak róla, annyit kutattak táskákban és bõröndökben, hogy elcsípjék a vámnál a mérget, a híres szent mérget... Le kellett gyõznöm az undoromat... Meg kell ismernem az ópiumot, ki kell tudnom a titkát, hogy tanúvallomást tehessek róla... sok pipát elszívtam, amíg megismertem... Nincs álom, nincsenek képek, nincs õrjöngõ mámor... Dallamos elgyöngülés van csupán, mintha egy végtelenül gyöngéd zenei hang folytatódnék egyenletesen a levegõben... Valami aléltság, valami üresség bennük... Bármely mozdulat, a könyöké, a tarkóé, egy kocsizörgés bármely távoli zaja, egy tülkölés vagy egy kiáltás az utcán részévé válik valami nagy egésznek, egy pihentetõ gyönyörnek... 
...  
Azután már nem tértem vissza az ópiumszívók szentélyeibe... Már tudtam... Már ismertem...  Már megtapintottam valamit, ami megfoghatatlan... ami ott rejtõzik messze a füst mögött...”  
                                                                                                        (Pablo Neruda: Az ópium) 
  
„A tûz-magvacska, egy szunnyadó parázs 
ott rejtõzik Benned és Benne is az õrjítõ varázs! 

Mikor hideg karjával átölel a kín, 
sötét-kegyetlen bénít meg, s tesz semmivé ami körülvett eddig is: a Nihil. 

Pillanatokra mint villámcsapás felsejlik még az ÉRZÉS 
-fájón simogat- de már hív, csalogat, magához ránt, ismét legyõz a KÍSÉRTÉS 

Az édes-gyilkos tûz szétárad testeden, 
hol tagjaid újra életre keltve, 
Hamis álomba visz - hajózol mézédes tengeren...”  
                                                                  (Ilona: Szenvedély9) 
  

„Nem az a dicsõség, ha valaki nem bukik el, 
hanem az, hogy mindig talpra áll”  
                                                       (Konficiusz) 
 

  


9  A fenti vers a Népszabadság c. újság 1997. június 18.-i számában jelent meg. Szerzõjét Ilonának hívják, s õ volt az az édesanya, akinek a fia kábítószer-túladagolásban halt meg tavaly májusban. Érdekességként megemlítjük, hogy a dolgozatunkban leírt esettanulmányok között az egyik kábítószeres fiúval közös volt a dealerük. A cikket Pogonyi Lajos írta.


        „Sajnos úgy tûnik, hogy a magyar társadalom lelkileg nagyon beteg, s azon súlyos érték- és normaválság, amellyel meg kell küzdenie, sokkal súlyosabb, mint a gazdasági depresszió, vagyis a szegénység és az életkörülmények rosszabbodása. Ezen értékválságot a szenvedélybetegek nagyon magas száma, mint indikátor igen jól szemlélteti, s éppen ezért szokták - mint azt a magányosság, elidegenedés címû dolgozatunkban is említettük - , az elidegenedés és az anómia vizsgálatánál az öngyilkosságok, az alkoholizmus, és a lelki betegségek gyakoriságán keresztül vizsgálni.
        A dohányzás és az alkoholizmus, mint pótcselekvés mindig is nagy problémát jelentett Magyarországon, és igaz ugyan, hogy az alkoholizmus némileg visszaszorulóban van, azonban helyét egyre inkább átveszi egy nálánál is sokkal súlyosabb szenvedélybetegség: a kábítószerezés.
        Magyarországon az egyik legelterjedtebb szenvedélybetegség a dohányzás. Egyes felmérések szerint a magyar lakosság mintegy 40%-a dohányzik. Fejér megyében a „nagy kérdõívünkre” kapott válaszok alapján ez az arány 35-40%. Természetesen a két nem között igen jelentõs eltérés van, hiszen míg a nõknél a dohányosok aránya csak 30%, addig a férfiaknál mintegy 50% a dohányzók aránya.
        Állítólag, aki tizenéves korában nem szokik rá a dohányzásra, az a késõbbiekben sem fog. Nos, felmérésünk szerint, amelyet 2 gimnáziumi, 2 szakközépiskolai, valamint 2 szakmunkásképzõ intézet osztályban végeztünk, a diákok mintegy 25-30%-a dohányzik. A legrosszabb arány a szakmunkásképzõ intézményekben van, ahol ez az arány 50% körül van, tehát minden második diák dohányzik.
        Magyarország a daganatos betegségekben meghaltak száma alapján az 1980-as évek legelejétõl világelsõ, márpedig ismert, hogy a dohányzás és a daganatos betegségek között igen erõs korrelációs kapcsolat áll fenn. Szerte a világon évente mintegy kétmilliónyian halnak meg a dohányzás következtében, nem is beszélve arról, hogy hetente több, mint ezer passzív dohányos hal meg önhibáján kívül. És Magyarországon évente mintegy 24 milliárd (!) darab cigarettát füstölnek el a dohányosok. Ez mint környezetszennyezési tényezõ sem elhanyagolható. Mivel az égéstermék (cigarettafüst) döntõ többsége a tüdõn keresztül áramlik, ezért például a szervezet ólommegterhelése sokkal nagyobb, mint a kipufogón keresztül távozó autós égéstermékeké. Nem is beszélve az egyéb (például a kátrány és a szénmonoxid) megterheléseirõl. Ezt még az a tény is súlyosbítja, hogy míg az autók kipufogóját senki nem veszi a szájába, addig a cigarettát igen.
        Hazánkban eddig nem történtek jelentõs állami lépések a dohányzás visszaszorítása érdekében, azonban az Egyesült Államok kormánya meglehetõsen erélyesen lépett fel a dohányosok és a dohánygyárak ellen: a cigarettafüstöt elsõ osztályú rákkeltõ anyagnak nyilvánította (akárcsak az arzént, vagy a benzolt), adminisztratív szinten szabályozta a dohányzó helyek számát (olyan helyen, ahol hetente több, mint 10 ember megfordul, nem szabad rágyújtani), valamint megtiltotta a dohánygyáraknak az olyan reklámokat, amelyekben megpróbálják a dohányzókat idealizált színben feltüntetni, és továbbá arra kötelezte õket, hogy járuljanak hozzá a dohányzás következtében kialakult betegségek orvosi kezelési költségéhez.
        A dohányzás problémájának leküzdésére szerintünk is az „amerikai út” lehetne a megoldás, hiszen egyrészt a dohányzás az egyetlen olyan szenvedélybetegség, amelynek fogyasztása törvényi úton szabályozható (hiszen a kapcsolat cigaretta és dohányos között korántsem olyan erõs, mint drog és drogos között), másrészt pedig a magyar dohányosok meglehetõsen intoleránsan viselkednek nemdohányzó társaikkal szemben.
 
