Klió 1993/2.

2. évfolyam

rule

 

KORA ÚJKOR

Az 1680-as londoni óriás petíció

II. Károly uralkodásának vége felé az ún. „kizárási válság” nyugtalaní­totta Angliát: szerették volna megvonni Károly fiától, a katolikus Jakab­tól a trónöröklés jogát. A Stuart-restauráció e zavaros éveinek esemé­nyeibe Mark Knights egy nagy tömegeket megmozgató beadvány elemzése kapcsán nyújt bepillantást.

A monstre petíciót, amely kb. 18 ezer aláírást tartalmazhatott, 1680. január 13-án adták át a királynak. Napjainkra a megrongálódott bead­vány első 23 lapja hiányzik, s a meglévő 167 íven 15 734 aláírás található. A szerző a 300 éves dokumentumtól a következő kérdésekre várt választ: milyen vallásúak, politikai meggyőződésűek és foglalko­zásúak voltak a peticionisták; mely társadalmi rétegek, csoportok vol­tak elégedetlenek a kormányzással, és hogyan hatott a közvélemény nyomása az uralkodó politikájára.

Az 1661-ben kibocsátott törvény, amely megtiltotta az „izgató petí­ciózást”, hatásosan megakadályozta, hogy a restauráció után újra alkal­mazzák az 1640-es évek ezen eszközét. Eltekintve egy sikertelen alá­írásgyűjtési akció tói, amelyet 1676-ban kezdeményeztek a gavallér parlament feloszlatása érdekében, a tömegek nem folyamodtak ehhez a módszerhez 1679 januárjáig, amikor az uralkodó elnapolta a parlament üléseit. 1679 januárjában, májusában és júniusában viszont megindult az aláírásgyűjtés azért, hogy Károly engedélyezze a parlament összejö­veteleit. Ezeknél a próbálkozásoknál azonban jelentősebb volt az a beadvány, amellyel 1679–80 telén akartak nyomást gyakorolni a király­ra, ismét a parlamenti ülések érdekében. 1679 novemberében egy összeesküvést lepleztek le, ennek során egy katolikus csoport bizo­nyítékokat próbált gyártani presbiteriánus cselszövésről, s ez újból felszította a pápaellenes hisztériát, amely egy évvel korábban Titus Gates leleplezése kapcsán kapott lángra. Novemberben nagy tömegek részvételével pápaégető menetek vonultak London utcáin. Hamarosan azt követelték, hogy üljön össze a parlament, s vizsgálja ki az újabb összeesküvést. Az államtanács is parlamenti ülést követelt, majd egyes tagjai bojkottálták a tanácskozásokat. A király egyre jobban elszigete­lődött. Az elégedetlenkedők, kihasználva a helyzetet, Londonban szé­leskörű aláírásgyűjtésbe kezdtek.

Egy 1740-ből származó leírásból tudjuk, hogyan készült a petíció: az agitátorok „odamentek minden szabad választóhoz, és tényleg min­denkihez, aki útjukba került, kérve a kézírását a kérvényre...” Az összegyűjtött aláírásokat ezután bizonyos társaságok helyiségeibe, vagy klubokba vitték, ott a kézírással és kézjeggyel teli tekercseket ­az egy megyéből valókat együvé – összeragasztották. A londoni petíció így hosszú pergamenszalagot képezett, a fennmaradt példány maga is 52 yard (kb. 47 m) hosszúságú. Persze, csak férfiakkal íratták alá. Felmerül a kérdés, vajon alkalmaztak-e az agitátorok megfélemlí­tést, kényszert, avagy hamisítottak-e aláírásokat. A szerző úgy véli, nem.

A petíciót „a London városbeli és -környéki lakosság” a királynak címezte. Szövege szerint, mivel már volt, és még most is tart „a kárhozatos és ördögi pápista összeesküvés, melyet őfelsége legszen­tebb személye, a protestáns vallás, és őfelsége jól szervezett kormánya ellen szőnek, mi, Felségednek legalázatosabb, kötelességtudó és en­gedelmes alattvalói... a legalázatosabban és legkomolyabban kérjük, hogy a Parlament, melyet legközelebb január 26-ig elhalasztottak, ülésezhessen akkor, s tárgyalja a törvénysértők ügyét, és orvosolja minden más igen fontos sérelmeinket, melyek másként nem nyernek orvoslást. És az Ön kérelmezői mindörökké imádkozni fognak Felséged hosszú és sikeres uralkodásáért.”

A petíció szövege világosan mutatja, hogy a döntő kérdés a parla­ment ülésezése, illetve az a királyi prerogatíva volt, amely az uralkodó kezébe tette le a parlament összehívásának és feloszlatásának jogát. A folyamodványban – bár kimondatlanul – benne van, hogy a királynak meg kellene hajolnia a közvélemény nyomása el6tt, továbbá az, hogy a parlament az egyetlen fórum, ahol orvosolhatják a nép sérelmeit. Egyúttal annak tagadása is kifejeződik benne, hogy megbíznak a király szándékaiban. Károly – igen dühösen – úgy is értelmezte a petíciót, mint támadást szuverén hatalma ellen. Figyelemre méltó, mit várnak a folyamodók: a törvénysértők ügyének tárgyalását (utalás Danbyre, és az öt katolikus főrendre, akiket az összeesküvésben való részvétellel vádoltak), és a legfontosabb sérelmek orvoslását kérik, nem pedig a kizárási törvény meghozatalát! Fontos felfigyelni a kérelem visszafo­gott hangjára is; a szerző úgy véli, azért a mérsékelt hangú fogalmazás, hogy minél több ember aláírását elnyerhessék az ügyhöz.

