Klió 2003/2.

12. évfolyam

XX. század

Churchill árnyékában

A cím arra utal, mintha a szerzőnek az lenne a meggyőződése, hogy országa, Nagy-Britannia több mint fél évszázadon keresztül egy nagy ember, Churchill árnyékában élt volna. Holott ezt sem a Churchillről szóló két esszé – az egyik a visszavonuló államférfi, az ifjú királynő és a parlament, valamint Churchill 80. születésnapjának ünneplése az alsóházban – nem sugallja, sem a közismert tények. E tények egyike a sokat idézett munkáspárti győzelmi választás 1945-ben, amikor a háború hőse, a nemzet nagy férfiúja, Clement Attlee-vel, a munkáspárt kissé színtelen vezetőjével szemben alulmaradt. Churchillnek éppen hogy nem volt stabil elismertsége politikai élete során, a munkások jó része a havannai szivarral megjelenő arisztokrata „establishment” embert látta benne, a konzervatívok a harmincas években a liberális politikust, halála után pedig a revizionista történészek egy része még a „békéltetőkkel” szembeni elvi és gyakorlati politikáját is bonckés alá vették és alaposan megbírálták.

Ez az esszékötet dicséretes vállalkozás, részben mivel a tanulmányok többsége eredeti, széleskörű és elgondolkoztató, szinte némelyik – mint egyik ismertetője írta – excentrikus. A Churchillel foglalkozó két említett tanulmányon kívül Cannadine esszéi olyan témákat sorakoztatnak fel, amelyek Churchill élete folyamán, politikai pályája során az ország közvéleményét, hangulatát, érdeklődését és politikai helyzetét jellemezte, vagy talán meg is határozta. Ezek között olyan témákat is találunk, amelyekben a szerzők nem teljesen kiérlelt ítéleteket mondanak (mint például híres színházi szerzőjük, Noel Coward patriotizmusáról), vagy amelyeknek némelyike szokatlan összetételű témavá­lasztás. Ez utóbbiak közé tartozik a két cambridge-i professzor – az egyik az Egyesült Államok-beli Merriman professzor, a másik az angliai neves Trevelyan professzor – egyes tevékenységeinek a bemutatása.

Cannadine három politikai portréja Baldwinról, Francis Brett Youngról és Joe Chamberlainről főleg újszerű, a személyiségükre összpontosító megközelítésük miatt elgondolkodtató írások. David Cannadine új könyve bebizonyította, hogy szerzőjének ismert témákról is új, eredeti nézőpontja van, s a kevésbé ismert vagy nem központban álló személyek és problémák iránt fogékony és újat mondó. Érdemes olvasmány nemcsak történészek és filológusok számára.

 

David Cannadine: In Churchill’s shadow (Churchill árnyékában). London, 2002. 400 p.

H. Haraszti Éva