 

        A rendszerváltás elõtt a drogprobléma még nem igazán volt jelentõs Magyarországon (csupán a gyógyszerfüggõség szintjén létezett), azonban a szerb-horvát háború kitörése folytán Magyarország immár nem csak tranzitútvonalat jelentett a fogyasztók és a szállítók számára, hanem egyben fontos felvevõhellyé és bázissá is vált. Ezt a tényt mi sem mutatja jobban, minthogy 1994-ben 7 kg híján 1 tonna kábítószert foglaltak le határainknál, amelynek döntõ hányada (812 kg) heroin volt. Ezzel Európa-csúcsot döntöttünk.
        A kábítószer-fogyasztás és a büntetõjog leginkább dilemmás része az, hogy a törvényi kiskapuk folytán kihasználható a humánusan elbírálandó drogfüggõ és drogforgalmazó között büntetõjogilag kialakított normatíva-különbség, és így a társadalom számára legveszélyesebb drogterjesztõ réteg (dealer) ezt a törvény adta lehetõséget kihasználva (drogbetegnek vallja magát) megmenekülhet a komoly felelõsségre vonás alól. (Például vállalja az elvonókúrában való részvételt)
        A drogfüggõség legsúlyosabb problémája, hogy a függõség kialakulása után a személyiségjegyek legfontosabb részét képezõ erkölcsi gátak (amelyek minden civilizált társadalom alapját képezik) fellazulnak, illetve megszûnnek, és semmitõl vissza nem riadva egy cél motivációjára épülve megszûnve az értelem és a cselekvés közötti minden kapcsolat, a mechanikussá váló cselekvéssor minden motivációját a mindenáron való droghoz jutás képezi.
        Igen súlyos gondot jelent még a dohányzással és az alkoholizmussal szemben, hogy az esetek túlnyomó részében irreverzibilissé válik a drogfüggõség folyamata, amelynek legtermészetesebb vége vagy a túladagolás hatására vagy a drog következtében történõ teljes szellemi és fizikai leépülés hatására bekövetkezõ nem természetes halál. A kábítószer-fogyasztóknál drog és drogos között sokkal erõsebb korrelációs kapcsolat alakul ki, mint például a cigaretta és a dohányos között. Ezen problémát jelzik többek között a gyógyult betegek alacsony száma, és a törékeny gyógyulás. A drogprobléma azon szenvedélybetegség, amelyre leginkább igaz, hogy csupán széleskörû és toleráns ambuláns kezeléssel gyógyítható, mert egyedül leszokni róla szinte lehetetlen.
        A drogfogyasztással kapcsolatos jogi eljárásokkal kapcsolatban két fogalommal kell tisztában lennünk: az egyik a csekély, a másik pedig a jelentõs mennyiség. Ha valaki ugyanis csekély mennyiséggel követi el a visszaélést, úgy õ csak vétség miatt vonható felelõsségre, és legfeljebb két évig terjedõ szabadságvesztéssel sújtható. Ha valakinél a csekély mennyiségnél több, de a jelentõs mennyiségnél kevesebb kábítószert találnak, akkor az a személy kettõtõl öt évig terjedõ börtönbüntetéssel sújtható. Aki pedig jelentõs mennyiségû kábítószerrel követ el visszaélést, az a személy már 5-15 évnyi fegyházbüntetéssel számolhat.
        A csekély és jelentõs mennyiség fogalmát hazánkban a Legfelsõbb Bíróság határozta meg. Csekély mennyiségnek a kábítószerek egészséges emberre halálos, illetve toxikus dózisának tízszeres mennyiségét, jelentõs mennyiségnek pedig ennek százszorosát nevezzük.

