Minden amiről tudni érdemes
Tollhegy
Ahol tanítják
Pályán lévő tanárok képzése
Akik segíthetnek
Gyakorlatok, tippek, tanácsok
Mindaz amire a tanításhoz szükség lehet
Az oktatásban használható filmek, videók listái
Ahol megbeszélhetjük közös ügyeinket
Amit hasznos lehet ismerni
Ajánlott olvasnivaló
Linkek
Mozgókép- és média tanárok képzése a felsőoktatásban
Visszatérés a főoldalraTartalomjegyzékArchívum a már nem aktuális, de talán még hasznos anyagainkból

A teljes dokumentum letöltése A hónap filmje:
STEVEN SPIELBERG: A CÁPA (1975)
Előző fejezet:
Bibliográfia
TartalomKövetkező fejezet:
Spielbergé a filmüzlet legnagyobb sikere

Műanyag cápa fogsora rémiszti a nézőket

1974. Steven Spielberg katasztrófafilmje, A cápa a moziszezon kasszasikere és a legjobb filmek listájának első helyezettje lesz. Ezt a helyezést három évig tudja tartani, amikor George Lucas Csillagok háborúja (1977) c. filmje veszi át a vezetést. A közönséget mágnesként vonzó Pokoli torony-hoz (1974) hasonlóan A cápa is bekerül a népszerű katasztrófafilmek közé, de szakít a műfaj megszokott mintáival, amelyek valamely emberi vagy műszaki hibával magyarázzák meg a katasztrófát. A Spielberg-féle katasztrófa-változatban a szörnyűségek okozója egy szokatlanul agresszív, 7 méter hosszú cápa: a szörny Amity partjai előtt szedi első áldozatait. Mivel a polgármester a fürdővendégekből származó üzletről nem akar lemondani, vonakodik a part lezárásától - a helységben pánik tör ki. A felelőtlen magatartás további emberéletekbe kerül. Végül három férfi - a rendőrfőnök, Brody (Roy Scheider), Hooper (Richard Dreyfuss) és a cápavadász, Quint (Robert Shaw) - felveszi a harcot a szörnnyel.
A producerek, Zanuck és Brown, kezdetben élő állattal akartak dolgozni, Spielbergnek azonban sikerült lebeszélnie őket szándékukról és a Nemo kapitány (1954) állatmodelljének híressé vált alkotóját, Bob Matteyt bízta meg a szörny elkészítésével, amely 3 millió dollárba került.
A cápa már 80 nappal a mozikba kerülése után minden korábbit felülmúló kasszasikert hozott. A filmkellékek gigantikus méretű alkalmazása az Universal filmtársaságot az alábbi újsághirdetésre ösztönzi: "Ez aztán a film!"

A film krónikája (Budapest, 1995, Officina Nova)


Előző fejezet:
Bibliográfia
TartalomKövetkező fejezet:
Spielbergé a filmüzlet legnagyobb sikere

Hírek - Tollhegy - Iskolák - Pedagógusképzés - Szaktanácsadók - Tanítás - Taneszköz - Ajánlott filmek - Fórum - Irattár - Szakirodalom - Internet ajánlat - Felsőoktatás