VISSZA A LISTÁHOZ
 
 

ANOTHER WORLD IS POSSIBLE
LEHETSÉGES EGY MÁSIK VILÁG
Tracey / Ada: „Holnapra megforgatjuk a világot!”
Világ Szociális Fórum, Porto Alegre, Brazília – 2002. Január

Miközben az üzleti világ árgus szemekkel figyelte a kivételesen New Yorkban megrendezett Világ Gazdasági Fórumot, a társadalmi és zöld mozgalmak figyelme a világ déli féltekére, a brazil Porto Alegrére vetült. Itt rendezték meg február első napjaiban a Világ Szociális Fórumot immáron második alkalommal. A tavalyi fórum sikerét igazolja, hogy idén a résztvevők száma többszörösére duzzadt. Így közel 60 ezer ember között próbálkozott a két Energia Klub delegált – Ámon Ada és Tracey Wheatley - megtalálni az 5 másik kelet-európait, akik csekély számuk miatt meglehetősen könnyen vesztek el a szénakazalban.
A Fórum felhívó üzenete „Lehetséges egy másik világ”, ami azért angolul jobban hangzik („Another World Is Possible”), a jól ismert seattle-i szivárványt hozza össze ide: környezetvédők, apró gazdák, őslakos népek, munkásmozgalmi-, feminista és közösségi aktivisták északról és délről egyaránt, megspékelve a mozgalom kulcsgondolkodóival, radikálisaival és vízióteremtőivel: Noam Chomsky-tól Susan George-on és Vandana Shiva-n át Walden Belo-ig.
A hangsúly a kapcsolatépítésen, a hálózatépítésen és a kifejezések, definíciók tisztázásán van; a programon szereplő témák pedig a Föld számos részén aktuálisak. A résztvevők felháborodottak azon, hogy a társadalmi kontrol rendszeresen kimarad a döntéshozatali folyamat során, áthelyezve azt a nagyvállalatok vagy a nemzetközi pénzügyi intézetek igazgatótanácsi üléstermeibe. De akkor sem lehetünk nyugodtak, ha azokat a kormányzati előszobákban miniszterek tárgyalják és írják alá. A globális pénzügyi struktúra, a piacba vetett hit fundamentalizmusa, a militarizmus és a környezeti fenntarthatóság szinte minden szemináriumon, műhelymunkán vagy konferencián megjelentek, a közös és általános élmények szintjén. Lett légyen szó az ivóvíz források társadalmi kontroljáért folytatott kampányról, vagy az elengedhetetlen szociális szolgáltatásokért folytatott harcról, azok privatizációja elleni küzdelemről, vagy akár arról az univerzális emberi jogról, hogy bárki élhessen egy adott közösségben anélkül, hogy félnie kellene gazdasági vagy fegyveres fenyegetéstől.  Minden érdekes és érintett témát felsorolni itt lehetetlen és vélhetően elhomályosítaná a lényegi részt: a víziót, amit a Világ Szociális Fórum folyamata előrevetít. Akik ugyanis itt jelen voltak, azt a teret és időt követelték vissza, amelyben lehetséges újra felfedezni és definiálni az elvesztett demokráciát. Ebben a társaságban a demokrácia értelmes, jól informált párbeszédben és részvételben ölt testet. Ez talán nem annyira attraktív a média számára, mint egy balhés demonstráció, vagy mint a hibásan anti-globalizációnak nevezett fogalom. Ez nem hatékony, sőt rendetlennek tűnik, ráadásul még időigényes is. És nem akar írott szabályokat, sőt kifejezetten problémásnak látja a megkötéseket. Nincsenek gyors és hatásos válaszok, de van vagy millió megoldása. Amint sikerül lerázni magáról az anti-globalizációs címkét ennek a mozgalmakon átívelő tömegnek, talán világossá válik majd mások számára is, hogy ez nem más, mint a nemzetközi globalizáció, csak alulról! Társadalmi Globalizáció! De ehhez sokat kell még elmondania magáról ennek a globális mozgalomnak, hogy elhiggyék.
Az Európai Szociális Fórum novemberben kerül megrendezésre Firenzében. Lehetséges egy másik Európa? Vagy egy másik átmenet?
Bécsben május 11-12-én gyűlnek a Közép-európai régió delegáltjai. Ott akarsz lenni valahol Európában? Bekapcsolunk az európai információs körforgásba, csak írj nekünk: tracey@energiaklub.hu.