„A béke, a fejlôdés és a környezetvédelem
összefüggô és elválaszthatatlan"
(Az 1992. évi riói nyilatkozat
25. cikkelye)
A háború borzalmai közvetlenül mellettünk zajlanak. Emberek halnak meg, és pontosan irányzott bombák robbantják fel a vegyi üzemeket és olajfinomítókat is. A közvetlen halálesetek borzalmairól bôven kapunk hírt, de arról kevesebbet hallunk, hogy a környezet hatalmas pusztítása mérhetetlen egészségi károkat okozhat a lakosok széles körében. Ez utóbbi viszont lassú tömeggyilkosság.
Felismerve azt, amit a fenti idézet is megfogalmaz, környezetvédô szervezetek mindig szorosan együttműködtek a békeszervezetekkel. Az erôszak erôszakot szül – az igazságtalanságokat sohasem lehet fegyverrel megszüntetni. A környezet- és természetvédô szervezetek idei, Hajdúböszörményben megrendezett Országos Találkozóján a résztvevôk felhívást intéztek minden érdekelthez a háború leállítása és mindenféle erôszakos cselekedet befejezése érdekében.
A háborúk során a kizárólag katonai célpontok, hadiüzemek célbavétele is súlyosan veszélyeztetheti a környezetet. Azt a módszert viszont a régi rómaiak is használták, hogy az ellenfél élelmét, életkörülményeit is tönkretették, nehogy újra erôre kapjanak. Ma azonban már nemzetközi egyezmény írja elô mind a polgári lakosság, mind a környezet védelmét. A háború áldozatainak védelmérôl szóló, Genfben 1949. augusztus 12-én kötött Egyezmények (amelyekhez Magyarország is csatlakozott) II. kiegészítô Jegyzôkönyvének 14. cikke így fogalmaz: „Tilos mint harci módszert, a polgári személyek éheztetését alkalmazni. Ezért e célból tilos megtámadni, elpusztítani, elmozdítani vagy használhatatlanná tenni mindazt, ami a polgári lakosság létfenntartásához nélkülözhetetlen, mint például élelmiszerek, élelmiszerek termesztésére szolgáló mezôgazdasági területek, termények, állatállomány, ivóvíz, ivóvíz-berendezések és tartalékok, öntözô berendezések." Az I. kiegészítô Jegyzôkönyv 35. cikke pedig kimondja: „Tilos olyan hadviselési módokat, vagy eszközöket alkalmazni, amelyek célzatosan vagy valószínűen nagyarányú, hosszan tartó és súlyos károkat okozhatnak a természeti környezetben."
Ennek a törvénynek a szigorú betartása különösen idôszerű napjaink Európájában, ahol mindenütt vegyi üzemek, olajfinomítók, atomerôművek találhatók. Ma már egyetlen hagyományos bomba is elegendô milliók életének, egészségének tönkretételére. Ennek elkerülésére mindannyiunknak össze kell fognunk.
Mikola Klára