Klió 1994/1.

3. évfolyam

rule

 

KORA ÚJKOR

Az agrárfundamentalizmus és az angol mezőgazdaság[1]

 

R. C. Allen szerint az angol mezőgazdaság fejlődéséről vallott nézeteket az agrárfundamentalizmus eszméi uralják. Ennek tételei a következők: 1. A mezőgazdasági termelés növekedését 1500 és 1800 között a nyomásos földek bekerítése, a paraszti gazdaságok eltűnése, helyükön nagyüzemek (nagybirtokból bérelt földekkel, bérmunkával) létesítése eredményezte. 2. A termelékenység javulása fontos oka, sőt feltétele volt az iparfejlődésének. 3. Az agrártermelés növekedése szükségszerűen magával hozta a társadalmi egyenlőtlenség növekedését. Ezeket a megállapításokat nemcsak Angliára, hanem a világ más tájainak agrárpolitikájára is alkalmazták. Az utóbbi időkben számos kutató kétségbe vonta e tételek helyességét az Anglián kívüli világra vonatkozóan. Robert Allen professzor szerint az angol fejlődésre sem alkalmazhatók.

Az agrárfundamentalizmus kifejezés tulajdonképpen kétféle felfogást takar: tory és marxista felfogást. A toryk (fő képviselőjük A. Young, 1771) nézetei szerint a bekerítések és a mezőgazdasági nagyüzemek tőkés mezőgazdaságot hoztak létre, s ez megnövelte a mezőgazdasági foglalkoztatást s a termelést. A marxisták ezzel szemben azt állítják, hogy a bekerítések csökkentették a mezőgazdaságban foglalkoztatottak számát s a termelést is. A két felfogás különbözik az agrárváltozások hatásának megítélésében is. A marxisták szerint a mezőgazdaságban fölöslegessé vált munkások bekényszerülve a városokba, elősegítették az ipar fejlődését; továbbá a munkaerő-kínálat növekedése csökkentette a munkabéreket; a földek elrablása növelte a társadalmi egyenlőtlenségeket. A toryk más irányból jutnak ugyanilyen végkövetkeztetésre: a bekerítések s a nagyüzemi gazdálkodásra áttérés emelte a termelést, ez lehetővé tette a népszaporodást, s a szaporulatot az ipar szívta fel. A marxisták tehát a technikai változásokat és a tulajdonakkumulációt hangsúlyozták, a toryk a népesség lélekszámának növekedését, de mindkét ágazat egyetért abban, hogy a mezőgazdasági változások hozzájárultak az iparosodáshoz és növelték az egyenlőtlenséget. A szerző mindkét felfogást elutasítja.

Első kérdés: valóban feltétele volt-e a bekerítés a technikai haladásnak? A szerző – az Oxford–Cambridge–Leicester közötti kötött talajú, jó szántóföldeken és legelőkön végzett vizsgálataira alapozva – megállapította: a középkor és a XIX. század között megduplázódott terméshozam és termelékenység-növekedés csak részben tulajdonítható a bekerítéseknek.

A következő kérdés: milyen hatással voltak a bekerítések a foglalkoztatásra? Részint az összes szükséges munkák, azaz a teljes foglalkoztatás költségeinek, részint Young 1770-es években készült-feljegyzéseinek egybevetésével Allen arra a következtetésre jutott, hogy a bekerítéseknek alig volt hatása a foglalkoztatásra abban az esetben, ha nem változtattak a szántók és legelők arányán; ha a szántóból legelőt alakítottak, akkor a foglalkoztatás csökkent, azaz itt a marxisták állítása igazolódott.

Nem emelte a bekerítési mozgalom a munka termelékenységét sem. Ilyenformán nem lehetett oka a bérleti díjak emelkedésének sem, ahogyan a tory fundamentalisták vélik. A bérleti díjak emelkedése a jövedelmek újraelosztását jelentette a farmerek és a földbirtokosok között az utóbbiak javára.

A bekerítések tehát jól látható változásokat hoztak a földhasználatban, a művelési módszerekben és növelték a bérleti díjakat. A mezőgazdasági termelékenység javulásához azonban alig járultak hozzá.

Ami a befektetett töke nagyságát illeti, a tory fundamentalisták úgy vélik, a nagyobb birtokok több tőkét használtak fel, ezért is értek el magasabb terméshozamot. Young adatai szerint azonban a tőke/acre arány a mérettel együtt csökkent. A hagyatéki leltár-minták tanúsága szerint nincs összefüggés a föld nagysága és a terméshozamok között. Mi több: a terméshozamok növekedése megelőzte a XVIII. századi nagy „tőkés” gazdaság okra való áttérést! Aki a gabonatermelés biológiai forradalmát megvalósította, az nem más volt, mint a nyomásrendszer kisgazdaságainak ura, az angol paraszt.

A következő kérdés: hogyan hatott a gazdaság területi növekedése a foglalkoztatásra? A toryk szerint a méretbeli növekedés az alkalmazott munkások számának növekedését hozta. A marxisták szerint épp ellenkezőleg. Ismét a marxistáknak van igazuk: az alkalmazottak száma - különösen a nőké, gyerekeké – csökkent a farm növekedésével párhuzamosan.

