A NATO légicsapásai
újabb Csernobilt okozhatnak

 

Európa legkevésbé biztonságos atomerôműve súlyos veszélybe került a NATO szerb területekre mért légicsapásai következtében.

Szerbiában a tűz alá vett olajfinomítókból a Dunába került hatalmas mennyiségű olaj veszélyezteti a bulgáriai kozloduji atomerômű hűtôberendezését. A bolgár környezetvédôk a második Csernobil kialakulásának tényleges veszélyérôl beszélnek.

John Large nukleáris biztonsági tanácsadó, aki a Brit Parlament kérésére megvizsgálta a kozloduji atomerôművet, azt állítja, hogy mióta az orosz technikusok hazamentek a Szovjetunió összeomlásakor, az erômű személyzete alig magasabb képzettségű, mint a földművesek.

Large elmondta, hogy egy szikra is végzetes eredményhez vezethet, miközben a sok kilométer hosszan elnyúló olajszennyezôdés levonul az atomerômű mellett. Large elsôsorban mégis attól tart, hogy a vastag olajos hordalék bekerülhet az atomerômű szivattyúiba, és meggátolja az erômű hűtését. Ebben az esetben a kozloduji munkásoknak fél órájuk lesz leállítani az atomreaktorokat.

Large szerint a gyakorlatlan kezelôk könnyen követhetnek el végzetes hibát. Ugyanakkor az erômű is nagyon öreg, a védôpajzs könnyen megrepedhet, és ez is okozhat balesetet. A hat reaktor közül négynek nincs másodlagos biztonsági zónája.

A legtöbb nyugati szakértô szerint az erômű nem biztonságos, és az EU már korábban megpróbálta rávenni Bulgáriát, hogy állítsa le. A bolgár parlament ezt elutasította, mivel ez az erômű termeli az ország elektromos áramának 35 százalékát. Most a bolgár környezetvédô szervezetek koalíciója követeli az erômű leállítását, mióta a bolgár parlament megengedte a NATO-nak, hogy sürgôs esetben leszálljanak az ország területén.