Kékportréban: dr. Kósik Lajos

Dr. Kósik Lajos (Fotó: T.J.A.)Dr. Kósik Lajos jómódú parasztcsalád sarjaként 1937-ben látta meg a napvilágot Cserépfaluban, ahol gyermekkorát is töltötte. Szülei fontos szellemi örökséget hagytak rá; az egész életét meghatározó erkölcsi normákat: a puritán kálvinista hitet, az isten és az ember tiszteletét és szeretetét, a munka megbecsülését, a kötelességtudatot és a helytállást.

1955-ben kitűnő érettségi vizsgát tett a mezőkövesdi I. László Gimnáziumban, mely után orvosi pályára lépett. 1961-ben végzett a DOTE-n, és ugyanebben az évben megnősült. Az egyetem elvégzése után még 2 évig dolgozott Debrecenben.

Felesége kötelezettségei révén, 1963-ban kerültek Miskolcra ahol elobb üzemi-, majd háziorvosként praktizált. Doktorúr belgyógyász szeretett volna lenni, de a körülmények másként alakultak. 1964-ben várták elso gyermeküket, és lakásproblémájukra megoldást jelentett az ongai körzetiorvosi állás betöltése. Szeptember 1-én kezdte meg a munkát a községben, melynek szinte valamennyi lakóját megismerte az itt eltöltött 35 év alatt. 1981-ben „kiváló orvos” minősítést kapott. Az orvosi mesterség az élet és halál közelében van. Ahogy Madách Az ember tragédiájában leírja: „a cél a halál, az élet küzdelem, s az élet célja e küzdés maga”. Az Orvos feladata pedig e küzdelem megkönnyítése. „Ez az én ars poeticám” – vallja doktorúr.

Napjaink kórházaiban elsősorban nem a betegközpontúságra fektetik a hangsúlyt, ezért válik fontossá a háziorvosok szerepe, akik ismerve a beteget, jobban átlátják annak egész kórtörténetét. „Bár kevés ido jut egy emberre, kell hogy érezze, igyekszem megérteni a problémáját és megtalálni a megfelelo megoldást.”

35 év alatt teljesen megváltozott a település arculata: az egykori porfészekből egy virágzó, kiépített infrastruktúrával rendelkezo településsé lett. 1964-tol elnöke a Vöröskereszt helyi szervezetének, amely a község szépítéséért is sokat tett.

Az egyre gyarapodó lakosság megkövetelte a 2. körzet létrehozását. Mára elmondható, hogy sikerült kulturált betegellátási módot megvalósítani Ongán, és ebben doktorúrnak nagy szerepe van.

1984-től Miskolc-Tapolcán él. Van egy ügyvédként dolgozó fia és egy pszichológus lánya, akik mindketten Ongán születtek és nevelkedtek. Habár nem itt lakik, a református egyház főgondnoka. Szabadidejében szívesen olvas magyar- és világirodalmi klasszikusokat, büszke könyvtárára és érmegyűjteményére.

– Jeddi Katalin –