A munka termelékenysége két okból javult a korai újkorban: felerészben a XVII. századi, yeoman-ek által elért eredmények miatt – s ez nem egyedülálló jelenség Angliában, hiszen Északnyugat-Európában is növekedett ekkortájt az egy munkásra jutó termelési eredmény –, felerészben pedig éppen az tette különlegessé Angliát, s az emelte a termelési eredményt, hogy a naggyá egyesített birtokokon kevesebb munkást alkalmaztak!

Hogyan járulhatott mindez hozzá az ipari fejlődéshez? Például úgy, hogy a mezőgazdaságban nyert pénzt manufaktúrákba fektették. A nagybirtokosok azonban általában impozáns palotákra, fényűző életmódra költötték a pénzüket.

Az agrárforradalom ezért kétféleképpen hathatott a nemzeti jövedelemre: közvetlenül növelte azt megnövekedett terméshozamaival, és munkaerőt szabadított fel más szektorok számára. A XVII. században Angliában mindkét módszer élt, s emelte a GDP-t. A XVIII. és XIX. században azonban már alig volt érzékelhető ez a hatás; már nem emelkedtek tovább a mezőgazdasági hozamok, a felszabadult munkaerőt pedig az ipar már nem tudta felvenni, s nem a proletariátus létszáma növekedett, hanem a szegényeké.

A folyamat haszonélvezői a gazdagok voltak. Ha a termelékenység növekedése az árak csökkenését eredményezte volna, akkor csökkent volna a társadalmi egyenlőtlenség, azonban nem így történt, a reálárak emelkedtek, ez növelte az egyenlőtlenséget, mert csökkentette a szegények reáljövedelmét a gazdagokéhoz képest.

Angliában végül szinte csak a földbirtokosok gazdagodtak, tehát sem a bérmunkások, de még a működő töke tulajdonosai sem, mert a bérek nem emelkedtek, a bérleti díjak viszont 1450–1850 között kb. hétszeresükre szöktek fel.

A XV–XIX. század között a következő volt a technikai változások és a föld és munkaerő viszonya: a XV. században a föld bőségben volt, így alacsonyak voltak a bérleti díjak. A következő négy évszázadban a bekerítések s a nagybirtokok létrejötte következtében csökkent a munkaerő iránti igény. Ugyanakkorra a lakosság lélekszáma növekedett. Most a földnek volt értéke, így a jövedelem a birtokosok kezébe áramlott. S mivel a föld kevesek kezén koncentrálódott, növekedett az egyenlőtlenség.

A szerző végül megállapítja: két agrárforradalom volt Angliában: a yeomaneké, és a földbirtokosoké. Az előbbi a XVII. században folyt le, megkétszerezte a terméseredményeket, s a haszon viszonylag széles körben oszlott szét.

A földbirtokosok forradalma főleg a XVIII. századra tehető, s a bekerítésekből s a nagygazdaságok létrehozásából állt. A változások eleinte növelték a gazdasági teljesítményeket, munkaerőt szabadítottak fel, s hozzájárultak a GDP növeléséhez. Mindez a magas bérleti díjak révén a nagybirtokosok javát szolgálta. A XVIII. században már nem a terméshozamok nőttek, hanem a mezőgazdasági foglalkoztatottság csökkent. Az elbocsátottak nem találtak munkát a manufaktúrákban – a nyertesek csakis a földbirtokosok voltak. A szerző a földbirtokosok eme forradalmát egyértelműen negatív jelenségnek tartja.

A cikk szerzője – amellett, hogy két felfogást ütköztetve, érdekes és fontos szempontok szerint tárgyalja a felvetett kérdést – hiányérzetet és vitatkozó kedvet ébreszt az olvasóban. A hiányérzet leginkább az agrárfundamentalizmus fogalma magyarázatának elmaradása miatt támad az emberben, vitára pedig a cikkben érzékelhető ellentmondások adnak okot (a szerző pl. cáfolatát ígéri annak a nézetnek, mely szerint a mezőgazdasági változások hozzájárultak az iparosításhoz és növelték az egyenlőtlenséget, ám éppen maga fejti ki, hogyan, miképpen növekedett a társadalmi, gazdasági egyenlőtlenség a korszakban. Emellett nehéz elhinni, hogy a termelési hozamok nem növekedtek tovább a XVIII–XIX. század Angliájában, ha ezt a szerző nem bizonyítja.)

Amit pedig a cikk végén olvashatunk az angliai agrárforradalom két szakaszáról, a fellendülést hozó elsőről, majd a második szakaszról, amelyben már egyre nyilvánvalóbbakká váltak az új rendszer negatív vonásai (a nagybirtokosok gazdagodtak, s növekedett a nincstelenek tömege) – ezt már a kortársak is tudták, érzékelték.

 

Robert C. Allen: Agrarian Fundamentalism and English Agricultural Development (Az agrárfundamentalizmus és az angol mezőgazdaság fejlődése) In: Structures and Dynamics of Agricultural Exploitations, szerk.: Eric Aerts, Tenth International Economic Congress, Leuven, 1990. Leuven Univ. Press, 1990. 57–66 p.

 

Fodor Mihályné

 

 

 



[1] Akit a cikk teljes terjedelmében érdekel, megtalálhatja a Világtörténet 1991. őszi-téli számában az 52. oldaltól az 58. oldalig.