A csekély és a jelentõs mennyiség az egyes kábítószerfajtáknál
 
 
Kábítószer neve Halálos vagy toxikus adag Csekély mennyiség Jelentõs mennyiség
Heroin 0,05 - 0,075 g 0,6 g 6 g
Morfin 0,2 - 0,4 g 3 g 30 g
Metadon 0,02 - 0,6 g 3 g 30 g
Kokain 0,4 - 1 g 7 g 70 g
Amfetamin 0,05 - 0,2 g 2 g 20 g
LSD 0,1 - 1,3 g 7 g 70 g
Cannabis nem bizonyított legyen 10 g 100 g
        A szenvedélybetegségek problémája a legsúlyosabban a halmozottan hátrányos helyzetûeknél, vagyis a hajléktalanoknál jelentkezik, s itt ölti fel a legsúlyosabb méreteit.
        Egy 1991-es felmérés szerint, amelyet egy budapesti hajléktalanszállóban készítettek, a következõ megdöbbentõ eredményekre jutottak: megállapították, hogy a lakók 21%-a járt már elvonókúrán: egyszer 10%-uk, többször 11%-uk. 4%-uknál drogosztályi, a többieknél alkoholelvonásról volt szó. A többszörös hátrányra és a család determinációjára (ld. Magányosság, elidegenedés) jellemzõ, hogy az alkoholelvonót megjártak 15%-a volt állami gondozott, 10%-uknál volt többféle családi probléma (valamelyik szülõ öngyilkossága, többnyire az apa alkoholizmusa), és 15%-uk kísérelt meg maga is öngyilkosságot. A lakók 80%-a (!) fogyasztott rendszeresen alkoholt, az alkoholizmus súlyosabb formái pedig a lakók 40-45%-át sújtották.
        Egy másik felmérés során, ahol 200 hajléktalan embert vizsgáltak meg, a hajléktalanok 86%-a dohányzott rendszeresen, 86%-a fogyasztott rendszeresen alkoholt, és 6%-uk használt másfajta szereket is.
        A hajléktalan emberek több, mint 65%-ának életében voltak hosszabb ideig tartó, sokszor súlyos (egészségügyi, családi, egzisztenciális) következményekkel járó kóros ivások. Elvonókúrában egyszer, vagy többször csaknem egyharmaduk részesült már. Ezen kezelések döntõ hányada a kezelés idejére esett. Jellemzõ azonban, hogy ezen alkoholelvonó intézmények igénybevételét nem annyira az alkohol elvonásának vágya, mint inkább külsõ tényezõk motiválták. Nem csoda, hogy önerejû gyógyulásról alig beszélhetünk, hiszen ambuláns kezelést, amire ezeknek a szerencsétleneknek a leginkább szükségük lenne, csupán nagyon kevesen kaptak. Pedig a szenvedélybetegségek gyógyítása a hajléktalanoknál lényegében csak olyan kezelés során oldható meg, ahol a éreztetik velük azt, hogy õk is fontosak, ahol megértik a problémáikat, majd életvezetési tanácsok segítségével együtt próbálnak meg megoldást keresni rájuk.
        A hajléktalanoknál a dohányzók aránya több, mint kétszer annyi, mint a fõvárosi lakosság körében: amíg Budapesten az emberek 42%-a dohányzik, addig a hajléktalanoknál ez az arány közel 90% (!).
        A hajléktalanoknál a kábítószerezés kevésbé elterjedtebb, mint az alkohol, és a számbavehetõ drogok viszonylag szûk skálán helyezkednek el: leginkább csak az olcsó drogok használata jellemzõ. A fiatalabbaknál leginkább a vegyi anyagok szipuzása (ragasztók, hígítók, egyéb konyhai vegyszerek) jellemzõ, az öregebbeknél pedig inkább a gyógyszerfüggõség a jellemzõ.
        Azt, hogy a magyarság lelki egészségével súlyos gondok vannak, mi sem mutatja jobban, mint egy 1990-es felmérés eredményei, ahol a megkérdezettek 34%-a számolt be szomorúságról és levertségrõl, 40%-uk alvászavarokról, 46%-uk gyakori fejfájásokról, 54%-uk kimerültségrõl, 60%-uk pedig gyakori lelki feszültségekrõl. A magyar lakosság egyharmada napi-, vagy heti rendszerességgel szed nyugtatót. A statisztikák szerint az utóbbi idõben valóban megnõtt (és nem csak Magyarországon) a gyógyszerezõk száma, s a gyógyszereket is gyakran elegyítik különbözõ kábítószerekkel: lásd pszichotrop hatású gyógyszerek.
        Lényegében a szenvedélybetegségek az elidegenedéshez hasonlóan a modernizáció nemkívánatos, de ugyanakkor szükségszerû civilizációs melléktermékei, s a két probléma között igen sok összefüggés van. Mivel a legtöbb magányos ember súlyos és kevésbé súlyos önértékelési zavarokkal küzd (a saját tulajdonságait alá- vagy fölérendeli a valósághoz képest), ezért a külvilággal történõ negatív benyomások, konfrontációk és csalódások hatására kisebbségi komplexus alakul ki, amely sajnos gyakran vezethet el a drogfüggõséghez, vagy más szenvedélybetegségek kialakulásához. Az önelidegenedés terjedését mi sem mutatja jobban, mint a neurotikus, pszichotikus, valamint pszichoszomatikus betegségekben szenvedõk számának igencsak nagy emelkedése. Az alkohol, narkománia és az öngyilkosságok ma már  a tizenévesek körébõl is szedik áldozataikat.
        Magyarország 1985-ben az alkoholfogyasztásban élenjáró országok között az elõkelõ 5. helyen állt. Csupán négy ország: Franciaország, Portugália, Spanyolország és Olaszország elõzték meg. A magyar fogyasztás számszerû adatokkal kifejezve 11,5 l/fõ  (természetesen tiszta, vagyis 100%-os alkoholra „átszámolva”). Tulajdonképpen nem is ez jelenti a fõ problémát, hanem az a szomorú adat, hogy míg a minket megelõzõ négy ország alkoholfogyasztása fõként a borfogyasztás miatt magas, addig nálunk ennek 11,5 liternek a 47%-a égetett szesz fogyasztásából adódik. És az égetett szesz fogyasztásban pedig világelsõk vagyunk (!).
        Fejér megye fogyasztása 1989-ben 8,1 l/fõ volt, ami mintegy 2,6 literrel elmaradt az országos átlagtól. Ennek a 8,1 liternek a legjelentõsebb hányada, mintegy 41%-a az égetett szesz fogyasztásából adódik (a legveszélyesebb!), 31%-át sör, és csupán 28%-át pedig a bor alkotja.
        Egy 1984-ben mikrocenzussal (reprezentatív népszámlálás) végzett felmérés során arról kérdezték a 14 év feletti Fejér megyei férfiakat, hogy milyen gyakran fogyasztanak alkoholt. Saját bevallása szerint 22%-uk rendszeresen, 51%-uk pedig alkalomszerûen fogyaszt alkoholt. Ugyanez az arány a nõknél 1, illetve 29 százalék volt, ami azt jelenti, hogy Fejér megyében mintegy 168 ezer felnõtt fogyaszt valamilyen rendszerességgel alkoholt (117,000 férfi és 51,000 nõ). Ez az arány igen magas, és akkor még nem is beszéltünk a szakértõk megállapításairól, miszerint ezek az adatok minden bizonnyal alacsonyabbak a valóságnál, hiszen például a nõk jó egy része szégyelli bevallani, hogy rendszeresen inna...
        Tulajdonképpen elmondhatjuk tehát, hogy az alkoholisták számáról nincs tényleges adat, de azt mindazonáltal biztosan kijelenthetjük, hogy a gondozottak számának többszörösét teszik ki. Csupán becslésekbe bocsátkozhatunk. A KSH egy 1990-es felmérése mintegy 590,000-re becsüli számukat. Ez azt jelenti, hogy minden 100 lakosra majdnem 6 alkoholista jut (!). És ebbõl a több, mint félmillió emberbõl 71,000 fõ az, akit az alkohol és ideggondozó intézményekben nyilvántartanak. Vagyis minden 10,000 magyar emberbõl mintegy 67 nyilvántartott alkoholista.
        Fejér megyében 3 helyen mûködik gyógykezelõ intézet: Székesfehérváron, Dunaújvárosban és Móron. A kezeltek több, mint 50%-át Székesfehérváron gyógykezelik. A megyében jelenleg mintegy 2053  fõt tartanak nyilván, ami azt jelenti, hogy az utóbbi 10 év során számuk megháromszorozódott. Sajnálatos tény, hogy az utóbbi 10 év során a nõi alkoholisták száma az ötszörösére nõtt, arányuk pedig az 1980-as 8,2%-os szintrõl 1990-re 15,1%-ra nõtt, számuk pedig 310 fõtt tett ki.
Alkoholista Gondozás
 
