A ”Personal Press Projekt *, Kérdôív II. a Perspektíva címû kiállításra **” címû kérdôíves felmérés a második lépése egy - remélhetôleg megvalósuló - átfogó szociológiai kutatási programnak, melynek során a fontosabb szegmensekre koncentrálva a kortárs képzômûvészet egzisztenciális környezetét térképeznénk fel. Természetesen a kiindulópont esztétikai tartalmaktól sem mentes, és elképzelésünk szerint a várható eredmények értelmezésének is lesznek hasonló jellegû vonatkozásai.
A kérdôívet a Fiatal Képzômûvészek Stúdiója Egyesület (FKSE) mûvész tagjai kapták meg postai úton, felbéllyegzett válaszboríték mellékelésével.
A kérdôív célja, hogy (a) átfogó képet kapjunk a fiatal magyar képzômûvészek saját alkotó tevékenységükre vonatkozó megítélésérôl a jelen társadalmának, intézményrendszerének tükrében, és az ezzel kapcsolatos perspektívákról, (b) megismerjük a képzômûvészet legfiatalabb hazai képviselôinek véleményét mûvészeti águk helyzetével, mûködési mechanizmusaival kapcsolatban, (c) több oldalról is információkat gyûjtsünk a kérdezettek egyéni élethelyzetérôl, alkotó tevékenységüket befolyásoló környezetrôl, amely közeg összefüggései és részletei számunkra igen lényeges esztétikai és etikai tartalmakat rejthetnek, (d) és természetesen célunk az is, hogy dokumentáljuk az eljövendô számára a folyamatos jelen, e kicsi, de számunkra annál fontosabb területén zajló élet egyfajta hátterét.
A felmérés egyes elemeiben szervesen kapcsolódna egyrészt ahhoz a kérdôíves felméréshez, amelyet a Fiatal Képzômûvészek Stúdiója Egyesület megbízásából a Magyar Gallup Intézet végzett az egyesület tagsága körében, 1994 novemberében - amely a fiatal képzômûvészek életkörülményeit kívánta feltérképezni - ,másrészt ahhoz a szintén kérdôíves kutatáshoz, amely a Personal Press Projekt keretében zajlott a hazai nonprofit kiállítóhelyek mûködésével kapcsolatban 1998 folyamán. ***
Az adatok feldolgozására a hagyományos közvélemény-kutatási szabályok betartásával kerül sor. Ennek megfelelôen az egyes kérdésekre adott válaszokat csak összesítve, statisztikai módszerek felhasználásával értékeljük. A válaszadás természetesen önkéntes és anonim, a feldolgozás teljes névtelenségét a kutatás szervezôi garantálják.
Az eddig beérkezett kérdôívek - a véletlen mintavételnek köszönhetôen - jól reprezentálják az FKSE tagságát mind lakóhely, mind életkor, mind a nemek tekintetében. Így minden alapunk megvan arra, hogy felmérésünket az FKSE tagságára vonatkozóan - a legfontosabb szocio-demográfiai változók mentén - reprezentatívnak tekinthessük. És mivel az FKSE tagsága igen jól lefedi a vizsgálni kívánt területet, - az ún. fiatal, pályájukat most, vagy mostanában kezdô képzômûvészek köre - ezért reménykedhetünk abban, hogy kutatási eredményeink az egész szféra helyzetének, problémáinak feltérképezésében is nagy segítséget nyújthatnak. Örömmel tapasztaltuk, hogy már eddig is igen sok érintett küldte vissza kitöltött kérdôívét - többen, mint amennyire az ilyen típusú, önkitöltôs kérdôívek tapasztalatai alapján eredetileg számítani lehetett volna. Jelenleg is folyamatosan érkeznek a válaszborítékok.
Annak érdekében, hogy a kérdõívet kitöltô képzômûvészek válaszait semmilyen irányban ne befolyásoljuk, természetesen az elôzetes eredményeket itt nem tesszük közzé, ám a kutatás végeredményét, annak legfontosabb és legérdekesebb összefüggéseit, - terveink szerint a Perspektíva c. kiállítás zárása elôtt - a honlap "Elemző tanulmány, adatok megtekintése" pontja alatt kívánjuk nyilvánossá tenni.
A kutatás a Personal Press Projekt keretén belül, a JELTÁRS Jelenkor Társadalomkutató Mûhely szakmai irányításával zajlik. A szervezôk ezúton is köszönetet mondanak a Mûcsarnoknak és a C3-nak a lehetôségért, a Fiatal Képzômûvészek Stúdiója Egyesületnek az együttmûködésért, Fatér Barna/képzômûvész-designernek, Horányi Attila/mûvészettörténésznek, Lakner Antal/képzômûvésznek, Varga Noémi/szociológusnak és Wessely Anna/ szociológusnak az eszrevételeikért.
Az alábbiakban a kérdôív
teljes terjedelemben olvasható.
Budapest, 1999. június 27.
|
|
* A Personal Press Projekt egy hosszú távra tervezett, mûvészeti vetítô-, nézôpontú projektum, mely az egyszerû arányérzék nevében, a kínálkozó lehetôségek mentén fogalmazza meg újra és újra önmagát, azzal a felkiáltással, hogy nincs valós tett, tevékenység, cselekedet amelynek ne lenne esztétikája. Középpontjában az egyén aktív, személytelen személyisége nyugszik.
A projekt elsô nyilvános megjelenése 1997 júniusában, „Personal Press Projekt 0” címmel, a Bartók 32 Galériában és ezzel párhuzamosan a fôváros egyes közterein volt látható. A legutolsó nyilvános megjelenés a Gallery by Night 1999 címû rendezvény részeként, a Stúdó Galéria elôtti köztéren „Vágy” címmel valósult meg.
** A PERSPEKTÍVA címû kiállítás a Mûcsarnok és a Soros Alapítvány C3 Kulturális és Kommunikációs Központ szervezésében, Budapesten a Mûcsarnokban tekinthetõ meg 1999 június 29 18,00-tól augusztus 22-ig.
*** Az Éjjeli Ôrjárat, hálózati folyóirat 1997. decemberi, „Kisérleti dokumentum” címû számában/ www.sztaki.hu/providers/nightwatch/kiserleti/ppress