E kombinált védőoltások klinikai és epidemiológiai szempontból különböző betegségek ellen hivatottak védelmet nyújtani. A diphtheria és a tetanus patogenezise és immunológája ugyan sok hasonlóságot mutat, de a pertussis e vonatkozásokban eltér a másik kettőtől.
A diphtheria kórokozója a Corynebacterium diphtheriae a torokban, a gégében, ritkán más nyálkahártyákon és a bőrön fibrines gyulladást okoz, felszívódó exotoxinjával a szívizmot, az idegrendszert, ritkábban a vesét károsítja. A betegség cseppfertőzéssel terjed. A diphtheria a szívizomzat érintettsége miatti keringési elégtelenség, gége-diphtheriában fulladás által okozhat halált. Magyarországon a védőoltások bevezetése előtti időkben a diphtheria járványos volt, morbiditása elérte a 20 0%ooo-et is. A betegség letalitása 20% körüli volt.
A tetanus kórokozója a Clostridium tetani anaerob, spórás, exotoxint termelő baktérium. A fertőzés a talajban, porban előforduló spóráknak roncsolt, szennyezett sebekbe jutásával jön létre. A baktérium szaporodása lokális tüneteket nem okoz, de toxinja felszívódva az idegrendszert károsítja ami súlyos, fájdalmas izomgörcsökben nyilvánul meg. Magyarországon az 1950-es évek elején évi 500 megbetegedés, közöttük 30-40 újszülöttkorban (köldöktetanus) fordult elő. Az általános letalitás 40% , újszülöttkorban 80% volt.
A pertussist a Bordetella pertussis okozza. A betegség cseppfertőzéssel terjed. A betegség jellemző tünete a rohamokban jelentkező köhögés. Halált szövődményei (apnoe, pneumónia, eclampsia) miatt főleg csecsemőkorban okozott. A védőoltá sok bevezetése előtt a betegség morbiditása Magyarországon 100-600 %ooo volt. Az általános letalitás 1% körüli volt, de a meghaltak 75%-át az 1 éven aluliak tették ki.
E három betegség elleni oltóanyag szerencsés kombináció. A vakcina egyes komponensei egymást hatásukban nem gátolják, sőt a pertussis komponens adjuválja is a diphtheria és tetanus toxoidok hatását. A kombináció a gyermekkori védőoltások számát jelentőse
n csökkenti. Az acellularis pertussis vakcina hasonlóan kombinálható (DPaT).
egyidejűleg adható:
* inaktivált vagy orális polio,
*B-hepatitis,
*H. influenzae b (HIB) vakcina.
Az oltóanyag
Diphtheria- és tetanuskomponens. A diphtheriatoxint Roux és Yersin 1888-ban, a tetanustoxint Faber 1890-ben fedezte fel. Salkowski 1898-ban, majd Loewenstein 1909-ben figyelte meg, hogy a toxin formalin hatásá ra olyan nem mérgező termékké alakul át, amely aktívan immunizál. A toxoidok első gyakorlati alkalmazása Ramon és a tőle függetlenül kutató Glenny nevéhez fűződik.
Pertussis komponens. Előállítása szempontjából fontos megfigyelés volt, hogy a betegekből frissen kitenyésztett virulens törzsek antigéntulajdonsága különbözik a táptalajon régen fenntartott avirulens törzsekétől.
Magyarországon a három komponens különböző kombinációkban van forgalomban; a DPT alumínium foszfát, a DT alumínium hidroxid gélre adszorbeált formában.
A csecsemők alapimmunizálására szolgáló Diftéria-Pertusszisz-Tetanusz Oltóanyag AlapimmunizálásraÒ (Humán) adagonként (0,5 ml) 15 Lf (30 NE) diphtheriatoxoidot, 5 KE (30 NE) tetanustoxoidot és 15 milliárd (4 n.v.e.) pertussis baktériumot tartalmaz. Az alapimmunizálás első oltására (I/a) a DPT vakcinát IPV-vel kombinálják (TetracoqÒ , Pasteur-Mérieux).