 
1980 1985 1990
Intézetek száma 2 3 3
Napi gondozói munkaórák száma (mûködõ) 8 8 8
Összes megjelenések száma 3441 5843 6027
Az év folyamán gondozásba vett régi betegek száma:  301 521 278
Az év folyamán gondozásba vett    új betegek száma: 106 165 337
Az év végén nyilvántartott betegek száma:  668 1274 2053
   

        A legveszélyeztetettebb kategória a 40-59 évesek korosztálya: a gondozottak több, mint fele ebbõl a korosztályból való. Ugyanakkor 60 év feletti alkoholisták az utóbbi 10 év során a nyolcszorosára nõtt!

Gondozottak száma és eloszlása
 
 
Korcsoport Számuk (fõ) Megoszlás (%)
1980 1985 1989  1980 1985 1989
20 év alatt 7 3 4 1,0 0,2 0,2
20-39 278 557 830 41,6 43,7 40,4
40-59 368 680 1099 55,1 53,4 53,5
60 felett 15 34 120 2,2 2,7 5,8
összesen 668 1274 2053 100,0 100,0 100,0 
ebbõl férfi 613 1076 1743 91,8 84,5 84,9
 

        Az túlzott alkoholfogyasztás legkárosabb hatása és következménye az egészségi állapot romlása. Az utóbbi 10 évben az alkoholra visszavezethetõ betegségekben meghaltak száma országos szinten a háromszorosára, megyénkben pedig a négyszeresére nõtt. Ezen idõ alatt a különbözõ betegségekben történõ különbözõ elhalálozások összes száma 3,6-szorosára növekedett.
 