Alig hogy megkezdődött az aláírásgyűjtő akció, Károly kiáltvány­ban tiltotta meg az „izgató petíciózást”, majd összehívta London pol­gármesterét és vezetőit, és felszólította őket, intézkedjenek a beadvány támogatóival szemben. Az aláírásgyűjtés egy rövid időre ki is szorult a külvárosokba, hogy hamarosan újult erővel folytatódjék, sőt, egyre inkább a radikálisok kezébe kerüljön. Ők megkérdőjelezték a tiltó kiáltvány érvényességét. Nem riasztotta vissza őket még a királyi csapatok összevonása sem. Károly habozását az magyarázza, hogy az éppen akkor alakuló francia–holland szövetség ellenében szüksége volt a parlamenti tagok támogatására. Végül 1680. január 13-án a Sir Gilbert Gerard vezette 9 tagú küldöttség a király elé terjesztette az óriáspetíciót.

A beadványt jelentős számban írták alá nonkomformisták (a meg­vizsgált 2500 személyből 736 fő), ezek között vannak independensek, presbiteriánusok, baptisták és quakerek. A nonkonformisták aláírásai keverednek az anglikánokéival, vagyis erős pápaellenes protestáns tudat kötötte össze az embereket. Ugyanakkor Károlynak ez az ellenzé­ke nem volt egységes.

A peticionisták kocsmákban, kávéházakban gyűltek össze; nem csoda, hogy sok klub tagját az aláírók között találjuk, így pl. a Zöld Szalag Klub tagjait, a rozsházi összeesküvőket, a Monmouth-pártiakat. Megtalálhatók a beadványon olyan kiemelkedő elméleti politikusok aláírásai is, mint John Locke és Algernon Sidney. A király sokakat kivégeztetett közülük, és sokan kerültek bíróság elé. A bíróságok viszont nem üldözték igazán eréllyel a peticionistákat, hiszen többsé­gükben maguk is parlamenti ülést követeltek.

Az aláírók társadalmi, gazdasági hovatartozásának elemzése szin­tén tanulságos. Többségük a társadalom alsó rétegeiből jött; az aláírók­nak csupán 5 százaléka nem tudott írni. Ez azt mutatja, hogy a petíció támogatói főleg képzett munkásokból álltak. Sok volt a kézműves közöttük, ez a céhek névsoraival való azonosításból, vagy magából a beadványból derül ki, mert sokan odaírták a nevük mellé a foglalkozá­sukat is. Azt is tudni lehet, hogy a peticionisták között sok a gazdag iparos, kereskedő. A legtöbben a textiliparban foglalkoztatottakból írtak alá. A gyertya- és ólomöntőknél valószínűleg üzleti érdekeltség­ről is volt szó, hiszen a parlament nagy fogyasztójuk volt.

Ami a petíció földrajzi hatókörét illeti, eleinte a Cityben gyűjtöttek aláírásokat, majd a külvárosokba szorultak, végül ismét London belvá­rosa lett a támogatók fő területe. Egy újságíró feljegyezte, hogy London, Westminster és Southwark adta a legtöbb aláírót.

További kérdés, hogy milyen hatást gyakorolt a londoni közvéle­mény eme kifejeződése a királyra, és volt-e példaadó hatása az akció­nak a későbbiekben. A peticionisták elbuktak. A király 1680. január 26-án 300 parlamenti képviselő jelenlétében elhalasztotta a testület ülését áprilisra. A kudarc egyik oka a kérelmezők magatartása volt, hiszen úgy viselkedtek, hogy pártalakítási szándékkal vádolhatták őket; ugyanakkor, a kampány idején tervek készültek egy protestáns társaság létrehozására. A petíció megosztotta a társadalmat, mozgósí­totta a londoni radikális csoportokat, s ennek az volt a következménye, hogy a józan gondolkodású emberek rájöttek, a protestáns vallást ürügyül lehet felhasználni a kormány megváltoztatására, a politikába való beleszólásra. Emellett sokan attól tartottak, a petíciózás polgárhá­borúhoz vezet. Bár a mozgalom nem váltotta ki a petícióellenes tábor szervezkedését, 1680 nyarán további petíciók születtek, vagyis felerő­södött az a törekvés, hogy ezentúl kifejeződjék a nemzet akarata.

Mark Knights: London's „Monster” Petition of 1680. (A 1680-as londoni „óriás” petíció) The Historicai Journal, 36. évf., 1. szám, 1993. március. 39–67. p.

Fodor Mihályné