A 3 és 6 évesek újraoltását 7,5 Lf (15 NE) diphtheria-, 2,5 KE (15 NE) tetanustoxoid mellett 11,25 milliárd (3 n.v.e.) inaktivált pertussis baktériumot tartalmazó Diftéria-Pertusszisz-Tetanusz Oltóanyag ÚjraoltásraÒ (Humán) nevű vakcinával végzik.
A 11 évesek újraoltására szolgáló oltóanyag pertussis baktériumot nem tartalmaz: Diftéria-Tetanusz OltóanyagÒ , (Humán) és toxoid tartalma is kevesebb: adagonként 2,5 Lf (5 NE) illetve 2,5 KE (15 NE), mert ebben a korban a pertussis baktériummal valamint a nagy adag toxoidokkal szembeni túlérzékenységi reakciók gyakoribbak.
Azoknak a csecsemőknek alapimmunizálására akiknek pertussis elleni védőoltása kontraindikált vagy pertussison már átestek, a DT forte vakcina ("Adszorbeált diftéria-tetanusz forte oltóanyag alapimmunizálásraÒ ", Humán)) alkalmas. Ennek egy adagjában (0,5 ml) 30 Lf diphtheria toxoid és 10 KE tetanus toxoid van. Az antigén mennyisége ez esetben azért nagyobb, mint a DPT-ben, mert kimarad a pertussis vakcina adjuváló hatása.
Az oltás technikája
A DPT és a DT oltást egyaránt im. végezzük. Mindegyik vakcina adagja 0,5 ml.
Az oltandók
A DPT és a DT oltás Magyarországon életkorhoz kötötten kötelező.
A DPT alapimmunizálásra három részletben 3-4-5 hónapos korban kerül sor.
Az első DPT újraoltás 3, a második 6 éves korban kötelező.
A 11 éves gyermekeket DT emlékeztető oltásban részesítik. A csecsemő- és kisgyermekkori oltásokat folyamatos oltási rendben végzik, a 6 és 11 évesek oltása iskolai kampányoltás.
lásd oltási naptár
Az oltási reakciók
A DPT oltás helyi és általános reakciót egyaránt kiválthat. Gyakorisága és súlyossága függ az oltóanyagtól, a beadott mennyiségtől, az injekciós technikától és természetesen az oltott reakciókészségétől is. A különböző gyárak által előállított készítm ények, de - ritkán - ugyanazon készítmény gyártási szériái között is lehetnek különbségek. A szenzibilizálódás miatt az újraoltások során allergiás reakciókra inkább kell számítani.
Csaknem minden oltás után jelentkezik különböző mérvű fájdalom az oltás helyén; ez egy-két nap alatt elmúlik. Néha csak mozgáskor érzi a gyermek, ezért oltott végtagját nem szívesen mozgatja. Im. alkalmazás után bőrpír duzzanat igen rit ka, de az oltás helyén az izomban sokszor lehet hónapokig cseresznye- vagy szilvamagnyi tömött, fájdalmatlan csomót tapintani.
Általános reakciók az oltottak 20-50%-ában jelentkeznek az oltást követő 24-48 órán belül: láz (38 oC körüli), étvágytalanság, kedélytelenség, csecsemőkön néha átmeneti enyhe diszpepszia formájában.
A pertussis komponens már fél órával az oltás után lázat okozhat, ezért egyesek javasolják az oltással egyidejűleg lázcsillapító adását. A láz csillapításának az esetleges lázas eclampsia elkerülése szempontjából is nagy jelentősége van. A szülő figye
lmét fel kell hívni arra, hogy az oltástól számított két napon át naponta háromszor mérje a gyermek hőmérsékletét és 37,5o felett adjon lázcsillapítót.