Alkoholos elmezavarban és májbetegségben meghaltak
 
Korcsoport Számuk (fõ) 100,000 emberre jutó halott
1980 1985 1989 1980 1985 1989
30-34 0 6 7 0 17,0 19,6
35-39 2 7 16 7 24,4 45,1
40-44 1 13 15 3,8 47,8 52,9
45-49 8 20 25 28,6 76,3 94,4
50-54 11 25 26 42,3 93,4 104,8
55-59 10 29 37 42,9 122,4 147,9
60-64 5 34 22 42,3 164,3 100,6
60-69 6 19 19 33,9 178,0 105,8
70-74 5 13 3 37,5 92,0 35,7
75-79 0 3 11 0 33,6 110,4 
80 és felette 0 3 5 0 42,5 60,6
Összesen:  48 172 186 21,8 75,0 76,8
      
     

        Az alkoholizmus terjedésérõl: míg 1980-ban a 30 év feletti korosztálynál az összes betegségekben elhunytaknak csupán 1%-át (48 fõ) tették ki az alkoholizmusra visszavezethetõ megbetegedésekben meghaltak, addig 1989-re ez az arány 3,7%-ra, vagyis 186 fõre emelkedett. Tehát míg 1980-ban 100 ezer lakosból 22 halt meg, addig 1989-ben 77 volt ez a szám. A legveszélyeztetettebb kategória az 50-59 éves korosztály: 100 ezerbõl 148-an haltak meg.
        Az alkoholfogyasztás miatt kialakuló betegségekbõl történõ elhalálozások mintegy 90%-ánál az ok májzsugor.

 
        Az országban tíz év alatt a májzsugorban meghaltak száma országos átlagban 2,5-szörösére, a megyében pedig csaknem négyszeresére (!) növekedett. Ugyanebben a 10 évben a 15-39-es korosztálynál 10-szeresére, a 40-59 éves korosztálynál 3-szorosára, a 60 év feletti korosztálynál pedig 4-szeresére nõtt a betegégben meghaltak száma.
        Míg 1980-ban a betegségben meghaltaknak 77,3%-át tették ki a férfiak, addig 1989-ben az õ arányuk már csak 71,5%-ot tett ki, tehát a nõk aránya nõtt.
 
 
Év Száma, 
Aránya  összesen
15-39 
éves
40-59 
éves
60- 
éves
meghaltak  százaléka
1980 44 0,9 2,8 0,4 0,9
1985 130 8,3 6,7 1,1 2,5
1986 129 5,1 7,1 1,2 2,5
1987 152 6,3 8,2 1,5 3,0
1988 157 6,5 8,0 1,8 3,2
1989 165 7,0 8,8 1,5 3,2
      
        Az alkoholos befolyásoltság a közlekedési balesetek egyik fontos elõidézõje. 1989-ben 3724 ittas személy okozta közlekedési baleset történt az országban, ez az összes közlekedési balesetek 15,3%-át teszi ki. Fejér-megyében ugyanebben az évben 939 közlekedési baleset történt (ez 22,6%-kal több, mint 1980-ban), s ebbõl 179 eset (19,1%) történt ittas állapot miatt. Az ittas állapot miatt bekövetkezett balesetek száma a megyében 1980-hoz képest 18,5%-kal növekedett.


 

        Az 1989-es 179 Fejér megyei ittas baleset közül 17 eset járt életveszélyes, 76 súlyos, 86 pedig könnyebb sérüléssel. A balesetek mintegy négyötödénél a gépjármûvezetõ volt ittas állapotban, egyötödénél pedig a gyalogos.

 
A balesetet okozó ittas jármûvezetõk száma
 
Befolyásoltság mértéke 1980 1985 1989
         -0,5‰ 
0,51-0,79‰ 
0,8‰-
14 
10 
127
5 
20 
141
4 
13 
162
Összesen 151 160 179
 

        Az alkoholfogyasztás és az alkoholos állapot sajnos a bûncselekmények elkövetésekor is fontos szerepet játszik: 1989-ben az elítéltek 37,7%-a a bûncselekmény elkövetésekor alkoholt fogyasztott.
        A növekedést mutatja, hogy míg 1980-ban 361 személy követett el közlekedési bûncselekményt, és köztük 1 fiatalkorú volt, addig 1989-ben már az összes közlekedési bûncselekményt elkövetõk 71,7%-a (426 fõ) állt a bûncselekmény elkövetésekor alkoholos befolyás alatt, és köztük már 5 fiatalkorú volt.
        A többi bûncselekmény jelentõs részénél is kimutatható az alkoholos befolyásoltság állapota: különösen az emberöléseknél, az emberölési kísérleteknél, a hatóság elleni erõszakoknál és a garázdaságoknál: itt az esetek kétharmad részénél (!).
        Sajnos napjainkra a káros szenvedélyektõl való függõség olyan méreteket öltött városunkban és megyénkben, hogy az állami intézmények már nem tudják kielégíteni a szenvedélybetegeket segítõ intézmények és szolgáltatások iránti igényeket, és ezért szükségessé vált a civil segítõszolgálatok megjelenése is.
        A RÉV Ambulancia is egy ilyen szenvedélybeteg-segítõ szolgálat. Székesfehérváron, a Móri út 20. szám alatt található. 1997. április 15-én alakult, s jelenleg 40 ápoltjuk van. A 40 betegbõl 4 drogfogyasztó szenvedélybeteg, a többi 36 pedig alkoholista. (A drogosok háromnegyede, az alkoholistáknak pedig a kétharmada férfi.) Az ambulanciának két fõállású munkatársa van: egy mentálhigéniával foglalkozó (Cserta Gáborné, az ambulancia vezetõje), és egy szociális munkatárs. Augusztus elsejétõl 2 újabb munkatárssal egészül ki a szolgálat: egy klinikai szakpszichológussal és egy pszichiáterrel, s így már valóban teljes körû szolgáltatást és komoly szakmai hátteret fognak tudni nyújtani a rászorulóknak. És éppen ez a komplex kezelés az, ami megkülönbözteti az ambulanciát például a kórházi gondozástól: az ambulancia nem rehabilitációs hely, vagy szálloda (csak nappal mûködik), hanem egy pszicho-szociális gyógyító hely. A komplex kezelés három egységbõl áll:

