Budapesti Mûszaki Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Villamosmérnöki szak
 

Féléves irodalomkutatási feladat
Anyagtudomány
tárgyból
 

Ionimplantált felületek vizsgálata pásztázó alagútmikroszkóppal
 

Konzulens:

Prof. Gyulai József
(gyulai@felix.mfa.kfki.hu)
és
Dr. Daróczi Csaba Sándor
(daroczi@felix.mfa.kfki.hu)

KFKI - ATKI
 

Szerkesztette:
Lécz Balázs
(leczb@umszki.hu)
10. tankör

1998. november
 

Az anyag elérhetõ Interneten keresztül a
http://www.c3.hu/ifyou/stm-ion
címen.


 









Tartalom
 

  • Ionimplantáció
  • Az ionimplantáció fizikai leírása
  • Az ionimplantáció célja a mûszaki gyakorlatban
  • Ionimplantáció a félvezetõgyártásban
  • Az ionimplantáció eszközei

  •  
  • STM (Scanning Tunneling Microscope) - Pásztázó alagútmikroszkóp
  • Ionimplantált felületek vizsgálata STM-mel
  • Melléklet
  • Irodalom

  •  
  • Köszönet


  •  
     

    Ionimplantáció
     

    Az ionimplantáció fizikai leírása - [1]




     

    Az ionimplantáció célja a mûszaki gyakorlatban
    A félvezetõgyártáson kívül még sok helyen használják az ionimplantációt, mint tulajdonság-módosító eljárást:


    Ionimplatáció a félvezetõgyártásban
    A félvezetõk szennyezésére az ionimplantáció elõtt három fõ módszert alkalmaztak:

    Az epitaxális eljárás esetén egy megfelelõ szennyezettségû réteget növesztenek a hordozó felületére. Diffúziónál a szennyezõ atomokat a felületen keresztül bediffundáltatják a félvezetõbe. Az ötvözésnél a félvezetõ legfelsõ rétegét olvasztják meg és szennyezik az újrakristályosodás során. Az ionimplatáció legfõbb elõnye, hogy természetébõl következõen független a kémiai oldhatósági korlátoktól, a hõmérséklettõl az implantáció során és a szennyezõ koncentrációjátol a felület közelében.
    Elõnyös tulajdonsága továbbá:




     

    Az ionimplantáció eszközei
    Az ionimplantáció eszköze az implanter, melynek fõbb elemei:




     

    STM - Pásztázó alagútmikroszkóp
     

    Binnig, G., Rohner, G., Gerber, C. és Weibel, E 1981-es felfedezésük után fejlesztették ki az elsõ pásztázó alagútmikroszkópot, melynek mûködése a kvantumfizikából ismert - a klasszikus fizika által nem megmagyarázható - alagúteffektuson alapszik. Felfedezésükért 1986-ban Nobel-díjat kaptak. Az STM mûködése a vizsgált vezetõ vagy félvezetõ anyagú tárgy és a fémtû között nagyon kis távolságokban fellépõ alagútáram jól definiált távolságfüggésén alapszik. Elsõ közelítésben az alagútáram a távolság négyzetével fordítottan arányos és néhány voltos elõfeszítés, valamint néhány nanométeres távolság mellett is csak pikoamper nagyságrendû. Rendkívül nagy precizitású berendezés kell ahhoz, hogy ilyen mértékben meg tudjuk közelíteni a minta felszínét. Ezt a pozícionálást a piezo-kerámiák óriási fejlõdése tette lehetõve. A piezokerámiák egyesítik a piezokristályok és a kerámiák elõnyös tulajdonságait: villamos erõtér hatására megváltoztatják geometriai méretüket és a legkülönfélébb formában lehet õket gyártani. Ennek megfelelõen az STM tût egy piezokerámiából készült pozícionáló rendszer mozgatja az STM-en belül. A legelõnyösebb elrendezés a következõ ábrán látható: egy piezokerámia henger külsõ és belsõ falát vékony nikkel réteggel vonják be, majd négy helyen keskeny sávban szimmetrikusan eltávolítják ezt a réteget, így létrejön négy elektródapár, amikkel az X és Y irányú eltérítést lehet megvalósítani. A Z irányú eltérítést a négy szegmensre adott feszültség egyidejû növelésével és a csõ végén kialakítiott külön szegmensekkel lehet megvalósítani. Ez a pozícionáló rendszer így mind a három irányban képes elmozdítani a tût.