Az oltás hatékonysága
Megfelelő vakcinával végzett alapimmunizálás hatására a csecsemők 95-98%-ának titere meghaladja a védettséghez szükséges antitoxinküszöböt. Az immunitás az oltás után 3 évvel csökken annyira, hogy emlékeztető oltás szükséges. A magyar oltási naptár en nek megfelelően írja elő az újraoltásokat. (Ismételt újraoltás után az immunitás tartósabb, ezért van a második és harmadik újraoltás között 5 év.) Az oltások azonban nem biztosítanak életre szóló immunitást. Egy hazai felmérés szerint, a külföldi adatok hoz hasonlóan, a fogékonyak aránya 20 éves kor után 60-80%-ra nő, ezért fertőzési veszély esetén a felnőttek újraoltásban részesítendők (l. old). Egyes országokban javasolják a DT-oltások 10 évenkénti ismétlését, ennek bevezetését Magyarországon is ter vezik. Erre a célra ún. Td oltóanyagot javasolnak, amely csökkentett mennyiségű diphtheria toxoid mellett ugyanolyan mennyiségű tetanus toxoidot tartalmaz, mint a monovalens tetanus elleni oltóanyag.
Magyarországon az 1940 december 31 után született egyének részesültek tetanus elleni oltásban, de törekvés van az idősebbek immunizálására is. 1994-ben Magyarországon 17 tetanus esetet jelentettek be, közülük 14 hatvan éven felüli volt, de 40 évesnél fiatalabb egyén nem betegedett meg. A betegek közül 10 meghalt betegségében.
Az oltási szövődmények és megelőzésük
tályogképződés: helyi szövődmény a a jelenleg használt 0,5 ml oltóanyag im. bevitele után alig fordul elő. Csaknem biztonsággal elkerülhető, ha vigyáznak arra, hogy az oltóanyag ne jusson a szúrcsatornába és így a subcutisba. Sterilitási hiba miatt természetesen gennykeltők is okozhatnak oltási tályogot.
allergiás reakció kiváltásában a vakcina mindhárom komponense szerepet játszhat. Többször oltottakon gyakoribb. Általában 48 órán belül jelentkezik, de bekövetkezhet az oltás után 8-14 nappal is.
Helyi: pír, duzzanat, fájdalom
általános: láz
szervi manifesztációk: kiütés, ízületi duzzanat stb.
Az általános anafilaxia az oltás után irodalmi ritkaság.
Az allergiás szövődmények az esetek zömében enyhék, gyorsan visszafejlődnek.
1-20 órával az oltás után a csecsemő szokatlanul magas hangú, fájdalmas sírásáról olvashatunk az irodalomban, hazai megfigyelés erre vonatkozóan kevés van.
Igen ritkán fordulnak elő az oltás idegrendszeri szövődményei. Az utóbbi években rendkívül vitatott a pertussis oltás után jelentkező encephalopathia oki összefüggése az oltással. Ez az oltás után azonnal vagy legfeljebb 3 napon belül ke zdődik. Tünetei: hányás, aluszékonyság, eszméletvesztés, eclampsia, agyideg- és végtagbénulások. Az érintettek fele maradvány nélkül, egyharmada idegrendszeri maradványtünetekkel gyógyul, egyhatoda meghal.
Az oltási reakció során jelentkező láz görcsre hajlamos gyermekeken lázas eclampsiát válthat ki. Megfelelő lázcsillapítással többnyire megelőzhető.
Jellegzetes DTP okozta szövődmény a hipotóniás-hiporeszponzív állapot, amely az első DPT oltás után 4 órán belül jelentkezik. Rendszerint csak néhány percig tart, de olykor hosszabb ideig is. A csecsemő sápadt, hipotóniás, ingerekre alig reagál . Az állapot oka ismeretlen, magától rendeződik.
Oltási ellenjavallatok
A DPT oltás ellenjavallatai megegyeznek az oltások általános ellenjavallataival. Gondot okozhat azok oltása, akik a korábbi oltásra allergiás reakcióval válaszoltak. Nehéz ugyanis eldönteni, hogy ilyenkor melyik komponens váltotta ki az allergiás reakciót. A komponensekkel végzett bőrpróbák nem értékelhetők, mert a korábbi oltás(ok) miatt pozitívak. Mivel legnagyobb valószínűsége a pertussis komponenssel szembeni allergiának van, saját gyakorlatunk szerint az ilyen gyermekeket kórházi körülmények között alapimmunizálás esetén DT forte, újraoltáskor a 11 évesek oltására szolgáló vakcinával oltjuk és megfigyeljük. Eddig egyetlen esetben sem észleltünk allergiás reakciót.