  • életvezetési nehézségek
  • érzelmi zavarok
  • és lelki problémák kezelése
        Az ambulancia az egyéni kezelésen kívül csoportos megbeszéléseket is szokott tartani a betegeknek és a munkatársaknak:
  • minden hét pénteken 17,00 órától önsegítõ csoport a rászorulóknak (gyógyult alkoholisták részvételével)
  • hetente egy alkalommal esetmegbeszélõ csoport: a munkatársak megbeszélése (mivel ez az ápolás egyeltalán nem könnyû munka - sem lelkileg, sem fizikailag -, ezért szükség van arra, hogy a munkatársak megbeszéljék a tapasztalataikat és hogy tanácsokat adjanak egymásnak)
  • havonta egy alkalommal szupervíziós csoport: minden önkéntes és segítõ, aki kapcsolatban áll az ambulanciával
         A szenvedélybetegekkel való foglalkozásoknál és kezeléseknél fontos a környezeti háttér vizsgálata is. A legtöbb szenvedélybetegség társfüggõ: ha például egy házasságban a férj elkezd inni, akkor ez olyan reakciókat, ellenkezést válthat ki a feleségébõl, aminek hatására a férj nem tud leszokni az ivásról, és így egyre jobban belekerül abba az ördögi körbe, ami legfeljebb csak a májzsugorhoz és az alkoholos elmezavarhoz vezethet. Éppen ezért foglalkoznak például a RÉV Ambulancián nem csak a betegekkel, hanem igény szerint azok közvetlen hozzátartozóival, vagy a munkatársakkal, munkaadókkal is, hogy akár így találjanak - közvetve - megoldást a betegek problémáira, és nem kell feltétlenül rögtön a szenvedélybetegekkel kezdeni a gyógyítást.
        Igaz, hogy a szenvedélybetegségekrõl le lehet szokni, azonban ha valaki egyszer már szenvedélybeteg volt, és a szervezete már megszokta például a dohányzást, akkor késõbb nagyon kell vigyázni arra, hogy semmilyen kapcsolatba ne kerüljünk az adott szerrel, mert elég egy jelentéktelen mennyiségû alkohol, cigaretta, vagy egy füves cigi elfogyasztása, és máris könnyen visszaszokhatunk. A szervezet ugyanis késõbb nagyon érzékennyé válik ezen szerek használatára. Elmondhatjuk tehát, hogy van kikeveredés, de ez még csak az elsõ lépcsõfok a teljes élet felé. A gyógyulásnál a legfontosabb tényezõ az akarat. Csak azzal érdemes foglalkozni, aki maga is változtatni akar. Az ilyen emberek számára itt az Ambulancián minden biztosítva van: ha kell, beszélhet jogásszal, de akár még a lelkésszel is, és ha szükséges, akkor a kórházi beutaló és a gyógyszer is elõteremthetõ a számára.
        Az akarat mellet nagyon fontos  a megértés és a támogatás is. Voltak már itt olyan emberek is, akik amikor elõször idejöttek az elsõ foglalkozásra, teljesen részegek voltak, vagy narkós állapotban. De mégis elbeszélgettek velük és amikor elmentek, adtak nekik egy szórólapot, amire ráírták, hogy hova és mikor kell jönni (hiszen amikorra kitisztulnak, addigra el fogják felejteni). És visszajöttek.
        A RÉV az országban Budapest és szombathely után a harmadik ilyen keresztény szellemû intézmény. A munkatársaknál nem kötelesség a vallási elkötelezettség, azonban ennek a keresztényi szellemnek és a felebaráti szeretetnek köszönhetõen szinte érzõdik a munkatársakon az, hogy elfogadnak minden betegek olyannak, amilyen. Nincsenek elõítéleteik, tehát a gyógyítást nem a büntetõjog és büntetés oldaláról nézik (ami a DADA program súlyos hibája), hanem a megbocsátás és a segítés oldaláról. És ennek köszönhetõen az intézményt a legtöbben a jó híre (PR) alapján keresték fel.
        A betegek legnagyobb hányada munkanélküli (mintegy 60%), azonban ezek a személyek akkut ivók, vagyis már 10-15 éve isznak, míg a munkanélküliség jelentõs mértékben csak 5-6 éve jelentkezett. A munkanélküliség és  a munkanélküliségtõl való félelem azonban vitathatatlanul súlyosbító tényezõ ezen betegek esetében, sõt volt olyan személy is, aki azért kereste fel õket, mert észrevette magán, hogy egyre gyakrabban nyúl a pohár után és nem akart ezért munkanélkülivé válni, hiszen az alkoholizmus vádjával (megbízhatatlanság, pontatlanság és igénytelenség) könnyebben elbocsáthatnák munkahelyérõl.
        Érdekes statisztikai adatot jelenthet, hogy az ambulanciát felsõfokú (tehát egyetemi vagy fõiskolai) végzettséggel rendelkezõ személyek még nem keresték fel, hanem fõleg fizikai munkát végzõ szakmunkás- és középfokú végzettséggel rendelkezõk voltak csak itt. Ez egyrészt jelentheti azt is, hogy ezen betegségek és mértékük függhetnek az egyén végzettségétõl (intelligencia, jobb életkörülmények, több lehetõség az értelmes elfoglaltságra stb.), és azt is, hogy ezek az emberek szégyellik bevallani még maguknak is, hogy esetleg egyre többet nyúlnak a pohár után, vagy pedig szégyellik mások elõtt bevallani ezt a tényt.
 

