Klió 2002/2.

11. évfolyam

Amerikai tankönyv Magyarország legújabb kori történetéről

 

Folyóiratunk nemigen szokott magyar szerző könyvéről beszámolni, ezúttal mégis kivételt kell tenni. Egyrészt, mert a szerző Király Béla, az 56-os forradalom egyik katonai vezéralakja, később amerikai egyetemi tanár. Másrészt, mert a könyv a The Anvyl Series sorozatban jelent meg, amely igen rangos tankönyvsorozat az Egyesült Államokban, tehát várható, hogy elég sok egyetemi hallgató veszi majd ott kézbe.

A könyv egyrészt közel száz oldalon mutatja be Magyarország történetét 1867–1999 között, tehát a kiegyezéstől az ezredfordulóig. Nyilván nem érdemes itt valamiféle tartalmi ismertetést adni. Király professzor elsőrendűen a politikai fejlődés kérdéseit tárgyalja, ami manapság újra általános a szakmában, összefoglaló munkák esetében. Voltaképpen a kiegyezés előzményeit is érinti, a Pragmatica Sanctiótól kezdve. Persze a gazdasági fejlődés leglényegesebb mozzanatai is előkerülnek, de a fejezetek tagolása is a politikai eseménytörténethez igazodik. Nyilván kellő súllyal szerepel az ’56-os eseménysorozat is, meg az 1989 utáni nagy változás. Egyébként nagyjából a szakma által általában elfogadott koncepciót alkalmazza a szerző, természetesen nagyon összevontan, ahogy azt már a cím is jelzi. Vagyis az amerikai hallgató megbízható összefoglalást kap közel másfél évszázad történetéről.

A tankönyv nagy érdeme ezen túlmenően az, hogy a fele fontos forrásszövegeket közöl, természetesen angolul, az 1861-es felirattól és Deák húsvéti cikkétől az 1996-os magyar-román alapszerződésig és a NATO szervezetébe való felvételig. Benne van természetesen a kiegyezési meg az 1868-as nemzetiségi törvény, az 1914-es ultimátum Szerbiához és a szerb válasz, a trianoni béke helyett két térkép az 1920-as felosztásról és az 1938-41 közötti részleges revízióról, elég részletes dokumentumok a pártállami korszakból és persze a forradalom iratai.

A kötet végén rövid bibliográfia, persze csak angol nyelvű munkákkal és az angolszász könyveknél szokásos mutató, tárgyi címszavakkal is a nevek és helynevek mellett. Egészében tehát az amerikai hallgatókat, sőt az angolul olvasó közönséget is megcélozza ez a munka. Megbízható tartalma mellett nagy előnye, hogy nem a Budapesten készült, kínkeserves fordítások egyike, hiszen Király Béla professzornak az emigrációban volt elég ideje, hogy megta-nuljon kitűnően fogalmazni angolul, könyveit és tanulmányait mindig angolul írta. Csak hálásak lehetünk Király Bélának, hogy ilyen jó munkával segíti elő a külföld ismereteit Magyarország történetéről.

Béla K. Király: Basic History of Modern Hungary 1867–1999. (A modern Magyarország rövid története, 1867–1999) Malabar, Florida, 2001, Krieger Publishing Company, VIII, 208 1. An Anvil Original under the general editorship of Hans L. Trefousse.

Niederhauser Emil

HonlaP

Tartalomjegyzék 2002/2.