    Az elmozdulás értéke a nanométeres tartományban van, ezért egy kiegészítõ, úgynevezett durva pozícionálás is szükséges. Erre sok megoldás született az évek során, azonban a leg életképesebbnek a Burleigh cég által kifejlesztett Inchworm motor bizonyult.
     
     

    STM - A mûködés fizikai alapja - Az alagút-effektus
    A tût a minta felületéhez közelítve a minta elektronjai számára egy véges vastagságú, véges magasságú potenciálfal alakul ki, melyen kívül - a klasszikus fizikai meggondolással ellentétben - véges valószínûséggel, de megtalálthatóak ezek az elektronok, így a tû és a minta között elektromos áram alakulhat ki, annak ellenére, hogy nem érnek õssze. Ez a távolság négyzetével fordítottan arányos.
     
     



    [2]


     





    STM - Képalkotás és különbözõ mérési módok




     

    Az STM technikai megvalósítása



    Az STM felhasználási területei
    Az STM berendezéseket nagyon sok területen a legkülönbözõbb összeállításokban használják, legtöbbször a felület morfológiájának meghatározására. Legintenzívebben a felületfizikai, nanotechnológiai és felületkémiai kutatásoknál használják, de létezik felhasználása a biológiai kutatások terén is.
     
     



     

    Ionimplantált felületek vizsgálata STM-mel
     
     

    Miért pont STM-mel?
    Az ionimplantált felületek vizsgálatára nagyon sok fajta módszert használnak. A teljesség igénye nélkül néhány jellemzõ mérési módszer [1] / 226 :

    Az STM-es vizsgálatok ezeket a módszereket egészítik ki.

    A kinyerhetõ információk

     Ami egyedülállóvá teszi az STM-et, az a felbontóképességének széles tartománya, a felbontóképesség alsó határa és az, hogy ez a felbontóképesség X, Y és Z irányban egyformán nagy, így atomi felbontásban kaphatunk információt a minta felületének geometriai szerkezetérõl. A nanotechnológiai eljárások eredményét más módszerekkel csak közvetve, vagy egyáltalán nem lehet ellenõrizni, így az STM igen fontos szerepet tölt be a nanotechnológiai és felületkémiai kutatásokban.
     



     

    Melléklet
     

    Egy konkrét STM berendezésrõl (Burleigh - Aris UHV) keszült fényképek
     
     




    [2]
     


    [2]
     


    [2]




    Néhány STM-mel készült felvétel


    Cu (111)
    [8]
     


    Si 7x7
    [2]


     



    A KFKI Anyagtudományi Kutató Intézetében készült felvételek közül néhány
     



    [6]
     


    [6]
     


    [6]
     


    [7]
     


    [7]
     


    [7]


     








     
     

    Irodalom

    [1] - H. Ryssel, I. Ruge: Ion implantation, Wiley 1986
    [2] - Burleigh - Aris Scanning Tunneling Microscope (termékismertetõ)
    [3] - di Digital Instruments - NanoScope AFM (termékismertetõ)
    [4] - RHK Technology - RHK-100 STM Users manual
    [5] - Péter Nagy et al.: Determination of SPM tip shape using polystyrene latex balls (http://newton.phy.bme.hu:80/pub/emas95/emas95l.html)
    [6] - L. P. Biró et al..: Atomic scale investigation of surface modification induced by 215MeV Ne irradiation on graphite, Nucl. and Meth. in Phys. Res. B 112 (1996) Elsevier
    [7] - Cs. S. Daróczi et al.: Surface investigations on annealed and boron implanted Fe80Mo7B12Cu1 amorphous ribbons, Vacuum/vol. 50. #3-4, pages 3-4 (1998) Elsevier
    [8] - IBM - STM Image Gallery (http://www.almaden.ibm.com/vis/stm/gallery.html) - Szép STM-mel készült képek
    [10] - Mike Cristoforo: Ion Implantation (http://www.casetechnology.com/implant.html) - Kiváló linkgyûjtemény!
    [11] - Kurt J. Lesker Company - http://www.lesker.com/docs/faq5.html#num1Kiváló UHV FAQ és jó szivattyú-mûködési leírások!
     

    Köszönet

    Ezúton szeretném megköszönni a segítséget konzulenseimnek Prof. Gyulai Józsefnek és Dr. Daróczi Csabának  (Központi Fizikai Kutató Intézet - Anyagtudományi Kutató Intézet), valamint Prof. Kálmán Erikának (Központi Kémiai Kutató Intézet). Az õ segítségük nélkül nem jöhetett volna létre ez a dokumentum.
     


    Lécz Balázs - E-mail: leczb@umszki.hu
    1998. november