         Az ambulanciának köszönhetõen alkalmunk volt megismerkedni 4 drogfüggõ fiatalkorú esettörténetével is. Természetesen a nevek vagy egyéb személyi adatok közlése nélkül csak annyit mondhatunk róluk, hogy mind a négyen a 18-28 éves korosztályhoz tartoznak; három fiú és egy lány. A fiúk közül az egyiknek közös dealere volt azzal az azóta már meghalt fiúval, akinek az édesanyja tavaly a Friderikusz-showban szerepelt. A lány speedet és extasyt használ, az egyik fiú orron keresztüli heroin fogyasztó, a másik fiú vénásan heroin fogyasztó, a harmadik pedig már szinte mindenféle drogot kipróbált. Mind a négyükre jellemzõ a zavart otthoni háttér, mindannyiuk szülei elváltak, vagy pedig válófélben voltak, amikor õk elkezdték a drogozást. Meglepõ, hogy a drogosok igen nagy hányada tudja, hogy a kezelõhelyeknek az õ esetükben lejelentési kötelezettsége van a rendõrség irányába, ezért a legtöbben félnek felkeresni az ilyen intézeteket, mert nagyon félnek a büntetéstõl. A négy beteg közül a legjobban az a fiú halad a gyógyulás útján, aki az orrán keresztül szívja a heroint. Õ öngyógyítást használ: megkeresi a problémái okát és kiírja magából az eddigi életét. A lány szintén jól halad a gyógyulás útján, azonban a másik kettõ fiú igen nehéz eset. Az a fiú, amelyik vénásan használja a heroint, azért nehéz eset, mert az édesanyja nem engedi felnõni. Az elvált szülõk esetén a fiúk a legveszélyeztetettebbek, s a legtöbb deviáns alkat az ilyen csonka családokból kerül ki, mert nem képesek az apa-anya konfliktust kiheverni, és ráadásul az anya az elvált férj iránti gyûlöletet rá kompenzálja. A harmadik fiú a legsúlyosabb eset, mert súlyos személyiségzavarban és akaratgyengeségben szenved, és a kábítószerezés már igen súlyosan károsította a személyiségét, éppen ezért neki már egyre nehezebb lesz megtalálnia önmagát. Õ azért szokott rá a kábítószerre, mert azt hitte, hogy rá nem hathat. Azonban nincs két egyforma ember, akire a kábítószer egyformán hatna; van aki már a második tabletta (illetve adag) után rászokik, és van, aki csak az ötödik után szokik rá. Az, hogy mondjuk a negyedik adag után nem szokik rá valaki a kábítószerre, az nem jelenti azt, hogy már az ötödiknél nem fog rászokni.
        A drogosok és alkoholisták közti ellentétekre jellemzõ, hogy a drogosok lenézik az alkoholistákat és fordítva. Õk tulajdonképpen két csoportot alkotnak: az alkoholisták az „õsemberek”, a drogosok pedig lelkileg sokkal finomabbak és érzékenyebbek. Ez utóbbi csoportot a legtöbbször sokkal jobban érdeklik az élet nagy kérdései és az élet problémái, s sokkal elvontabbak és gyakran amolyan mûvészlelkek.
        A drogfogyasztásról beszélve gyakran hallani, hogy sajnos már nem csak tranzitország vagyunk, hanem egyre inkább felvevõpiac is. És ez igaz is: egy pesti konferencián elmondták, hogy míg 1992/93-ban egy diák az iskolából kilépve mintegy 20 percnyi idõ alatt juthatott kábítószerhez, addig ma ez az idõ megfelezõdött: idén már 10 perc is elég volt ehhez. És a probléma azért is különösen súlyos, mert a különbözõ csokik, rágók és bélyegek miatt már az alsósok és a még fiatalabbak is egyre inkább veszélyeztetve vannak. A hangsúlyt éppen ezért tehát a megelõzésre kell fektetni. Sajnos nagyon jellemzõ azonban, hogy a társadalom pedig nem tud mit kezdeni a problémával. Ez megmutatkozik egyrészt a drogosokkal való helytelen megközelítési módon is, másrészt pedig a cselekvésképtelenségen is; éppen ezért felvilágosító programokat kell tartani az iskolákban és az egyéb oktatási intézményekben: a szenvedélybetegeket segítõ szolgálatoknak ki kell lépniük a nagyközönség elé. Éppen ezért a RÉV Ambulancia szeptembertõl fel fogja keresni iskolákat, hogy a diákokkal személyesen is megismertesse a probléma súlyosságát, és hogy felhívja a figyelmüket egy olyan szervezet mûködésére, ahová bárki bizalommal - és ha kell név nélkül - fordulhat. Szerencsére úgy tûnik, hogy van is igény az ilyen elõadásokra, mert egyrészt már mi is meghívtuk õket az iskolánkba, másrészt pedig nemrégiben Tabon négyszáz ember volt jelen egy ilyen prevenciós programon.
 

