Társadalomismeret

 

A tantárgy az Ember és társadalom műveltségterületet magába foglaló komplex tantárgy.

A társadalom központú társadalomtudományi nevelést szolgálja. A társadalmi cselekvőképesség kialakításában sajátos funkciót tölt be. Azt a gondolkodásmódot segít kialakítani, mely szerint a világ tőlünk és velünk is olyan, amilyen!

Kiindulási szempont, hogy a történelem tényei, eseményei, összefüggései az ember megjelenésének pillanatától társadalmi keretek között történnek, a különböző társadalmak többféle társadalmi/emberi létezést mutatnak be. Ezeken az utakon -a kronológiát megtartva- végighaladva, a feldolgozandó tartalomban elsődleges helye a társadalmi jellemzőknek van.

A tantárgy biztosítja, hogy a tanulók lehetőséget kapjanak a legalapvetőbb társadalmi tevékenységek, a legfontosabb ismeretek elsajátíttatására, a szűkebb és tágabb otthon, a pátrián túli társadalmi jellemzők megismerésére, azonosulásokra. Ezen keresztül, illetve ennek segítségével fejlődnek képességeik, formálódik saját társadalmi cselekvőképességük, fejlődik és alakul identitástudatuk.

Társadalmi gyakorlat

A Társadalomismeret tantárgyhoz viszonyítva sajátosság, hogy az egyes témakörökre fordítható időkeretek hosszabb feldolgozási időt biztosítanak, jobban épít a képi síkra, a képzetekben megjelenő képi síkú reprodukálásra

Vissza a Tanítás-tanulás tevékenységrendszerekhez