        A megelõzõ programoknak szerintünk tehát az önismereten, az öntudaton és a személyiségfejlesztésen kell alapulnia. Tudni kell tenni és fel kell ismerni, hogy mi jó és mi nem. A szenvedélybetegek sok esetben meg tudják gyógyítani saját magukat, az intézetek pedig csak mankóként kell, hogy szolgáljanak nekik. A gyógyításnál az a fontos, hogy a betegekkel éreztessük: az ember a lényeg. A szenvedélybetegségek kialakulásánál a legfõbb kiváltó okok az életvezetési problémák: a serdülõk félnek a felelõsségtõl, a saját nemük elfogadásától, kapcsolati zavarokban szenvednek, felnõtté válási problémáik vannak, sokszor rossz a problémamegoldó képességük, és ennek következtében súlyos önismereti- és önértékelési zavarban szenvednek. Éppen ezért a gyógyításnál az ön-elfogadtatásra kell helyezni a hangsúlyt. A kezeléseknek tehát „személyre szólónak” kell lenniük, mert a betegség súlyossága és az egyén állapota nagyon sok mindentõl függ. Elmondható azonban, hogy minél rosszabbak a körülményei a betegnek, annál nehezebb kigyógyulnia a szenvedélyébõl. A mentálhigénia és a személyiségfejlesztés eszközeivel nevelni és ösztönözni kell az embereket az egészséges hozzáállásra; arra, hogy igénye legyen az igényes életre, hogy jó apa, anya legyen, és a társadalom hasznos tagja. A NAT-nak köszönhetõen valószínûleg jövõre bevezetésre kerülõ életvezetési ismeretek és készségek (Csendes Éva könyve) tantárgy talán segíthet majd a diákoknak abban, hogy minél jobban elsajátíthassák az önismeret, a figyelem (saját magam és mások iránt), a problémamegoldás képességeit, és azt, hogy képesek legyenek kívülrõl látni önmagukat. Sajnos ma Magyarországon a legtöbben ki sem tudják fejezni, vagy körülírni a problémáikat, mert súlyos kommunikációs zavarokkal küszködnek.
        A rendõrség közbelép: avagy miért rossz a DADA program? A rendõrség DADA-programjával csak az a probléma, hogy olyan mint maga a rendõrség: jellegébõl következõen alapvetõen bürökratikus és büntetõ jellegû. Ezen szakemberek lehet, hogy igen sok mindent tudnak a kábítószerrõl, azonban módszerükkel valódi hatás nem igazán érhetõ el. A szenvedélybetegségeknél a legfontosabb inkább a megértés és a tolerancia: ezek lehetnek a megoldás eszközei. Ha körülnézünk például Székesfehérváron (az ország egyik legjelentõsebb városában), azt kell mondanunk, hogy a fiataloknak - és az idõssebekre pedig fõleg igaz - szinte egyeltalán nincsen semmilyen igényes szórakozási lehetõségei. Marad a diszkó. A klasszikus táncokat, amelyekkel valódi érzelmeket lehetett kifejezni, egyre kevesebben ismerik (de szerencsére még elég sokan vannak).
        Annak, hogy a fiatalok körében a szenvedélybetegek aránya ilyen gyorsan nõ, még egy oka van (az elidegenedésen az érték-, és normaválságon, az elszegényedésen, a családi problémákon stb. kívül), amit Popper Péter fogalmazott meg igen találóan: az, hogy nálunk minden siettetve van. A serdülõkört mesterségesen csaknem egy évtizeddel lerövidítették (valójában 24 éves korig is eltarthatna), koravén elidegenedett kamaszok követelik azon felnõtteknek járó jogokat (pl. szexualitás), amelyekhez érzelmileg korántsem vannak felnõve, összekeveredik gyerekség és felnõttség, amely csak problémák forrása lehet. Sok fiatal már huszonévesen olyan anyagi körülmények közé kerül, amelyet ötvenéves szülei sem tudtak egész életükben megvalósítani, emberek ezrei roppannak bele az Amway-ügynökösdibe, mert valójában nem nekik való, áttipornak egymáson, akinek nem megy, az elbukik és nem karolják fel, udvariatlanok, kaffognak, lökdösõdnek, elmenekülnek a problémák elõl, felelõsségtelenek. És közben nem veszik észre, hogy mégis minden fontos dologról lekésnek. Milyen dolog az, hogy a tanórákon csak akkor szólnak rá a diákra, ha rosszat csinál, de ha jót tesz, akkor nem dicsérik meg? Álljunk meg egy kicsit, és gondolkodjunk. Felnõtté akkor válik az ember, ha immár van benne felelõsségtudat, képes arra, hogy másokra is vigyázzon, ha tudatosul benne a felelõsség, és képes arra, hogy néha kívülrõl szemlélje önmagát. Magyarország a gyerekek országa lenne? Mégpedig a rossz gyerekeké, vagy csak amolyan koravén gyerekeké, akiktõl ellopták a gyerekkorát?
 


SOROS Alapítvány webmaster@soros.hu